Майсторки на брашното и тестените вкусотии.......

  • 17 021
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Обещаните кръстачки. Бях обещала на мамите от темата за машина за хляб въпросните кръстачки,които се правят по нашия край - Добруджански! Ще пусна и рецептата за добруджанската каварма.

Иска ми се да има тема,където да споделяме интересни рецепти за вкусотии от брашно - питки, сиренки, разни други...И ще помоля момичетата, пуснали подобни туми - да сложат линк и тук към съответната тема за да са на едно място и да не се лутаме много, когато ни се прииска да направим нещо с брашно......Сещам се за болярската питка, ще пусна една рецепта за едни сиренки,които станаха много вкусни(в момента не се сещам кой бе пуснал рецептата)....

Какво е вашето мнение?

Кръстачки мама Ванчи
Тесто:
1 кофичка (от кисело мляко) с хладка вода + 1ч.л. сода и 2-3 капки оцет
1с.л. сол


Брашното с кладенче
Слагане на содата в кофичката с вода
Замесва се
От тестото се оформят топки - майка направи 16
Всяка топка се точи
Разточва се хубаво на тънко и се слага сирене 1
Разточва се хубаво на тънко и се слага сирене 2
Оформят се на кръст
Оформление
С ръка се натиска леко кръстачката
Готова кръстачка
Пържат се в тиган от двете страни и ...добър апетит!

# 1
  • Мнения: 11 747
Мама Цоцоланка,идеята ти е супер,отдавна ми се искаше да има такава тема! PeaceАз също мога да се включа с някои рецепти по-натам,пък надявам се да са полезни!

Чудни кръстачки е направила майка ти,ама бая тънко ги точи,а аз с точилка толкова тънко не мога да точа,евентуално мога да се пробвам да дърпам,да мятам или каквото там стане... Simple Smile

Давай кавармата! Flutter

# 2
  • София
  • Мнения: 3 814
Идеята ти е страхотна. PeaceПо-късно и аз ще се включа с рецепти. Hug

# 3
  • Мнения: 5 977
Страхотни кръстачки, баба ми ги прави по същият начин, но не съм сигурна за оцета, дали слага. Иначе са същите и по рецепта и на външен вид... Peace

# 4
  • Мнения: 1 283
Моята баба ги правеше по същия начин,печеше ги на сач и им казваха карталаци.
На същото това тесто прибавяше захар и сирене,оформяше ги като пури-пържи в олио и отгоре с пудра захар.Ех,аромати, ех спомени !

# 5
  • Мнения: 11 607
Моята баба ги правеше по същия начин,печеше ги на сач и им казваха карталаци.
На същото това тесто прибавяше захар и сирене,оформяше ги като пури-пържи в олио и отгоре с пудра захар.Ех,аромати, ех спомени !

Би ли описала по-подробно...защото щом има захар и пудра захар...вече става друго нещо.....

# 6
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Някои мои познати на това му викат плакети, други - пидета. Пак от Добруджата. Мерси за рецептата. Баща ми има спомен от един майстор-хлебар, който като били деца им правил и ги черпил. Показах му снимките ти- изпадна във възторг. Ще му ги приготвя , да си припомни детството. Само че, майсторът им ги е пякъл на пещ. Аз ще опитам на сача.

# 7
  • Мнения: 1 283


Права си Мамо Цоцоланкеточно друго нещо.Баба им казваше по най различен начин зависи от формата,пурички,сиренки,гевречета.
250 гр.брашно
2 яица
3 с.л.кисело мляко
3 с.л. захар
1 ч.л. сода и щ. сол.
Това го омесва,от него къса топчета и го прави на пура,може и да го съединиш и става геврече.Пържи в загрято олио и поръсва с п.захар.Баба бяха бедни и все готвеше манджи "от нищо нещо",но пък бяха много вкусни и тези неповторими ухания от миналото,този уют сега го няма за съжаление.

# 8
  • Мнения: 398
По нашият край им викаме гюзлеми,много са вкусни.Мамито/лека `и пръст на жената/ ни ги правеше редовно,като `и бяхме на гости.Голяма майсторка беше.
Ще следя темата и с каквото мога ще се включвам Hug

# 9
  • Мнения: 143
По нашият край им викаме гюзлеми,много са вкусни.Мамито/лека `и пръст на жената/ ни ги правеше редовно,като `и бяхме на гости.Голяма майсторка беше.
Ще следя темата и с каквото мога ще се включвам Hug
  И тук им казваме гюзлеми,майка ми ги прави страхотни Peace .

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 576
Присъединявам се да следя темата!
Мама Цоцоланке невероятно вкусно изглежда. Напълни ми се устата със слюнки, но много се съмнявам, че ще мога толкова тънко да ги точа! Sad
Напълно подкрепям темата!

# 11
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Мама Ц Grinning, а колко брашно горе долу ?

# 12
  • Мнения: 11 607
Мама Ц Grinning, а колко брашно горе долу ?

Колкото поеме, идея си нямам.....Може би по-малко от 1кг.....

# 13
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Мама Цоцоланка - сърбам лиги яко !!! Такова чудо по нашия край няма - я кажи , хрупкави ли са и след като изстинат стават ли за ядене или са жилави ?  Ох , меся , точа ама по-вкусно е друг да ти го направи . Годините напредват и други почти няма , така че се запасвам с престилката и почвам ! Благодаря ти ! Аз ще се включа с рецепта за дърпана баница от Врачанско - само да хвана мама , че дърпа по-хубаво от мен !

# 14
  • Мнения: 2 849
Моята баба ги правеше по същия начин,печеше ги на сач и им казваха карталаци.
И моята баба ги правеше на сач ,но по нашия край са гюзлюми . Grinningи се мажат като са готови с масло от двете страни .Няма такова изкушения за закуска.Препечени и хрупкави .

Общи условия

Активация на акаунт