Въпрос към мами раждали в чужбина

  • 957
  • 10
  •   1
Отговори
Като начало здравейте на всички мами! Имам един въпрос и се надявам някой да може да ми помогне- синът ми се роди преди 4 месеца в Испания и в момента все още няма български документи.Следващата седмица ще пътувам за България с него и искам да му оправя документите направо там,а не чрез посолството. Интересуваме колко трае процедурата за изваждане на необходимите документи когато се вадят на място.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2007, 22:19 от ralito_g

# 1
Zdravei,
Akta za rajdane v BG stava za edna sedmica, a puk pasporta za okolo dve! Triabva da si nosish originalnia akt za rajdane, koito da ima special pechat narechen apostil, ne znam v Spain kude go slagat (v UK v forin office) i tozi akt go prevejdash i legalizirash v BG i go davash v obshtinata! Da ne zabbravish da si vzemesh 200 lv ot BG za rodeno dete!
uspeh

# 2
  • Мнения: 353
на мен тези неща ми отнеха един месец,но си имах готов преведен и легализиран акта за раждане още от тук-ФР.акта се носи в служба ГРАО по район-местоживеенето на единия родител.Издават ЕГН за две седмици-при късмет по-бързо.После се чака около седмица данните да влязат в регистъра и с купа документи и детето(непременно и то) се подава молба за задграни4ен паспорт.Възможни са бързи(за 3 работни дни) и експресни(за 1 ден) поръчки .Да,имаш право на 200 лв еднократна помощ за раждането-дават я службата за социалното подпомагане.
успех

# 3
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
здравей
привси4ки положения трябва да отидеш до посолството за да му издадът пасаван за пътуване без този документ детето ти не може да пътува
след това в бг ве4е са ти обяснили

# 4
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ако ще пътуваш следващата седмица побързай за пасаван, оттам в БГ е около 10 дни-2 седмици, ако имаш всичко преведено

# 5
  • далечно
  • Мнения: 1 029
...а за 200-та лв трябва да подпишеш декларация, че детето се отглежда в БГ. Аз не посмях, прекалено съм честна за държава, където повечето хора мамят с данъци. Всъшност 10-14 дни е само ЕГН-то, после подаваш всичко за паспорт

# 6
  • Мнения: 38
Документите се подават в общината по место живеене на единия родител.Не забравяй и за пълномощно от бащата за паспорта,че иначе няма да ти позволят да го извадиш,но за 200лв. ми казаха,че детето трябва да е гледано 6м. в Бг.,за да имам право на 200лв. Confused и аз не посмях да подпиша декларацията,че ако не дай си боже се установи,че е лъжлива за тези пари куп ядове-не,благодаря.

# 7
  • Мнения: 5 183
И аз да напомня за Пълномощно от таткото!

# 8
  • Мнения: 1 100
А при положение, че детето има документи за получено чуждо гражданство, нужен ли е пасаван за влизане в България? И изобщо трябва ли да му се издава БГ задграничен паспорт, при положение, че живеем в ЕС и документите на коя да е страна-членка се приемат в останалите?

# 9
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Ако си има документи, то не трябва пасаван - в БГ си влиза като чужд гражданин.

Моят син има двойно гражданство, но само унгарски паспорт. Има ЕГН, но не смятам да му вадя БГ паспорт. Пасаванът е нешо като еднократен паспорт: тъй като синът ми е роден в Германия, когато се изнасяхме още нямаше паспорт, а нямахме време да го чакаме от посолство. Затова ни дадоха унгарски пасаван, колкото да излезем от Германия и да влзезем в Унгария, където вече си действахме за документи - мисля че така е навсякъде.

Тъпото с БГ паспорти на малолетни е че поне преди винаги искаха декларацияот втория родител, ако пътуваш сам с детето. В Унгария просто при подаване на документи за паспорт се подписахме, че всеки мойе да пътува сам с детето и толкова. 

# 10
  • далечно
  • Мнения: 1 029
хей, Kanela, сега видях че си в Будапеща. Ние обаче пак сменихме държавата заради работата на мъжа ми и сега сме в Италия. Преи доста време бях питала дали има мами в Будапеща, ама нещо май не се забеляза темата

Сору, ralito_g, че ти по-оспамих темата, поне се надявам да съм била полезна  Hug

Общи условия

Активация на акаунт