Защо в Шейново са против кърменето?

  • 4 684
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 350
Мили мамаи,
пиша с голяма тъга, болка и гняв, които бушуват като няколко тайфуна в душата ми..
Потресена бях като чух за поредното бебе, изписано от Шейново със страхотен запек и коментари от сорта:
" ...ами те съвременните бебета били мързеливи...",
"....бебето просто ей така не иска да суче..."
" ... не всички жени могат да кърмат..."
"...новите млека са обогатени с желязо и няма да има анемия..." и др...

Подчертавам, че става дума за напълно нормално, здраво бебе и жена, желаеща да кърми, но де факто са я отказали; тя не е могла да преодолее първоначалните трудности при кърменето.

ТА питам аз:
Защо в Шейново са против кърменето?
На думи го подкрепят, но на практика майката не може да кърми до поискване и това може доведе до проблеми.

До кога ще я има тази практиката в Шейново да дават бебетата на майките  през 3 часа и да ги дохранват през останалото време.
Иначе обстановката е красива и чиста, персоналът е любезен, Но.. .. въпреки това аз се отказах да раждам там и отидох  при хлебарките в Майчин Дом само и само, за да мога да си гушкам бебето по всяко време и да го слагам често на гърдата.

Какво можем да направим?
Да се обединим и да се опитаме да променим нещата!

Изреждам ви идеи, някои от които са доста смели и големи, но нали и дългия път започва от първата крачка?

Идеи и въпроси:
1. Познавате ли лекари/шефове от Шейново, за да им дадем материали?
2. Има ли в БГ сертифицирани консултанти по кърмене, за да се организират семинари?
3. Кога ще има /ще създадем/ Ла Лече в БГ? Те могат ли да пратят такива експерти?
4. Медийни изяви на лекари в подкрепа ма кърменето (познавате ли такива?) и на сертифицирани експерти по кърмене:
- национални всекидневници и вестници за жените;
- национално радио;
- национални тв канали;
- предавания като "На кафе", "Чай", "Искрено и лично"(?);
- "Шоуто на Слави"  е институция  с 1- 2 млн. зрители, ще идем и ще го наводним с мами и бебета.

5. Как се става сертифициран експерт по кърмене?
 Колко от нас искат да станат? И после да се основе една асоциация...
6. МОже ли чрез "Движение на БГ майки" да се подаде писмо до МНЗ, А ОЩЕ ПО-ДОБРЕ ДО  УНИЦЕФ-БГ, с искане да направят проверка в болницата и да се даде шанс на жените, който искат да получават бебетата си по-често. Сега това става, ако жената е във ВИП стая и си плаща за услугата = правото да си накърми бебето. НАли все пак стрната ни е подписала документите на УНИЦЕФ за кърменето!!!

Знам, че пиша доста смели неща, но нали сме отговорни не само да родим децата си, но и да направим света по-добро място за живот.

Очаквам вашите коментари и предложения.

# 1
  • Мнения: 3 146
Кой твърди такова нещо?В тази болница се раждат най-много бебета и повечето ги кърмят, болницата какво я бърка кърменето? Май пак ще преекспонирате.....
Освен това в болницата се лежи 3 дни (при нормално ражданЕ) и 5 при секцио.За това време не виждам как ще те откажат от кърменето.А за родилите със секцио ...... какво да си гушкат бебетата ли като 2-3 дни  едва се раздвижваш, лежиш в реанимация и други такива подробности.А и при секциото кърмата слиза обикновено на 2 или 3 ден.Не видях в реанимация някой да има кърма, камо ли да си гушка бебето.
Бях благодарна, че бебето не е при мен през цялото време.На 3 часа ни ги носеха и пак едва сварвахме да се оправим - миене на гърди и т.н.Освен това създават хубав режим - бебетата не ядат през нощта.Това е голям плюс според мен.

# 2
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Цитат на: sunny7
ТА питам аз:
До кога ще я има тази практиката в Шейново да дават бебетата на майките  през 3 часа


е защо реши, че само в Шейново е така, в Майчин дом е същото.

# 3
  • Мнения: 4 915
Не знам дали това в Шейново е практика или единичен случай...

В Майчин дом през 3 часа дават бебетата на майки със секцио, на нормално раждалите бебето си е при тях.

В интерес на истината, поне на 7мия етаж в МД, акушерките и педиатърката насърчаваха кърменето, обясняваха, показваха и помагаха. Бебетата оставаха при майките 45-50 минути и заръката бе 20 минути на гърдата първо, после - добавка, ако бебето  иска. На майки, чиито бебета наддаваха добре и имаха кърма достатъчно, спираха добавката. С адаптирано мляко ги хранеха само в 1 часа нощем.

# 4
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Цитат на: Free Soul
Не знам дали това в Шейново е практика или единичен случай...

В Майчин дом през 3 часа дават бебетата на майки със секцио, на нормално раждалите бебето си е при тях.

В интерес на истината, поне на 7мия етаж в МД, акушерките и педиатърката насърчаваха кърменето, обясняваха, показваха и помагаха. Бебетата оставаха при майките 45-50 минути и заръката бе 20 минути на гърдата първо, после - добавка, ако бебето  иска. На майки, чиито бебета наддаваха добре и имаха кърма достатъчно, спираха добавката. С адаптирано мляко ги хранеха само в 1 часа нощем.


това за Майчин Дом е вярно! и аз бях на 7-ми етаж!
Даже има една много положителна промяна - по мое време бебетата ги даваха за не повече от 20 мин., а сега вече 45-50мин, което е много положителна промяна от едно време.
Браво!

# 5
  • Мнения: 4 414
Цитат на: Free Soul
Не знам дали това в Шейново е практика или единичен случай...

В Майчин дом през 3 часа дават бебетата на майки със секцио, на нормално раждалите бебето си е при тях.

В интерес на истината, поне на 7мия етаж в МД, акушерките и педиатърката насърчаваха кърменето, обясняваха, показваха и помагаха. Бебетата оставаха при майките 45-50 минути и заръката бе 20 минути на гърдата първо, после - добавка, ако бебето  иска. На майки, чиито бебета наддаваха добре и имаха кърма достатъчно, спираха добавката. С адаптирано мляко ги хранеха само в 1 часа нощем.

потвърждавам! така беше и преди година:)

# 6
Аз раждах в МД и никой не е обеснявал как да кърмим, а камо ли да се насърчават кърменето. Това с даването на бебетата през 3 часа е пълен абсурд  #Cussing out

Sunny7 е написала хубави неща. Мисля, че публичност чрез медиите ще насърчи кърменето и ще направи информацията по-достъпна за повече мами

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 728
Аз родих преди два месеца в Шейново и никой не ми е казвал да не кърмя. Напротив-и детските акушерки и тези които се грижеха за нас обясняваха и показваха как да се сложи бебето и как да разберем дали суче.Вярно че ги дават на три часа, но ги оставяха за повече от час.Всички в стаята бяхме родили естествено,но нои беше доста трудно да станем от леглото, да не говорим да се грижим през това време и за бебето. Аз лично стоях два дни и две нощи в болницата, тогава спах през ноща, аоттогава до сега не съм имала възможност да спя повече от три часа без прекъсване! Мисля че ако майката има желание да кърми, ще е доста трудно да я откажат за два-три дни!
Забравих да спомена че имаше една мама  на която бебето повръшаше непрекъснато и го сложиха на системи,като през това време я караха да се изцежда за да не й спре кърмата, и когато започнаха да му дават да яде взимаха изцедената кърма!

# 8
  • Мнения: 46 488
Моя приятелка роди в Шейново 2003 г. и бебето й беше кърмено изключително. Не съм сигурна, че ако жената е решила да кърми, тези няколко думи ще я убедят в противното.
И стига с тоя запек, какво са виновни  лекарите, че детето има запек, ако въобще е бил истински запек.

# 9
  • Мнения: 7 821
Здравейте,
Не мисля, че са против кърменето в Шейново. Просто повечето ги мързи за обясняват, да съветват, а и искат нощем са си починат и за това дават добавка. Но от друга страна и добавката не е задължителна, дават я само ако бебето смъква доста и далеч не всички майки получават шишета  Wink . За Вики ги молех да го дохранят, защото си мислех че нямам кърма, а ми отговориха, че дето не смъква значи яде.
Колкото до популяризацията на кърменето, според мен трябва да се обърне особено внимание на обучението на акушерките и лекарите, защото тези които са пред пенсия няма да ги обедите в нищо - лично мнение. Поне новите да знаят.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 688
И аз родих в Шейново и съм доволна че взимат бебетата...почиваш си
На нас в началото ни даваха и шише с адаптирано мляко като нико не е искал то да бъде празно като взимат бебо.Даже от втория ден натам забравяха да носят шишето,аз все още нямах кърма и си го исках...

# 11
  • Мнения: 2 529
НЯМА ТАКОВА НЕЩО!
В Шейново не са против кърменето, даже напротив! Истината е, че за да кърмя вече над 10 месеца най-голяма заслуга имат точно лекарите и акушерките от Шейново, които ми помогнаха с всички средства, докато детето ми от раждането си до 6-ия ден беше в кувьоз и аз не можех да кърмя през това време.

# 12
  • Мнения: 3 932
Аз също раждах в Шейново, но не мога да се оплача от подобно нещо, даже една от акушерките минаваше през деня и наблюдаваше кой как кърми и дали детето съответно суче нормално. От липса н асъвети също не мога да се опача.

# 13
  • Мнения: 350
Момичета,
защо никои не взема отношение по предложенията и въпросите за популяризиране на кърменето? Sad
Излиза, че си правим нещо като "електронна седянка" - да си поговорим и толкова.. Sad ?
Моля ви, не ме разбирайте погрешно, знам, че има прекрасни лекари в тази болница, че (особено, ако си платиш) наистина ще те консултират, но
въпросът е принципен - де факто няма шанс за кърмене на поискване и бебето да е близо до майката - а това са много важни и основни нужди на бебето!

За това става дума - в Шейново това е невъзможно.
А иначе аз  много добре знам колко е трудно да се грижиш за бебе, когато всичко те боли и за да станеш от леглото ми трябват поне 5 минути.....
Може би постинга ми е емоционален, за което се извинявам.

# 14
  • Мнения: 4 915
Ами на мен ми харесаха ентусиазма и  предложенията ти, просто ги обмислям...

Популяризирането  чрез   тв-предавания е добра идея, но ако ще е еднократно излъчено в дадено предаване, няма да има голям ефект...По-скоро трябва да има такава постоянна рубрика в някое бебешко предаване... Thinking
Но и с реклама се почва...

Много майки имат доверие единствено на препоръките на педиатрите си...Може би ако има консултанти по кърмене в България, които да работят заедно с женските консултации, с курсовете за бременни, да се публикуват статии във всеки брой на бебешките списания, да изнасят нещо като лекции в родилните домове - за желаещите...Работата им да е съгласувана с Министерството на Здравеопазването...Всеки педиатър да има контакт с такъв консултант и при първото посещение при бебето да е придружен от него...

Да се издават и други брошури, съгласувани с МЗ, за ползите от кърменето, със съвети и с координати на консултантите...

Много неща трябва да се направят....

Общи условия

Активация на акаунт