Как да се подготвим за инвитро

  • 13 552
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 224
Отдавна бях обещала да преведа една доста спретнато написана статия по въпроса и понеже сега доста момичета се стягат за процедури реших да не се помотквам повече. Отделям я в нова тема, моля модераторите да я турят където и е мястото (ако не е тук  Embarassed)

Съветите на Зита Уест за подготовка за инвитро в сътрудничество с Център "Бридж"

Хранителна подготовка

При възможност съветваме да се подготвите преди цикъла инвитро. Ако имате 3-4 седмици опитайте се да изчистите отровите от тялото си. Здравословната диета ще Ви помогне за това, както и за смъкване на излишни килограми.
 - приемайте мулти витамини с добро качество, както и минерални добавки (това ще помогне на тялото Ви да се справи с изискванията на инвитрото), съдържащи витамин С и Е (за да обогатите течността, която обгръща и храни яйцеклетките), цинк (важен за хормоналното производство), магнезий и витамин А (важен за възпроизвеждането на яйцеклетките), селен и магнезий (за подобряване на оплодителността), желязо и коензим Q10 (за маточната лигавица).Витамините Ц,Е и цинка също помагат за бързото възстановяване на яйчниците след пункция, готовността да се приемат готовите ембриони, а В комплекс ще помогне на тялото Ви да се справи със стреса. Витафем, Витамен и Витал DHA са подходящи за този етап.

 -Жизненоважните мастни киселини са от огромно значение - препоръчваме 2 DHA таблетки на ден (за хормоналния баланс и доброто състояние на яйчниците) в периода преди инвитро увеличавайки ги до 4 на ден по време на самата процедура. (допълнително обяснение отдолу - б. пр.)

 -Пийте минимум по 2 литра вода на ден (филтрирана или бутилирана)

 -Придържайте се към здравословна обща диета. Избягвайте шоколад, сладки и солени храни, полуфабрикати, кафе, чай,кола, всички газирани напитки и алкохол.

 -Прекалено ниските нива на белтъчините в менюто Ви може да резултира в понижен брой яйцеклетки. Най-добрите източници на белтъчини с най-добър баланс на аминокиселините са яйцата, соята, месото, рибата,бобените растения.Избягвайте прекалената употреба на млечни пробукти и се старайте да консумирате органично месо.

Психическа и емоционална подготовка

 -Визуализацията е важна на всеки етап от инвитрото.Има толкова много препядствия за преодоляване затова не бива да да пирате да мислите за основната цел поради която правите всичко - вашето собствено бебе. Не си позволявайте да се отдадете на негативно мислене и тревоги. На всеки етап от лечението си си представяйте какво се случва в тялото Ви - нарастването на фоликулите,узряването на яйцеклетките, удебеляването на маточната лигавица, имплантацията на ембрионите. Всеки ден си повтаряйте по някоя убодряваща фраза.

 -Намерете си техника за успокояване, която да пасва на начина Ви на живот - йога, медитация, тай-чи. Инвестирайте в няколко касети с успокояваща музика и звуци.

 -Инвитрото е стресираща процедура затова е важно да отделите време в което да бъдете заедно и да правите нещата, които обичате. Важно е да се подкрепяте взаимно и да запазите добрата си връзка.

 -Вие и партньорът Ви реагирате различно на напрежението, затова отделяйте по 10 минути всяка вечер за да поговорите за това, което се е случило през деня и как се чувствате.

 -Не подценявайте необходимото време и подготовка за инвитро.

 -Не забравяйте да си дадете време да се възстановите.Почивайте колкото Ви е възможно след процедурата.

Физическа подготовка

 - Инвитрото е с по-висок шанс за успех ако не сте с наднормено тегло (или под нормата). Опитайте се да отслабнете бавно и постепенно.

 -Не пушете и избягвайте задимени помещения - цигарения дим влияе върху маточната лигавица.

 -Избягвайте натоварващи спортове.Тялото Ви има нужда от почивка, щадящи упражнения като ходене и йога се препоръчват.

 -Акупунктурата би подобрила кръвообращението Ви, изграждането на маточната лигавица, нарастването на фоликулите и имплантацията.

 -Поддържайте гърба и стомаха си топли, особенно преди пункция и между пункцията и трансфера.Използвайте грейка, компрес или ръцете си. НЕ ЗАТОПЛЯЙТЕ СЛЕД ТРАНСФЕР!

 -Ограничете времето, което прекарвате седнали - това затруднява циркулацията на кръвта. Почивайте си и си лягайте рано.



следва разяснение за DHA, което изрових допълнително, не е от статията :

Това е мастна киселина, която е една от основните градивни съставки на мозъка. При инвитро е важна за хормоналния баланс и имплантацията, много е важна и по време на бременност. Организма не я изработва, набавя се с храната. Това на практика е рибната мазнина. Може да пиете рибно масло или да консумирате студеноводни мазни риби като сьомга, скумрия,сардини (сельодка) и пъстърва. Специфичната миризма на риба, както и бързото й разваляне се дължат именно на тази мастна киселина, която е много нестабилна и се разгражда бързо.Затова е много важно да се консумира праясна и качествена риба. Рибното масло също трябва да е прясно.



# 1
  • Varna
  • Мнения: 1 094
Благодаря, samuraika !   bouquet

# 2
  • Мнения: 939
това е статия, която веднага ще открадна за речника на стерилитета 

# 3
В края на миналата седмица попаднах и аз на сайта на Зита Уест, даже си направих разпечатка на този материал!  Simple Smile Прави ми впечатление, че клииниките в Северна Америка и  Англия и някои в Азия съветват ин витро процедурата да бъде съпровождана с акупунктура. Даже на някои места се говореше и за вендузи. Счита се, че такасе повлиява за по-добро кръвообръщение, което неминуемо би помогнало, но и за образуването на по-добри и повече фоликули по време на стимулация. Вие какво мислите по въпроса? Предстои ми скоро второ ин витро и самата аз си мисля да питам моя лекар за акупунктура..

# 4
  • Мнения: 1 224
Права си за акупунктурата, тя все повече навлиза в традиционната медицина именно като метод, който помага на организма да се повлиява от прилаганите лечения.
Тук в клиниката в която ходя има и едно чудо :"Сън биимър" - нещо като специален солариум за да си напечеш и затоплиш яйчниците - просто и недостатъчно обяснено, извинете... Confused Така че и това със затоплянето го има, явно помага. Има и кабинет за ароматерапия и мсаж в клиниката, мисля че е много добро средство за отпускане докато се чакат процедури (не че съм го ползвала, но все се каня, може на идното инсе)

# 5
Аз много си "падам" по т.нар. нетрадиционни методи, които за по мен са се точно традиционни, но това е друга тема. Изобщо не съм наясно обаче, акупунктуристите тук дали знаят нещо по въпроса. Мисля, че в клиниката, в която ходя имат такъв човек. Ще трябва да питам. И вес пак, ако някой знае нещо повече ще съм много благодарна да го сподели.

# 6
  • Мнения: 1 951
Самурайка, мерси  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 143
samuraikaHug

Ralka,
д-р Евгени Ликсов
акупунктура
традиционна китайска медицина
София, бул. Г. Делчев 46, клиника "Малинов"
GSM: 0899103858

# 8
Шошката, мерси! За него говорех и аз... Ще говоря и с д-р Стаменов за неговото мнение по въпроса.

# 9
  • Мнения: 1 143
Той самият ни предложи да направим един курс при Ликсов преди иксито и след трансфера.

# 10
Страхотно! Благодаря отново! Успех в подготовката на всички момичета!  newsm10

# 11
  • Мнения: 1 950
Благодаря Самурайка Hug  bouquet
Ralka , както и Шоши ти е казала в клиника Малинов се практикува акупунктура. Не по време на стимулацията, а при трансфера и след него. Е при мен не даде резултат Wink, но защо пък при други да не даде Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 289
Благодаря за информацията Samuraika. Аз вече минах веднъж по този път и ако тогава не знаех за какво иде реч сега вече съм на ясно.  Да, но това не ме успокоява, напротив притеснявам се още повече. Само вярата ме крепи, че този път ще бъде последен.  На всички момичета желая късмет.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 143
Благодаря Самурайка Hug  bouquet
Ralka , както и Шоши ти е казала в клиника Малинов се практикува акупунктура. Не по време на стимулацията, а при трансфера и след него. Е при мен не даде резултат Wink, но защо пък при други да не даде Laughing

При мен беше преди и по време на транф. - втория път.
При първия - след

# 14
  • Мнения: 75
Самурайка голямо Благодаря. Успех на всички!!!

Общи условия

Активация на акаунт