раждане по принуда

  • 1 815
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте мами,
много се озадачих от случая на една наша (семейна )позната покрай нейното раждане.тя стана мама за втори път преди 5 дни-живо и здраво момченце(5.100кг)
става дума за самото раждане,което е минало много тежко,предвид килограмите на бебчето(моят Алекс беше толкова на 2,5м Laughing)
 след като разбира,че плодът ще е доста голям,майката решава,че за нея и бебето ще е най-добре да роди в Търновското АГ- отделение въпреки че консултациите й са водени в Елена (за уточнение да вметна,че в нашето отделение имаме двама АГ-лекари,които израждат и майките от  околните села;а по същото време,когато е трябвало да ражда въпросната жена,за която ви пиша,нейният гинеколог,който следи бременността й е в отпуск)понеже не е искала да ражда при другия,тя е помолила  да  й бъдат подготвени документите,за да може когато настъпи раждането,мъжът й да я откара до Търново . да,обаче  последвал отказ от страна на лекаря,който й заявил,че няма да подготви никакви документи и ако иска на своя глава  да ражда другаде,ще трябвало да си плати за "услугата" там.
та,след всичко,което написах (надявам се не съм ви объркала #Crazy #Crazy)  искам да ви питам: имат ли право лекарите да насилват родилките да раждат не,където те самите желаят и ако родят на друго място,редно ли е да плащат за раждането?(аз знам,че болницата получава по 400лв. за всяко израждане)
пишете ми,защото съм объркана.  мисля,че умишлено са я разубедили да отиде другаде( при нас няма много родилки и сигурно.заради парите,които превеждат на болницата са постъпили така долно,което изобщо не прави чест на лекаря)
п.п.   майката ще има дълго да се възстановява след 15те шева,които са и направили Cry

# 1
  • Мнения: 4 111
Няма право лекарят. Дава се направление за раждане и родилката сама избира къде да роди.

# 2
  • Мнения: 1 233
Няма право лекарят. Дава се направление за раждане и родилката сама избира къде да роди.
Peace

# 3
Няма право лекарят. Дава се направление за раждане и родилката сама избира къде да роди.
значи ако тя реши,може да го осъди заради това?

# 4
  • Мнения: 6 608
Правилно ти тече мисълта и според мен е да не изпуснап парите от клиничната пътека.

# 5
  • Мнения: 4 111
Няма право лекарят. Дава се направление за раждане и родилката сама избира къде да роди.
значи ако тя реши,може да го осъди заради това?

Не съм адвокат, но все пак знам, че ще и трябват доказателства, че той и е отказал, а не само нейни разкази.

# 6
  • Мнения: 97
Няма право лекарят. Дава се направление за раждане и родилката сама избира къде да роди.
значи ако тя реши,може да го осъди заради това?

Не съм адвокат, но все пак знам, че ще и трябват доказателства, че той и е отказал, а не само нейни разкази.
Подкрепям казаното.Май вече е късно.

# 7
  • Мнения: 1 371
Подкрепям до тук изказаните мнения.
Само да питам - нормално ли е родила, ако да -   bouquet .

# 8
  • Мнения: 9 050
Еми, за да го осъди, трябва да докаже историята.
А иначе, тя трябва да си вземе талон ( №5 мисля че беше ), който може да вземе и от личния си лекар. В интерес на истината, гинекологът в болницата не може да и издаде такъв талон. Този талон е вид направление. Този лекар не може да и го издаде, защото направление се издава от един специалист за друг специалист. Не може лекарят да ти издаде направление за преглед при него самия. Аз не знам какви точно документи е поискала тя да и подготвят. Трябва и обменна карта, но тя не е задължителна и няма общо с клиничните пътеки. Просто ако няма обменна карта, ще я прегледат отново преди самото раждане. Не виждам какви документи е искала от лекарите в родилното, но те няма какво да и дадат.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 895
Лекарят няма НИКАКВО право на отказ за това.
Последният път като ходих при моя лекар за ЖК, ми се наложи да го изчакам за 5 минутки преди да ме прегледа, именно защото подготвяше нови документи за едно момиче, което в последния момент /5 дни преди термина й/ беше решило, че не иска да ражда в София, а в друг град. И освен новите направления, той й окомплектова всички изследвания от цялата й бременност и й ги даде подредени в папка, за да са наясно лекарите в другия град с нейния случай.

# 10
  • София
  • Мнения: 672
Ам естествено че е могла да го осъди - всяка избира къде да ражда и нещо повече - всяка от нас са ддлъжни да я приемат в която болница тя иска, св която се наложи или каквото и да е!

Мами,знайте си правата!

# 11
  • Мнения: 490
Подкрепям дотук казаното, разбрах, че и мисълта на авторката е правилна, само не разбирам тази тема с какво може да помогне на родилката/звучи ми риторичен въпрос, за което се извинявам/ - то станало каквото станало, не вярвам и потърпевшата да тръгне да съди някого...Дано само случилото се послужи оттук нататък повече майки да знаят правата си.
Да и е живо и здраво детенцето и бързо възстановяване  bouquet

# 12
  • Мнения: 524
Логично е, че може да роди където си поиска, защото, ако случайно е на другия край на България (например) и започне да ражда, да не тръгне да се прибира към своят град? Този лекар, направо нямам думи за него.

# 13
  • Мнения: 603
Да се оплаче в ЗК по случая.
Няма право да й откаже да й предостави каквато и да е документация и информация.
Всичко е било заради въпросните 400 лв.

# 14
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 042
И какво голямо значение има вече след като жената така или иначе е родила  newsm78 Минало заминало. 15 шева се преживяват, повярвай ми.
Поздравления за майката, родила такъв юнак   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт