Платен отпуск-след 2 години платено майчинство

  • 5 563
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 026
 Здравейте! Имам следната питанка:
 Работя в училище, 2 години платено майчинство ми приключват на 15.02.2008г. Имам над 100 дни платен отпуск, но от училището ми казаха,че в учебно време не мога да го ползвам. Имам познати колежки,работещи в друго у-ще, които са ползвали техния  Thinking
 Може би трябва да направя запитване до Министерство на образованието, но ако тук някой може да изкаже мнение по моя проблем, ще съм благодарна   :bouquet

# 1
  • Мнения: 9 050
Ами училищата сте си малко отделна губерня, честно да ти кажа. Съгласно Кодекса на труда, отпуск за минали години не могат да ти го откажат и можеш да си го ползваш, коягто си поискаш. Обаче далеч не си първата работеща в училище, на която и отказват такъв отпуск, въпреки че нямат право да и го откажат. Аз такова неспазване на КТ, като в училищата, другаде не съм виждала. Най-добре си пусни запитването.

# 2
  • Мнения: 5 026
Благодаря ти, ZinaSt! Направих запитване вчера, ще чакам отговор, дано го дочакам  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 773
 И аз да питам за платения отпуск, само, че за размера на плащане. по какъв начин се изчислява. Примерно първите 20 дни са ми за 2005г. тогава съм била на минимална заплата, която май че беше 160лв. На 160лв ли се изчисляват тези дни. Следващите 20дни са за 2006, тогава минималната стана 180. И се като го пиша се сетих и друго нещо. В тази фирма съм почнала работа февруари месец 2005г. 2-3 месеца след това вече излезнах болнични.Август родих и почнах майчинството. Всъщност колко отпуск ми се полага? сега съм пуснала молба за 40дни отпуск. Ако смятаме, че тези 40 дни са за 2005 и 2006, къде остава 2007г.
 Питам, защотоднес отидох да си взема парите и ме изненадаха с доста по малко отколкото очаквах. Ама знам ли? Значи шефа ми каза, че имам 9 дни от майчинството, това правело - 70.43лв Останалите дни са отпуск, от 22 работни, като извада 9 за майчинството остават 13 отпуск. Ако така трябва да се смятат. За тези дни отпуск съм имала да взимам- 54.78лв. Плюс 14.96 някаква графа социални осигуровки. Това прави 140.17. Минус 22.71 пак за социални осигуровки. И накрая за мен остават 117.46лв.
54.78(отпуск)+70.43(детски)+14.96(СО)=140.17-22.71(СО)=117.46

# 4
  • Мнения: 3 360
Atrakcia,може би малко закъснях с отговора,но искам да кажа,че благодарение на съветите на Зина Hugаз  вече си ползвам отпуската.Тя ти е казала вече:
Ами училищата сте си малко отделна губерня, честно да ти кажа. Съгласно Кодекса на труда, отпуск за минали години не могат да ти го откажат и можеш да си го ползваш, коягто си поискаш. Обаче далеч не си първата работеща в училище, на която и отказват такъв отпуск, въпреки че нямат право да и го откажат. Аз такова неспазване на КТ, като в училищата, другаде не съм виждала. Най-добре си пусни запитването.

Търси си правата PeaceУспех!

А на Зина-отново благодаря Hug  bouquet

# 5
  • Мнения: 773
Обадих се на счетоводителката и поисках да ми обясни, защо са толкова малко парите, и че нищо не разбирам от този фиш със съкращения. Тя пък в момента не можеше да говори и каза, че ще се обади по късно. И аз без да искам, ама наистина без да искам забравих телефона отворен. Почнах да се възмущавам пред мъжа как може такова нещо и, че това на нищо не прилича да ме лъжат с парите. И чак след като той каза ,че съм забравила телефона тя се сети отсреща да го затвори и веднага след това ми звъни по мобилния да ми каже, че съм го забравила. Joy няколко часа по късно ми се обади да ми каже, че програма била смятала заплатите и наистина нещо се объркало. Добре, че съм се обадила newsm78
 А за отпуската не знам, може би малко се прекарах, че веднага след 40 дни си пуснах молба за напускане.

# 6
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
И аз да питам за платения отпуск, само, че за размера на плащане. по какъв начин се изчислява. Примерно първите 20 дни са ми за 2005г. тогава съм била на минимална заплата, която май че беше 160лв. На 160лв ли се изчисляват тези дни. Следващите 20дни са за 2006, тогава минималната стана 180. И се като го пиша се сетих и друго нещо. В тази фирма съм почнала работа февруари месец 2005г. 2-3 месеца след това вече излезнах болнични.Август родих и почнах майчинството. Всъщност колко отпуск ми се полага? сега съм пуснала молба за 40дни отпуск. Ако смятаме, че тези 40 дни са за 2005 и 2006, къде остава 2007г.
 Питам, защотоднес отидох да си взема парите и ме изненадаха с доста по малко отколкото очаквах. Ама знам ли? Значи шефа ми каза, че имам 9 дни от майчинството, това правело - 70.43лв Останалите дни са отпуск, от 22 работни, като извада 9 за майчинството остават 13 отпуск. Ако така трябва да се смятат. За тези дни отпуск съм имала да взимам- 54.78лв. Плюс 14.96 някаква графа социални осигуровки. Това прави 140.17. Минус 22.71 пак за социални осигуровки. И накрая за мен остават 117.46лв.
54.78(отпуск)+70.43(детски)+14.96(СО)=140.17-22.71(СО)=117.46

Вие искате да си ползвате отпуска или да ви го платят. Ако искате да го ползвате ще получавате сумата по трудов договор. След като ви е свършил отпуска за гледане на дете до 2 год. ако сте се водили на минимална заплата трябва да ви пуснат допълнително споразумение за промяна на 180 лв. В такъв случай ще ви се изчислява по заплата от 180 лв.
Полагат ви се минимум по 20 работни дни отпуск за цяла календарна години /или пропорционално на времето през което сте били на договор в тази фирма, без значение дали сте били в болничен или отпуск за гледане на дете/. За 2007 г. можете да поискате да ползвате целия отпуск.
Ако напуската и искате да ви се плати обезщетение за неизползвания отпуск за 2007 г. ще ви се плати пропорционално до датата на прекратяване на договора съобразно заплатата през последния месец в който имате изпработени поне 10 работни дни.

# 7
  • Мнения: 773
ДейзиГ   мерси много.
Доколкото разбрах това означава, че въпреки, че съм си пуснала молбата за напускане, мога да дам друга молба за изплащане на обезщетението за неизползвания отпуск за 2007г. newsm78

# 8
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
ДейзиГ   мерси много.
Доколкото разбрах това означава, че въпреки, че съм си пуснала молбата за напускане, мога да дам друга молба за изплащане на обезщетението за неизползвания отпуск за 2007г. newsm78

Да, можете

# 9
  • Мнения: 203
О, по въпроса за отпуска след майчинство мога вече труд да напиша....Аз също съм учителка и от 2005 до май месеца на 2007 бях по майчинство. За периода имам съответно за 2005 - 54 дни, 2006 и 2007 по 58 дни отпуск - общо 170 работни дни. Още май месец подадох молба, но въпреки всичко директорката не ми разреши цялата атпуска, а само тази за 2006 - и аз така и не разбрах защо ???? Нали трябва първо за 2005 да ми даде...В края на август отново подадох молба за 58 дни - за миналите години, но отново ми отказа с мотива, че не е възможно да се плащат две заплати за един щат - тук ще помоля икономистите да кажат дали това наистина е така. При ревизия ще я глобят - това е мотивите. През лятото писах до Министерството на образованието и за моя изненада те писаха до директорката, като и казват че нарушава трудовото право и предлагат да ми разреши целия отпуск - дори този за 2007. Значи тези манипулации за отпуск през учебно време са измислица на директорите - в КТ ясно е записано. Ще се развам да пишеш как са ти отговорили и какво си постигнала. Аз сега след като ми отказа съм подава уведомление по чл. 176 ал.3 - сама излизам в отпуск, но според директорката нямам право на това, защото тя ми била дала отпуска за 2006. Ама не мога да разбера къкво да правя с тази от 2005? Въпреки, че цяло лято се занимавам с това не съм се отказала и ще се консултирам и с други адвокати. Ще бъда благодарна и ако някой пише тук, защото ми предлагат да си взема 6 месеца неплатен отпуск за гледане на дете, а аз имам точно толкова платен .......с това не мога да се примиря!!!!

# 10
  • Мнения: 9 050
Имате право да си ползвате всичкия отпуск, който не сте ползвала. Няма такова нещо за две заплати за един щат и глоби при ревизия. Това са глупости. Напротив, глоба може да има от Инспекцията по труда, защото ви отказва полагащ ви се отпуск. Независимо, че сте ползвала отпуска за 2006-та, можете да си ползвате сега отпуска за 2005-та. Просто пускате предизвестие и толкова. Ако ви откажат - настоявате за писмен аргументиран отказ. Отпуск се отказва със писмена заповед. Не се отказва устно! В правото сте си да си ползвате отпуска.

# 11
  • Мнения: 203
Благодаря, но от ИТ ми отговориха, че директорката си е изпълнила задължението си като ми е дала отпуск за 2006, другия отпуск се ползвал само след разрешение от работодателя. Как мога да предизвикам официална проверка, защото според тях няма основание за такава....Наистина ли няма забрана за плащане на две заплати за един щат???

# 12
  • Мнения: 9 050
Прави са само по отношение на отпуска за 2007-ма. Той се ползва само с разрешение на работодателя, ащото ползването му може да бъде отлагано до средата на 2007-ма. Отпуска за 2005-та обаче е отложен по реда на КТ, поради ползване на друг законоустановен отпуск ( поне аз така разбрах, че не сте го ползвала, защото сте била в майчинство ). Следователно той ви се дължи при същите условия, при които ви се дължи този за 2006-та година. Да не би от ИТ да не са разбрали, че имате отпуск от 2005-та, който не сте ползвала?

# 13
  • Мнения: 203
Всичко са разбрали, защото съм пратила и копие на документите, но не изключвам възможността да са в комбина с моята шефка....колкото и невероятно да взучи, защото като ходих да питам пролетта тяхна специалистка ми каза същото. И сега какво да правя - чакам да видим дали ще ме уволни или ще ме води в неплатен отпуск, изобщо не виждам как ще се реши въпроса...

# 14
  • София
  • Мнения: 1 877
привет,

аз съм по споразумение на трудов договор при мой познат (при когото работих без договор малко време) а после за да ползвам 2 г платен отпуск по майчинство подписахме договор за моя облага.

(майчинството ми изтича май месец 2008.)

при тези обстоятелства няма да е редно да искам да се ползвам с правото за този допълнителен отпуск платен  за който се коментира в предните постове , нали?

какво изобщо ми се полага по закон, което няма да го ощети? благодаря ви  Hug

Общи условия

Активация на акаунт