Биохимичен скрининг

  • 2 489
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
Може ли запознатите да споделят какво точно се изследва с БХС. Знам, че е кръвно изследване за аномалии на плода, но знаете ли по-точно какви аномалии евентуално може да установи и с каква точност.
С предишната си бременност не съм правила такова изследване. Правих си ултразвуково изследване на органите на бебто - мисля, че се казва фетална морфология и за него ми бяха казали, че дава 75% точно диагностициране на почти всички познати аномалии.
БХС какви аномалии би открило (ако не дай боже има) и с каква точност сарезултатите?
Багодаря ви   bouquet

# 1
# 2
  • Мнения: 748
изследването е оценка на риска. което означава, че точни резултати всъщност няма. ако например при теб риска е 1:10000 никой не ти гарантира, че ти няма да си точно тази 1 от 10000. по-скоро са нещо като статистически данни, като в случай, че риска е по-голям се препоръчват и други изследвания.

болестите за които се оценява риска с БХС са синдром на Даун, дефекти на невралната тръба и коремната стена.

тъкмо вчера се разкарвах за това нещо и само искам да добавя, че държат да си поне 15 г.с. и то определена с ехограф. ако си в 15 г.с., но по ехографа размерите отговарят на по-ранна седмица, те връщат. казвам го, за да не се разкарваш излишно ако мислиш да ходиш по-рано.

# 3
  • София
  • Мнения: 408
Лично аз бих те посъветвала да отидеш на фетална морфология и ако там всичко е наред да не го правиш този скрининг.Причините са,че той се основава на вероятностен принцип,което не е никак точно,друга причина (тази която мен ме спря,защото съм доста голяма паника)е,че дава доста грешки и могат само да те побъркат.Имаше една статия написана от доктор от Майчин дом и в нея се казваше,че при жени с добри резултати може да се роди увредено дете и обратно-ако я намеря ще ти я пратя.Друго нещо което ме спря беше,че при евентуално лоши резултати те изпращат на фетална-е какъв е смисъла тогава?????
Пак ти казвам отиди на фетална морфология при някой добър специалист,какъвто е д-р Марков.
Това е от мен,крайното решение си остава твое-УСПЕХ! Simple Smile

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
БХС - дава неточни резултати в много от случаите.Лично за мен феталната морфология е за предпочетане.При евентуални съмнения се прави амнио.

# 5
  • Мнения: 185
Аз си направих БХС, но резултата е бил пренебрегнат като вероятност за увредено дете(риска е бил висок) и ме изпратиха само на фетална морфология при много добър специалист. За съжаление, на края се роди дете със синдром на Даун и нямаше белезите които се хващат от феталната морфология.

А това, че риска от БХС е бил пренебрегнат е отделен въпрос.

# 6
  • Мнения: 3 069
БХС - дава неточни резултати в много от случаите.Лично за мен феталната морфология е за предпочетане.При евентуални съмнения се прави амнио.

Подкрепям поста!
Феталните морфологии през бременноста трябва да са 3 на брой.
Прави се и фетална ехокардиография на сърчицето на плода между 20 - 22 г.с.
БХС-то дава само ориентировъчен резултат.Амниоцентезата може да отхвърли или потвърди генетични заболявания.
Ако държиш да правиш БХС, трябва да имаш снимка от ехограф на не повече от 3 дни и отиваш с нея да ти вземат кръв.

Общи условия

Активация на акаунт