За Фризопеп, разрежданията на млеката и други неща...

  • 5 839
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 585
Ако се абстрахираме от факта, че когато говорим на пациента за продукт или лекарство сме длъжни ВИНАГИ да споменем пред него за всички възможни алтернативи, за да има възможност за избор, бих желал да Ви обърна внимание на някои подробности:

(Моля, тези които са информирани, или не считат писаното за важно, да пренебрегнат поста ми, вместо да ми отправят лични нападки-нека обсъждаме с факти)

*Днес всички млека са стандартизирани за разреждане 1 отсечена с нож мезурка към 30мл. преварена вода. За последно безлактозните и анти-регургитационните млека (Ал 110 и НАН А.Р.например), имащи по неортодоксални разреждания в миналото, минаха към общото правило за разреждане, за да не се объркват майките, и усложняват процедурите. Нестандартни разреждания извън това правило са позволени за много къс интервал от време (2-4 дена до 7) и то само в период на включване или изключване на съответното мляко.
Не е приемливо ( да не кажа забранено) да се дават за много дълги интервали от време който и да е било вид млека (лечебни или не) в нестандартни разреждания-например 4 мезурки към 210 вода, когато на продукта ( и по правило) за 210 мл преварена вода нужните мезурки са 7. Ако детето не понася продукта в нормалното му разреждане (след необходимите 8-9 дена за да привикне към него), е нелогично и неетично да се настоява на него чрез промяна на разрежданията "надолу"( 4 мезурки->210,вместо нормалните 7), вместо да се даде друг продукт от друг производител. Това, колко мезурки царевично брашно прибавяте не е от никакво значение по отношение на млякото, нито по отношение на антиалергичните му способности. Единствено правилното му разреждане гарантира пълната му ефективност.
Не е етично още, да виждаме, че детето е с диария (или други странични ефекти) от нестандартно разредено, неподходящо изобщо, или нормално разредено мляко, и в същото време със седмици да правим опити за "туширането" и с високи дози прибавки (царевично брашно например-запичащо действие), само и само да останем на настояваното от нас мляко. Ще го постигнем в крайна сметка сигурно, но при разреждания на млякото неправилни, грешни или вредни в дългосрочен план.

Особено опасни са както преразредените (малко мезурки->много вода), така и хиперконцентрираните (много мезурки->неподходящо малко вода) млека. Царевичните и други брашна които слагате за гъстота в млякото НЕ КОРИГИРАТ неправилните му разреждания. Млякото, приготвено с неправилни разреждания не се "държи" "по правилата" и очакваните от него резултати може и никога да не дойдат именно заради това. Освен това вкусът на крайното мляко се променя, поради което детето може да не го харесва, независимо, че в нормалното му разреждане млякото може да е много вкусно.

Млякото се приготвя отделно, по неговите правила, а добавката се слага отделно, като или се приготвя съответно по нейните правила-Фризовом, или се добавя към вече готовото мляко до нужната гъстота на крайният биберон (царевично брашно или оризово брашно).

*Когато смесвате два продукта, съответните ефекти трябва да се знаят-Фризолак+Фризовом може и да контролира до известна степен повръщанията, но в същото време може да провокира диария поради състава на Фризовома. Излишно е да се продължава упорито с Фризовом, щом като имаме и други алтернативни решения без страничните действия на Фризовома.

Минаването от нестандартни към нормални разреждания, особено ако сте употребявали млякото много време в грешни разреждания, е МНОГО ДЕЛИКАТНА И БАВНА ЗАДАЧА. НЕ Я ОПИТВАЙТЕ САМИ!!
От друга страна лечебното или нормалното адаптирано мляко трябва да се приведе в разреждането, което производителя посочва на кутията за нормално.

Давам тук указанията на НЕСТЛЕ за приготвяне на Алфаре, тъй като тук аз лично не съм виждал или работил нито с Фризопеп, нито с Фризовом.

1ден->1 мезурка +100мл електролитен разтвор->22ккал/100мл
2 ден->2 мезурки+100мл вода-> 44 ккал/100мл
3 ден->3 мезурки+ 100 мл вода-> 65ккал/100мл
4 ден->3 мезурки+90 мл вода->72 ккал/100мл->крайно и стабилно съотношение при разреждането.

Използвайте ВИНАГИ И САМО мезурката, която е в кутията със съответното мляко. Мезурките от различните млека не са взаимозаменяеми-например тази на Алфаре е =5гр, докато на Ал 110 е =4,4 гр.

# 1
  • Мнения: 811
Цитат на: Birdie

*Когато смесвате два продукта, съответните ефекти трябва да се знаят-Фризолак+Фризовом може и да контролира до известна степен повръщанията, но в същото време може да провокира диария поради състава на Фризовома. Излишно е да се продължава упорито с Фризовом, щом като имаме и други алтернативни решения без страничните действия на Фризовома.


А когато се ползва Фризовом, заради разхлабващия му ефект?
Доколкото изчетох /питах /сверявах - няма никакъв проблем при продължителен прием. Аз го ползвах 10 месеца - по едно хранене на ден.

# 2
  • Мнения: 8 585
Цитат на: dari
Цитат на: Birdie

*Когато смесвате два продукта, съответните ефекти трябва да се знаят-Фризолак+Фризовом може и да контролира до известна степен повръщанията, но в същото време може да провокира диария поради състава на Фризовома. Излишно е да се продължава упорито с Фризовом, щом като имаме и други алтернативни решения без страничните действия на Фризовома.


А когато се ползва Фризовом, заради разхлабващия му ефект?
Доколкото изчетох /питах /сверявах - няма никакъв проблем при продължителен прием. Аз го ползвах 10 месеца - по едно хранене на ден.


Няма абсолютно никакъв проблем ако спазвате точно разрежданията и начина му на употреба.

# 3
  • Мнения: 1 250
На нас ни бяха изписали Фризопеп като заместител на Фризолака. Бяхме с диагноза АБКМ.

Доволна съм, спря ни повръщането. Също така и запека.

Приготвя се с гореща вода 60 градуса, за разлика от Фризолак (40 градуса). Прочетох че Хуманата също се разрежда с 60 градуса гореща вода. Чудя се какви са били причините преди години допусканото бебешко мляко в БГ да е Хумана (не Фризолак)?
(Лично аз не съм пробвала Хумана)

Бърди и за теб нещо - още съм на мнение, че за тривиалните неща мога да получа по-компетентно мнение от една майка, а не от специалист, който в повечето случай не е прекарвал 23 от 24 часа в денонощието край едно бебе.
Защото на своя глава заведох бебето на гастроентеоролог, въпреки твърдението на педиатъра ми, че не яде от гъбички в устата, а повръщането било изливане. Беше с рефлукс 2ра степен, не е тежка, но ...бях права. И още много подобни неща, вкл. престой в болница на системи (на 10кг бебе вляха 3 литра физ. р-р за 5 часа), които по мнението на "специалист"не били наложителни.

ПП: Ако ми кажеш кога накрая ще мога да захраня щерката с мляко без да се запече и да ми плаче на гърнето....ще те призная за специалист. Сега е на 3,5 годинки. Пробвала съм и с овче мляко - повръща го.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
Ако нямате нищо против ще преместя темата във форум "Хранене с адаптирано мляко и захранване на бебетата"

# 5
  • Мнения: 64
Бьрди,само да попитам- има ли някакви странични ефекти след прием на хидролизирани млека Confused:

# 6
  • Мнения: 8 585
Цитат на: fififi
Бьрди,само да попитам- има ли някакви странични ефекти след прием на хидролизирани млека Confused:


Не няма, ако се дава в правилно разреждане (1мезурка->30 мл преварена вода) и ако се дава за лечение на заболяванията за които е предназначено.

Общи условия

Активация на акаунт