Каk се съхраняват плодове за зимата?

  • 4 553
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Здравейте! Искам да питам нещо, макар че може да сте споменавали и да съм изпуснала.
Как да съхраня праскови? Имаме страхотни праскови в двора, и сини сливи. Искам някак на компоти ли, и аз не знам, но без захар. Някой беше казал че прави, но едва ли ще мога да преровя да го намеря. Не знам вода слага ли се, вари ли се, абе никога не съм се занимавала с такива неща и се чудя.
Иска ми се да имам поне малко за зимата и да ги правя на пюренце.

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 22:57 от Благовеста

# 1
  • Мнения: 126
И ние имаме сини сливи в двора. Аз направих пюре от тях: сварих ги и ги пасирах. Сложих ги във форми за лед и сега съм ги прибрала във фризера на кубчета. Предстои ни захранване през октомври месец.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Както Яница предлага е чудесна идея - можеш сега да ги направиш на пюре с почти никаква захар (минималното възможно количество за консервант само) и да ги даваш, като дойде ред Simple Smile Можеш и в малки бурканчета да затвориш направо.

# 3
И аз се рових преди време да търся "подходящи начини" за съхранение на плодовете. Интересувах се преди всичко за замразяването им- компота го отписвам като вариант. Е, от това , което прочетох по въпроса , излезе, че без захар  няма и замразяване newsm78Ако това те устройва, зашото аз се отказах, виж тук:
http://www.zadecata.com/vkuhniata/Tankosti_kuhniata/Zamraziavane.htm

# 4
  • Мнения: 33
здравейте, ако авторката позволи малко вмешателство в темата - опитвали ли сте да замразявате праскови на кубчета във фризера? аз ги пасирах и ги замразих, но сега не мога да извадя лесно- както месото, стават на каша. А сини сливи - стават ли?

# 5
  • Мнения: 84
Да, това което Яница е направила наистина е добра идея, но колко време могат да се съхраняват така във фризера?

Това намерих в една от закотвените теми, но също не е ясно колко време могат да се съхраняват по този начин пюретата - седмица, две, месеци?

Вакуумиране
След сваряване на зеленчуците (и месото, ако пюрето е месно) се пасират, докато са още горещи. Ако се налага, може да се подгрее допълнително. Докато сместа е вряла, се насипва в подходящи бурканчета на винт (тип старите "Ганчев"), бурканчетата се обръщат с дъното нагоре върху топлоустойчива повърхност и се оставят да изстинат. Капачките вакуумират и 'дръпват'. След като изстинат, се надписват (съдържание и дата) и се нареждат във фризера, камерата или навътре в хладилника. Ако някое бурканче не е вакуумирало, може сместа вътре да се подгрее още веднъж и да се обърне с нова капачка, ако се налага смяна, или просто да се остави по-напред във фризера/камерата/хладилника за по-скорошна консумация.
При замръзване пюрето увеличава малко обема си, затова винаги оставяйте 1 см място от ръба на бурканчето.

Замразяване на кубчета
Зеленчуците се измиват, обелват и нарязват. Сваряват се поотделно или смесени, в зависимост какво искате. Докато са топли, се пюрират с пасатор, насипват се във формички за лед и се слагат за няколко часа във фризера. След като замръзнат, се изваждат, разпределят се по торбички и се надписват (съдържание и дата). Когато искате да размразите, вадите от предната вечер желаните зеленчуци, и ги оставяте в подходящ съд в хладилника да се размразят. На следващия ден ги притопляте и ако се нагала, ги пюрирате отново. Сложете добавки по вкуса на детето (кърма, мляко, сметана, сирене).

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
и мен ме интересува.имаме много домашни ябълки,които знам че са напълно чисти,в сравнение с тези на пазара.но не могат да се съхраняват сурови дълго.Зимата -ноември-декември бебчо ще е вече на 7-8 месеца.Въпросът ми е дали да ги сваря и пасирам и така да замразя готовото пюре,или да ги замразя в суров вид,тъй като тогава бебчо ще яде и сурови плодове?

# 7
  • София
  • Мнения: 6 265
Аз в момента се занимавам точно с това - замразявам плодове и зеленчуци на кубчета. Варя на пара, пасирам, слагам пюрето във формички за лед и замразявам. Изваждам кубчетата и ги поставям в кутии, които надписвам. Някъде бях чела (но вече не помня къде  Rolling Eyes ), че така замръзени пюренцата могат да се съхраняват около 5-6 месеца. До сега съм направила тиквички, моркови, ябълки, круши, следват зелени чушки и тиква може би. Вчера размразих едно кубче ябълково пюренце - беше абсолютно същото, както преди замръзяване.

И аз се рових преди време да търся "подходящи начини" за съхранение на плодовете. Интересувах се преди всичко за замразяването им- компота го отписвам като вариант. Е, от това , което прочетох по въпроса , излезе, че без захар  няма и замразяване newsm78Ако това те устройва, зашото аз се отказах, виж тук:
http://www.zadecata.com/vkuhniata/Tankosti_kuhniata/Zamraziavane.htm
Това ми се струва, че е за различна цел, по-скоро кулинарна, отколкото хранене на деца. Защото не съм съгласна, че не може да се замръзят пюренца ако не се сложи захар. Аз поне не слагам и нямам намерение да слагам захар в пюретата на бебето.

Мисля, че става да се напраят така и пюрета  от праскови и сини сливи (обелени, сварени на пара и пасирани). За съжаление, ние нямаме домашни такив аплодове, иначе щях да направя.

Общи условия

Активация на акаунт