Някой знае ли разликата ?

  • 1 342
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 212
Момичета интересува ме някой дали е наясно за разликата между " рстително масло" и "хидрогенерирано растително масло" ?
За да не се чудите питането ми е по повод съдържанието на Обикновените бисквити на Нестле - нали са 2 модела : жълти и зелени.
Питах се кои са по подходящи за бебета. ....  newsm78
Синът ми на 9 месеца от няколко седмици насам с удоволствие гризка от единия модел, а вчера прекали с грамажа сякаш и изкарахме кошмарна нощ : пръцкане, будене .... явно нещо не е наред.
Та така .... благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 3 376
Преди много време Procter&Gamble наемат химик, който да направи производството им на свещи за осветление по-евтино, като ползва изкуствени мазнини, а не животински. След време електричеството ги измества от пазара, а Procter&Gamble започват да продават продукта като храна.

Какво е транс изомер? Или транс-мазнина?

Транс изомерите на висшите мастни киселини са мазнини, които се получават при нагряване до висока температура на течни растителни масла в присъствието на катализатори и водород. Този процес в химията се нарича хидрогениране. Колкото по-хидрогенирано е едно масло, толкова по-твърдо ще е на стайна температура. Например течните маргарини са по-малко хидрогенирани и имат по-малко транс изомери от твърдите маргарини.

Повечето от транс-мазнините на пазара за хранителни продукти се намират в недомашно приготвените печени изделия като бисквити, кексове, пасти и торти, вафли, както и маргарини, хамбургери и др. Приготвените в веригите за бързо хранене пържени картофи, тиквички и др. също съдържат сериозни дози транс изомери.

Транс изомерите на висшите мастни киселини са по-вредни за нивата на холестерола от наситените мастни киселини, защото повишават нивата на LDL-холестерола, който е известен като "лош", а понижават тези на HDL-холестерола, който е известен като "добър". За здравословната диета е важно да се намали приема на наситени мазнини, а транс изомерите и частично хидрогенираните масла трябва да се елиминират изцяло.

Вредни ли са транс изомерите?

Има данни, че транс изомерите на мастните киселини могат да причинят запушвания по кръвоносните съдове, да причинят диабет от тип 2, да увеличат трайно кръвното налягане, както и да увеличат сериозно риска от сърдечнo-съдови проблеми.
В наши дни не е известно много за биохимията на транс изомерите и как те повлияват например мозъка на зародишите или на децата. Предполага се, че точно тези вредни мастни киселини имат отношение към затлъстяването, различните метаболитни синдроми и диабета. Известно е, че транс изомерните мазнини, не са безвредни дори в монимални дози.

Цялата статия http://www.teenproblem.net/index.php?m=s&id=1234

# 2
  • Мнения: 7 947
И без така дълги обяснения ако видя, че определена храна не действа добре - просто бих я сменила... Laughing

# 3
  • Мнения: 653
не е ли "хидрогенирано растително масло"?
че то май навсякъде е такова
...
прочетох статията, от която е дала цитат EASpirit : http://www.teenproblem.net/index.php?m=s&id=1234
изводът, който аз си направих : ще чета етикетите и където има такова масло, няма да купувам, поне не за детето
жълтите обикновени бисквити на Нестле са с масло, в тях няма нали?

Последна редакция: ср, 19 сеп 2007, 10:07 от ХИПП

# 4
  • Мнения: 3 376
Незнам,не мога да кажа точно,по принцип не купувам бисквити и не съм чела съдържанието.

# 5
  • Мнения: 1 212
не е ли "хидрогенирано растително масло"?
че то май навсякъде е такова
...
прочетох статията, от която е дала цитат EASpirit : http://www.teenproblem.net/index.php?m=s&id=1234
изводът, който аз си направих : ще чета етикетите и където има такова масло, няма да купувам, поне не за детето
жълтите обикновени бисквити на Нестле са с масло, в тях няма нали?
Точно Жълтите бисквити на Нестле са с такова масло  Peace
Аз вече купувам само от зелените.
Мерси на всички включили се !  Grinning

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Навсякъде има такова масло...това е маргарин всъщност ..и аз бях решила да не купувам, но навсякъде, където пише растително масло то е хидроген ...  в България не са длъжни да го отбелязват ... затова четете английските текстове ...  във всички бисквити, вафли, шоколади, банички, кифли ...  Close

# 7
  • Мнения: 653
естествено, маргаринът е по-евтин и затова блъскат от него

# 8
  • Мнения: 1 029
Навсякъде има такова масло...това е маргарин всъщност ..и аз бях решила да не купувам, но навсякъде, където пише растително масло то е хидроген ...  в България не са длъжни да го отбелязват ... затова четете английските текстове ...  във всички бисквити, вафли, шоколади, банички, кифли ...  Close

Точно така.  Peace 
А маргаринът е изключително вреден и е препоръчително да се избягва, особено от децата. Използва се и във всички заведения за бързо хранене (вкл. известните големи вериги)...

# 9
  • Мнения: 730
С две думи-течните , т.е нехидрогенираните мазнини са по-малко вредни от хидрогенираните.

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Незнам... нали има течен маргарин за пържене  Crazy


Използвайте масла Extra virgin ( зехтин, слънчогледово, бадемово, от тиквени семки, от сусам ...вече има много на пазара  )  за манджи ( след свалянето им от котлона) и салати и рафинирани масла за пържене- най- полезно за нас си остава олиото

# 11
  • Мнения: 174
Тази тема ми е много полезна Благодаря за статията Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 5 184
  Маргаринът е растителен продукт- не знам колко е вярно, след като в учебник по неорганична химия беше нарисувана опаковката му при приложенията на нефтопродуктите, наред с бензин, асфалт... Не помните ли? Това беше преди залеза на социализъма....
   Маргаринът е меко казано вреден. След всичко прочетено през последните години, в моето семейство сме го приели за отровен за бременни, деца и възрастни.
   По спомени от статии и разкази на приятели живеещи в САЩ, от половин година е забранен там! Максимално може 0.1%!!!!!!!! Макдоналдс май ги бяха забранили предварително, за да спечелят симпатии, след всички филми дето ги съсипаха...

   
   Има ли някой да не знае какво е генно-модифициран организъм (ГМО)- последна гадост е, че в нещо много детско като обикновени бисквити напр. пишеше "модифицирано нишесте!!!

  А глутамат- изписано като мононатриев или моносодиум глутамат? Или на китайски "вей дзин". Наричат този химикал подправка!

   А подсладител? Знаете ли че в БГ от години НЯМА БОЗА! Казаха го в пряк текст от Федерацията за защита на потребителите! Традиционната боза се прави от просо (може и смесено с пшеница), захар и вода. Това, което сега ни се пробутва с този надпис нито е от просо, нито е от захар. Само водата е на място. Вместо захар използват подсладители, които консервират продукта с месеци и нямат загуби. Консервират ни и нас. А някои от подсладителите  по гаражите в БГ, са забранени от десетилетия в европейските държави. Те буквално са отровни.

   Продават ни пакетирана химия, със снимка на храна и натуралноИДЕНТИЧЕН аромат(разбирай химикал, който прилича на натурален аромат).

   Да похваля "Победа", че имат доста бисквити поне без консерванти. Но вонят на "аромати" и са с мнооооого маргарин. Както всички вече...

Последна редакция: ср, 19 сеп 2007, 16:11 от bilyanam

# 13
  • Мнения: 3 478
За съжаление хидрогенираните масла ги бутат вече навсякъде, трудно е да ги избегнеш в готов продукт.

Незнам къде в щатите са забранили маргарина, но тук при нас магазините са си бъкани с него и както и в БГ си е ефтинийка. Докато има кой да го купува едва ли ще го изкарат от производство.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 184
Сигурна съм , че са го забранили във веригите тип Макдоналдс. За пакетираните храни не съм сигурна. Ще си потърся източниците на информация и ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт