Относно педиатърката на бебето ми

  • 905
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 596
Здравейте,
при последото посещение при педиатърката на бебето,същата му постави 2 ваксини.(бебето в момента е на 2м и 20дни).Аз от обща култура разбрах кои са тъй като, тя изобщо нищо не обяснява.Т.е. Полиомелитна и ДТК.
Въпросът ми е,длъжна ли е лекарката да ми съобщи ,че съществува т.нар.ваксина Пентаксим,да обясни какви са преимуществата пред изглежда обикновената ваксина която се поддържа от НЗОК.Попитах я,че съм чувала за ваксина която обединява няколко болести и тя ми каза "Тази е!Като я има при нас,не е нужно да я купувате!", и аз останах с впечатлението че е Пентаксим.
Но четейки из интернет,разбрах че де факто ме е излъгала,защото Пентаксим не се плаща от НЗОК, а всеки си я купува сам.
Моля дайте ми съвет как да постъпя по-нататък ...объркана съм.

# 1
  • Мнения: 1 984
малко отговори. не е длъжна. дори напротив. пентаксима нещо е мнооого дефицитен в южна БГ последния месец. кои е казал че пентаксима има преимущества ? пред кое? има и много други ваксини. всяка има силни и слаби страни.
длъжна е била обаче да ви обясни какво и защо слага. да ви попита как е детето, да го прегледа, да обясни какво и защо правите след ваксинацията.
пп. пентаксим е около 6о - 7о лв. 

# 2
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Според мен е длъжна да ти обясни какви ваксини ще слага на детето, да го прегледа преди това също.
Длъжна е и да ти обясни разликите между ваксините.
Странно е, тук педиатърката сама предложи Пентаксим като по-добър вариант.

# 3
  • Мнения: 4 111
Явно не сте се разбрали, ти си говорила за едната ваксина, тя за другата. Не вярвам да има интерес да "пробута" ваксината на здравната каса. И аз мисля, че е длъжна да обясни и да даде право на избор на майката.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 062
Защо да е длъжна?
Ако говорите от морална гледна точка, може би би трябвало да обясни за ВСИЧКИ ваксини, но те никак не са малко, т.е. около 1 час би трябвало да и отнеме да преразкаже листовките на около 5 ваксини.

Иначе, длъжна е да обясни какво бие на детето, какво да очаквате след това и т.н.

Майката е длъжна да се информира също.

# 5
  • Мнения: 5 531
Редно е да ти обясни какви ваксини слага на дететоти и да ти даде право на избор.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Би трябвало да обясни какви са възможностите, пък дори и накратко. Все пак тя трябва да е човекът, който информира майката.  Аз очаквам, че след като съм  избрала педиатър, той трябва да ми дава необходимата информация относно здравното състояние на детето ми. Ние още не сме стигнали до тези ваксини, но на първия преглед в Торакс педиатърът ни обясни за Пентаксим (без да сме питали), даде ни листовка, препоръча ни да си прочетем нещата и ако решим, те могат да ни поръчат и поставят ваксината. Сега просто ще уведомя нашата педиатърка, че няма да ни слага другата ваксина и толкова.
Педиатърката според мен е трябвало да ти даде право на информиран избор, но сега вече не знам дали можеш нещо да направиш. 

# 7
  • Мнения: 5 362
Редно е да ти обясни какви ваксини слага на дететоти и да ти даде право на избор.
Peace
Така би трябвало да бъде.

# 8
  • Мнения: 1 942
Ами сигурно не е знаела, че има други на пазара. Не се смейте, като казах на предишния личен лекар на Никол, че ще купя ваксини той ме попита първо от чужбина ли ще ги внасям  Crazy и после ми каза, че трябва да имам ПИСМЕНО РАЗРЕШЕНИЕ от ХЕИ  newsm78 Crazy Бях се ошашкала тотално. Сегашната лекарка я избрах именно с това да е в час и да име на лекар, който чете и е запознат с новостите.

# 9
  • Мнения: 3 146
Боже, какви лекари! Когато бяха разправиите при Милен Цветков всимки лекари казаха, че педиатрите са ДЛЪЖНИ да обясняват за видовете ваксини, за вариянтите и за евентуалните странични реакции.

Общи условия

Активация на акаунт