Сокове - колики?

  • 976
  • 12
  •   1
Отговори
Здравейте, мами. Моето бебче ще направи след два дни 4 месеца и не е приемало друго освен кърма. Опитах да й давам сокове, като започнах със сок от ябълка. От него, обаче, се запече и го спрях за няколко дни. След това й давах сок от грозде два дни - говорим за 1-2 лъжички на ден. От една седмица не й давам сок. От соковете сякаш й се появиха отново колики. Коремчето я свива и проплаква по време на кърмене, а и след това. Възможно ли е да е от соковете? Бяха спрели коликите, преди изобщо да започна соковете.Как да постъпя? Педиатърката на предната консултация ми каза в средата на третия месец да започна да й давам плодови пюрета, а аз не мога да я науча още на соковете. Моля Ви дайте съвет!

# 1
Според мен изчакай още малко и дай направо пюрета, или плодови или зеленчукови и то след поне две седмици, че да си сигурна, че коликите са преминали.
Соковете са по-агресивни към стомахчето на тази възраст, а и не са по-полезни от пюренцата (само дето детето ти ще свикне към сладките напитки, по-добре си му давай водичка вместо сокче).
А иначе моето дете получи страшни колики от ябълков сок на два месеца, а след това и през седмия - но вече от ябълковото пюре. При нас ябълката не се оказа толкова безопасна, както я описват.

# 2
  • Мнения: 4 242
За предпочитане са пюретата пред соковете ако бързаш да захранваш. А най- добре е оризовата каша като начало на захранването.
Сока е захар, вода, киселина и малко почти неусвояеми и бързо изветряващи витамини, кое му е толкова полезното, за незрялото стомахче е съвсем неподходящ дори, разбира се че предизвиква колики и алергии. Бих те посъветвала да ги оставиш за след годинката.

# 3
Благодаря Ви за безценните съвети, мили мами! Смятам да изчакам - да не давам сокове сега, а да започна с пюрета , но да навърши поне 5 месеца. На брат ми момченцето така беше само на кърма до 5-тия си месец и засега не съм чула лоши отзиви - в момента му дават и пюрета и сокове и е на 5 месеца и половина.

# 4
  • Мнения: 872
Най-вероятно коликите са от соковете.В тях има плодови киселини, а киселинността на бебешкия стомах е по-малка от тази на възрастния организъм.Не знам защо продължават да ги препоръчват тези сокове педиатрите,като сега изобщо се отрича употребата им  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 2 658
определено са от соковете. Затова се препоръчва захранването да почне с каша или зеленчуково пюре. А и наистина е добре да го отложиш поне до 5 месец, стига да имаш кърма естествено и така да си решила разбира се.

# 6
  • Мнения: 629
Твърде възможно е соковете да доведат до колики при толкова малко бебенце. Това е все едно да излееш киселина в детското стомахче. Как няма да реагира милото. Не знам голяма част от педиатрите четат ли въобще новите тенденции и открития или си карат по каквото са учили преди 10-20 или 30 години.
В момента се смята, че захранването трябва да започне най-рано на 5 навършени месеца, и то с пюре, а не със сок. По-добре е първо да е минало някаква термична обработка.
Ние се захранихме на 5 месеца и 1 седмица със зеленчуково пюре (защото свикнели детето на сладки храни - доста трудно се преминава към другите вкусове).
А сокове и сегаkd 9 месеца давам не повече от два пъти в седмицата. Витамините им бързо отиват в нищото, а от вода и плодова захар няма кой знае каква полза.Затова си хапваме свежи плодове.

# 7
Благодаря, ще постъпя, както бях решила преди това - няма да бързам - нека стане поне 5 месеца - дотогава ще я кърмя, надявам се да ми стига млякото, както досега.

# 8
  • Мнения: 1 672
За предпочитане са пюретата пред соковете
Peace

# 9
  • Мнения: 966
аз започнах с сокче но на 5,5м. и го прие добре,но със сок от моркови

# 10
  • Мнения: 1 800
Незнам дали запека е точно от сока Peace. Когато бяхме съвсем малки и имахме проблеми със запек, тукашните педиатри ни посъветваха да даваме ябълков сок разреден с вода1:1. Винаги му е помагало да се изхожда. По принцип почти до 6 месечни бебетата нямат нужда от нищо друго освен кърма/АМ. Кофти за коликите.

# 11
  • Мнения: 4 242
Познава хора които от круши се запичат, други крушата ги "разкарва" доста.
По принцип след всяко захранване настъпва коренна промяна в организма на детето, почти няма значение с какво е захранено, в повечето случаи  започва много по рядко ходене по голяма нужда.
Дъщеря ми до 6 месец ходеше всеки ден по 2-3-4 пъти, като я захраних, в продължение на месец ходеше веднъж на 2-3-4 дни. След месец се регулира.

# 12
  • Мнения: 3 521
Дъщеря ми пропи сок малко след година и то разреден 1/1 с вода. Съдържанието на захар в концентратите е много висока и освен запек и колики е една от най-предразполагащите среди за развитие на кариес. Винаги за предпочитане е да се даде плодово пюре или суров плод пред сока - поне съдържат повече фибри Wink .
Захранването започнах с каша на 6 месеца, зеленчуково п., плодово п., глутен, месно пюре, пресни плодове и зеленчуци, плодов сок, яйца(по ред на номерата).

Общи условия

Активация на акаунт