Всеки нов плод , зеленчук или каша се започва с 1-2 лъжички

  • 6 057
  • 31
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 289
Как давате новите видове храни - всеки път по 1-2 лъжички или само първото захранване а следващите видове по-бързо?  До сега всичко му давам по 1-2, 4 и т.н. лъж.
Хареса ми каша на фризокрем с 5 плода но той досега е ял само круша За да му дам каша с плодове първо трябва да е ял тези плодове от пюретата ли? newsm78
до сега е ял тиква картоф карфиол броколи моркови и круша, каша - ориз.

# 1
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Да ти кажа първите неща ги въвеждах по 2 лъжички, после 3 и т.н. докато стигнем до 40-50 грама. Сега давам да яде колкото иска, единствено спазвам правилото да въвеждам един продукт в рамките на няколко дни

# 2
  • Мнения: 214
Да ти кажа първите неща ги въвеждах по 2 лъжички, после 3 и т.н. докато стигнем до 40-50 грама. Сега давам да яде колкото иска, единствено спазвам правилото да въвеждам един продукт в рамките на няколко дни
И аз правя горе долу така

# 3
  • Мнения: X
Веднъж стигнал до количество за цяло ядене или половин (по твоя преценка), няма нужда да даваш по 2- 3 л. Само, че въвеждаш НОВО по 2-3л. Просто прибавяш новия зеленчук/ плод към количеството, което ще изпапак на храненето. Дано ме разбра, че как го описах...Аз дадох 3 дни картофено пюре, после морков, тиква, чаках макс. 3 дни и давах по цяло пюре от въвведения зеленчук. На следващия ден- нов и така.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
Аз лично въведох сума пюрета с много съставки с по една-два лъжици. Какво имам предвид - примерно пюре пуешко със зеленчуци (картофи, моркови, карфиол, брюкселско зеле и т.н.) Започвам първи ден - една-две лъжици. Втори ден почива от пюрето. Трети ден - две-три лъжици. Четвърти ден почива. 5ти ден - половин бурканче. Защо не пробваш и ти с кашата? Не въвеждай продуктите в кашата, а самата каша. Постепенно запознаваш с новта храна Simple Smile

# 5
  • Мнения: 19 285
и мен ме вълнува този въпрос,така че ще следя темата.
искам да използвам темата да попитам нещо.
наскоро водих малката на гастро-ентеролог и ми каза да започвам директно да я захранвам с пуешко със зеленчуци заради алергии.досега е била само на кърма и това много ме учуди.лекарката каза,че такива деца обикновено реагирали алергично към зеленчуци,затова директно с пуешко.но нали в пуешкото пак има сто вида зеленчуци.как да й давам като още тях не съм въвела?какво мислите?

# 6
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Ами аз бих захранила първо със зеленчуците, които се съдържат в избраното от теб пюре с пуешко и после бих го дала newsm78

# 7
  • Мнения: 2 616
и мен ме вълнува този въпрос,така че ще следя темата.
искам да използвам темата да попитам нещо.
наскоро водих малката на гастро-ентеролог и ми каза да започвам директно да я захранвам с пуешко със зеленчуци заради алергии.досега е била само на кърма и това много ме учуди.лекарката каза,че такива деца обикновено реагирали алергично към зеленчуци,затова директно с пуешко.но нали в пуешкото пак има сто вида зеленчуци.как да й давам като още тях не съм въвела?какво мислите?

Хм, ново 20, само такова изказване не бях чувала. Коя е таз докторка

# 8
  • Мнения: 19 285
и мен ме вълнува този въпрос,така че ще следя темата.
искам да използвам темата да попитам нещо.
наскоро водих малката на гастро-ентеролог и ми каза да започвам директно да я захранвам с пуешко със зеленчуци заради алергии.досега е била само на кърма и това много ме учуди.лекарката каза,че такива деца обикновено реагирали алергично към зеленчуци,затова директно с пуешко.но нали в пуешкото пак има сто вида зеленчуци.как да й давам като още тях не съм въвела?какво мислите?

Хм, ново 20, само такова изказване не бях чувала. Коя е таз докторка

от Института по педиатрия д-р Янева.имаше и други странни изказвания ooooh! ooooh!

# 9
  • Мнения: 4 915
.....
искам да използвам темата да попитам нещо.
.....

Мисля, че няма логика.  Rolling Eyes

Ако детето ти е предразположено към алергии, просто отложи потенциалните алергени за по-късна възраст и въвеждай първо "безобидни" храни. Пуешкото ще въведеш отделно, отделно - всеки едни зеленчук/плод/каша.
Не може дете на кърма 6 месеца изведнъж да започне захранване с пуешка манджа-гювеч.  Laughing Не че не може, но не е препоръчително.  Laughing

# 10
  • Мнения: 753
В източниците,които съм чела тук, си спомням, че месото някои от световните инстанции дават като подходящо сред първите храни /заради съставките и усвояването от организма/, но други източници дават месото след 9-ти месец. И пак става дума за месо с един зелечук - според мен така би трябвало да се въведе месото - така въведох и аз - заешко към картофеното пюре и т.н./така ми беше казала и една педиатърка  "от нашите" - за късно захранване.
Но не бих дала месото като първа храна, различна от кърмата - лично мнение.

# 11
  • Мнения: 532
Всяка нова храна се въвежда с по 1-2 лъжички стъпка на ден в увеличение до достигане на порция за възрастта/сътветното дете.

Добре е нова храна да се въвежда до обяд, при неприятна реакция евентуално да може да се реагира. Например, нова каша - въведете сутрин към 10.30, например, с по няколко лъжички, след като достигнете порция за няколко дни и я хапвате без проблем, ако сте на достатъчна възраст, че да имате и хранене следобяд, можете да я изместите и като следобедна закуска.

Първо се въвеждат лесносмилаеми въглехидратни храни (неалергени) - безглутенови култури (ориз, царевица, елда), плодове и зеленчуци,

после по малко започват да се въвеждат и протеиновите - глутенови, месни, млечни (с АМ, след годинката и млечно-кисели) - децата с алергии към млякото е добре да се хранят безмлечно и да се докърмват, което може да е превантивен подход за деца и без алергии.

Лесно смилаеми като ред - готови каши и пюрета, домашно приготвени (топлинна обработка), суров вариант на плодове, зеленчуци, като просто пасирани или на сок (без топлинна обработка).


Хареса ми каша на фризокрем с 5 плода но той досега е ял само круша. За да му дам каша с плодове първо трябва да е ял тези плодове от пюретата ли?


Каша фризокрем с 5 плода съдържа ужасно много захар, плодовете май са: ябълка, банан, мандарина, портокал и ... не се сещам. Основата е ориз и царевица. Безмлечна е.

Май бебоче я е харесало щото е много сладка, това обаче води до опасност за свикване с много сладки неща и отказ да яде други здравословни храни. Помисли.

Фризокрем имат и още две безмлечни безглутенови. Само царевица и царевица и ориз. Втората също е много вкусна и не е много сладка. Тъй като вече сте въвели ориза, би могла или да пробваш само царевичната или направо да минеш на царевица и ориз, разбира се въвеждаш бавно с по 1-2 лъжички.

Това, което ме притеснява в тези каши е, че съдържат хидрогенирани мазнини. Другото е, че имат пречистен протеин от зелен грах, който някой дечковци не понасят.

Още, Фризокремските каши се разтварят ужасно трудно и аз ги пасирам.

Ябълка можеш да въведеш с хипското малко пюре "Ябълка за бебе" - има ябълка и ориз - новото ще бъде ябълка. Едно бурканче идва чудесно за закуска - сутрешна/следобедна - разбира се по1-2 лъжички на ден до достигане на порция. Ако детето явно покаже признаци, че не иска повече, дори на 1/3 от бурканчето - не насилвайте - след 1/2 - 1 час можете да докърмите или ако е яло съвсем малко твърда храна веднага след това. Някои пък първо накърмват и 1/2-1 час след това предлагат по малко твърда храна. Въпрос на подход и особености на  съответното дете.

Ябълка можеш да въведеш и с безмлечната каша Хумана ябълка - пак ябълка и ориз, но на каша. Тази знам, че се разтваря доста лесно.
Пак въвеждаш бавно, нищо че е същите съставки.

Правило: с всяко ново нещо - бавно и полека!

Успех!

# 12
  • Мнения: X
Аз давам зеленчуково в 15ч.(водя го обедно), по 125-130гр., после докърмвам. Мога ли и плодовото да го давам така, но в 11ч. и после да дохранвам с кърма? Нали плодовите пюрета не са за нахранване, а като десерт?! Благодаря предварително!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
Ами именно - въвеждам новата храна с 1-2 лъжици. Новата храна е "Пуешко със зеленчуци". Ама вие мен не ме мислете, моето кърмаче вече е на почти една година, яде какво ли не и то, не защото аз го захранвам, ами защото краде храна. Прави си сам човека педагогическо захранване. hahaha Пюретата са за спешен случай, когато сме навън и кърмата не му е стигнала Simple Smile

# 14
  • Мнения: 532
В плодовите пюрета често има ориз, оризов грис за сгъстяване и са нещо като плодова каша. Могат да се дават за закуска и после докърмване. Всичко ново се въвежда внимателно  Grinning. Добре е да имате въведен ориз преди това. Не че ще има проблем, но все пак.

Има майки, които ползват и пюрета само от плодове. Дори някои използват базисни каши безмлечни - ориз, царевица, елда - самостоятелно или за разнообразие добавят по малко плодово пюре.

Въпрос на избор и предпочитания на бебето   Grinning

Не бързайте бебето ви да яде 100 храни, докато стане на годинка. Въведете си някои и позадръжте на тях, като от тях си изготвяте менюта.

Гледайте датата на производство на пюретата, да са пресни, а не към края на изтичане на срока.

Ако детето е достатъчно голямо, можете да давате да смуче/опитва сезонни плодове, най-здравословно.

Последна редакция: нд, 26 авг 2007, 14:53 от sneji_73

Общи условия

Активация на акаунт