Помощ-тръгвам на работа?!

  • 1 254
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 328
Мили мами, не знам дали точно тук е мястото на тази тема, но имам следния проблем.Предстои ми започване на работа, което стана малко внезапно и не съм особено подготвена.Моля ви, споделете как се спавят работещите мами.Мислим да вземем жена, която да се грижи за Ева, но изобщо не знам как да направя добър избор, а  и лошото е, че нямам много време.Каква  е заплатата на такава жена за целодневно гледане?Изобщо аз съм толкова привързана, че нямам представа как ще се доверя на някой друг,особено непознат.Как преодолявате и това?И не на последно място- как успявате да се справите с останалите дом.задължения когато ходите на работа,връщате се скапани ....Не знам дали само аз съм такава смотла, но и сега, когато по цял ден съм тук понякога трудно се справям, а представям си да имам няколко часа вечер в които да видя детето си, да се подготвя за следващия ден и да свърша дом.работа.По принцип съм педант,не мога да си представя как жената ще обикаля къщата и ще среща чорапи,гащи, несъбрано и неизгладено пране, обелки от разни храни, не съвсем почистена маса, защото всеки дом преди да го подредиш изглежда така, а за това трябва време.....Моля, разказвайте.

# 1
  • Мнения: 2 534
Една детегледачка ще ти струва около 300лв. , а за себе си направих избор да дам детето на ясла , по- рентабилно ми е , а и по-сигурно , че ще се грижат добре за нея .
Слава богу , че си осигурих по-добри условия за работа , сега ще работя 60часа по-малко на месец , а пък отгоре на това ще получа и увеличение на заплатата с 50лв. Да е жив и здрав началника .
Връщам се на работа след седмица , но ще ти кажа какво съм решила.
Съботния ден до обяд чистене , после игра с детето . Привечер сготвяне на няколко манджи , които да замразя във фризера , за да си спестя готвенето през седмицата . Неделята - цял ден почивка с детето , разходки , забавления .
При мен проблема е , че ще ходи в ясла , която не е близа до нас , а до работата ми . Заради това ще я обличам още от вечерта в чистите дрешки за следващия ден , те са удобни костюмчета , така че няма да и пречат на съня . Това ще го правя , защото сме много трудни с обличането , а няма да имам толкова време сутрин .
Поли е на десет месеца и половина , вие сте малко по-големи .
Ще се справим , не бой се .

# 2
  • plovdiv
  • Мнения: 350
Аз дадох дъщеря си на година и два месеца на ясла. Първо не се притеснявах,че ще има чужд човек удома,където пък си оставаше чисто,тъй като през деня нямаше никой. Детето премина плавен адапционен период от около два месеца и всичко премина прекрасно. За самоорганизацията-спокойно всичко си идва на мястото, на мен вечер таткото ми помагаше,тъй като големият проблем ми беше адекватната комуникация-бях се отдала изцяло на детето и после ми беше трудно социализирането. Grinning от все сърце ти пожелавам успех и без паника Grinning

# 3
  • Мнения: 277
Здравей и от мен аз съм рабогеща мама от навършването на Пепи на 5месеца т.е. 6 месеца. За справянето няма начин ще се справиш, но за сметка на личното ти време и почивка. Повярвай ми когато тръгнеш на работа ще се мобилизираш  и ще си организираш деня много точно и прецизно, нормално е сега когато си вкъщи да си се поотпуснала.
За домакинската работа и аз съм перфекционист, но ми се наложи да си направя малко ревизия на възгледите за сметка на детенце. Основното почистване е събота, но през седмицата трябва да мина всеки ден с прахосмукачка/имаме куче/, на два дена веднъж да мина и пода с парцал, да приготвя нещо за хапване за нас поне два пъти в седмицата. За детето готвя един път седмично и замразявам, но това го правя след като заспи/21,00часа/. Всяка вечер гладя костюми за работа Mr. Green и приготвям нещата на бебчо.Пералня пускам поне три пъти седмично, но аз имам сушилня така,че не е проблем.
Подреждам стаите когато приспим детето, вечеря ме и към 22,30 съм заспала на дивана.
 Сутрин ставам към 6,30 часа приготвям закуска на бебчо и тати, аз пия кафе, будя ги, закусват  и до 8,00 часа трябва да съм се изстреляла.
Вечер се прибирам към 18,00-18,30 часа и за съжаление нямам много време за детето си Cry
Бебчо е много адаптивно дете не ни е създавал проблеми, но определено не е привързан към мен или поне не го показва. Thinking

# 4
  • Мнения: 3 153
Аз се върнах преди месец на работа и сме с гледачка, която намерих чрез познати. Засега се чувствам добре и аз, а и бебето я харесва, поне доколкото мога да преценя:) Много се трвожех преди това, но сега дори съм доволна, че се върнах на работа и мога да имам някакъв друг ангажимент и контакти, освен бебето!

# 5
  • Мнения: 1 753
Ох и на мен ми предстои връщане... Много ми е гадно и съм страшно притеснена как ще се оправя - точно като теб. Бебето ми е още много малко, но няма начин... такъв ми е договора... Засега ще го гледат бабите, слава богу уговорих ги и се съгласиха. Наесен ще е малко проблемно, но тогава ще му мислим. Иначе... ще трябва да се стегна и да си разпределя много точно времето, за да смогвам със всичко.

Ами освен да си пожелаем успех... друго не остава  Neutral Face

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз работя откакто Дариа стана на 4 месеца - скоро 6 месеца.
Намерих си бавачка от тук /съседния форум де/. Препоръчаха ми няколко по обявата ми се обадиха и накрая аз си харесах първата жена, която видяхме и с която разговаряхме близо час.
Още на интервюто казах, че нейно задължение е всичко свързано с детето - гладене на дрешки, готвене, подреждане на стаята й. Мисля, че това си влиза в задълженията на бавачката - заплатата е 300лв. при нас.

Бавачката ми е много свястна жена и покрай дрехите на детето започна да глади и нашите - така че това ми задължение отпадна.

Сутрин ставаме - храним бебка и мъжа ми тръгва на работа, а аз пия чай и се занимавам с детето. Дори и да е разхвърляна къщата - не се притеснявам много-много. Вечер след работа първо малко си почивам, после готва нещо на бързо /цар съм на това/ и се занимавам с детенце, докато се върне мъжа ми. Къпем я заедно, докато я обличам - той й прави млякото, а после слага масата за вечеря. Дариа заспива в 8, ние вечеряме и в много случаи си лягаме  Embarassed . Същи пенсионери сме станали.

Най-важното е разпределяне на задълженията според мен и нещо като график.

а и друго - след години ще си спомняш с умиление как сте си играли с детенце, а не как си разтребвала къщата - ясно е кое е по-важното нали?  Whistling

# 7
  • Мнения: 6 243
Аз съм пак на работа откак малката стана на 6 месеца.
Бавачката намерих чрез свекърва си - тя е нейна пенсионирана колежка, акушерка. Гледала е друго бебе след пенсионирането си, така че беше напълно в час с "новостите", наложи й се само да приеме факта, че малката не пие вода Grinning

Домакинската работа си я върша сама, но след като се върнах на работа, направих преорганизация и прехвърлих някои от задълженията си на таткото и на по-голямото дете. Таткото пое пазаруването: правя списък на нужните продукти за седмицата и през почивните дни той ходи до някой от супермаркетите (Била или Метро) и зарежда.   Пое и грижата по оправянето на дневната сутрин рано,както и по приготвянето на кафетата Grinning Големият пое грижата за изхвърлянето на боклука, почистването на масата след вечеря и бърсането на праха.
Основното почистване на къщата е в събота предиобед, а през седмицата пускам прахосмукачка, минавам с четка пода и събирам играчки Grinning Вечер приготвям нашата вечеря, гладя дрехите за следващия ден, а след като малката заспи - правя и нейното ядене за другия ден. Готвя обикновено всеки ден, защото така се разтоварвам. Бавачката инцидентно глади дрехите на малката.

На фризьор, козметик и пр. ходя в обедната почивка, тогава изцеждам и млякото на бебето за следващия ден. Това е.

# 8
  • Мнения: 3 861
Аз за бавачка не мога да помогна защото с мъжа ми се оправяме сами засега, а след това ще го давам на ясла. Знам че взимат по 2.00-2.50 на час. Мога да ти дам един телефон на агенция от която моя колежка е изключително доволна и ми препоръча. Аз лично се върнах на работа още началото на януари. А колкото до домакинските задължения....
Когато съм си вкъщи през деня е лесно - намирам време, но когато съм била на работа нещата се случват вечер. Мъжът ми ми помага с готвенето и чат пат с прахосмукачката, но всичко друго ме чака мен. Не е лесно но НЯМА НЕВЪЗМОЖНИ НЕЩА
УСПЕХ  и да разправяш Grinning

# 9
  • Мнения: 3 211
Дадох Габи на ясла септември, беше 1г.6м., октомври тръгнах на работа. Проблемът на яслите е, че в началото, докато си изгради имунитет боледува често, до декември редовно боледуваше, от началото на годината само 1 път-шарка, това трябва да го предвидиш, ако ще я даваш на ясла. Дали работодателя ти ще толерира това. Аз понеже почнах нова работа, ангажирах майка, тя си вземаше отпуск, за да я гледа докато е болна.
Иначе ставане 6:50, мия се, обличам се (дрехите подготвени на нощното шкафче от вечерта), събуждам Габи в 7ч., слагам я на гърне, докато си върши работата, я обличам (дрехите и багажа за яслата подготвени от вечерта), давам й да си изпие имуностимулатора (коластра) и тръгваме 7:30 за ясла. 8ч. се върщам в къщи, подреждам на две на три, измивам шишета от през нощта или най-често простирам, гримирам се, прическа и 8:20ч. тръгвам на работа (започвам 8:30ч.), 17ч.майка ми взема Габи от ясла (или мъжа ми зависимост от смените му). Аз се връщам 18:15, най-късно 18:30ч. от работа, игра с Габи до 19ч.-вечеря всички заедно на масата (яденето наготвено от предния ден), ядене, игра, песни и т.н.до 20ч., тръгваме да се мием до 20:30ч. и лягане, заспива докъм 21-21:30ч.започвам готвене, приготвяне на дрехи за следващия ден, къпя се и т.н.
Чистене събота преди обяд (чистим двете с прахосмукачка, стирка), докато спи на обяд, чистя банята и тоалета, праха или като се събуди чистим двете праха, ако не излизаме.
Такава е моята организация, в момента проблема ми е единствено недоспиването, защото откакто се е родила се бъди многократно през нощта, мечтая си поне 1 нощ да мога да спя без да ме събуди

# 10
  • Мнения: 1 289
Потърси човек чрез познати. Аз лично нямам този проблем, но моя позната се върна на работа, когато бебчо стана на 6 месеца. Чрез познати намери жена, на която плащат 200 лева месечно. Когато се наложи нещо извънредно, жената почти винаги е на разположение и тогава и плащат по 1.50лв на час. Не знам да ли това са нормални цени, но съм чувала и по-големи суми. Много е гадно, на мене ми е криво като си помисля, че трябва да се върна след 1 година. Изобщо нещо не ме блазни идеята да зарежа бебчо, но и моята работа не си заслужава жертвата.
Един от проблемите с яслата е, че ако детенцето има някаква хранителна алергия може да не го вземат. Никой няма да съобразява менюто само с 1 дете. Аз имам този проблем и засега дори ме отрязоха и от детската кухня, защото Ради не яде яйце, мляко, телешко и някои други подобни храни.

# 11
  • Sofiа
  • Мнения: 3 240
Аз работя откакто Бобо стана на 6 месеца. Наех си бавачка, която ми е съседка и е много добра, отговорна и любвеобвилна жена.
Нейните задължения са свързани само с Бобо, гледане, готвене и гладене на дрешки.
Ставам сутрин в 7, правя закуска на дребния и го храня. След това с тати поием кафе, той излиза на работа, а аз правя едно бързо почистване с прахосмукачката, като тати преди това е оправил спалнята.
Излизам в 9 и се прибирам в 18.30 - до 20 се занимавам предимнпо с дечко, като понякога готвим заедно с него. Към 20.30 той си ляга а ние вечеряме нещо спретнато на бързо, почистваме на бързо и се просваме на дивана. Аз обикновенно там си запивам.
В събота си чистя по-основно апартамента, а в неделя с тати се глезима, а бебо ходи при баба си  Grinning
Както са ти казали другите момиччете свиква се със всияко.
За себе си съм забелязала, че колкото повече работа имам, толкова съм по оргнизирана и експедитивна. Е наложи се да преглкътна факта, че къщата ми не винаги е особено чиста и подредена и че все по-често вечеряме яйца, кислемо мляко и др. подобни, но голяма работа  Mr. Green

# 12
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Напълно те разбирам как се чувстваш, Здравче!
Ние записахме  от 1 юни Мони на ясла и аз смятам в средата на месеца да започна работа (оставям две седмици за адаптация - както на нея в яслата, така и на мен без нея, че иначе въобще няма да мога да се съсредоточа на работа!). Много ми е криво отсега, като се замисля, че след още 2 месеца няма да сме целодневно със съкровището ми! Но си мисля, че колкото по-дълго сме непрекъснато заедно, толкова по-трудна ще бъде раздялата и за двете ни.
И аз се чудя дали ще се справя с всичко - най-вероятно домашната работа ще остане на заден план...

# 13
  • Мнения: 121
И аз съм в отбора. Пуснах Никол тази седмица на ясла,от другата аз на работа. Въобще нямах намерения да започвам толкова скоро. Мислех да пусна Никол през април и целия месец да си седя в къщи докато тя свикне, ама въобще не се случи така, мислех тя доката свиква аз да си търся работа, защото съм безработна, съвсем случайно ми предложиха да започна работа и то по специалността ми та въобще нямаше време да се чудя. Само се моля детенцето да не боледува. Така се бях наплашила от мамите търсили работа, че едвали не като чуят че си с дете и никой няма да те вземе на работа. Предупредих новата си работодателка, че съм с дете и тя нямаше никакви възражения.

Общи условия

Активация на акаунт