Цедене-до кога?

  • 1 465
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Здравейте!
Спорим с една приятелка, до кога трябва да се цедя. Самата аз кърмя от 5 месеца и не се цедя, но тя твърди, че трябва да продължавам да се цедя. Аз смятам,че след първия месец кърмата се регулира и чрез цеденето се стимулира производството на мляко.  Вие как мислите?
Съжалявам, ако темата е разисквана вече, но не открих нищо с търсачката!
Благодаря ви предварително!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Абе доста е разисквана,но по общо мнение изобщо няма нужда от цедене,освен по малко,ако много ти се напрягат гърдите - или ако искаш да правиш запаси.
Аз не съм се цедила изобщо никога с беба - а си я кърмя вече 4 месеца.Разпечатай на приятелката ти статията от библиотеката за това необходимо ли е изцеждане Simple Smile

# 2
  • Мнения: 503
Не е необходимо цедене, както ти е писала и hedra. И аз, като някои май4ета тук, по съвет на лекарите се цедях, около 2 месеца, но накрая не ми стигнаха силите и се отказах. Беба ми беше само на кърма до 6 мес., кърмих  до 14 мес. и не съм имала проблеми с коли4еството кърма или с мастити, имах запушен канал само 1 път, и то когато беба беше ве4е по4ти на годинка, по други при4ини (бях притиснала гърдата). За съжаление оба4е, лекарите в БГ все още си препоръ4ват изцеждане, и, както забелязах, доста май4ета са се отказали от кърменето заради досадното цедене, и аз бях тръгнала натам, преди приятелка да ми каже, 4е няма смисъл да се цедя.

# 3
Zdravei
Mi as ve4e karmia 6 mes. i vse o6te ponikoga se tsedia .Kakvo da pravia kato 6te mi gramnat gardite 6te6 ne6te6 6te tsedi6.
predi parvite 2 mes se tsediax denono6tno na vseki 3 h be6e ygasno,No niama6 izbor,
sega kato zaxranvam i otpada 1 karmene ili 2 ne znam kavo 6te pravia toi nemoge da   me izsy4e nadiavma se da pospre tazi karma ,no 6te pogiveem 6te vidim

# 4
  • Мнения: 7 106
Аз в началото се цедих известно време, но не редовно, и замразявах във фризера.После към 3 месец Ева спря за около 2-3 месеца да се буди нощем и се налагаше да ставем по веднъж нощем да се цедя, защото много ми се пепълваха гърдите.
Общо взето, цеденето е досадна и безмислена работа, ако нямаш конкретни причини да го правиш (запас, стимулиране на гърдите). Ако нямаш такива проблеми, по-добре оползотворявай това време за разходки  Grinning  Wink

# 5
  • Мнения: 790
Цитат на: Shali
Аз в началото се цедих известно време, но не редовно, и замразявах във фризера.После към 3 месец Ева спря за около 2-3 месеца да се буди нощем и се налагаше да ставем по веднъж нощем да се цедя, защото много ми се пепълваха гърдите.
Общо взето, цеденето е досадна и безмислена работа, ако нямаш конкретни причини да го правиш (запас, стимулиране на гърдите). Ако нямаш такива проблеми, по-добре оползотворявай това време за разходки  Grinning  Wink


Много добре казано! И при мен беше точно така, но надали щях да го обясня по-сполучливо.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако гърдите не й се препълват и бебето наддава добре цеденето е пълна загуба на време. Аз не съм фен на замразяването поради хигиенни причини, особено ако замразената кърма е за бебе на повече от 3-4 месеца. Та за мен и варианта цедене за фризера отпада.

# 7
  • Мнения: 317
бях чувала за цеденето
като ходихме на курс за подготовка за раждането питах специално трябва ли или не
а след това и в болницата
всички тук казват, че това е пълна глупост, водеща до това, че някои майки се отказват от кърмене само заради това ЦЕДЕНЕ
което било напълно излишно и ненужно
опитах се да го направя първия път преди да излезем с бебо на разходка, но ми отне толкова много време, а и беше супер неудобно
кърмя малчо вече 4 месеца, не се изцеждам, няма и да го правя
всичко си е наред

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Здравей, и аз да кажа според мен не е необходимо да се цеди,
при мен първия месец просто си потичаше млякото като ми се препълнят гърдите.Цедила съм с епървия месец два пъти да видя колко мляко има все се чудех дали и стига на бебка.
И скоро на почти 6 месеца беше трябваше да я оставя за един ден на бабите и 2 седмици предварително реших да замразя малко кърма и 4-5 дни цедих по 10 гр. но след това успях по 80-90 гр да изцедя и и оставих за две хапвания кърма. Ако няма напреженние по добре да не цеди. А аз съм се опитвала веднага след като бебка е яла да се цедя както беше казала лекарката и това пак първия месец ами нищо не изцедих.

# 9
  • Мнения: 350
Ако ти се препълват гърдите - може да изцедиш малко, колкото да ти олекне.
НО иначе  цеденето е една хамалогия, която поне при мен доста дразнеше гърдите, а и ми губеше доста време.
Спрях  го още на 20-я ден.

# 10
  • България-София
  • Мнения: 573
И в Израел смятат, че е излишна работа да се изцеждаш.
Ама то майката природа си знае работата. Сестра ми упорито ми звънеше да почна да се цедя, но на мен нещо не ми се връзваше - аборигенките да не седят с помпи в ръка или още по-зле да седят с часове да се изцеждат. Всичко е търсене и предлагане - в началото докато се отрегулират нещата е по трудно, но после всичко си идва на мястото - няма недостик, нама и "препълване".

# 11
Mislia 4e pri vseki e individyalno .a tova dali iska6 ili ne iska6 da se tsedi6 kogato nima6 izbor 6te.Da ne bi da sam iskala da tsedia tsila no6t .na 3 den xidx na dok 6toto ve4e ne mogex da si mardam rakata tolkova se biax podula 4e ne znex kavo 6te pravia .Dok kaza da po4va da se tsedi kolkoto moge po 4esto da slagam kompresi i taka se opravix ,Sega vse o6te ponikoga glezite mi se podyvat kogata beb4o ne me izsy4e .,i se tsedia   Sob

# 12
  • Мнения: 488
И аз никога не съм се цедила, в началото млякото течеше от само себе си...постоянно сменях подплънки, сутиени, блузи... но знаех, че ако започна да се цедя, още повече ще текне.
Опитвала съм се да изцеждам когато искам да го оставя на майка ми за няколко часа...но, много зор и - 20 грама! Той си изсуква всичко.

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цеденето е ужасно нещо, правила съм го само по няколко дни след раждането заради не регулираното количество на кърмата и не мога да си представя какво щеше да е ако ми се налагаше постоянно.
Аз също имам позната с която постоянно спорим по този въпрос. Не проумява, че не трябва да се цеди и не прави нищо по въпроса...как ли не съм се опитвала да я убедя да направи опит поне да цеди все по-малко и по- малко, но не тя си знае нейната...

Общи условия

Активация на акаунт