Мастит?

  • 653
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 252
Здравейте! Как да разбера дали имам мастит, с какво се изразява той. Извинявайте ако смятате въпроса ми за тъп , но си нямам на представа по какво д позная, дали имам или не.  newsm78

# 1
  • Мнения: 368
Ако усещате в гърдата си болезнено място или бучица, причината вероятно е запушено млечно каналче. То може да е малко или пък да обхваща голяма част от гърдата, която се усеща препълнена и не омеква след кърмене. Кожата над тази част може да почервенее.

Понякога се случва “тапичка” в един от отворите на зърното да блокира потока на млякото и така да причинява задръжка на кърма. Ако зърното изглежда нормално на цвят, но забележите бяла точка около върха му, особено веднага след като бебето пусне гърдата, тогава причината вероятно е запушена пора на зърното.

Запушените каналчета са най-често срещани през първите седмици на кърмене, но могат да се появят по всяко време, докато кърмите. През началните седмици и месеци  често се дължат на непълно изпразване на гърдата. Майки с изобилна кърма, включително кърмещите близнаци, като че ли са по-податливи на запушване на каналчетата. Прекъсване на кърменето, за да прехвърлите бебето на другата гърда преди то да е дало сигнал, че е свършило, също може да доведе до запушване на каналчета. Запушването може да стане също така като последица от пропуснато кърмене или дълъг период през нощта без кърмене. Прекалено тесни сутиени, особено такива с метални банели, могат да нарушат потока на мляко и да доведат до запушени каналчета. Същото нещо могат да предизвикат и стегнати презрамки на кенгуруто.

По неизвестни причини запушените каналчета изглежда са по-чести през зимните месеци. Някои специалисти по кърмене са на мнение, че майки, които не поемат достатъчно течности, които леко се обезводняват от настинка или грип или които са преуморени също са по-податливи към развитие на запушени каналчета.

Всяка подутина в гърдата, която не намалява чувствително размера си след седмица трябва да бъде прегледана от лекар! 


# 2
  • Мнения: 152
Здравей! Аз два пъти си докарвах мастит през 1 месец на малката. Ако те боли, усещаш твърдост и е зачервено мястото, значи имаш мастит. За да не се стигне до абцес, побързай да отпушиш каналчетата. При мен много помогнаха по-топли кърпи, горещ душ преди кърмене и разтривка на мястото колкото и болезнено да е (в посока към зърното). Имаш ли температура и втрисане? Аз имах, но се оправих за 1-2 дена. И давай на бебенцето да суче колкото иска, това също помага и не е лошо за него. Оправяй се по-скоро!  bouquet

# 3

Общи условия

Активация на акаунт