За яслите и детските градини!?

  • 1 253
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 425
Около мен повечето са на вълна ясли и детски градини  Flutter и чувам за период за адаптиране на децата т.е. дете и майка 'тръгват' заедно и се започва отцепването лека полека...първи ден заедно сутринта и си тръгват заедно,втори ден - отиват заедно и след час майката 'изчезва' за 5-10мин и учителките се справят,после майката пак се връща и така лека полека ден след ден според това как детето свиква.....интересно нещо за мен и много приемливо....даже и в държавните детски градини...при вас как е?Това в Бг май го няма,а?

ПП Забравих да помоля да не ми местят темата  Flutter

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Тук поне в яслата ни е така, за градината мога да ти кажа след месец.

# 2
  • Мнения: 3 880
Ами май зависи и от детето и от градината.
На мен ми казаха, че мога да остана ако искам първия ден, но моята дъщеря веднага седна да рисува с другите деца и аз се почувствах излишна Wink Поговорих няколко минути с възпитателката, казах чао и си тръгнах, просто нямаше смисъл да се пречкам там. Но ако бях усетила, че детето не се чувства добре там, сигурно щях да поостана. Мисля обаче, че е добре тази фаза "с мама на градина"  да се сведе до минимум, за да не свиква детето, че може да има и такива екстри Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 425
Биба,да права си и аз нямам предвид завинаги или за период от 2-3месеца  #Crazy ,а тук 'позволяват' до 3 седмици някъде.Но пък в Бг не съм чувала за такова нещо  newsm78 ,но на мен ми е старо инфото  Peace

# 4
  • Мнения: 7 837
Тръгна на 1 г. и 9 месеца. Още първия ден го оставих в 8 и го прибрах в 5 следобед. Адаптацията отне около седмица и спря да плаче сутрин. Зависи си от детето. Но аз не съм привърженик на стоенето на майката там, дори и за кратко.

# 5
  • Мнения: 93
Тъкмо сега минаваме през такъв адаптационен период в новата детска градина (Холандия). Първият път го заведохме и останахме там около половин час. Той веднага започна да разучава мястото и да се играе. После му казахме чао и си тръгнахме. Отдохме да го вземем след 3 часа, но на него толкова му бе харесало, че не искаше да си тръгва. След два дни имахме още една такава сутрин на свикване. От тази седмица е на пълен ден и сутринта се скъса да реве, а като ме видя през прозорчето като отидох да го взема избухна пак в истеричен плач. А тъкмо си мислех, че тия сутрини са помогнали малко... Много ми е тежко като го оставям плачещ. Сърцето ми се къса. Кога ли ще спре да плаче сутрин?

# 6
  • Мнения: 1 909
Не мога съвсем да разбера какво се опитваш да разбереш с този въпрос Thinking - че е хубаво да има период на адаптация ли?

В ясли не сме ходили, но в детската градина първия ден родителите стояха заедно с детето 1 час, на следващия ден 1 час с родители, после  1 час без. Проблема беше, че след това беше сряда, в която училището почива, в четвъртък пък имаше някакъв проблем, та не ходихме. В петъка - само сутринта. На следващата седмица пък смениха учителката... Така че тъкмо уж се бяхме адаптирали, и язък за всичките подготовки.  #Crazy

# 7
  • Мнения: 314
В Швеция детска градина и ясла е едно и също нещо, започва от 1 г. Адаптацията обикновено продължава 1-2 седмици. Първите няколко дни ходят детето и един от родителите заедно за по няколко часа преди обяд, след това обядват в детската градина и след това започва детето да се оставя само там за кратко време, като  постепенно се увеличава. Много добре работи, но плача при оставяне и/или вземане въпреки това не успяхме да избегнем първите 1-2 месеца...

# 8
  • Мнения: 3 423
Тия дни и моят чомачко тръгва из народ.
Казаха ми, че адаптационният период е
до 4 седмици. Ще видим. Може пък бързо
да свикне с децата и възпитателките. При
всички случаи се започва с един час, в който
и аз ще стоя там, после час и половина, после
час и 45 минути, после ще излизам за 15 минути,
после за половин час и т.н. Това ден след ден.
Докато на чомачко му стане ясно, че мама няма
да духне и да не го вземе за вечеря. Ще видим.
Мисля, в България няма такъв филм. Там са корави.

# 9
  • Мнения: 94
e tova e super hem deteto 6e e dobre,hem maikata spokoina ne nqma takova ne6o tuk tuk 1-q den go vodi6 za 1-2 4asa i taka dokato svikne Simple Smile

# 10
  • Мнения: 515
В България ми позволиха да остана с детето първият ден. Обаче детето беше се лепнало за мен и прецених,че ще му е по лесно да свикне без мен!

# 11
  • Мнения: 3 461
При нас препоръчват децата да се оставят без присъствието на родител от самото начало. Инструктират родителите  да  кажат много усмихнато, позитивно, но твърдо "чао" на наследника, "мама ще те вземе скоро" и да не се впускат в много подробности. Също да не питат детето през 2 минути :"Are you ok?", тъкй като детето дори да е ок , в този момент ще усети тревогата на мама или татко и резултатът ще е обратен. Обаче, първата седмица трябва да си на разположение на телефона, ако детето е неутешимо, обаждат се да го вземеш. От опита ми с двамата, този вариант действа, но трябва да уточня, че тук всичко градини и ясли работят само от 8-12 ч. сутринта.

# 12
  • Мнения: 764
На мен системата на Ноиа ми харесва пове4е. Peace
Не ми се вижда подходящо да се вкарва мисъл на детето в главата,4е и мама може да стои там.А после тогава защо си тръгва???И как ве4е свикналите деца възприемат стоенето на 4-5 4ужди майки там?А защо моята днес не остана???
И тук има такъв период,който мисля да сведа до минимум.

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
При нас препоръчват децата да се оставят без присъствието на родител от самото начало. Инструктират родителите  да  кажат много усмихнато, позитивно, но твърдо "чао" на наследника, "мама ще те вземе скоро" и да не се впускат в много подробности. Също да не питат детето през 2 минути :"Are you ok?", тъкй като детето дори да е ок , в този момент ще усети тревогата на мама или татко и резултатът ще е обратен. Обаче, първата седмица трябва да си на разположение на телефона, ако детето е неутешимо, обаждат се да го вземеш. От опита ми с двамата, този вариант действа, но трябва да уточня, че тук всичко градини и ясли работят само от 8-12 ч. сутринта.

предпо4итам период на адаптация. изобЩо не си представям как Ще си оставя детето при непознати хора, без да го свикна с тях. били те приятели, роднини, бейби ситъри, или ясли/градини. освен това, мисля, 4е неЩАта са двупосо4ни, майката съЩо се 4увства по_добре, знаейки къде, как и с кого и е детето.
аз за колата на паркинг, Ще прегледам положението, камо ли за детето ми.  #Crazy

# 14
  • Мнения: 3 425
Не ми се вижда подходящо да се вкарва мисъл на детето в главата,4е и мама може да стои там.А после тогава защо си тръгва???И как ве4е свикналите деца възприемат стоенето на 4-5 4ужди майки там?А защо моята днес не остана???


Според моите наблюдения децата не успяват да свикнат с мисълта,че мама е там и може да стои там,а просто първото запознаване с обстановката го правят с мама...майките стоят далеч от децата и не се месят само гледат  Peace и не се месят,а само  в краен случай успокояват!

Странно,но факт съм съгласна с Феям и аз съм за такъв период....просто не става въпрос за висене и прекалено присъствие,а опознаване на 'новото място' и по-лесно адаптиране....е,пак плачат първия месец,може и 2-3мес,но то си зависи от детето...има и такива,които нямат нужда от такъв период  Wink

Общи условия

Активация на акаунт