Какво означава това...

  • 1 910
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Привет на всички ! Пише Ви една новачка.Страшно много искам да стана майка на едно момиченце(не конкретно дете).Разпитвам,ровя се тук-там,търся отговори на въпросите,които ме вълнуват(а те са много).Вкъщи все още се мъча да убедя сина си и съпруга си,че с още едно дете ще бъдем по-благословени,но засега срещам лек отпор и от двамата (ех,мъже мъже !) Та сега по проблема : докато се ровех в Уикипедия,прочетох следното :" На детето се издава нов Акт за раждане, в който за родител се вписва осиновителят. Интересното тук е, че съпругът(та) на осиновителя не става родител на осиновеното дете независимо, че се иска неговото съгласие за осиновяването. Между последния и осиновеното дете възниква връзка на сватовство от първа степен, той или тя стават втора майка, респ. втори баща на детето." Аз ли не го разбирам,или ...Как може от двама законни съпрузи само единият да е родител ???Ами ако му се случи нещо (не дай си, боже) ? Какво става после с осиновеното детенце? Моля Ви,обяснете ми !  предварително се извинявам,защото не коментирам темите във форума,а само задавам въпроси,но...нали тепърва прохождам тук.  smile3525

Последна редакция: чт, 30 авг 2007, 10:47 от MIMKA_03

# 1
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
mimka 03,
ne snam totchno v kakav kontekst si isvadila teksta ot Wikipedia. Tova vse pak e enziklopedija s po-obsta informazija.

Osinovjavaneto v Balgarija e uredeno v glava 6 ot semejnia kodeks, taka tche vish tam kakvo pische. Po prinzip mogat dvamata saprusi da osinovjat saedno, moshe i samo edinija, no s isritchnoto saglasie na sapruga. Saotvetno po sadeben pat moshe da bade uredeno popetchitelsvoto na deteto pri smart na osinovitelja.

Isvinjavam se sa latinizata, no ot isvestno vreme klaviaturite i komputera mi statchkuvat i ne moga da pischa na kiriliza.

# 2
  • Мнения: 526
Ако си омъжена то ти и съпруга ти осиновявате това дете, т. е. за баща в Акта за раждане се вписва твоят съпруг, това е при пълно осиновяване. Наистина се издава нов Акт за раждане на осиновеното дете, като само не се променя ЕГН на детето.

# 3
Променя се ЕГН на детето с издаването на новия Акт за раждане. Но няма такова нещо като сватовство. Щом осиновителите са женени , стават родители на детето и се вписват в новия акт.

# 4
  • Мнения: 286
Ако си омъжена то ти и съпруга ти осиновявате това дете, т. е. за баща в Акта за раждане се вписва твоят съпруг, това е при пълно осиновяване. Наистина се издава нов Акт за раждане на осиновеното дете, като само не се променя ЕГН на детето.
Това е така, само с нюанса, че се променят последните 4 цифри от ЕГН-то

# 5
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
При осиновяването на Ваня издадоха нов акт за ражднане и вписаха мен и съпругът ми за родители,на делото също ни извикаха и двамата за да потвърдим желанието си за осиновяването на детето  Hug

# 6
  • Мнения: 4 138
мимка, това е при условие, че осиновяваш сама, макар да си омъжена.
иначе и двамата осиновители стават родители и се вписват в акта и удостоверението за раждане като такива.

# 7
  • Мнения: 1 249
Привет на всички ! Пише Ви една новачка.Страшно много искам да стана майка на едно момиченце(не конкретно дете).Разпитвам,ровя се тук-там,търся отговори на въпросите,които ме вълнуват(а те са много).Вкъщи все още се мъча да убедя сина си и съпруга си,че с още едно дете ще бъдем по-благословени,но засега срещам лек отпор и от двамата (ех,мъже мъже !) Та сега по проблема : докато се ровех в Уикипедия,прочетох следното :" На детето се издава нов Акт за раждане, в който за родител се вписва осиновителят. Интересното тук е, че съпругът(та) на осиновителя не става родител на осиновеното дете независимо, че се иска неговото съгласие за осиновяването. Между последния и осиновеното дете възниква връзка на сватовство от първа степен, той или тя стават втора майка, респ. втори баща на детето." Аз ли не го разбирам,или ...Как може от двама законни съпрузи само единият да е родител ???Ами ако му се случи нещо (не дай си, боже) ? Какво става после с осиновеното детенце? Моля Ви,обяснете ми !  предварително се извинявам,защото не коментирам темите във форума,а само задавам въпроси,но...нали тепърва прохождам тук.  smile3525

Ако осиновява само единият от съпрузите е естествено, че детето няма да има връзка по права линия с другия съпруг, а по сватовство. По права линия ще има само с осиновяващия.

А ако осиновяват и двамата - детето става роднина по права линия и с двамата.

Говорим за хипотезата на пълно осиновяване, при непъното и други връзки се запазват.

В първия случай след време лице, което е съпруг/а на осиновителя може да осинови детето (ако и детето и той/тя отговарят на останалите условия на закона), а трето лице - несъпруг - няма да може.
Приятелска двойка (и двамата едновременно) не може да осинови дете по действащото законодателство. Единият от двойката приятели може да осинови на общо основание. А с другия от приятелската двойка детето не е роднина нито по права линия, нито по сватовство според сегашното законодателство.




 

Последна редакция: пт, 07 сеп 2007, 21:35 от Miraetta

Общи условия

Активация на акаунт