Хиперактивност, агресивност и липса на контакт - къде има помощ?

  • 2 646
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 230
Нахлувам в този форум със свито сърце за много близко дете. Мисля, че майката вижда проблема, но преди време е консултирана от невролог, който не е детски специалист и не е установил отклонения (детето беше на 3) Сега е на 5 и разликата с връстниците му е голяма  Sad. Става въпрос за следното:

- постоянна хиперактивност - неуморно тича, скача, играе, не може да седи за повече от минута.
- агресивност във фаза на хиперактивност - удря, стиска силно, прегръща силно. Неспособен е за нежни и леки контакти по принцип - често чупи играчки
- високо се смее на глас, вика и пищи във еуфория, повтаря думи n на брой пъти
- говори в 3-то лице или с въпросителни форми, рядко съставя сложни изречения, освен ако не ги повтори след като друг ги е казал
- ако искаш да му кажеш нещо е трудно (невъзможно) да привлечеш вниманието му - сякаш е в свой собствен свят
- на тема ред е педант - всяко нещо трябва да е на мястото си
- отлично реди пъзели, сглобява и разглобява други играчки

Въпросът ми е при какъв специалист да е прегледа. Четох за невролози, психолози, логопеди... Наближава възрастта за училище и се притеснявам как ще се справя там... дано не сме закъснели
Благодаря ви за отговорите   bouquet

# 1
  • Мнения: 588
     Drozi, освен помощта от невролози, психолози и логопеди може да потърсите помощ и от детски психиатър.
     Дано не сте закъснели. Praynig
     Ако детето посещава масова детска градина потърсете помощ в Ресурсния център във вашия град за отпускане на ресурсен учител.

# 2
  • Мнения: 1 230
Благодаря ти Сладко Пате   bouquet Чудя се откъде да се започне, защото на споменатия преглед го накарали да реди пъзел и той се справил. Естествено е тогава невролога да не е констатирал проблем, който е можело да бъде забелязан от друг специалист  Thinking

пп Другата ми мъка е как да подхвана темата, за да не нараня майката, но това си е моя грижа  Sad

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
Бих те посъветвала да пишеш на лични на логопедите Нина /nnnina/ или Оля /olia/, и при тях да направят преглед. Ако има проблем пътя е работа с логопед, психолог , ресурсен учител, детски психиатър.
Друг вариант е да се отиде в детската психиатрична клиника Свети Никола.

# 4
  • Мнения: 4 585




Дрози, в кой град живее семейството. И как детето съчетанва хиперактивност с редене
на пъзел. За пъзела е нужно търпение и време. Не смея да ви казвам добре дошли в нашия отбор.

# 5
  • Мнения: 1 230
Става въпрос за Пловдив.
Ами не съм забелязала едното да пречи на другото. Става много съсредоточен върху нещо, ако му е интересно (разбирай главоблъсканици - разглобяване на коли, "ремонт" на колелото, подреждане на пъзели  - но не е с часове ...) Абсурд е да му привлечеш вниманието върху друго в такъв момент - комуникацията изчезва докато не си свърши работата... Ако е нещо с което не може да се справи или упорства до безкрай или в самото начало е наясно, че е трудно и "забива" в друга посока. Не търси никога помощ. А хиперактивността е на моменти - бурни изблици за около час, изразходва енергия както описах по-горе.

# 6
  • Мнения: 4 585



Със всеки проблем ие така. Колкото по-новреме се вземат мерки,
толкова по-добре. И аз, като Тигонев - детската психиатрична клиника Свети Никола.
Само да не се шашкат родителите, че много хора, като чуят "психиатрична" и отлагат с години.
Аз и съпругата ми също сме от тях.

# 7
  • Мнения: 1 230
Благодаря ви за информацията   bouquet Картината малко ми се намести. Сигурно е трудно на родители в такова положение. Идея си нямам ... Виждам обаче тук, че има деца, които се социализират, макар и трудно, и не искам да губя надежда за момчето Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 351
А не, не съм съгласна.За св.Никола.Там се опитваш дълго и упорито да си запишеш час за преглед.Неколкократно се обаждаш и най - накрая ти записват час - за след месец.Трябва човек да е много амбициран и мотивиран за да направи това нещо.Най логично е да се откажеш.Особено като знаеш къде точно ще го консултираш.

Има и друг вариант.Първо при проф. Ачкова, доц./или проф./ Матанова, Оля или Нина.И тогава св. Никола.Вече ще са мотивирани.И подготвени.Д-р Ачкова е бившата директорка на св.Никола.Рядко е споменавана тук, но продължава да работи в клиника Гургулят.

П.с  Никакво губене на надежда - но трябва действие.

Последна редакция: чт, 06 сеп 2007, 14:57 от Катина

# 9
  • Мнения: 4 585



Аз съм я споменавал, и улицата е Гургулят, близо е до руски паметник, в София.
Дрози, а момченцето импровизира ли в игрите си, издава ли звуци, да имитира
примерно камионче, разбира ли смисъла на думите, които повтаря многократно.
Как си поисква нещо, показва ли го с ръка?

# 10
  • Мнения: 1 230
Да,Wolf, имитира звуците на кола. Игрите повтарят това, което е видял  - ремонт на колата, реклама и т.н. Рекламите ги наизустява и повтаря, но стихчета или приказки - трудна работа. Ако иска нещо направо казва "дай ми го". Разбира и смисъла на думите, които повтаря (последното прави в радостна еуфория или тихо и замислено, сякаш проумява тепърва).

# 11
  • Мнения: 155
Здравей Drozi и аз бих те посъветвала да идат в св. Никола. Аз водих моят син при доц. Терзиев.  А като сте от Пловдив защо не се свържете с Rossoneri или Даниела, тя редовно пише във форума може да ви напъти и да окаже помощ със съвети и т. н. На мен лично доста ми е помагала без дори да съм от Пловдив. Тя няма Ви откаже помощ. За специалисти те са в София спор няма, така че действайте докато наистина не е късно. Успех.

# 12
  • Мнения: 1 230
Благодаря sisi 2205, мисля че оттук нататък ще оставя нещата в ръцете на родителите. Пак ще пиша ако имат въпроси или просто за съвет    bouquet на всички...

# 13
  • Мнения: 5 668
И аз искам да се включа с мнение за св. Никола. Незнам как е било по-рано, но сега записването става много бързо. От първия път като се обадих ми записаха ден и час. Така че ние другата седмица сме там. Само че сега ще ходим само на контролен преглед, на който ще се уточняват по-нататъшните процедури. Ако имате желание като се върна ще пиша какво е станало и да знаете какво да посъветвате родителите.

Общи условия

Активация на акаунт