родопски клин

  • 7 428
  • 38
  •   1
Отговори
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
времето захладя и аз се присетих за тази вкусотия  Flutter

         

родопски клин

за тестото:

1.ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. вода
1 ч.л. сол
1 ч.л. оцет

омесва се меко тесто и се оставя да отлежи 30 минути, покрито с влажна кърпа

пълнеж:

1 к.ч. ориз
200 гр. сирене
2 яйца
2 стръка праз (в оригиналната рецепта е без, но на мен така ми харесва повече. ако не слагате, се увеличават другите продукти)

оризът се сварява, празът се реже на колелца и се задушава в олио с малко сол, добавя се ориза. охлажда се и се слагат яйцата и натрошеното сирене.подправя се с чубрица

тестото се разделя на 2, като едната част е по-малка.
разтеглят се 2 кори. долната трябва да излиза от съда.
слага се голямата кора, разстила се плънката, слага се втората, по-малка кора и се загръща с краищата на по-голямата кора.
пържи се на среден огън с малко мазнина.
при обръщането се ползва чиния или дъска.

добър апетит!

# 1
  • Мнения: 1 283
Да си жива и здрава.Много я обичам
тази баница. Правила съм я с готови кори,не можа да точа.
Е не съм се пробвала. Whistling

# 2
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Браво, изглежда невероятно   bouquet Майсторка си! Като човек изял стотици клинове /с баба главен готвач най-вече  Simple Smile/ да ви споделя още два любими варианта -
1. на мястото на праз опитайте със спанак - клинът със спанак и ориз си е просто класика
2. на мястото на сварения ориз сложете сварено начупено фиде от тънкото - така става най-финия клин, които сте яли и е страхотно вкусен.
И не е задължително да се пържи - може да се опече във фурна.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 814
Никога не съм хапвала такова нещо, но съвсем скоро ще го направя. Изглежда вкусно, благодаря за рецептата.  bouquet

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Това го опитвах в един ресторант и ми хареса. Благодаря за рецептата   bouquet

# 5
  • Мнения: 3 622
Хапвала съм го в Родопите, но не знаех как точно се приготвя.
Благодаря за рецептата   bouquet

# 6
  • Мнения: 105
Много обичам, благодаря за рецептата  Flutter

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
радвам се, че ви харесва...

Да си жива и здрава.Много я обичам
тази баница. Правила съм я с готови кори,не можа да точа.
Е не съм се пробвала. Whistling

и аз не ги точих. от оцета прави тестото еластично, направих питчици и после ги разтеглих. стана много бързо Peace

И не е задължително да се пържи - може да се опече във фурна.


аз писах, че това не е оригиналната плънка, но аз си го правя с каквото ми се яде. Peace
доколкото знам оригиналният клин се пече върху печката и за мен пърженето е най-близо до това печене.
поне на село така го правят Flutter

# 8
  • Мнения: 393
Много апетитно изглежда, а ми се струва че не е и много трудно за приготвяне, събота и неделя ще се пробва  Peace

# 9
  • Мнения: X
Ot tuk: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5511.msg76205#msg76205

Плънки за родопски клин :

1. Класическата плънка за клин
1 чаша извара (безсолно и не много мазно краве сирене)
3 чаши полу-ссварен ориз
3 яйца
бучка разтопено масло (около половин пакетче)
сол, малко червен и черен пипер.

2. Плънка за клин с ´биле´ (така казват бабите ми)
3-4 чаши нарязана на средно зеления (спанак е най-добре, става и с лапад, киселец, зелен лук)
1-2 чаши полу-сварен ориз
3 яйца
1 чаша извара (безсолно и не много мазно краве сирене)
бучка разтопено масло (около половин пакетче)
сол, малко червен и черен пипер.

3. Плънка за клин с фиде
3 чаши полу-сварено фиде
3 яйца
1 чаша извара (безсолно и не много мазно краве сирене)
бучка разтопено масло (около половин пакетче)
сол, малко червен и черен пипер.

4. Плънка за клин с яйца
3-4 яйца
1 чаша сирене
малко сода за хлжаб
2 супени лъжици брашно

5. Плънка за клин-тиквеник
3 чаши нарязана на ситни кубчета тиква
половин чаша олио
половин чаша захар
канела
може и орехи

Та значи - продуктите от избраната плънка се объркват заедно.
Намазва се обилно тавата с мазнина, слага се дебела кора за баница или 2-3 тънки кори, после плънка дебела около 1 пръст, и после още една дебела кора.
Пече се както пататника - на котлон, и после се обръща от другата страна.
На клина майсторлъка му е в дебелината - трябва да е тънък около 1 пръст. Докато пататника може и да е по-дебеличък. Като се изпече клина, докато е топъл се намазва с малко масло.

# 10
  • Мнения: 2 591
доколкото знам оригиналният клин се пече върху печката и за мен пърженето е най-близо до това печене.
поне на село така го правят Flutter

и в нашето село  Peace ама то нали е до вашето  Mr. Green баба му слага и нещо зелено - спанак, лапад или каквото има там и става божествено Peace пече го на тава върху котлона или печката, после обръща и пече и от другата страна - слага доста мазнина и всъщност май наистина почти се пържи newsm78

аз никога не съм го приготвяла сама (друго си е от ръцете на баба)

# 11
  • Мнения: 5 980
Никога не съм яла подобно нещо...невероятно изглежда на снимката, ще си запиша рецептата непременно...Благодаря   bouquet

# 12
  • Мнения: 1 818
Чувала съм за неповторимият вкус на това ястие...Благодаря за рецептата,asyalein   bouquet

# 13
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Браво, изглежда невероятно   bouquet Майсторка си! Като човек изял стотици клинове /с баба главен готвач най-вече  Simple Smile/ да ви споделя още два любими варианта -
1. на мястото на праз опитайте със спанак - клинът със спанак и ориз си е просто класика
2. на мястото на сварения ориз сложете сварено начупено фиде от тънкото - така става най-финия клин, които сте яли и е страхотно вкусен.
И не е задължително да се пържи - може да се опече във фурна.

И аз точно това си мислех, дали не може да се опече във фурната, че иначе при обръщането задължително ще направя беля  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 1 283
Asyalein smile3501 newsm51 newsm10
Днес от твоите писания едно кило лиги изгълтах.Току що си купих домашни точени кори.Вътре са три броя,а пък за клина нали трябват 2.Та за това си взех 2пакета да не ми артиса едната Whistling
Може още тази вечер да го спретна

Общи условия

Активация на акаунт