Какви манджи въртите,за да скриете шапката на чужденците?

  • 7 865
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 651
Чудех се дали да не пусна темата в чужбинския форум, но се надявам БГ мамите, живееще зад граница да "готвят" тук.

Чувала съм, че доста от продуктите, с които сме свикнали в БГ да кулинарстваме ги няма по чужбинско.
Например голяма мъка ми е като разбрах, че на нашенските кори за баница трудно може да им се намери еквивалент.
На мен съвсем скоро ще ми се наложи да блесна с някое бг ястие и ми се иска да почерпя от вашия опит.
Очаквам ви   bouquet

# 1
  • Мнения: 3 622
Е аз не живея в чужбина, но имам приятелка на която приятеля и е чужденец и нещата които приготвих първия път като дойдоха на гости са свинска кавърма, кьопулу салата от печен пипер и баница. Много му харесаха
Приятелката ми му купи чушкопек който си замъкна в Белгия, защото много му хареса вкуса на пипера печен в чушкопека

# 2
  • Мнения: 1 951
        свинска кавърма, кьопулу салата от печен пипер и баница
  Peace

Също - гювечета, гювеч, мусака. Въобще по-традиционни български ястия. Но не те съветвам да експериментираш с дроб сърма или други дреболии  Grinning

# 3
  • Мнения: 5 977
Аз съм за баница с айрян или кисело мляко- това си е типично българско ястие...
Някой салати като: шопска, овчарска, кьопулу салата
Нещо със сиренце- някоя питка, например Болярската на Биляна

# 4
  • Мнения: X
До сега не съм чула за чужденец, който да не се е впечатлил от нашата мусака.

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Зависи от чужбината Wink, аз нямам проблем с продуктите, всичко има. Кухнята ни е почти еднаква, но тя така и така е размита на Балканите. Тук правят много неща, които ние не готвим, защото гръцката кухня е повлияна и от средиземноморската.
Няколко неща не се правят в Гърция- луканка,печено пиле с бира и таратор. На таратора всички се мръщят, луканката всички харесват, а пилето с бира им е странно, но го ядат Wink.

П.С Мусаката и айрана са турски, правят се във всички Балкански държави. Баница също правят всичките ни съседи Wink.

# 6
  • Мнения: 11 747
Да,и аз с това започвам - зависи каква чужбина и от къде е чужденеца!
Баница и мусака определено не са български ястия,а балкански,че не знам дали не са и извън балкански - визирам къмто Сирия,например...

Имали сме гостенка - китайка - луканка не хареса никак,ама никак.Всички харесват шопската салата (макар,че тя заяви,че да се ядат краставици и домати заедно е вредно.... Shocked)

Не разбрах къде си и на кого ще готвиш,трябва да се съобрази с конкретния регион и хора!

# 7
  • Мнения: 651
.. Но не те съветвам да експериментираш с дроб сърма или други дреболии  Grinning

Да, и аз знав, че в EU не са на почит деболиите.

Гювечетата са добра идея, тъкмо вегетарианците няма да се цупят.

# 8
  • Мнения: 651

Не разбрах къде си и на кого ще готвиш..

Френската част на Suisse.

Няма да помъкна чушкопек от тук, но за едни кори белла много се чудя  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 11 747
Ми,да.Едни кори можеш да вземеш и да спретнеш баница.Мусаката също е добър вариант за този случай.Гювечетата са ми като аламинут от нищо нещо,за почистване на хладилника.

# 10
  • Мнения: 2 199
Мусака, пълнени чушки с ориз или боб  Peace

Кори за баница, не можеш ли да точиш  Grinning
тогава можеш да спретнеш тутманик, питки... има доста рецепти напоследък във форума   chef

Успех, ти желая   bouquet

# 11
  • Мнения: 460
О-ООО направен варен боб,пълнени чушки,катък,таратор,сланинка с червен пипер,гювечета ,сирене по шопски........изобщо все в този дух !направо си облизват пръстите!! Crazy Crazy
а за баница да не говорим!! Crazy Crazy

# 12
  • Мнения: 27 524
Банска капама  Peace

# 13
Зависи от хората. Определено рискуваШ, така 4е не си губи времето със сложни неЩа. Направи неЩо, което ти е лесно. Колкото по_семпло, толкова по_добре.

# 14
  • Мнения: 422
 Тази рецепта съм я правила, тя е от готварската книга на  БГ-Мама пусната от Спаска.

ПАТАТНИК
(родопско ядене)

Защото обичам всичко, направено от картофи.  Very Happy

Истината е, че в родопския край правят и двата варианта - като баница, с кора от тесто отгоре и отдолу, а по средата плънка от картофи и без тесто на сач.

Този с тестото се прави така:
2 кафени чаши вода
брашно, колкото се поеме от водата, за приготвяне на тесто
1 кг картофи
3 яйца
1 кафена чашка олио
джоджен
сол
черен пипер

Приготвяне:
Картофите се настъргват на едро ренде и се разбъркват с яйцата, смления черен пипер, стрития джоджен и сол. От тестото се разточват две дебели кори. Едната се слага в тава, обилно намазана с олио. Отгоре се разстилат картофите. Върху тях се слага другата кора и краищата се притискат.

Пататникът се полива с мазнина и се пече на сач или в силна фурна. След като се изпече от едната страна, се обръща и се пече от другата страна.

Общи условия

Активация на акаунт