Чували/виждали/правили сте неща от изсъхнало тесто /брашно със сол/?

  • 7 396
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 644
Ама и аз едно заглавие измислих! Общо взето става въпрос за това как едно време в училище правихме един път гердан за майките ни от тесто /брашно и сол/. Правим фигурки и после ги чакаме да изсъхнат , боядисваме /не си спомням с какво/ и после нижим на конец! Вече неси спомням как ставаше тестото точно и затова питам някой правил ли е подобно нещо за да припомни как става?

# 1
  • Мнения: 458
Мисля, че се прави тесто от брашно, вода и сол. Правят се фигурките и май се слагат за малко на слаба фурна  newsm78. Такива спомени имам.

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Имаше рецептата в темата за Самоделните бижута. Потърси, ще я намериш!  Wink

# 3
  • Мнения: 1 909
По-назад има една тема за самоделно направени бижута. Ще опитам да я намеря - там има линкове, снимки, описания...

Ето линк към темата.

# 4
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аз преди време попаднах на една рецепта за такъв вид тесто /мисля, че беше от руски сайт/. Опитах да направя фигурка, но не се получи. Тестото беше доста жилаво и не се поддаваше на обработка - почти веднага възвръщаше първоначалната си форма. Ще следя с интерес темата. Моля те, ако направиш нещо с такова тесто, сподели!

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Копирах от един постинг на Драка ето тази рецепта -
1ч. сол
0,8ч. вода
0,5ч. нишесте
1,5ч. брашно

  bouquet

# 6
  • Мнения: 4 915
Eто в тази тема, децата творят от такова тесто: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=199148.140
Рецептата е от руски сайт:
1 чаша сол,
2 чаши брашно,
2/3 чаша студена вода

# 7
  • Мнения: 11 306
Аз слагах и 1 с.л. тапетно лепило (на сухо). Тестото с него става по-меко и приятно за работа - месене, точене, рязане.

# 8
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аз слагах и 1 с.л. тапетно лепило (на сухо). Тестото с него става по-меко и приятно за работа - месене, точене, рязане.

И аз бях чула, че се слага тапетно лепило, но не съм пробвала. Вечерница, а ти правила ли си нещо с такова тесто?

# 9
  • София
  • Мнения: 2 079
Правила съм такива фигурки. Тестото е от 1 чаша сол, 2 чаши брашно и около 1 чаша студена вода. Меси се и се правят фигурки. Правила съм мними сладки, направо с шприца.
После се пекат на слаба фурна -60-70 градуса, бавно и кротко - час и половина - два, докато се опекат.
После се боядисват с боички (каквито имате) и се лакират с лак, за да се запазят по-дълго време.

А това, с лепилото, май е друго нещо newsm78  (и май се казваше папийе - маше, ако не бъркам наименованията    Embarassed Embarassed). Прави се с накъсан на дребни парченца и налепен на нещо (например чинийка или чашка) вестник и лепило за тапети. После изсъхва бавно (няколко дни, а може да се сложи в слаба фурна 40 градуса) и се боядисва с боички и лак.

# 10
  • Мнения: 2 956
Аз пък съм чувала ,че се слагат равни количества сол и брашно,но не съм пробвала.

# 11
  • Мнения: 11 306
Аз слагах и 1 с.л. тапетно лепило (на сухо). Тестото с него става по-меко и приятно за работа - месене, точене, рязане.

И аз бях чула, че се слага тапетно лепило, но не съм пробвала. Вечерница, а ти правила ли си нещо с такова тесто?
Правила съм за Коледа и за Великден украшения от такива фигурки. Виж

# 12
  • Мнения: 2 956
Вечи страхотни са!
А в какво съотношение сложи сол и брашно и как  суши фигурките-във фурна ли?
Не са ли чупливи?

# 13
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аха, аз съм ги виждала тези коледни фигурки, Вечи, преди време, когато разглеждах албумчето ти. Но се чудех, дали си пробвала да направиш фигурки с такова тесто, но триизмерни, или както се казват там фигурките, които наподобяват статуи?

# 14
  • Мнения: 11 306
Вечи страхотни са!
А в какво съотношение сложи сол и брашно и как  суши фигурките-във фурна ли?
Не са ли чупливи?
Сол и брашно са 1:1. Точно за да не се чупят, се слага тапетното лепило. Държа ги в шкафа и им няма нищо.
Суших ги във фурната. Отне ми 2-3 часа по спомен. Беше голяма веселба като ги правихме.

Мира, триизмерни не съм пробвала да правя, ще ме накараш да пробвам Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт