"Оцеляване в химичния свят на храните" - как да се справим

  • 15 889
  • 253
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 62 595
Тази тема е полезен продукт от темата за "хиперактивност и оцветители в храните".
Можем да си помагаме и да поддържаме взаимно духа си в битката за оцеляване сред масово произвежданите храни, тъпкани с оцветители, консерванти, неустановени съставки и др. пособни, които пак масово се консумират от възрастни и деца.
Все повече хора започват да мислят и действат целенасочено за ограничаване и избягване на подобни субстнанции в храните. Промяната на начина ни на живот в тази химическа джунгла в магазините за хранителни стоки е много трудна за нас, а още по-трудна за децата.
В училищата основният асортимент са газирани напитки, чипсове и шоколадови изделия от спектъра "вафлено-зръчов" и повечето деца ядат и пият точно това. А децата, които се стараят да постъпват по другия, всъщност нормален начин се "радват" на подмятания, че са задръстери и други подобни.
Та, ако се подкрепяме и децата ни също усещат подкрепа както от възрастните за по-здравословно и нормално хранене, и разберат, че има много други като тях, ще се почувстват по-уверени и ще отстояват правото си на здравословен живот.
Затова, може да обменяме информация, статии, да си организираме някакви събития с цел да покажем сами на себе си и на други хора и организации, че си заслужава да се употребява нормална, здравословна храна. И че това е от значение в кроткосрочен и дъргосрочен план на цялото семейство.
Темата е отворена за предложения.

# 1
  • София
  • Мнения: 13 204
Аз темата я виждам по-практична да ти кажа,.... Rolling Eyes
В нета има много инфо, ама като ида в магазина и се чудя какво да купя. То не пречи пак да е свързано с линкове или статии, ама ако споделяме и конкретни храни, откъдем как и т.н. мисля, че ще стане доста полезна!

# 2
  • София
  • Мнения: 13 204
А защо пък и да не направим нещо като справочник в първия постинг... Rolling Eyes Харесва ли ви идеята?

# 3
  • Мнения: 1 735
Да, наистина! По-добре да е по-практична темата, за да не се почнат пак старите полемики на нов глас!  Crazy
И линкове да има и статии и дори рецепти за приготвяне на разни манджи.
Веднага давам пример какво сготвих вчера.
Тази рецепта е изцяло мое хрумване... как да я кръстя?  Thinking

Кафяв ориз със сурови зеленчуци

-кафяв ориз - сварявам го с малко олио
-сирене - намачквам/настъргвам го и го прибавям към ориза
-настъргвам 1,2,3 (зависи от количеството) сурови моркова и ги прибавям към общото
-нарязвам на дребно много магданоз и го прибавям
-настъргвам 1/4 суров лук (или една много малка главичка) и го прибавям
-нарязвам на ситно червена чушка и я прибавям към общото


Яде се веднага и има трайност 2 дена поради това, че повечето неща са сурови.
Това откакто го направих за малката миналата година, баща й не спря да ме тормози защо имало само за нея, той не бил ли човек...  Mr. Green Оттогава правя за всички. Става много вкусно.

П.П: Чушката може и да е печена!

П.П.П: Да ви е сладко!  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 1 735
А защо пък и да не направим нещо като справочник в първия постинг... Rolling Eyes Харесва ли ви идеята?

Да, да, да!!!!!!!!!!!!
Това ще е най-яко! Тъкмо ще изнамираме само такива теми, и без това има много пръснати навсякъде из форума.

Vachenewsm10

П.П: Но все пак да може и да се пише в тази, нали?

# 5
  • във фурната
  • Мнения: 596
Аз отсега обяснявам кое е здравословно за ядене и кое е вредно и защо е вредно.Когато го почерпят на улицата със Зрънчо,напр.,отговаря,,Аз не ям боклуци" Mr. Green

# 6
  • София
  • Мнения: 13 204
А защо пък и да не направим нещо като справочник в първия постинг... Rolling Eyes Харесва ли ви идеята?

Да, да, да!!!!!!!!!!!!
Това ще е най-яко! Тъкмо ще изнамираме само такива теми, и без това има много пръснати навсякъде из форума.

Vachenewsm10

П.П: Но все пак да може и да се пише в тази, нали?

Да де.. ще се пише, а после в първия постинг аз мога да добавям линкове. Може да се класифицират нещата..

Обаче предлагам темата да е по-синтезирана. В смисъл да се пише само по нея и по-конкретно. Иначе много ще се разводнят нещата  Wink

# 7
  • Добрич
  • Мнения: 757
 Кафевият ориз се сварява по-бързо, когато се накисне за половин час във вода. Това може да го знаете, ама аз да кажа  Wink

# 8
  • Мнения: 126
Ето и един линк по темата  http://www.vegebg.org/materiali/razumniat_vegetarianec.html  има и други в нета по този въпрос.Препоръчвам ви и една книга,която трябва да я има в книжарниците "Е-номера и консерванти" на издателство "Софтпрес".Освен пълната Е-номерация на разрешените Е-та в ЕС в нея е дадена и иформация за зехтин,яйца минерална вода,лайт продуктите,месото,рибата и т.н.

# 9
  • Мнения: 3 376
Приветствам новата тема!!!! Hug
Дано да успеем да бъдем полезни,най-вече заради нашите деца...те го заслужават.

infinity а детето само го маза със сусамовото олио ли?Може ли да го давам на малкия да пие,примерно по една ч.л. на ден? newsm78 Моля ако има мама с опит да сподели! Wink

# 10
  • Мнения: 4 451
Чудесна тема! :hug  bouquet
EASpirit, аз имам опит с мазането със сусамово олио. Дъщеря ми Мими е с хиперактивност. Един приятел на съпруга ми (който се занимава с йога и чете каква ли не литература) ни беше посъветвал да я мажем със сусамово олио, че действало успокояващо. Мазахме я месеци на ред. Нямаше особен ефект и това някак ни отказа да го правим. Confused Виж за вътрешен прием не съм чувала.

# 11
  • София
  • Мнения: 9 850
Аз пък ще се включа в темата с един от моите начини семейството ми да се храни здравословно-преди година си купих хлебопекарна и оттогава хляб вкъщи не се купува.Правя всякакви хлебчета-бели,черни,със сусам,слънчоглед,овесени ядки...каквото се сетите.Искренно препоръчвам този уред-правенето на хляб в него не изисква почти никакви усилия. Peace

# 12
  • Мнения: 1 735
Приветствам новата тема!!!! Hug
Дано да успеем да бъдем полезни,най-вече заради нашите деца...те го заслужават.

infinity а детето само го маза със сусамовото олио ли?Може ли да го давам на малкия да пие,примерно по една ч.л. на ден? newsm78 Моля ако има мама с опит да сподели! Wink

Да, давам й да си пийва по лъжичка, но не всеки ден. Интересното е, че много й се услажда.
Бях решила да го смеся с мед, ако не го хареса, пък тя и така много го харчи.
Много е полезно, писала съм какво съдържа в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=221409.new;topicseen#new

# 13
  • Мнения: 2 818
Много хубава тема  Laughing

# 14
  • Мнения: 1 735

Един приятел на съпруга ми (който се занимава с йога и чете каква ли не литература) ни беше посъветвал да я мажем със сусамово олио, че действало успокояващо.
Това не го знаех, но и не съм го забелязала. Аз я мажех за защита от слънце, не за нещо друго.

Аз пък ще се включа в темата с един от моите начини семейството ми да се храни здравословно-преди година си купих хлебопекарна и оттогава хляб вкъщи не се купува.Правя всякакви хлебчета-бели,черни,със сусам,слънчоглед,овесени ядки...каквото се сетите.Искренно препоръчвам този уред-правенето на хляб в него не изисква почти никакви усилия. Peace

Много съм фен да си правя хлаб у дома! Миналата седмица взехме 100 кг. жито и сега се точа, но не знам каква машина точно да си купя. Давай съвети!
Твоята каква е? Ти казваш пекарна, а не машина, това означава ли че месиш на ръка, или машината меси?

Общи условия

Активация на акаунт