Черен бъз - опасен ли е при бременност? Май сбърках ...

  • 15 860
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Ох, постъпих супер глупаво! Една позната дала на мъжът ми зрял черен бъз (клонки с плодовете) и му казала, че е много полезно да се яде с захар, вкл. и за бременни. И така, аз днес направих от зрънцата но с мед, ние не ядем по принцип захар. И изядох миниму 5 лъжици, а той чак след това ми каза, че забравил да ми каже, че се ядяли по няколко зрънца на ден, максимум лъжичка.

Дали е опасно за бебето, в 4ти месец съм. Как можах да не потърся инфо преди това, не знам ...

Моля, ако някой разбира от билки, или има сигурно инфо, нека да сподели. Ако просто предполагате, без да сте сигурни, моля по-добре не пишете коментар, за да не се объркам.

# 1
  • Мнения: 653
виж, не съм запозната, но намерих това http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D0%B1%D1%8A%D0%B7 - да не вземеш сега да се притесниш много
по-добре попитай доктора са, който те следи
и един съвет, докато си бременна и кърмиш после, мнооого внимавай какво ядеш и пиеш
сега се успокой и няма страшно
добре, че си спряла и си се усетила

# 2
  • Мнения: 653
а всъщност обработи ли го топлинно преди това?

# 3
  • Мнения: 129
не, суров го ядох

# 4
  • Мнения: 653
тук има и друго инафо - http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=2761
като гледам има слабително действие, предполагам само това ще усетиш, най-вече бъди спокойна

# 5
  • Мнения: 3 116
Тети, къде живееш ?

Ако си в София те съветвам да се обадиш в Пирогов, Токсикологията и по телефона да се консултираш дали има проблем  Thinking

# 6
  • Мнения: 1 733
Най-адекватното, което можеш да направиш, е да се обадиш веднага на лекаря си! Не търси съвети от нас! Успех и пиши после.  bouquet

# 7
  • Мнения: 2 746
Тети, къде живееш ?

Ако си в София те съветвам да се обадиш в Пирогов, Токсикологията и по телефона да се консултираш дали има проблем  Thinking

Точно така, в токсикологията ще ти дадат адекватен отговор!! Дано всичко да е наред!

# 8
  • София
  • Мнения: 17 591
По принцип зърната на бъза са отровни. От друга страна, минават - ако не ги дъвчеш специално - "транзит". Във всеки случай, повече не го яж - ни по лъжичка, нито колкото и да било. Не и сега. А съпругът може да взема, много е добро за имунната система. Но това, което по принцип се прави, е да се засипе със захар и после да се пие по лъжица от сока сутрин, на гладно. След прецеждане! И в никой случай не се дъвче...

# 9
  • Мнения: 3 116
Тети, какво става с теб  newsm78

# 10
  • Мнения: 653
наистина, какво стана?
виждам, че си онлайн и си писала в други теми днес
всичко е ок, надявам се

# 11
  • Мнения: 129
ами добре съм, в крайна сметка така и не отидох до токсилогията, реших, че не е чак толкова страшно. Иначе за кратко ме присви стомаха, но ми мина бързо.
занапред никакви експерименти повече ...

# 12
  • София
  • Мнения: 408
По темата аз намерих това:
БЪЗ ЧЕРЕН (Sambucus nigra)

Основни представители: бъз черен (Sambucus nigra), храст или дърво.

Използвани части от растението: цветове и плодове.

Основни биологично-активни съставки: Цветове – етерично масло, флавонолови, гликозиди главно на кверцетина (рутин, хеперозид, изокверцитин), дъбилни вещества; плодове – антоцианови багрила, захари, витамин С и други витамини. Зелените плодове съдържат циногенен гликозид и са отровни, но сокът от зрелите плодове не е токсичен.

Здравни ефекти: Биологичен ефект: цветове – подобрява функциите на дихателните пътища, диурезата, защитата срещу бактерии и действа антимикробно; зрели плодове – общоукрепващо средство.

Приложение: цветове – при хрема, ангина, възпаление на горните дихателни пътища, хемороиди, подагра; зрели плодове – при анемия, за укрепване на организма след боледуване.

Начин на приложение: влиза в състава добавки към храната, билкови чайове – билка (цветове): две чаени лъжици се заливат с една чаена чаша вряла вода, престоява 10 минути, прецежда се; билка (плодове) - две чаени лъжици плодове и 1 чаена чаша вода.

Противопоказания: да не се взима от бременни и лактиращи жени.

# 13
  • Мнения: 3 069
Радвам се, че ти се е разминало само с разхлабване!

Общи условия

Активация на акаунт