Сладки,соленки с мас

  • 8 454
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 026
Имам доста свинска мас и не се сещам какво да направя с нея  Thinking Дайте идеи-аз единствено за пурички с локум се сещам, но рецептата не помня  Crazy

# 1
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Сладки "Розички"
250г - мас  , 1ч.ч. пр. мляко , 2 яйца , брашно . Замесва се тесто , оставя се да почине 15 мин. Разделя се на 2 топки . Последователно се разточват . Всеки лист се намазва равномерно с мармалад /от кайсии е мн. подходящ/ и си завива на стегнато руло. Рулото си нарязва на парчета около 1см дебели. , подреждат се в тава и се пекът до леко розово , на не много силна фурна. Поръсват се обилно с пудра захар .

# 2
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Сладки топчета
Около 250 мл.разтопена св. мас - т.е. една голяма чаена чаша. Мая за хляб - половин кубче или колкото голям орех , разтворена в 50 мл вода , брашно . Замесва се твърдо тесто . Пуска се в съд със студена вода , да го покрие. Там ще втаса и нищо няма да му стане  Laughing . Престоява 3-4 часа. Изважда се и почива на стайна температура 10 мин. Малко е лигаво ,но не му пречи. Оформят се малки топчета , подреждат се в тава и се пекът на умерена фурна до леееко розовко. Още топли се овалват в купа с пудра захар и се подреждат във фруктиера . Много са крехки и вкусни .

# 3
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Шприц сладки
3 яйца , 1 и 1/2 ч.ч захар - се поразбиват  . Прибавят се 1ч.ч. полуразтопена свинска мас , 1/2 ч.ч. кис. мляко с 1 ч.л. сода разбита в него , брашно , ванилия . Замесва се тесто . От него се оформят гъсенички с обикновен шприц/тенекиения , дето буташ с пръст/. Пекът се на не много силна фурна , да не почервеняват . Поръсват се с пудра захар .  От това тесто може да се оформят и пурички с локум .

# 4
  • София
  • Мнения: 545
Аз ги правя по тази рецепта;
 
 Виненки
 
 2 ч.ч. топена мас / температурата трябва да е такава, че да си държиш пръста в нея/
 1 ч.ч. вино /по възможност бяло, но не е задължително/
 1 с.л. захар
 щипка сол
брашно
 
 Замесва се тестото. Оставя се да престои поне 30 мин. Разточва се кора около 0,5 см. Режат се кръгчета с чаша, слага се парченце локум в средата и се прегъват на две, като краищата се притискат с пръст. Пече се в не подмазана тава на 180 - 200*С до леко зачервяване. Още топли се овалват в пудра захар, примесена с ванилия.

 
Курабийки

2 яйца
1 ч.ч. топена мас
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. захар
2 амоняка
2 ванилии
брашно до меко тесто /около 1 кг/
 
 Замесеното тесто престоява около 30 мин. Разточва се кора и се изрязват фигурки. Намазват се с жълтък, разбит с малко олио и вода /по желание/ и се поръсват със захар.
 Ако се разточи по - тънка кора стават като бисквити.  Ако е малко по - дебела кората стават ронливи. Както предпочиташ.
 


 Соленки
не съм ги правила, а само съм ги преписала от тефтера на мама  Blush
1 ч.ч. кисело мляко
3 амоняка
1 ч.л. сол
250 г мас
1 яйце
брашно до меко тесто

 Замесеното тесто престоява 3 - 4 часа. Разточва се кора, реже се с къдрав нож. Отгоре се маже с яйце, ким и пр. Пекат се в не подмазана тава.

# 5
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
З амонячни соди са много , а и тя е капризна , с нея трябва да се работи бързо ! 1 ч. л. сода бикарбонат е ОК .

# 6
# 7
  • Мнения: 5 026
Благодаря ви   bouquet Още утре се заемам   chef

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 21 581
Локумки  Grinning Заради бирата в тестото са невероятни.

Общи условия

Активация на акаунт