Помощ при кърмене на близнаци!

  • 920
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 405
Здравейте!Аз съм нова близнашка мама на двама мъжаги-Стефан 3250кг. и Николай-2800кг.
До сега карахме само на кърма и бях много,много доволна.Засукаха перфектно,даже се научих да ги кърмя едновраменно....страшна картинка сме  LaughingСетих се за снимките който видях тук и много им завиждах,но разбрах че не е никак трудно.
Да ама не ..... гърдите ми са празни и много меки и мисля,че не им стига.Много ми е мъчно,защото полагам невероятни усилия и искам да ги кърмя по дълго.  Cry Cry CryВчера със сълзи на очи забърках първото АМ.Наистина ми е мъчно ,но не изцеждам нито капка след кърмене и те плачат след хранене.Напрежение в гърдите не усетих изобщо,а това да ми мокри нощницата....изобщо забравете.Нямам възможност да се ровя в кърмаческия за средство за усилване на кърмата и ще съм ви благодарна ако някои напише нещо по темата.Пия чая на ХИП,както и много течности,но уви.Дали изобщо ще ми дойде кърма ????или...Господи,толкова се надявах да си кърмя децата....Това временно явление ле е и дали ще се регулира някога?
Забравих да напиша,че съм наясно с кърменето на поискване е не гледам часовник,колкото и да ми е трудно.Давам и нощем ,абе изобщо когато се сетите може да видите някой да суче от мен..... LaughingЗнам,че търпението и упоритостта са в основата,но когато заплачат веднага след хранене сърцето ми се къса.Ако беше едно бебче,нямаше да имам проблем и щях да давам и двете гърди,но са две и то доносени.Е,не се оплаквам от децата си,те са невероятни сладури Laughing....оплаквам се само от собствения си организъм и не зная как да го променя.

Моля за вашите съвети и помощ.Благодаря Hug

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво на теб - страхотно се справяш, а кърменето на близнаци наистина е голямо предизвикателство Grinning
За да може да ти отговорим по-точно, е нужно да обясниш колко са големи твоите момчета вече и дали са мерени досега, както и как са им пампите - колко пишкани и колко акани има всеки от тях за 24ч?
Възможно е това, което описваш, да е просто т.нар. скок в растежа - тогава бебетата изглеждат постоянно гладни, неспокойни и ревливи са и сякаш биха сукали постоянно. Това рядко трае повече от 3-4 дни, през които е много важно да не се дават добавки, за да може честото им сучене да увеличи кърмата според нуждите им. Тези скокове се случват ориентировъчно около 10-тия ден, 3-тата и 6-тата седмица и после 3 и 6 месец, като най-забележими обикновено са тези на 3 и 6 седмица (нататък майките вече са свикнали и рядко забелязват учестеното сучене).
Надявам се Айла да се включи скоро и да ти даде кураж от собствен опит - нейните близначки са вече на година и месец Grinning И вие ще се справите Hug

# 2
  • Мнения: 405
Хедра,благодаря за светкавичния отговор.Извинявай,мислех че съм написала - родени са на 05.09,със секцио.Памперсите им се пълнят нормално това се вижда при всяка смяна,в това съм сигурна изнам,че е показател за добро хранене.Не са мерени до сега,на 11.09 ни изписаха.Мерих ги в болницата преди и след кърмене и имаше пъти когато изяждаха по 40мл. , адруг път само 20.Да,ама кърмех когато искаха и това ме навежда на мисълта ,че им стига.Абе голяма дилема е това кърмене,но си заслужава усилията.Дано устискам Praynig
И аз се надявам да е само временна криза и да отмине скоро, но празните ми гърди ме тревожат повечи.Те никога не са били толкова меки ,липсва напрежение,не се цедя....
Дано и Аила се включи...БЛАГОДАРЯ   bouquet

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Когато бебенцата сучат често, тогава няма време да се получи напрежение в гърдите Laughing Това не е признак, че няма достатъчно мляко - напротив, колкото по-празни се поддържат гърдите, толкова повече сигнали получава мозъка да увеличи производството на мляко Grinning Затова не се притеснявай - щом памперсите са мокри и акани (ако не даваш допълнително вода), значи трябва да са го изсукали отнякъде това, което ги пълни Laughing
Първите дни след раждането бебетата все още са сънливи и неориентирани, но към 10-тия ден не само има скок в растежа, ами и доста се окопитват и започват да си заявяват правата Mr. Green И понеже нямат друг начин за комуникация, използват плача. Доста е шашкащо за родителите, които тъкмо са се успокоили, че явно тяхното бебе (или бебета Mr. Green) ще е кротко и няма да реве, когато настъпи тази трансформация Laughing
Затова гледай общата картинка - стига да пълнят добре пампите и да има моменти, в които спят спокойно, тогава значи нещата са наред Grinning
Ако много се ошашкаш, просто помоли да ги заведеш да ги премерят - като видиш, че са наддали (а то ще започне и да си личи вече), ще се успокоиш Grinning

# 4
  • Мнения: 405
Водичка не давам,пък те и не искат.Само веднъж предложих и те ми отказаха,както и залъгалки.Дори купих втори да не би да е от тях,но не ги искат

Добре,всичко ми е ясно,права си за пълните памперси,но какво да направя когато на едно хранене се наложи да предложа и двете гърди на единия,защото го виждам че не му е достатъчно,а малко след това ще трябва да храня другия.Какво ще остане за него? Кърмата не вярвам да се образува толкова бързо.
А непрекъснатото слагане на ръцете в устата и търсенето да засучат нещо как да го разбирам?
Благодаря предварително за всичко  bouquet

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всъщност млякото се образува много бързо - за около час в гърдите вече се е образувало около 75% от млякото, което могат да произвеждат и колкото повече се пълни гърдата, толкова повече се забавя процесът на производство. Т.е. независимо от малките интервали и за второто бебе ще има мляко - пък и за него млякото ще е с по-високо съдържание на мазнини, значи ще се засища от по-малко количество. Спокойно можеш да сложиш второто бебе първо на гърдата, на която първия е сукал по-малко и след това да му предложиш и другата - предвид че в началото сучат продължително време, в нея ще се е образувало доста мляко Grinning
Смученето на ръчички и всичко, което им попадне в близост до устата, е инстинкт и когато са будни, ще се опитват да сучат всичко. Сукателният рефлекс е изключително силен в първите 3 месеца и бебетата могат да сучат буквално непрекъснато, ако им се предостави тази възможност - за комфорт, приспиване, успокоение, когато ги боли коремчето или просто за да са в ръцете ти Grinning

# 6
  • Мнения: 405
Хедра,благодаря за отговорите.Правя всичко възможно да кърмя.Съвета н апедиатърката ми е да заменя само едно нощно кърмене с АМ за д амога и аз да си почина поне малко.Когато се наспя гърдите ми са по-пълни.Явно двамата сладури доста ме изтощават и така не съм полезна нито за тях,нито за себе си.
След седмица съм на консултация и ако сме наддали ще карам по тази схема
А рано ли им е за колики?/ на 12 дни са/
А какво ви е мнението за хомеопатичното лекарство РицИнус КОмунис 5СН. Дали помаза за увеличаване на кърма?

Последна редакция: сб, 15 сеп 2007, 13:43 от liddi

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Коликите при бебетата се появяват по различно време, но на 12 дена определено може и колики да ги мъчат.
Хомеопатичните продукти е добре да се ползват само след консултация с лекар-хомеопат, който да подбере индивидуално подходящото за теб средство - за увеличаване на кърмата се ползват поне 10 вида хомеопатични средства, като ако не бъде подбрано подходящото за теб, в най-добрия случай няма да ти подейства, а в лошия - може да има неприятни последствия. Затова не е добре да се взимат наслуки - ако имаш хомеопат, към когото да се обърнеш, го направи, наистина може да ти е от полза. Но ако нямаш и тепърва трябва да ходиш по интервюта и т.н., вероятно не е сега моментът да започваш (придвижването с 2 толкова малки бебета за 2-часово хомеопатично интервю едва ли е най-лесно осъществимото нещо в момента).
Съветът на педиатърката е даден с най-добри намерения да си починеш, а и когато мине по-голям интервал без кърмене, гърдите се препълват и се усещат тежки и напрегнати, което повечето майки тълкуват като добър знак (че мляко има). В действителност обаче нещата седят по-различно - заменяйки едно кърмене с АМ, гърдите ти получават по-малко стимулация и понеже работят на принципа на търсенето и предлагането, ще намалят производството, за да не се препълват. Това няма да стане веднага, а има и майки, за които не е проблем да дават АМ на 1-2 хранения, без да им намалее кърмата от това. Но в ранните дни, когато гърдите ти се ориентират колко мляко да произвеждат (погледни го като проучване на пазара - проверява се колко консуматори има и какво количество биха поели, за да знаят голяма фабрика ли да изграждат или да се задоволят с нещо по-скромно), редовното даване на добавка и заместване на едно хранене не са полезни.
Разбирам колко си уморена - ежедневието дори само с едно бебенце е много изтощително, а да си денонощно на разположение на две новородени човечета с техните изисквания е почти непосилна задача. Вероятно е разумно да потърсиш помощ за всичко останало - къщата, готвене, чистене и т.н., за да можеш да спиш, когато и те спят, а храненето на бебетата да си остане приоритет. Опитвала ли си вече да ги кърмиш легнала? Така би могла да почиваш, докато папат.
Може да помислиш и за вариант да пестиш време с кърменията. При майките на близнаци понякога храненето на поискване на всяко бебе може да се окаже неприемливо, ако времената им се разминават много. Някои близнашки мами предпочитат да се ръководят за `поискването` според бебето, което се събуди първо - т.е. когато се събуди едното, събуждат и другото и ги кърмят заедно, за да не става двойно времето за кърмене.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 225
   Хайде и аз да се включа  Simple Smile Определено момента в който си ти, е най-трудния. Спомням си че тогава бях най-притеснена и въпреки огромното ми желание да кърмя, всичко изчетено и подкрепата на майките пратих таткото да купи НАН ХА. Ревах дълго и им направих АМ. Това разбира се беше и съвета на педиатърката. По същия начин смятах че кърмата не стига, защото буквално сучеха постоянно и се будеха често. Смятам че ставаше въпрос именно за скок в растежа както при вас, но въпреки че знаех пак се притеснявах дали им стига. Знаех обаче всички рискове от даването на АМ, като се почне с АБКМ което наистина Николета има и съжалявам и за малкото АМ което дадох тогава, та до намаляване на кърмата. Затова предлагах много рядко АМ, едва когато не виждах никаква друга възможност. Тоест след като са сукали, дала съм изцедена ако има и едва тогава АМ, но не повече от 30 мл, колкото да кажа че съм дала. Знаех че ако ги натъпча с АМ, ще спят три часа, но това ще означава по малко стимулиране на гърдите и намаляване на кърмата.
    В резултат на това първия месец бях дала по малко от половината кутия за двете, като често бърках АМ и го изхвърлях. На консултацията се оказа че са наддали достатъчно тоест към 900 грама, което ми беше напълно достатъчно да се успокоя и да имам вяра че всъщност можем напълно и без АМ.
    Наистина е много важно да издържиш първия месец, за да свикнете с процеса на кърменето и ти и малките. Те ще стават все по-добри и сученето ще става все по-бързо. Определено не им вярвах някога когато го твърдяха другите майки. По цял ден първите месеци си лежахме трите на спалнята и аз си почивах, четях книги или гледах телевизия, а те сучеха. Така се успокояваха и от коликите, а и тъй като много исках да кърмя дори се радвах че сучат на често защото знаех че това е най-важното.
    В началото се наливах с българския лактогонене чай, но скоро повярвах че това е повече за мен отколкото за нещо друго и ако сучат често мляко ще има. Наистина както и Хедра е казала до час е произведено повече от новото количество мляко. Случвало се е като изсучат първата порция и още са гладни да ги оставя на гърдата и до 20 тина минути усещах как потича нова порция. Така дори и на по малки части те си поемаха нужното количество. Кърменето нощем е от голямо значение защото тогава нивото на хормона отговорен за образуването на кърма е най-голямо и реално с кърмене нощем си осигуряваш млякото за деня.
     Важно е да видиш наистина колко са наддали, като това и пълните памперси са единствения важен показател, а не дали чувстваш гърдите си пълни, колко време сучат и после дали са нервни. Коликите много често се бъркат както от бебетата, така и от майките с глада. Кога сте на консултация? Моята педиатърка твърдеше че 600 грама е минимума който трябва да качат първия месец. Важно е да знаеш и да не се плашиш от грамовете които са качили ако досега не сте се мерили на този кантар. Може да има голямо разминаване в кантарите при педиатъра и болницата.
     Съвета ми е ако можеш да продължаваш да сте само на кърма докато отидете на преглед, ако виждаш че памперсите са пълни, а след това вече можем да обсъдим при даденото наддаване на бебчетата дали има нужда от някакви действия.
     Както Хедра е споменала, аз от самото начало ги кърмя едновременно и от втория месец легнала което ме спаси. Това беше единствения начин да си почина, а и да съм сигурна че няма другото да реве докато кърмя едното. Обикновенно се будеха заедно, а ако не будех особено нощем и другата, защото в противен случай през половин час имаше будно бебе. Отдавна ги кърмя легнала нощем, като често заспивам и преди тях, тоест само таткото става подава ми ги, и след половин час ако не сме заспали всичките ги връща в леглата им  Simple Smile
      Засега за това се сещам, надявам се да съм ти била от полза ако има още нещо друго което те интересува пиши  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 405
Хедра,Айла многа ви благадаря за подробните отговори и милите думи.Невероятни сте!  bouquet
Айла,хубаво е човек да прочете че е имало и друга мама тарсила отговори на мойте въпроси.За разлика от теб аз не мога да изцедя нищо след кърмене,никога не съм могла дори най-първите дни в болницата.Напрежението в гърдите ми липсваше.
Памперсите им се пълнят нормално с урина и това ме радва,но сага забелязвам че Стефан не е акал от вчера следобяд.Тревожно ли е?
Да разбирам ли ,че до към месец нещата ще се нормализират  и как по-точно?Мляко ли ще имам повече или те ще си изградят свои режим и ще са по-спокойни?За сега не мога да кажа ,че имаме текъв....има моменти когато се будят и се хранят заедно,но и такива когато сучат отделно.Кърмя ги и легнали до мен и седнала....всякак
Установих ,че дори да дам добавка пак не заспиват веднага и не са спокойни.Явно започват да ги мъчат колики или просто причината е че вечер са си такива-по-неспокойни.Защото добавка съм давала само вечер и то след като са сукали доста продължително от мен.
На консултация сме в края на идващата седмица.Няма да сме навършили месец,но тя иска да види как се справяме с този режим.
Желая ви всичко най-добро и огромно БЛАГОДАРЯ

Я кажете за хранителния режим на кърмачката и по-специално за млечните продукти-да ги избягвам ли и какъв е риска от алергия

# 10
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Честити близначета! Аз не съм близнашка мама, но съм кърмачка и за увеличаване на кърмата освен всичко, което са описали по-опитните от мен , ми помогна - Български лактогонене чай, варено жито - и то много!! - , ядки - орехи, овесени ядки. Също е важно и да си спокойна, но с две деца - двоен стрес. Успех!

# 11
  • Мнения: 405
Урааааа,днес бяхме на консултация за да видим дали са наддали от изписването като са само на кърма....и ДА.Много съм доволна и щастлива.Явно кърмата им стига ,а аз излишно се тревожа.Но питесненията ми остават,особено вечер,когато са адски неспокойни.Ама май трябва да се примиря....сладурете са си просто ревливи и неспокойни.Не е от глад.

ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ на всички за съветите и подкрепата  bouquet

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Страхотно Hug
Все така успешно да се справяте и занапред - и като имаш питанки, не се притеснявай да ги задаваш във форума Heart Eyes
По-нагоре питаш за млечните продукти - освен ако нямате изявени алергии в семейството, не е разумно да се ограничаваш откъм млечни. Кърмиш близнаци, което означава, че нуждите на организма ти от калций са сериозно повишени, даже повече от и без друго повишените нужди по време на кърмене. Млечните продукти са добър и лесно достъпен източник на калций, а някои други варианти да си набавяш допълнителни количества са сусамовия тахан, сушените смокини, бобовите храни (освен ако не забележиш ясна връзка между твоя прием на такива храни и необичайни неспокойствия при бебетата, няма нужда да се ограничаваш и да не ядеш бобови - те доставят и протеини, които също са ти много необходими). Все пак е по-добре да приемаш млечните под формата на кисело мляко, сирене и кашкавал, а не на прясно мляко (което най-често прави проблемите). Ферментацията променя донякъде протеините на млякото и го прави по-малко проблемно.
Бебчетата растат и ще ти става по-лесно - някъде към 6-тата седмица ще видиш голяма промяна в тях, може да започнат да спят по-дълъг период нощем, да се поуспокоят вечерните ревове, дневното разписание ще е вече по-предвидимо - изобщо, ще се нагодите всички и ще се почувствате по-комфортно Grinning

# 13
  • Мнения: 405
Хедра,нямаш представа колко окуражително прозвуча написаното от теб,защото в момента е доста тежко и се чудех вечно ли ще продължава.Дано да си права и скоро нещата да влязат в релси.
Благодаря на всички за полезните съвети,радвам се че ви има  bouquet
Бъдете здрави

Общи условия

Активация на акаунт