Кърмене след секцио

  • 2 064
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 100
Здравейте, мами!
Не съм писала тук, но ето, че сега имам въпросче към вас, родилите секцио. Четох, че при секцио кърмата на майката идва по късно - примерно 2-3 дни след раждането. Утре влизам в болницата за планово секцио, та исках да питам докато дойде кърмата с какво хранят бебето? После как да накарам бебето да суче по успешно, тъй като не искам да се цедя освен в краен случай! Изобщо някакви препоръки за кърменето в болницата след секцио да ми дадете...

# 1
  • Мнения: 3 205
Родих в 11 на обяд, донесоха ми Иво на другия ден в 9 сутринта за първо кърмене (през това време не е ял нищо). Когато кърмата не е слезнала (даже и при нормално раждане не слиза веднага ), има коластра  - образува се в гърдите още през бременността и тя е първото нещо, което суче бебето. По състав е изключително хранителна, а като количество е напълно достатъчна за новородено. Така че не се приетснявай, бебето няма да остане гладно - ще си спосбна да задоволиш напълно нуждите му. На мен лично не ми се е налагало да се цедя, освен по-нататък, в моментите, когато се отказваше от нощните храненета и се събуждах попреляла  Laughing

Засукването - бебето трябва да е спокойно и да не плаче. Моята поза беше седнала, с възглавница на скута, бебето - с лице към мен, коремчето му - долепено до мен - т.е. класическата поза на кърмене. Леко докосваш със зърно устата, то я отваря по инстинкт. Важно е да отвори широко устата, за да хване максимално ареолата - не само зърното. Може би ще са необходими няколко опита, докато успеете, през това време му говори нежно, за да не се изнервя и плаче. Колкото сте по-спокойни и двамата, толкова по-бързо ще стане. Като захапе правилно, виж дали устничките не са обърнати навътре и ако са, леко ги издърпай навън. При правилно сукане не трябва да има трапчинки на бузките. Не трябва да усещаш болка, всъщност при правилно сукане не се усеща нищо, освен самото слизане на млякото (когато кърмата дойде). След кърмене остави зърната да изсъхнат на въздух. Не се връзвай на пробните тегления - може да покажат, че детето не е изсукало нищо, но това няма значение - първите дни то се учи да суче (Иво сучеше половин час и после кантарът показваше, че въобще не е ял нищо в родилното - на края на първия месец обаче равносметката беше 1,5кг в негова полза  Mr. Green ). Важното е да имаш търпение към детето и към себе си и да не посягаш към бутилката с АМ, която ще ти предложат многократно. Ако имаш още въпроси - питай,  Иво е кърмен на поискване, захранен късно, кърменето ни продължи по общо съгласие година и 2 месеца, въпреки всички слухове, че след секцио не може да се кърми. Може, стига да имаш желание и търпение.

# 2
  • Мнения: 629
Дано не те разочаровам, но без цедене е малко вероятно да минеш. Бебетата (поне в повечето болници) ги хранят с адаптирано мляко. В различните болници предпочитат различна марка. При секцио няма как да накърмиш бебето бързо защото лежиш в реанимация, а и трябва да изхвърлиш упойката. И не е изключено детето да хапне адаптирано мляко.
Относно това кога ще ти дойде кърмата - при всеки човек е различно. Аз още с влизането за операция (и при мен беше планово) имах коластра (тя стига на новороденото първите дни). След като ме преместиха от реанимацията в родилно веднага си взех детето да го кърмя. Не че първия ден дръпна нещо от мен. Но аз държах да не свиква на биберона. Още от първия ден се цедях за да стимулирам лактацията и да изхвърлям химията от тялото. Не че 5 мл са нещо, но на втория ден количеството се поувеличи и полека-лека нарастваше. Съвсем умишлено не давах и добавката ами я изхвърлях. Така бебка имаше голям ищах да суче (все пак трябва да се яде). И от втория ден си сучеше. Не хапваше кой знае колко (я 5, я 15 мл), доста посвали милото в болницата, но след като се прибрахме у дома нещата полека-лека си дойдоха на мястото. Само не прави като мен глупостта да правиш пътека до пустия му кантар. Голяма глупост е. От собствен горчив опит ти го казвам. Sad
Така че, ако искаш да кърми си вземи помпа в болницата. По възможност добра. Защото насред всичката болка и чисто нови неща, с които ще се сблъскаш последното нещо, което ти трябва е калпава помпа, с която да не можеш да си свършиш работа. ако нямаш кърма ще се стимулираш. Ако пък ти дойде много ще се облекчаваш (иначе може да се стигне до запешвания).
Дано кърмата да тръгне бързо и да не се налага да ползваш помпа. Но ако искаш да кърмиш е по-добре да се подготвиш до колкото това е възможно.
Ние сме на 9 месеца и половина и още се кърмим. Захранихме се между 5.5 и 6 месеца. Така че да кърмиш след секцио е съвсем реално и постижимо. просто трябва желание. Simple Smile
Пожелавам ти успешно и безпроблемно раждане, здраво, кротко и щастливо детенце и дълго и безпроблемно кърмене!!! Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 1 504
Само не се притеснявай, всичко ще си дойде на мястото от само себе си...е верно, че много нови неща ще ти се струпат...ама няма страшно...Та за цеденето, съмнявам се да не ти дотрябва помпа...ПРи мен кърмата слеза на 2 я ден, преди това си имаше коластра, но моята бебка си беше гладна/тия 2 дни, докато слезе зрялото мляко/ й не й стигаше явно, защото си изцокваше АМ то и си цокаше и от цицата. Това че, няколко дни хапваше и АМ от шише, въобще не я отказа от цицата.. В началото се усеща как тегли, малко е болезнено, но по това съдех, че цока и от цицата..На 3 я ден отказах АМ и вече не ми го носеха...При мен имаше много повече кърма, отколкото на бебка й беше нужна и исках не исках трябваше да се цедя, защото гърдите стават като камък и ако не цедиш става мастит...та помпата си я приготви...До 5,5 месеца бяхме само на кърма, сега вече сме 7 м и още не съм заместила кърмене, та кърменето след секцио си е напълно възможно. Моят съвет е ако може бебето да е винаги при теб...за да можеш да го поставяш на гърдата когато си искаш, а не когато ти го донесат я заспало или вече добре нахранено с АМ и то да не иска да цока...Успешно възстановяване и дълго кърмене ти пожелавам...Simple Smile)

# 4
  • Мнения: 244
На мен кърмата ми "дойде" на 3-я ден през нощта. До тогава не съм се цедила, но слагах Ели на гърдата на 2-3 часа. Първия ден бях в реанимация, но за щастие това не се отрази на кърменето, продължаваме и до днес.
Важното е да искаш да кърмиш, да си спокойна и всичко ще си дойде на мястото. Не се плаши, че щом ще раждаш със секцио, значи ще имаш проблеми. Ели си засука съвсем нормално, независимо, че са и давали добавка.
Успех !

# 5
  • Мнения: 140
Родих секцио и не ми дадоха да кърмя малкия,защото бях с упойка,а и пиех антибиотици.Не съм била в реанимация(не бях с пълна упойка) .Ден и половина бебсън е сукал АМ.Но в мига,в който надуши гърдите ми,които се бяха наляли с мляко веднага след раждането(май нямаше и час) замляска като свиня.Сестрата искаше да го дохранва,а той категорично отказа адаптето.Тъй че си е до бебе и мама.Мисля че при всеки е различно.Успех с раждането и щестливи мигове с бебчо.  bouquet



edit// Забравих да добавя че никога,ама никога не съм се изцеждала,бубсън ядеше на 4 часа,още щом се прибрахме в къщи(сам си изгради режима) и никога не е дохранван(дори вода не беше пил до 3-я си месец).А и аз нямах коластра,от гърдите ми течеше кърма още от самото начало.
А всичко останало е само твоя преценка,след като станеш мама ще взимаш винаги най-правилните решения за бебченцето-бъди убедена!

Последна редакция: пн, 24 сеп 2007, 23:20 от mirannda

# 6
  • Мнения: 183
На мен кърмата ми "дойде" на 3-я ден през нощта. До тогава не съм се цедила, но слагах Ели на гърдата на 2-3 часа. Първия ден бях в реанимация, но за щастие това не се отрази на кърменето, продължаваме и до днес.
Важното е да искаш да кърмиш, да си спокойна и всичко ще си дойде на мястото. Не се плаши, че щом ще раждаш със секцио, значи ще имаш проблеми. Ели си засука съвсем нормално, независимо, че са и давали добавка.
Успех !
И при мен е така.Сложих бебка на гърдата 9 часа след операцията. На 3 ден ми дойде кърмата.Нито веднъж не съм се цедила .Все  още сме изцяло на кърма.

# 7
  • Мнения: 373
На мен след секцио ми дадоха бебка на 6-тия час, но аз сама си я поисках. Много  е важно в каква болница ще раждаш, защото в някой дават бебетата на мамите чак след 3 дни. Аз раждах в Майчин дом -Варна. Там ти дават бебето винаги когато поискаш. Аз си я исках дори и през нощта. Кърмата ми слезе на 3-тия ден, но все пак до тогава бебето си поема коластра, която е изключително ценна за него. Важното е да кърмиш достатъчно често дори и през нощта. Най- добре бебето ще си покаже.
Успех!

# 8
  • Мнения: 126
Според мен няма никакво значение начина на раждане. Важното е да си упорита. Кърменето е най-доброто за детето и трябва да си убедена в това, за да правиш всичко възможно, за да преодолееш проблемите. По-голяма част от майките, които познавам и кърмят са родили секцио, по-голяма част от тези, които не кърмят, са родили нормално.

# 9
  • Мнения: 336
Аз също родих със секцио, за съжаление, макар и не планово (с епидурална). Бях в реанимация близо 24 часа и за първи път ми донесоха бебинка около 40 часа след раждането. Сложих я веднага на гърда, въпреки че не знаех дали ще може да изсуче нещо. Засука веднага, а след това видях, че имам коластра. Кърмата ми слезе след ден-два, не разбрах кога точно, но ми се налагаше да правя горещи компреси и да се изцеждам след кърмене (носеха ми я на 3 часа и не знам дали и колко АМ са й давали). Първите близо 2 месеца кърмех на този режим, след това минахме на поискване. Захранихме се на 6 и нещо, реално дори по-късно - дотогава изключително на кърма, без вода и др.
Месец и нещо след мен роди моя приятелка - планово секцио. Кърмата й слезе по-късничко - към 4-тия, 5-тия ден, а бебо така и не пожела да засуче, въпреки че си беше при нея и го слагаше достатъчно често - до ден днешен се изцежда, захрани на 6 навършени - дотогава само кърма. Мисля, че е важно да говориш с акушерките и сестрите от неонатология - да ги попиташ дали и кога дават АМ, и ако трябва да се дохранва с формула или изцедена кърма, да е с лъжичка - през първите 6 седмици е много важно бебето да не суче от нищо, различно от гърдата.
Секциото не е пречка пред кърменето. Спокойно!
И успех.

# 10
  • Мнения: 1 555
При първото ми секцио ми донесоха малкият да го кърмя чак след 3 дни  #2gunfire а до тогава го хранеха с АМ, но сега при второто секцио - госпожицата беше хапнала само веднъж след раждането АМ преди да се запознае с цицата   Heart Eyes но аз веднага започнах да се цедя за да стимулирам потичането на коластрата, просто много съм наплашена от тези алергии към млякото и това беше страхотен стимул да не им давам бебето да го взимат 5 дена до изписването и да започна да и предлагам гърадата още вечерта след секциото !
Успех   bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 1 724
Кърмя не само след секцио, но и след махане  на мийоми, благодарение на форума. Започнах едва на 6тия ден заради антибиотици.
Изцеждай, макар и капки, и после - често на гърда, на 2,5 часа денем и нощем. Успех!

# 12
  • Мнения: 502
аз родих секцио, донесоха ми бебка на следващия ден - първо я държах на гърда - да стимулирам лактацията, а и тя да поеме коластра, после й дадох малко АМ, защото се роди мъничка на тегло и ми дожаля
още като ми я донесоха видях, че има по устчката й засъхнало мляко, което значи, че вече им бяха давали да цоцат от шише по-рано през деня
така че първото кърмене си беше малко проблемно - за толкова кратко време беше успяла да свикне млякото да тече като от чешма от тъпите им шишета, и тя да не полага никакви усилия
на следващия ден обаче отказах добавката, стиснах зъбки и си казах, че ако трябва ще пропуснем едно хранене, за да може да може да огладнее много и да се научи да суче
пропуснахме едно хранене, на бебка не й стана нищо  Mr. Green  и на следващото хранене вече засука добре

другото тъпо беше, че не се намери една свястна акушерка, която да ни обърне внимание на родилките, и да ни каже, че цеденето е важно в първите дни, докато се регулира кърмата - и особено, ако се пропускат хранения, както аз направих - при мен понеже кърмата беше дошла, а аз не се изцедих, нито кърмих на едното хранене, и станах малко на бучки
обаче и тука стиснах зъбки и се изцерих - гореща вода в банята (добре, че поне това имаше в окръжна  Mr. Green ), след това кърмене и малко цедене
като се прибрах вкъщи на човешки условия, преди всяко кърмене взимах дълъг горещ душ и бучките се стопиха и без цедене, само от сукането на бебка

успех ти пожелавам и не се отказвай от кърменето - не е много лесно първите един-два дни, особено ако вече са им давали шише, ако няма кой да ти покаже как да събудиш бебето, дали да се цедиш, дали да не се цедиш, правилно ли го слагаш на гърда, колко да яде, от коя гърда ....... само че е много удовлетворително, когато си смела и нещата ти се получат  Hug

P.S. ще ви дават и шишета с вода в родилното - хич и не посягай към тях, само ще надуят коремчето на бебето за сметка на кърмата
аз да си призная провах да видя как ще реагира на водичка - така зверски й се начумери и я изплю, че не си и помислих повече да пробвам

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 14:51 от кокошчица

# 13
  • Мнения: X
При мен бебка беше 2 дни изцяло на АМ. Кърмата ми тръгна тогава и един ден се мъчихме да я слагам на гърдата. Зърната ми бяха доста големи и неоформени и не ставаше и не ставаше. Наложи се да я нахраня пак с шишето. Страхувах се, че няма да мога да я сложа правилно или заради шишето изобщо няма да иска да суче. Е, на третия ден сутринта бях твърдо решена, че този ден кърмене ще има и така и стана. Не знам как, но детето си засука като по учебник. Е, аз цяла нощ четох една книжка с картинки за кърмене и се цедих, де.  Laughing Не съм питала никой как да я слагам, не че някоя акушерка прояви интерес или желание да ми покаже. На третия ден ни носеха шишето с АМ и вода с глюкоза, но аз само я кърмех. Яд ме е, че за през нощта й изцедих, а нощната смяна не пожелаха да я вземат и са я хранили пак с АМ и са я залъгвали през нощта с вода. Развиваха ми разни теории как трябвало да не давам нощно време ядене, а слушах от рано сутрин как ми се дере детенце докато го донесат. Така изкарахме още два дни и като си тръгвахме от родилния дом приготвих шише с изцедена кърма, ако огладнее докато се приберем. Вкъщи й дадох от шишето, обаче тя се задави от големия биберон /по погрешка от болницата останал на шишето/ и посиня. Това й беше за трети път за няколко дни и приключихме с шишетата. Сега и да ме карат, шише не давам. Детето си суче супер, вода не пие и досега не съм имала разранявания и някакви проблеми. Първата седмица давах от двете гърди докато ги стимулира, макар че кърма си имах в изобилие. След това изчетох цялата библиотека на форума и сега давам на всяко хранене от едната  гърда, помпата ми събира прах от 3 седмици. Да чукна на дърво.  Grinning

# 14
  • Мнения: 131
И аз съм в отбора на сецираните. На мен ми дадоха писанката на 6-ия ден заради усложнения в постоперативния период. Та дотогава е била само на АМ. С доста упоритост от моя страна-сучене през час дори я докарах само на кърма. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт