Може ли?

  • 3 446
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 869
Искам да ви попитам според българското законодателство семейство дало своето дете за отглеждане в дом за медико-социални грижи има ли право да осинови друго дете?

# 1
Не съм юрист и може би някоя от майките или какнидатите тук би се изказала по-професионално, но един от задължителните документи при кандидатстване за осиновяване е удостоверение от общината, че лицето не е лишавано от родителски права.

Може би е най-добре да се обърнете към адвокат.

Моралната страна на въпроса ти няма да коментирам....мълчанието на останалите пишещи във форума е достатъчно показателно...

# 2
  • Мнения: 3 715
Никой не говори за хора, лишени от родителски права в случая. Според мен правна пречка няма, без да съм юрист, всичко опира до това как социалните работници ще погледнат на ситуацията.
И все пак ако някой наистина има такова намерение, то трябва да се приготви за кофти въпроси.

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 11:17 от kukuyaka

# 3
А не мислите ли , че детето може да е оставено защото е било със заболяване което не позволява отглеждане в къщи, аз имам един такъв колега но те не са осиновили друго дете.

# 4
  • Мнения: 3 715
Ами аз лично точно така мисля, просто въпросът е щом човек не може да се справи с проблемите на едно болно дете, защо мисли, че може да се справи с проблемите на дете, живяло в институция. Това ще са и въпросите на социалните предполагам. Не упреквам, просто казвам как биха реагирали според мен социалните, които биха проучвали евентуален такъв случай.

# 5
  • Мнения: 2 123
Ела, не се притеснявай!
Както са ти писали момичетата, изисква се удостоверение от общината, че не сте лишавани от родителски права.
Познавам вашия случай тук от форума, мисля, че нямаш място за притеснения. Вашето слънце, за съжаление не може да получи необходимите грижи в домашни условия - това е напълно разбираемо и социалните ще го вземат в предвид.

Тюлип, не съди прибързано.

Успех

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
Ела, и аз съжалявам за това, през което се налага да минете. Мисля, че законово няма пречка да кандидатствате за осиновители, но не съм сигурна, какво точно ще бъде отношението на социалните по този въпрос. Каквото и да решите, аз ви желая успех, стискам ви палци и съм готова да ви помогна както мога по всяко време. Успех.

# 7
  • Мнения: 869
Исках само да попитам как седят нещата.Винаги с мъжа ми сме искали да осиновим детенце,а така се случи,че  моето дете да е в институция.Егаси съдбата...но сега няма да коментирам това.Благодаря ви за отговорите

# 8
  • Мнения: 677
Желая ви успех.
Никой незнае пътя, по който трябва да върви.
Животът е пълен с изпитания.
Господ да ви дава сили.
 Hug

# 9
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Ела,няма изри4но нещо в закона ,което да разрешава или забранява тази процедура.
Мисля,4е вашия слу4ай е строго индивидуален и зависи изцяло от соц.работници и доклада им.Според мен ,познавайки теб и слу4ая ви бихте могли да осиновите.Но аз съм никой ,само споделям как аз преценявам конкретния слу4ай Peace

Стискам палци Praynig

# 10
  • Мнения: 620
Изготвяла съм доклади на кандидат-осиновители и мога да кажа, че няма кой знае какво значение какво мисли самия соц. работник.
Хората сме различни и едни ни харесват други не чак толкова но след като са ти дали правото да правиш подобен доклад ти трябва да се абстрахираш от личното ти мнение и отношение по въпроса....още повече пък да осъждаш или да даваш определения. Еееееееее така мисля аз де и така постъпвах но това няма значение.
Ти имаш право да кандидатстваш и да си изложиш целия проблем и мнение по въпроса. Само ти знаеш какво ти е и как усещаш нещата. Ако си решила със сърцето си да го направиш и няма юридическа забрана за това ГО НАПРАВИ.  Hug
Когато ти изготвят доклада ти имаш право да го прочетеш и да не се съгласиш с определени неща.

успех

# 11
  • Мнения: 604
Ела 79  Hug
Всичко е възможно   bouquet
И аз винаги съм искала да си осиновя дете, вярвам, че ще го направя. Доколкото знам действащото законодателство не позволява на несемейни хора да станат осиновители. /не съм го проверявала/
Ти знаеш моята история, докато посещавах Маги в Дома, се запознах с толкова много чудесни деца, че предложих на госпожата като забогатея един ден и построя голяма слънчева къща да вземем всички дечица оттам и да си ги гледаме.  Praynig
Успех ти пожелавам, ще успеете! Нали голямата идея е да се случва най-доброто за децата, какво по-хубаво от уютен дом и сплотена семейна среда, разбира се, че социалните ще ви подкрепят!  bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 9 517
Доколкото знам действащото законодателство не позволява на несемейни хора да станат осиновители. /не съм го проверявала/
Позволява

# 13
  • Мнения: 1 843
Доколкото знам действащото законодателство не позволява на несемейни хора да станат осиновители. /не съм го проверявала/
Позволява

Грийн Дрийм е права. Не позволява на двама несемейни да станат едновременно осиновители на едно дете. Сам, несемеен човек има законното право да кандидатства и да осинови. У нас, засега е така. 
В някои западни страни, категорично не може. Веднъж и ние да сме по-напредничави! Wink

# 14
  • Русе
  • Мнения: 212
Мила не познавам историята ти ,но сигурно ти е много трудно.Желая ти успех!Ти  имаш права , а сърцето ти е най-верният компас!Успех  newsm10

Общи условия

Активация на акаунт