Профилактични изследвания... шок и ужасТ

  • 6 017
  • 23
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Отивам онзи ден до ЛЛ.
Казвам й, детето ми в края на август стана на 4г. искам да му пуснете направления за ПКК + урина и очен профилактичен преглед.
Казвам й, че другото ми дете след 3 седмици навършва 10г. и че искам същите направления и за нея.

ЛЛ: "НЕ МОЖЕ. Това ЗК не го поема/плаща."

Аз започвам да правя физиономии Shocked Close #Crazy #Cussing out и старателно ми бива донесена някаква папка, в която са изброени случаите на профилактични изследвания. Значи кръв и урина се вземат само на 3 годишна възраст и след това, чак на 5 годишна възраст.

Говоря за профилактика. Говоря за превенция. Говоря за това, че на никого не му пука за децата ни. За бъдещето на Б-я.
По-евтино ли излиза лечението на едно дете, или профилактирането му?

Оказва се, че ПКК+ урина = 17лв. Е, нашата бедна, гадна държава-мащеха НЯМА пари да задели по 17лв. на дете за 1 календарна година, за да се види аджеба, това дете нормално ли се развива или има (не дай си Бог  Praynig) някакъв (започващ/задълбаващ се) проблем.

Та освен да си споделя яда с вас, искам да попитам или ли някъде в НЕТ-а, описания на услугите/манипулациите, на които децата подлежат, според ЗК?

# 1
  • Мнения: 941
Тъпанари #2gunfireАма личните нямат пряка вина,виновно е т.нар. здравеопазване,ако въобще имаме такова #2gunfire

# 2
  • Мнения: 3 116
Мда, иначе за възрастни тези профилактични изследвания са задължителни всяка година и ако не отидеш глоба 50 лева   ooooh!

А за децата, не са  Sick Хайде сега, къде е логиката  #Crazy

# 3
А как тогава някои лекари пускат и повече от едни изследвания на година, независимо дали са профилактични или не? Нещо много странно действат?

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Става дума само за профилактичните...
Тя, д-рката ни, след моята реакция  #Cussing out, взе да ми предлага, да му пусне изследванията под някаква дуагноза. Т.е да ги изисква от ЗК, но дето се вика да има някаква диагноза детето (примерно рино-фарингит).
Ама защо е нужно? За какво да има заблуди? НЕ е ли по-добре нацията да отглежда здрави и добре профилактирани деца, отколко болни, поради липса на превенция.

# 5
  • Мнения: 2 732
Мда, иначе за възрастни тези профилактични изследвания са задължителни всяка година и ако не отидеш глоба 50 лева   ooooh!

А за децата, не са  Sick Хайде сега, къде е логиката  #Crazy
А на вас като възрастни правите ли ги всяка година? На мен изобщо не са ми правени от 3 години -не са ме и глобили newsm78

# 6
  • Мнения: 2 732
Шани аз ходих когато моето стана на 3 .Нищо не и пусна и каза че нямало такива изследвания по ЗК . Били стари работи такива прегледи при навършени 3  Shocked Rolling Eyes Tired ooooh!

# 7
  • Мнения: 48
Шани аз ходих когато моето стана на 3 .Нищо не и пусна и каза че нямало такива изследвания по ЗК . Били стари работи такива прегледи при навършени 3  Shocked Rolling Eyes Tired ooooh!
не е вярно,на 3г имат задължителни профилактични изследвания на кръв и урина...

# 8
  • Мнения: 2 732
Шани аз ходих когато моето стана на 3 .Нищо не и пусна и каза че нямало такива изследвания по ЗК . Били стари работи такива прегледи при навършени 3  Shocked Rolling Eyes Tired ooooh!
не е вярно,на 3г имат задължителни профилактични изследвания на кръв и урина...
И аз така знам обаче на мен не ми дадоха направление и не сме правили Tired ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 323
Като си говорим за деца, голямата ми дъщеря има профилактични изследвания последно на 3 год. Сега ще навърши 13. Преди няколко месеца-през май, случайно с домашен глюкомер/дядо и е инсулинозависим диабетик/, установих, че кръвната и захар е по-висока от нормалната. Наложи се да влезем в болница. Издавайки направление за ендокринолог, личната открето ме обвини, че аз съм виновна и не съм била казала. А аз всяка година и казвах, че е обременена с диабет и тя го записваше в училищния картон. Но нито веднъж не се сети да пусне профилактично изследване на кръвна захар. Меко казано е да кажа, че бях шокирана от обвинението. Та аз не съм длъжна да си изследвам кръвна захар на децата в домашни условия, за да съм виновна. Нито съм длъжна да имам домашен глюкомер.

# 10
  • Мнения: 3 116
Ади, не са те глобили защото още няма изградена система за плащане на такива глоби, иначе по закон тази глоба я има  Whistling

Desinansitoni, не знам какво си я направила тази докторка и не знам аз ако бях на твое място какво бих я направила   ooooh! Дано детенцето ти е добре  Heart Eyes

# 11
  • София
  • Мнения: 4 866
Всяка година в началото на септември водя децата на профилактичен преглед. Ако през годината по някакъв повод не се е наложило да изследваме кръв и урина, педиатърът им пуска направления за такива изследвания. Преди седмица аз поисках направления за пълна кръвна картина и изследване на урина за Габриела и още на следващия ден бяхме в лабораторията. Всъщност, никога и по никакъв повод не са ни отказвани направления. Освен това, аз и и съпругът ми винаги биваме издебвани и убеждавани за профилактичен преглед, когато водим децата при личния лекар.

# 12
Аз също съм възмутена от "грижите",които полага родното ни здравеопазване,особено що се касае за профилактиката и наблюдението на децата.Двете наредби,които регламентират профилактиката са Наредба 28/25,11,2003 и Наредба 39/16,11,2004.Честно казано направо тръпки ме побиват като чета колко задълбочен контрол за здравето ни предвиждат милите ни родни управници.Това си е чиста конспирация срещу нацията.Поне да не ми вземат здравни осигуровки,защото мен ме осигуряват на цяла заплата,а с тези пари,които касата ми взема такава профилактика мога да си осигуря....................Друго нещо което забелязвам като масова тенденция в поведението на докторите е това,за което една майка по-горе беше споменала за детенцето,че не му е изследвана захар.Ходиш по 100 пъти при ЛЛ и уж все нищо ти няма,направо те карат да сечувстваш виновен,че не ти е добре и като стане нещо по-сериозно реакцията е от най-"загрижените":О.о.о.х,ама защо не си миказала,защо не сте предприели нещо"Не искам да навлизам по-дълбоко в темата защото мога много да говоря и страшно се ядосвам.Вече няма лекари и пациенти-има фирми и Клиенти

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Янита, сега е момента, да споделиш при кой ЛЛ сте  Grinning

# 14

Общи условия

Активация на акаунт