Да си я гледам ли докато тръгне на детска градина или да се върна на работа?

  • 1 966
  • 32
  •   1
Отговори
Значи работата е такава....наскоро ми увеличиха заплатата и си заслужава да се върна на работа.
Малката ще е на 2г. и 2-3 мес. тогава. Т.е. майчинството ми ще е свършило.
Да, обаче тя не иска да посещава детски клубове, не иска да ходи на ясла и иска да е с мен.
Започна дори да се напишква от 2 дни. Почти не иска да седне на гърнето, пишка в гащите и явно е стресирана от постоянните ми приказки как ще ходи при децата, как ще си играят и т.н.
Та се чудя дали да си я гледам до другата есен или да тръгна на работа...
Изкарваме месеца нормално с една заплата, не се оплаквам.
Но от друга страна работата ми е хубава, заплатата също, а смятам също така, че е време да се върна на работа вече, от повече от 2 години ме няма.
Ама ме гризе съвестта....дали да измъчвам детенцето си, защото тя явно не е готова да се раздели с мен, или да си я гледам?
А ако и другата есен не иска да ходи на градина тогава какво?
Ще съм я гледала три години и работа ли ще напусна, за да си я гледам? До кога?
Предстои ми много трудно решение. Моля за помощ  Cry

# 1
  • Мнения: 1 671
Бих те посъветвала да започнеш работа. Но решението ще е изцяло твое.

Като начало можеш да я дадеш на ясла, а да не почваш работа, докато видиш, че детето се е адаптирало. Пък ако толкова не може да свикне, ще я спреш.

А вариант гледачка обмисляла ли си?

# 2
Да, и аз така съм решила всъщност...
Но не знам колко време ще издържа да я гледам как плаче. А и съм почти сигурна, че там няма да се храни и да спи. Е, за спането, като й се спи ще спи, все ще свикне предполагам. Но за яденето...тя по принцип не иска да яде, яде само като й изнасям програма Simple Smile)
Ще видим...

# 3
  • Мнения: 4 564
според мен детето не е готово още и ако няма опасност да загубиш работното място докато стане за градина  , си го гледай
работа винаги ще има , но тези мигове и тази възраст няма да се върнат

# 4
  • Мнения: 335
Според мен можеш да пробваш с яслата  Peace Все пак тя не знае за какво става въпрос,но като отиде сред децата,играчките и т.н,може да и хареса  Peace Ако видиш че нещата не вървят,ще я спреш,но понеще си опитала.

# 5
  • Мнения: 2 309
А някоя баба на разположение няма ли? Може би с нея детето би се чувствало по-спокойно. Незнам какво да те посъветвам, зависи от твоята нагласа, понася ли ти да седиш вкъщи, липсва ли ти работата и социалния контакт. В крайна сметка компромисния вариант е детегледачка, но ако нямаш друг вариант освен градина и там детето се чувства видимо зле, може би е най-добре да останеш още една година вкъщи.

# 6
  • Мнения: 3 674
След още една година, на детето ще му още по трудно да се отдели.
Ще е свикнало с теб много повече и може никога да не свикне с градината.

# 7
  • Мнения: 2 401
Моя опит показва, че никоя работа не е толкова важна, колкото времето прекарано с детето. Ето последната ми работа напр. е мечтаната като естество като заплащане, развитие и т.н. Мислех, че излизайки в майчинство ще превъртя без нея, и теми съм пускала за това даже  Laughing.  Да, ама предвид това, което написах горе хич нямам намерение да се връщам до 3 г.  Работа и възможности - колкото щеш.. това е моето мнение разбира се, ти си знаеш как да постъпиш.

# 8
  • Мнения: 7 106
След още една година, на детето ще му още по трудно да се отдели.
Ще е свикнало с теб много повече и може никога да не свикне с градината.

Това не е вярно  Wink! Моето е на три години и половина и до сега НИКОГА не се е отделяло от мен, освен за 1-2 часа на детски клуб, когато ходим до София.
Миналата седмица тръгна на детска градина и е май единствената, която плаче, че я взимам   Laughing.

Сега по темата : би могла да опиташ с яслата, но ако аз бях на твое място и съм сигурна, че детето в момента не е готово да бъде отделено от мен, не бих си правила експерименти.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз също мисля, че щом детето не е готово, няма смисъл да се насилват нещата около 3,5 години повечето вече са готови. Не трябва да се подценява травмирането на психиката. Ако чувстваш, че искаш да се връщаш, за мен по приемливия вариант е гледачка в къщи, така стреса е по-малък за детето понеже остава в позната обстановка. Въобще не пренебрегвай и твоите професионални желания. Защо не спреш да й говориш за известно време за градината - моето дете не обича да му казвам че ще дойде гледачката, почва да се сърди и става много неспокойна, и аз подсещам 10-15 мин. преди идването й.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Ами, честно казано и аз мислех, че моят син трудно ще свикне с ходенето на детска градина и ще страда, обаче учудващо за всички (и мен самата), той поплака първите два дена и оттогава вече почти месец ходи с голям мерак  Hug Чак ми докривя, че толкова бързо ме замени  Crossing Arms ooooh!  Но той е свикнал с деца, почти всеки ден ходехме по клубчетата и отвреме - навреме съм го оставяла сам да играе.
Но ти си познаваш най-добре детето!
Всъщност Влади, на възрастта на твоето детенце, също беше силно"залепен" към мен, ревеше до тоалетна като ходех  ooooh! newsm78
Незнам какво да те посъветвам?! Зависи и ти как се чувстваш и каква е твоята нагласа за нещата и в двата случая?!
Аз най-вероятно на твое място бих записала детето в частна градина месец преди да се върна на работа и в зависимост от нейното поведение, бих решила какво да правя!
Успех!

# 11
  • София
  • Мнения: 4 412
Да има една възраст между 2-3 години, когато са много зелепени за майките, тогава настъпва някакво осъзнаване. За мен е много опасно, ако тогава се отдели, защото детето е много нестабилно. Този период е около 7-8 месеца. Или трябва по-рано с детските заведения, или да се изчака.

# 12
  • Мнения: 4 668
Имах същите колебания като теб ... Но честно казано си помислих - " Ами ако и на училище не иска да ходи , пак ли ще си остана да го гледам ... "

Ако имаш възможност да отложиш малко даването и , може би е по - добре . Но мисля , че трябва да опиташ с яслата все пак .
Майките и те са хора ...

# 13
  • Мнения: 2 019
ще свикне

# 14
  • Мнения: 8 999
Малките дечица има две много важни особености - 1. те са много лесно адаптивни и 2. те са супер манипулатораи. Вземайки предвид тези две важни характеристики, ако ти наистина много искаш да се върнеш на работа, трябва да дадеш детето на ясла. Без да се притесняваш, че няма да яде, че няма да иска, че ще ти върти номера.
Но, от друга страна, задавайки този въпрос, виждам, че не си наясно със себе си. Ако предпочиташ да си стоиш у дома, стой си - щом парите ви стигат и не се налага да работиш, какво по-хубаво от това! Гледай си детето дори и докато тръгне на училище.
Много пъти съм го казвала, с риск да се повтарям, ще кажа пак: майките се нуждаят много повече от децата си, отколкото децата от майките.
 Моят избор беше - съответно деца на 2 и 3 год. изпратих на ясла и детска градина, но не започнах веднага работа. Взимах ги рано, имах достатъчно време да общувам с тях, а от друга страна денят ми беше свободен, за да се занимавам с много неща /извън домакинството/. Децата ми с удоволствие ходеха на градина, аз бях спокойна за тях, от друга страна, не бях ангажирана с работно време и, ако се наложеше, винаги бях до тях, без да се притеснявам, че ползвам болнични или че често отсъствам от работа.
Ти сама ще намериш верния път, просто трябва да си наясно ТИ самата какво искаш.

Общи условия

Активация на акаунт