Въпрос към счетоводители или HR

  • 525
  • 6
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 7 881
Здравейте,
Въпроса ми е следния - имаме служител, които напуска от 01.09 и ми донесе едни образци УП-2 и УП-3, които иска да му попълним при напускането заедно с трудовата книжка. От счетоводната фирма с която работим ми казах, че тези образци се попълват само при пенсиониране и нямало да му ги попълнят... Шефа каза питай как е по закон, ама аз нямам идея къде да питам. Ако можете помагайте или поне ме насочете къде да проверя попълват ли се тези образци при напускане или не.

# 1
  • Мнения: 3 818
Трябва да му ги попълните.
Преди време като сменях работата, в предишната не ми ги бяха дали. Новата ми шефка, която ми беше близка, ми каза, че задължително при напускане се дават тия двете неща.

# 2
  • Germany
  • Мнения: 7 881
Благодаря!
А имаш ли идея къде все пак да го прочета черно на бяло?

# 3
  • София
  • Мнения: 3 421
Да, издаваме такива.
Да, задължителни са(нищо, че повечето фирми не го правят). В тях има информация, която не фигурира в трудовата книжка. Помагат в случай на загуба на трудова книжка и т.н.
Да, при пенсиониране служат.
До тогава трябва да се пазят, защото последният работодател изготвя документите за пенсиониране и ги ползва като база.
Реално без печат от НОИ нямат стойност за пенсиониране, но пък вършат гореспоменатите неща.

# 4
  • Мнения: 460
Благодаря!
А имаш ли идея къде все пак да го прочета черно на бяло?
да одит инфо!ако на трудовата книжка е посочен точния период в който е работил работника и липсва несъответствие не се попълва уп3,а уп2се попълва в случай на пенсионирване!
уп3 ще попълните само ако има несъответствия относно трудовия стаж!!

# 5
  • Мнения: 491
Прати ми e-mail- а си на лични и ще ти ги изпратя. Нямаш право да откажеш на човека да му ги издадеш.

# 6
Благодаря!
А имаш ли идея къде все пак да го прочета черно на бяло?
да одит инфо!ако на трудовата книжка е посочен точния период в който е работил работника и липсва несъответствие не се попълва уп3,а уп2се попълва в случай на пенсионирване!
уп3 ще попълните само ако има несъответствия относно трудовия стаж!!
УП-2 не се издава само при ПЕНСИОНИРАНЕ, а и в случаите когато в трудовата книжка не са нанесени всички промени на заплатата /основна,клас и др.промени/.
Нямат право да ти отказват,длъжни са да ти издадат тези формуляри.

Общи условия

Активация на акаунт