Изтеглят от пазара опасни ”Барби”

  • 718
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 521
Предварително се извинявам, ако темата е пускана, но поне в първите страници не я видях.  bouquet


Американската компания "Мател" изтеглят от пазара пет вида от играчките си с марката "Барби". Изследванията са показали завишени нива на олово по част от повърхността им.
Това обяви официалният вносител на марката за България, цитиран от bTV. Сред опасните играчки няма кукли Барби, обясниха вносителите. Става въпрос за 4 вида играчки-животни и един вид играчки-мебели, които са част от комплекти с аксесоари. Високото съдържание на олово е открито в боята на някои от елементите.
От десетте играчки, които производителят - американската компания "Мател", доброволно изтегля по целия свят, в българската търговската мрежа са били разпространени пет от опасните видове. Общият брой на комплектите, които са внесени у нас, е 70. Най-много бройки - 40 - от опасните аксесоари има от "Барби" портмонетата, които са разпръснати из търговската мрежа в страната и вносителите тепърва ще ги издирват.
Играчките, които подлежат на изтегляне в България, са доставяни след месец март тази година. Не съществуват данни за негативно влияние при използването им, както в България, така и в световен мащаб, добавят вносителите. Кампанията по изтеглянето на опасните играчки започва от четвъртък. Дистрибуторите откриват горещ телефон с номер 02/ 808 20 40, който ще е отворен всеки ден от 9 до 18 часа. Опасните предмети ще бъдат заменени за други на същата стойност.
По-рано в сряда световните агенции съобиха, че американската компания Мател ще изтегли нови 800 000 играчки заради съдържание на олово в боята. Това се случва за трети път това лято, като този път ще бъдат изтеглени и аксесоари на прочутата кукла Барби - общо 675 000 броя, уточнява Франс прес, позовавайки се на в. "Уолстрийт джърнъл". Ще бъдат изтеглени и две игри за деца от предучилищна възраст - музикален инструмент и влакче марка ГеоТракс (GeoTrax). Компанията вече е изтеглила над 19 милиона играчки, посочва Дау Джоунс.


Източник

# 1
  • Мнения: 2 229
И аз чух вчера по БТВ новините, че изтеглят кукли, но не чух защо. А това олово какво може да причини?

# 2
  • Мнения: 1 937
"Отравянето с олово може да причини промени в умственото развитие, поведенчески проблеми, да увеличи риска от апоплектични удари, кома и може да доведе дори до смърт."
Източник: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/940/74/

# 3
  • Мнения: 6 206
Всъщност ако опрем до тези 70 кукли с мед да ги намажеш.
Проблемът е, че огромна част от китайските играчки, които влизат в бг не минават абсолютно никакви тестове и контрол. Тези поне са минали контрол и се знае. Така че в евтините играчки често няма нищо хубаво. Често като чета тест рипорти на играчки и виждам какви тестове се минават и какво чудо изследвания се правят, дълбоко се съмнявам камионче от 70 ст, точно този тип и модел да е минало. Но това е мое лаишко мнение, може и да не е така. Има защо скъпото да струва повече пари.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако РИОКОЗ, Комисията на потребителите и други подобни намерят начин да се "самосезират" на тема опасни играчки, сигурно поне половината магазини за играчки ще изчезнат, а останалите ще са с почти празни равтове.

Дори не смея да си помисля с какво играят повечето деца. Вече игачки почти не купуваме. Не съм толкова богата, че да давам пари за боклуци. Особено по време на празници косата ми настръхва като гледам какво се продава.

# 5
  • Мнения: 3 521
Аз взимам предимно дървени играчки, небоядисани за предпочитане. По-добре дървено конче в естествен цвят, отколкото лъскав китайски автомобил, по който да се окаже че е е качена половината Менделеева таблица ooooh! .

Каспър, Фишер Прайс също имаха проблеми пак с оловото, а техните играчки хич не са евтини Thinking

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Права си.
 В допълнение към това, трудно ми е да се сетя кои компании за играчки спазват високите изисквания за качество и безопасност. Няма да казвам имена, за да не е реклама, но се сещам само за 2, и то европейски.
Трудно е да се довери човек и на известните марки, защото повечето компании вече са изнесли производството си в Китай или подобни страни. И за материалите важи същото. И тук вече е трудно да се ориентираш по цената - и за скъпите играчки няма гаранция.
А контрабандата изобщо не смея да я засягам, че много ще се оцапаме.

# 7
  • Мнения: 7 837
Каспър, Фишер Прайс също имаха проблеми пак с оловото, а техните играчки хич не са евтини Thinking

Фишър са част от Мател. В Щатите доста често почнаха да дърпат играчки и то от най-популярните герои напоследък...
Отдавна не купувам и Фишър Прайс.

# 8
  • Мнения: 14 654
Доколкото разбрах, не самите кукли съдържат вредна боя, а едни животинки в някои комплекти, също и пластмасовите чашки в сервизчето за готвене. Сигурна съм, че гумените животни, които продават по левче, две левчета, пет (и в зоопарка ги има) са много по-опасни, но пък тях никой не ги проверява и няма информация за тях.

# 9
  • Мнения: 6 441
Вече ме е страх да купя каквато и да е играчка!!! Confused Засега се доверявам на Чико,но знае ли човек,а и трябва да съм милионерка ,за да купувам само Чиковските.А и подаръците от роднини са неизбежни!Как да му ги издърпам от ръцето,щом вече са му я натикали! ooooh! Ужас е цялата история!Вече няма нищо сигурно!

# 10
  • Мнения: 6 206


Каспър, Фишер Прайс също имаха проблеми пак с оловото, а техните играчки хич не са евтини Thinking
Но поне минават тестове.
Наскоро ми се наложи да купувам нещо и цените бяха - със сертификат и изследвания една цена, същото без изследвания, наполовина. Да, ама не е същото.

Общи условия

Активация на акаунт