Релактация на по-голямото дете

  • 2 312
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 278
След броени дни очаквам да родя третото си дете. Кърмих второто (на 1 год.) до преди три месеца, когато преустановихме, защото не можах да преодолея кризата на втория триместър от бременността. За него това беше почти принудително и според мен не беше готов да се раздели със сукането. На моменти проявява голям интерес към гърдите ми и дърпа дрехите ми, а когато стигне до заветната цел, гледа с голям интерес и посяга с устичка, като непрестанно ме гледа в очите. Мисля, че усеща страха ми в момента и не смее да направи нищо повече. Според мен е забравил как точно се суче, но определено не е безразличен.
Моля майките, които имат опит по този въпрос да го споделят. Кога и как точно става релактацията и как детето се научава отново да суче? Дали като види новороденото как го прави и ще си припомни? Обърква ли се в началото и хапе ли без да иска?
Ще съм благодарна и на всички, без личен опит по въпроса, които имат интересна информация  (разказ или линк)
Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 580
Аз пробвах да кърмя на ново синът ми/той е на 1,9 год/ след като се роди бебето.Само, че - тц.Сякаш си е загубил сукателния рефлекс.Той гледа бебето и иска да цока /сам си казва  Simple Smile /, подавам му цица и му обяснявам, че както си пие от шишенцето така да суче, обаче не става.Сякаш го е страх да дръпне по силно.Така, че се отказах.От време на време му давам изцедена кърма с шише.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 728
За съжаление и аз не мога да ти помогна. На сина му е многоинтересно как яде бебето, уж иска и той, но катому подам да суче или само близне и бяга или изобщо и не се доближава повече. А много ми се щеше да го ползвам катопомпа за кърма. Е ползвах си помпата и му давах изцедената кърма.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Demetra, при различните деца е различно - някои бързо забравят механизма на сукане, а други и с месеци да не са сукали, си припомнят от първия път. При вас са минали само 3 месеца, така че е напълно възможно да не е забравил. При всички случаи, ако има желание, с няколко опита може да си припомни.
Ето 3 линка:
What if a "weaned" child asks to nurse again?
Toddler: Nursing again after baby's birth?
What if your older child asks to nurse (again!)?

# 4
  • Мнения: 4 244
Мога да ти кажа че не забравят - щерката беше на 3 г като засука пак - правилно!
Не се притеснявай да кърмиш и двамата ако баткото пряви интерес. Организма се настройва

# 5
  • Мнения: 3 506
Цитат на: iva78
Аз пробвах да кърмя на ново синът ми/той е на 1,9 год/ след като се роди бебето.Само, че - тц.Сякаш си е загубил сукателния рефлекс.Той гледа бебето и иска да цока /сам си казва  Simple Smile /, подавам му цица и му обяснявам, че както си пие от шишенцето така да суче, обаче не става.Сякаш го е страх да дръпне по силно.Така, че се отказах.От време на време му давам изцедена кърма с шише.


Същият случай сме и ние. Иска, но сякаш не се сеща как или го хваща страх и се дърпа и казва "Не искам"...
Той се отби през 4-ти или 5-ти месец на втората ми бременност, на възраст около годинка, т.е. не е сукал 4-5 месеца. Много се рових за препоръки как да го накарам да суче отново, но нищо не намерих, освен общите приказки (Може да поиска, може и да не поиска).  Пратих имейли из всички сайтове за кърмене, които намерих, отговор получих единствено от Ла Лече, по-долу го поствам. Има няколко съвета, но при нас нищо от това не подейства...
Моето лично мнение е, че ако е минало повече време и/или са по-големи децата, по-лесно засукват, в тази възраст годинка и нещо сякаш са много подозрителни, а още не разбират достатъчно да им обясниш с думи... Но не се знае, твоето е по-мъничко... Пожелавам ти леко раждане и успешно кърмене в тандем! Аз лично още тая надежда...

Ники, 11.06.2003
Ния, 02.11.2004

Цитат
Hello, Maria!  Thank you for contacting La Leche League.  When you receive this, please send me a short email so that I know it has arrived to help you.  Thanks in advance!

How nice that you want to tandem nurse!  Your question is one that is hard to answer, because often when a toddler is weaned, it can be hard to try and have him nurse again.  However, since he is bottlefeeding, he must have a strong sucking need so he may want to nurse and start back up again.  Often when a new baby is nursing, the toddler will want to try too, because he sees the newborn doing it.  Take advantage of this time and allow him to nurse.  Hopefully he will latch on properly and take off nursing, but it just depends on the  child.  Some toddlers don't like the taste of the milk anymore, while others are delighted to have it!  

Best of luck at this endeavor, and if you have other questions, feel free to email me again.  

Happy mothering!


Цитат
...Perhaps you can get your son to nurse in his sleep, then he will want to nurse when he is awake also.  I loved having a toddler to nurse when I had a newborn because if I was full I could just ask the toddler to nurse for a minute and she would take care of the problem really quick!  I hope this will work for you and I think it is very possible, but it depends on your toddler and his personality, etc.  If you take the bottle away and tell him he can nurse instead that could work, but you will have to use your own judgement about that.

Good luck!

# 6
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Добре де, извинявайте че се намесвам, ама за какво все пак е целият този зор?! Rolling Eyes Какво толкова ще получи едно голямо дете, ядящо вече пържоли и вафли, от кърмата, която е специално пригодена за нуждите на новородено?! Ще бъде хубаво някой спокойно да ми обясни и да ме убеди в позицията си!  Wink

# 7
  • Мнения: 3 506
Цитат на: Зъхи
Добре де, извинявайте че се намесвам, ама за какво все пак е целият този зор?! Rolling Eyes Какво толкова ще получи едно голямо дете, ядящо вече пържоли и вафли, от кърмата, която е специално пригодена за нуждите на новородено?! Ще бъде хубаво някой спокойно да ми обясни и да ме убеди в позицията си!  Wink


За съжаление нямам време, пък май и желание, да те убеждавам, но мога да ти обясня аз защо си давам зор:

1. Заради имунната защита, която дава кърмата. Особено като се има предвид, че не е желателно около новороденото да има подсмърчащи и покашлящи;
2. Заради фактът, че това би намалило ревността между двете деца. Интимността между по-малкото и майката, която дава сукането, е повод за голяма ревност от страна на голямото. Пък говоренето много-много не помага;
3. Защото по принцип исках да кърмя голямото дете, докогато то естествено иска, т.е. до 2-3 годинки. За съжаление то се отби, докато бях бременна;
4. Защото кърмата е най-естественото мляко за детето. Тя не е пригодена само за нуждите на новороденото, а за нуждите на детето докато естествено се отбие - 2-3-4 годинки;
5. Би ми харесало да си възобновя тази близост с по-голямото дете като начин да го утешавам от неволите на ранното детство.

Май е това. Не съм убедена, че ги степенувах по важност. Надявам са да е от полза, на теб и/или други заинтересовани.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз съм чула, че повторно закърмено бебе/дете след време урочасвало  ooooh!  Crazy ...легенди, ама знае ли човек дали няма и истина в това?!  Thinking

# 9
  • Мнения: 3 506
Аз пък съм чувала, че човек като няма какво да каже, може и да си мълчи  Thinking  Thinking  Thinking

# 10
  • София
  • Мнения: 3 659
Цитат на: Шани
Аз съм чула, че повторно закърмено бебе/дете след време урочасвало  ooooh!  Crazy ...легенди, ама знае ли човек дали няма и истина в това?!  Thinking


Това и аз съм го чувала Thinking

Сега да ви кажа, какво ми е казвала баба ми. Тя е отгледала 6 деца, всички са с по две години разлика. Всички са кърмени докато забременее. Забременее ли ги е отбивала, защото кърмата е ставала "горчива". Може да са бабешки приказки. Аз не бих се напъвала да закърмвам вече отбито дете. Може сега да ме изядете, но не мисля че е здравословно за майката да е бремменна и кърмеща едновременно. От две места да се изпомпва калций, желязо и всичките там елементи от Менделеевата таблица. След като вече е дадено на едното дете най-доброто от кърмата, нека и на второто да му бъде дадено също толкова добро.

# 11
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Maria.St
За съжаление нямам време, пък май и желание, да те убеждавам, но мога да ти обясня аз защо си давам зор:

1. Заради имунната защита, която дава кърмата. Особено като се има предвид, че не е желателно около новороденото да има подсмърчащи и покашлящи;
2. Заради фактът, че това би намалило ревността между двете деца. Интимността между по-малкото и майката, която дава сукането, е повод за голяма ревност от страна на голямото. Пък говоренето много-много не помага;
3. Защото по принцип исках да кърмя голямото дете, докогато то естествено иска, т.е. до 2-3 годинки. За съжаление то се отби, докато бях бременна;
4. Защото кърмата е най-естественото мляко за детето. Тя не е пригодена само за нуждите на новороденото, а за нуждите на детето докато естествено се отбие - 2-3-4 годинки;
5. Би ми харесало да си възобновя тази близост с по-голямото дете като начин да го утешавам от неволите на ранното детство.

Май е това. Не съм убедена, че ги степенувах по важност. Надявам са да е от полза, на теб и/или други заинтересовани.


Благодаря ти за изчерпателния отговор! Представям си какъв би бил, при време и желание от твоя страна!  Laughing
Позволи ми обаче да вляза в малък спор с теб по темата!  Grinning
Съставът на кърмата се променя съобразно нуждите и възрастта на детето (това предполагам го знаеш, просто го припомням), така че все още не виждам как това, което е добро за малкото ти бебе, върши същата работа и при 2-3 годишно дете?!  Thinking  
Колкото до другите ти аргументи, пак не съм много убедена... Мисля, че по-ефективно ще се пребориш с ревността на по-голямото ако поиграеш с него и му отделиш време да му почетеш или поговориш, отколкото ако му набуташ цица в устата! А дали е полезно - хм... мисля, че една ябълка и кофичка натурално кисело мляко ще свършат по-добра работа за дете на тази възраст, отколкото млякото ти предназначено за бебето.
Имунитета - също съмнителен аргумент за тази възраст, иначе като сме болни, всички щяхме да се наливаме с кърма. А относно подсмърчащите около бебето, може това да е таткото или свекървата - и тях ли ще ги гощаваш с кърма?!  Laughing
Абе да сте живи и здрави, правете каквото знаете, но това е смешно, наистина! Времето, което ще прекарате в кърмене на големите си деца, направете нещо друго с тях, което със сигурност ще им е повече от полза!
Е, аз види се - имах и времето, и желанието!  Grinning

# 12
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Maria.St
Аз пък съм чувала, че човек като няма какво да каже, може и да си мълчи  Thinking  Thinking  Thinking


Може и по-кротко, не е нужно да тръгваш веднага с рогите напред! Wink

# 13
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Зъхи
Съставът на кърмата се променя съобразно нуждите и възрастта на детето (това предполагам го знаеш, просто го припомням), така че все още не виждам как това, което е добро за малкото ти бебе, върши същата работа и при 2-3 годишно дете?!  Thinking  
Колкото до другите ти аргументи, пак не съм много убедена... Мисля, че по-ефективно ще се пребориш с ревността на по-голямото ако поиграеш с него и му отделиш време да му почетеш или поговориш, отколкото ако му набуташ цица в устата! А дали е полезно - хм... мисля, че една ябълка и кофичка натурално кисело мляко ще свършат по-добра работа за дете на тази възраст, отколкото млякото ти предназначено за бебето.
Абе да сте живи и здрави, правете каквото знаете, но това е смешно, наистина! Времето, което ще прекарате в кърмене на големите си деца, направете нещо друго с тях, което със сигурност ще им е повече от полза!
Е, аз види се - имах и времето, и желанието!  Grinning

Зъхи, аз например не съм и тикала цицата в устата - тя сама дойде и попита може ли да опита. Не съм мислила че върша нещо нередно. Просто детето имаше нужда да е гушнато в този момент и така му харесваше повече,
Не мисли че е изсуквала литри - ми тя посукваше към 5 мин и после си оставаше така гушната.
Не съм го правела никога с цел. То ставаше спонтанно. И не е било при всяко кърмене. Най много веднъж на ден. Като мина несец и спря да иска изобщо. Само си полагаше главичката ха гърдата ми
Но Деметра питаше, защото при нея децата имат малка разлика.
Аз също съм чувала че кърматам ставала горчива при бременност. Ама от опит да кажа, че кърмата горчи и при менструация, както беше при мен. Тогава моите стачкуваха
Иначе за другите то доводи съм съгласна

# 14
  • Мнения: 1 278
Много благодаря на всички до сега, които сте се отзовали с личния си опит или с конкретна информация по темата!

Вижте, момичета, знам, че въпросът, повдигнат тук, е изключително предизвикателен за опонентите и за "понасящите" кърменето. Тези форуми обаче не са, за да се убеждавме в позициите и разбиранията си, а за да си обменяме опит и информация по темите, които ни вълнуват. В случая темата е не, дали да релактирам и правилно ли е това, а как да го направя!!!

Цитат
Моля майките, които имат опит по този въпрос да го споделят. Кога и как точно става релактацията и как детето се научава отново да суче? Дали като види новороденото как го прави и ще си припомни? Обърква ли се в началото и хапе ли без да иска?
Ще съм благодарна и на всички, без личен опит по въпроса, които имат интересна информация (разказ или линк)

Много ви моля, въздържайте се и не превръщайте темата ми в раздумка, защото тя е много важна за мен. Не ми е приятно, когато видя, че има нов отговор и с вълнение отворя страницата, да видя поредното себедоказване "колко сме прави" и "какви ясни и доказани становища имаме, макар и не точно по въпроса, дето е зададен". Разбира се, тези, които се вълнуват от релактацията - за и против, могат спокойно да си пуснат тема "Да релактираме ли?" Тази обаче не е такава и аз точно и съм ясно задала въпросите си към точно и ясно определена аудитория!!!
Още веднъж ви моля, въздържайте се от подобни отклонения, особено като се има предвид високия градус на общуване в тоя форум напоследък. За мен това е важно! Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт