Вътрешна хидроцефалия

  • 35 968
  • 127
  •   1
Отговори
Здравейте мами:)
Казвам се Деси и съм майка на недоносено дете,на което му предстои операция на мозъчето.
Тъй като не съм много наясно ,моля всички от вас ,които са се сблъсквали с този проблем да ми пишат,да опишат техния случай...как е протекло и въобще всичко свързано с вътрешна хидроцефалия.
Благодаря ви предварително.

# 1
Ехо!Толкова ли няма съпричастни хора та да драснат два реда?Къде изчезна човечността ви мили хора?Та на детето ми му дават 2-3 най-много месеца живот.....На никого не го пожелавам

# 2
  • София
  • Мнения: 344
Здравей.Не съм се сблъсквала с такава диагноза,но пуснах (заради теб) търсене в google.com и излезе тема от този форум (подфорум Деца с увреждания и хронични заболявания).Разгледай я http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23123.
Излизат и други източници.Опитай тук http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=%D0%A … tf-8&oe=utf-8

# 3
# 4
  • София
  • Мнения: 344
Дано нещата да се оправят.Стискам ви палци Деси. Hug

# 5
  • Мнения: 888
Деси здравей  Hug
eddy6 много правилно те е ориентирала за подфорума Деца с увреждания и хронични заболявания !Там пишат майки/бащи на дечица с най- различни проблеми, има и консултации със специалисти...аз лично не мога да ти помогна за вашата диагноза Tired, моята Теа си има други проблеми /ДЦП и очни/и затова често се ровя в него подфорум...там е мястото за подкрепа в тази насока, а тук май по- скоро си споделяме ежедневни тревоги Thinking, Стискам палци операцията да мине успешно  Praynig и не губи надежда  Praynig

# 6
  • Мнения: 1 685
аз също се надявам всичко да се оправи и дано скоро да имаш по-добри новини!!!много късмет  и успешна операция!!! Praynig Praynig Praynig

# 7
  • Мнения: 3 914
Пиши на Валенцето,тя ще ти обясни всичко Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=17848

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ако имаш и др въпроси - пиши на Мая Стоицева - ако все още поддържа връзка с Кремена Орешарска - да се чуете
успех - внярвам че ще се оправят нещата

# 9
Някой знае ли нещо за Д-р Филипов от София?

# 10
  • Мнения: 1 685
а беба как е ?дано скоро има добри новини!!! Praynig

# 11
# 12
  • Мнения: 1 685
браво Hug това да се чува само!!!

# 13
  • София
  • Мнения: 9 826
anastasiq_vn ,много съжалявам,че чак сега се включвам.Компютъра ми беше на ремонт и едва тази вечер видях,че си ми писала и ЛС.Доколкото разбирам бебето е с хидроцефалия,така ли?Къде са му поставили диагнозата,какви изследвания са му правени?За доктор Филипов нищо не съм чувала.Буби е оперирана в Медицинска академия от доктор Сурчев-като специалист е перфектен.Също и доктор Георгиев.Как е сега бебето,пиши повече подробности.

# 14
Здравей Вале!Диагнозата я постави Доц.Балев в клиниката на Темелков.За изследванията никой нищо не ни каза.Д-р Филипов работи в Александровска б-ца,а също така Военна б-ца във Варна.Предстои ни операция за която утре ще се реши дали ще е този вторник или другият понеделник във Военна б-ца.Беба изглежда страхотно,но главичката и вече видимо е уголемена.Незнам какво повече да ти пиша-много съм притеснена и главата ми е пълна каша.Незнам на кой свят се намирам.

# 15
  • Мнения: 1 685
как е беба не пишеш?добре ли сте?моля се операцията да мине успешно!!! Praynig

# 16
Много се притеснявам Гери и затова само търся информация,но уви няма подобни на нашият случай.Отложиха операцията,защото малката е хремава и въпреки че не търпи дълго отлагане-но има опасност за инфекция.

# 17
  • Мнения: 1 685
защо не потърсиш в GOOGLE може да излезе нещо?пробвай дано имаш късмет Tired ами аз вече ще чакам да пишеш по добри новини за бебка Praynig УСПЕХ

# 18
  • София
  • Мнения: 9 826
anastasiq_vn ,можеш ли да дадеш малко повече подробности.Операцията за поставяне на клапа ли е?Кой и къде ще я прави?Правен ли е скенер на детенце и къде?
Знам,че ти е много притеснено,минала съм по този път! HugНо просто това,което пишеш е малко общо.Мога да ти дам и координатите на нашия лекар в Сф.Аз лично на лекари извън Сф не бих се доверила,въпреки,че живея в Плевен в момента.Казвам го съвсем отговорно и без грем угризения!

# 19
Да,операцията е за поставяне на клапа.Не ни дават големи шансове,тъй като мозъчето е атофрирало(което ще рече-доколкото ми обясниха)че има малко останало мозъче.Ще я прави Д-р Филипов от Александровска клиника-само че във Варна-Военна болница.А скенера е правен от Доц.Балев-кл.Темелков.Доколкото съм осведомена докторът ни е много добър специалист,но просто трябва да се случи чудо  за което силно се моля!

# 20
  • Мнения: 1 685
ще се оправи детенцето ще видиш!имай вяра!!! Praynig

# 21
БЛАГОДАРЯ за успокоението Гери,имам нужда точно от това!А Жорко как е?На колко стана и има ли напредък с очичките?Пиши ми, защото много се радвам че при вас нещата се развиват благоприятно.При нас са зле.Отново отложиха операцията заради хремата, но аз се притеснявам тъй като главичката продължава ускорено да се увеличава.

# 22
  • Мнения: 1 685
ох мила незнам какво да ти  пиша толкова много съжалявам ,че толкова малки и невинни дечица страдат и се измъчват така.силно вярвам и се моля бог да даде сили на малката да се справи с всичко това и да бъде едно нормално живо и здраво дете Praynig!!!жорко е добре на всеки преглед при офталмолог щом идем има все по-хубави и по-хубави новини Hugрасте наддава, макар и по -бавно но е добре.всичко добро мила и късмет !!!

# 23
МНОГО СЕ РАДВАМ ЗА ВАС!!!

# 24
  • Мнения: 498
Стискаме всички пръстчета  Praynig Praynig Praynig.

# 25
Много благодаря "еlissee"!Пожелавам на малката красавица да порастне здрава и щастлива и обичана от всички.А в кръга на шегата-да плени много мъжки сърца.

# 26
  • Мнения: 1 685
мила как сте? как е бебка?  дано сте добре!!! Praynig

# 27
Много зле сме Гери.Разиграват ни с операцията и още не сме я направили,а уж не търпеше отлагане.Чудя се кой път да хвана

# 28
  • Мнения: 498
Много съжалявам!
 Дано скоро да ни зарадваш с добри новини. Hug Hug Hug

# 29
  • Мнения: 1 685
защо ви разиграват ?  господи , съжалявам много че трябва да търпиш това !дано поне е за добро -малката да се оправи и всичко да е наред  да бъдеш една щастлива и горда мама Praynig моля се да стане чудо и скоро да ни пишеш и да споделиш с всички нас добрата новина

# 30
  • София
  • Мнения: 344
Много зле сме Гери.Разиграват ни с операцията и още не сме я направили,а уж не търпеше отлагане.Чудя се кой път да хвана
Ох и моят въпрос е като на GERI844- защо не оперират, какво казват, какво искат?Е така като се замотаят и ме обхваща съмение и колебание-пари ли искат/чакат.
Няма ли начин да ги попиташ?
anastasiq_vn  с теб сме. Praynig

# 31
Много Ви благодаря момичета!А на въпроса на "eddy6"-немога да отговоря във форума.Снощи ми се обади доктора и обеща след кратък разговор(така да го нарека-задоволителен и за двете страни)че ще  се задейства.Аз мисля да почакам най-късно до  вторник и ако не са насрочили нова дата за операция-ХВАЩАМ ПЪТЯ ЗА СОФИЯ.

# 32
  • София
  • Мнения: 344
Много Ви благодаря момичета!А на въпроса на "eddy6"-немога да отговоря във форума.Снощи ми се обади доктора и обеща след кратък разговор(така да го нарека-задоволителен и за двете страни)че ще  се задейства.Аз мисля да почакам най-късно до  вторник и ако не са насрочили нова дата за операция-ХВАЩАМ ПЪТЯ ЗА СОФИЯ.
Така и предполагах. Mr. Green

# 33
  • Мнения: 888
anastasiq_vn , надявам се най- сетне детенце да е по- добре и да му направят операцията Praynig Praynig Praynig; но наистина няма какво да се чака...ако не я направят сега, както са казали, по- добре е да отидеш в София; на нас в Русе нямаше кой да ни постави диагноза #Crazy...за съжаление провинцията си е провинция в това отношение Crossing Arms
Моля се за вас! Hug Praynig Hug

# 34
  • Мнения: 498
Много Ви благодаря момичета!А на въпроса на "eddy6"-немога да отговоря във форума.Снощи ми се обади доктора и обеща след кратък разговор(така да го нарека-задоволителен и за двете страни)че ще  се задейства.Аз мисля да почакам най-късно до  вторник и ако не са насрочили нова дата за операция-ХВАЩАМ ПЪТЯ ЗА СОФИЯ.
Ужас, как може да има такива хора, та това е бебе, което се бори за живота си. По добре тръгвайте към София, то да те е страх да раждаш в провинцията.
Късмет.  Hug Hug Hug

# 35
  • Мнения: 1 685
деси как сте? как вървят нещата при вас?много се надявам да сте добре и да кажеш че всичко е наред с малката Praynig!

# 36
Добре сме Гери,но с тази операция ще се побъркам.Днес докторът ми каза че ще ни вземат за операция в София,но още не е уточнил кога и как.Разбрахме се да се чуем утре вечер.Надявам се за повече подробности.Иначе днес видях малката и изглежда страхотно-като изключим факта че главичката и е уголемена.За мен тя е прекрасна.Пиши как е Жорко,слушка ли мама,как напредвате с развитието...всякакви подробности за които се сещаш.Стига съм те товарила само с проблемите ми,зарадвайте ме с вашите емоции.

# 37
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
привет, anastasiq_vn! видях вашата история в една друга тема...
дано всичко да се нареди с детенцето. пиши с какво можем да ти помогнем!
с информация, със средства...само не се отчайвай.

# 38
БЛАГОДАРЯ ОТ СЪРЦЕ!!!

# 39
  • Мнения: 104
Здравей anastasiq_vn!Дъщеричката ни също е с хидроцефалия,оперираха я преди 10месеца за поставяне на клапа в София/на 3м /.Ако имаш въпроси питай.Искренно ти желая  всичко да мине добре с операцията и след това.Гледай напред и не се отчайвай ,въоръжи се с търпение и вяра.Знам как се чувстваш и за това ти пиша тези думи-бъди силна и нали знаеш-надеждата умира последна.Успех,`мила! Hug

# 40
Радвам се за вас,мила.Аз знам че има много такива спасени дечица,но ме притеснява факта че слънчицето ми е с атрофирало мозъче(което ще рече че е видоизменено)-незнам дали се дължи на тази ужастна болест.А как се развива сега малката?Беше ли недоносена и къде по-точно правихте операцията?

# 41
  • Мнения: 1 685
деси радвам се че сте добре !много ме е яд ,че докторите все още не са решили какво да правят,дано по-скоро вземат решение някакво и да направят операцията.жорко е добре слушка расте ,наддава макар и по-бавно но си е добре.много късмет мила и бъди силна целувам теб и бебка  bouquet

# 42
  • Мнения: 104
Малката се роди в 32г.с. с много тежък  мозъчен кръвоизлив в Бургас.След 20дни доцент от София я прегледа и ни съобщи ужасната диагноза.По наше настояване преместиха беба в София,където всяка седмица я преглеждаше неврохирург .Чакаха да стане 3кг ,за да я оперират,а до операцията и направиха 2пункции,т.к. налягането  се беше повишило.На 3м. и поставиха клапата,но в болницата лепна някакъв вирус и се наложи на втория ден да я върнем в неонатологията.След 1 месец я изписаха ,но когато стана на 5м се оказа ,че клапата пропуска ликвор и пак операция.След още 2месеца малката спеше цял ден на пресекулки,повръщаше-оказа се че пак е от клапата и отново операция.Според нас това беше лекарска грешка.Сега я преглеждат неврохирурзи в Германия /там лекуваме и очичките/.Според тях клапата не е сложена както трябва,но могат да я оперират ако се влоши.В София е оперирана в Св.Иван Рилски.Тук мамите препоръчват Кирил Георгиев като най-добър детски неврохирург/а нашият вече не бих ти го препоръчала за това не пиша името/.Сега всеки лекар се изненадва от състоянието на бебка.Всеки ден правим рехабилитация и напредваме бавно ,но сигурно.И най важното огромна доза ЛЮБОВ.Имай вяра Hug Hug Hug

# 43
А може ли все пак да ми пишеш за кого става въпрос тъй като мисля че и ние ще сме в същата болница?

# 44
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
Анастасия, извинявам се че се намесвам в темата, но се надявам да мога да помогна. Съпругът ми миналата година претърпя същата операция за поставяне на клапа. Оперира го д-р Михаил Захаринов в ПИРОГОВ. Той е шеф на детската неврохирургия там и го избрахме след консултация с мой добър приятел, който се движи в тези среди. Доколкото знам на доста дечица е "монтирал" клапи в главичките. Захаринов е страхотен и като лекар и като човек. Ако искаш мога на лични да ти дам телефона му да говориш с него.

Операцията се поема от здравната каса и е безплатна за пациента, но клапата си я купуваш - 3000лв. Поне за съпруга ми беше така - не знам за децата дали не се поема нещо и от клапата. Можеш да питаш доктора, ако не си наясно по въпроса.

Шефа на цялата неврохирургия е светило в областта - доц. Габровски
http://www.pirogov.bg/hospitalization/eneurosurgery.htm

Ето ти и мнение да въпросните лекари:(вероятно вече си го чела в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23123.0;all

Anonymous
Гост
   
   
"Хидроцефалия
« #25 вторник, 19 април 2005, 16:55 »
   Отговори с цитат
Цитат на: Слава
Здравейте мили мами,измина една много напрегната седмица за мен и моето малко слънце.Посетихме доста неврохирурзи и се спряхме на д-р Захаринов от Пирогов.Приемат ни в понеделник (18.04) за поставяне на клапа понеже не търпи отлагане.Хидроцефалията е много голяма,а пък тя се чувства добре и няма поражения затова трябва да се бърза.Ако някой е чувал нещо за този лекар нека ми пише,а пък когато всичко свърши ще ви пиша за нас.Чао и стискайте палци.

е-mail- hohiho@abv.bg

Слава, синът ми беше с хидроцефалия, откриха му я в 6м. и го оперираха веднага в Пирогов - доц.Габровски и д-р Захаринов - професионалисти на максимум - попаднали сте на възможно най доброто място. Стискам палци всичко да мине бързо и безпроблемно. По принцип дечицата се възстановяват бързо от тази операция, стига само организмът да приеме клапата, а и да сте избрали добра клапа. Успех и Кураж!"


Слава
Гост
   
   
Хидроцефалия
« #26 понеделник, 25 април 2005, 12:32 »
   Отговори с цитат
Здравейте на всички,от днес вече сме у дома.Операцията мина успешно,детенце се чувства много добре,фонтанелата й е много голяма и беше изпъкнала,а сега е хлътнала като дупка което е показател че клапата работи.Сега ще се молим тя да работи така добре през целия й живот.А за Пирогов,нямам думи за отношението на д-р Захаринов прекрасен човек и професионалист с чудесно отношение към децата и техните родители.Взехме клапа от 3000лв. и друго не сме плащали.Не можете да си представите колко ми олекна когато свърши операцията пожелавам това чувство на всички родители които имат някакъв проблем с децата си.Между другото чух много лоши неща за мед. академия,но всеки решава за себе си.Чао за сега.



Приемането в ПИРОГОВ беше без проблем - без направления, само занесох снимките от ЯМР и скенера, видя ги - това в понеделник - и каза когато решим просто да му се обадим предната вечер да му запази легло и на другия ден да отидем. Мъж ми още следобеда реши да влиза още веднага и във вторника го приеха и четвъртък го оперираха. Клапата е поставена перфектно - това според други лекари, които след това са гледали контролните скенери.



Друго, към което мога да те насоча - Нели Димитрова - лечителка е и то доста силна. Пусни името и в гугъл да прочетеш за нея. Мога също да ти дам координати къде да отидете. Като ходихме ни показа снимка на едно детенце, което е излекувала от хидроцефалия - само като си припомня снимката отпреди лечението и тръпки ме побиват. Показа и снимката му на 2г възраст - сладурче. Не е диагностик - предпочита да не гадае какво ти е, но лекува.
Ето ти линк към сайта и: http://nelihelp.hit.bg/bul.htm

"Бебенце на двайсет дни с тежка диагноза - хидроцефалия с огромна киста на мозъка-надежда никаква, лекарските съвети са да го оставят в дом за деца с такова заболяване. На майката и разказват за Нели и след две годишна борба детето оздравява." - това е един от случаите и, дори си мисля, че е детенцето, за което писах по-горе. На снимката беше едно малко телце и главата - колкото тялото - потресаващо.

Не вземаше пари - в смисъл не е обявила тарифа, всеки оставя колкото може - 2, 5, 10 лв.

Прочети подробно тази страница: http://www.nelihelp.org/viewpage.php?page_id=10

Стискам палци.  Hug

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 21:30 от TINA.K

# 45
  • Мнения: 104
.А малката кога ще  я оперират и ти с нея ли ще бъдеш в отделението? Писах ти на лични. Hug Hug Hug

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 11:23 от velinkata

# 46
  • Мнения: 78
Здравейте мами:)
Казвам се Деси и съм майка на недоносено дете,на което му предстои операция на мозъчето.
Тъй като не съм много наясно ,моля всички от вас ,които са се сблъсквали с този проблем да ми пишат,да опишат техния случай...как е протекло и въобще всичко свързано с вътрешна хидроцефалия.
Благодаря ви предварително.
Здравей Деси,давам ти линк за  нас ,
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=218116.300
ако имаш въпроси питай с удолволствие ще ти отговоря.Как е бебка ?

# 47
  • Мнения: 78
Velinkata

В София е оперирана в Св.Иван Рилски.Тук мамите препоръчват Кирил Георгиев като най-добър детски неврохирург/а нашият вече не бих ти го препоръчала за това не пиша името/.

Здравейте на всички.
Да и на Никита доктор Георгиев постави клапата ,много хубави неща за него чувахме ,а когато са наложи да се запознаем наистина много е добър и се знае работа и знай как качествено да я направи.Предполагам на Вас кой постави клапата, а и аз няма да коментирам,за чтото имами семейство с също доста проблеми типични на ващи след поставянето на клапата,и последната операция направи им Георгиев,тий настояваха Naughty
Как е сега детенцето ти?

# 48
  • София
  • Мнения: 344
От няколко дни се чудя къде е anastasiq_vn. Знае ли някой нещо ?
Не е влизала от 30.10. Praynig

# 49
  • Мнения: 1 234
От няколко дни се чудя къде е anastasiq_vn. Знае ли някой нещо ?
Не е влизала от 30.10. Praynig
Писах вече в темата за Хидроцефалия. Тя е в София, в сряда е била операцията на детенце. От вчера не е в реанимация вече. Молете се за бързо възстановяване и да е успешна операцията.  Praynig

# 50
  • Мнения: 1 685
дано всичко да е наред!!!бог да пази беба и да и даде сили да се справи със всичко Praynig

# 51
  • София
  • Мнения: 344
дано всичко да е наред!!!бог да пази беба и да и даде сили да се справи със всичко Praynig
Ох, дано да се справят. Praynig

# 52
  • Мнения: 78

Писах вече в темата за Хидроцефалия. Тя е в София, в сряда е била операцията на детенце. От вчера не е в реанимация вече. Молете се за бързо възстановяване и да е успешна операцията.  Praynig
[/quote]
Хубава новина,толкова очаквана операция ,много съм ядосана за что толкова мотаха Деси,тя и така и беше сърцето свито че детето не е до нея а ощи и тий с тези простотии #2gunfire
Моля да е минала операцията добре Praynig
По принцип операцията минава добре.Важно е постоперациония период.
За чтото не само от лекара зависи резултата.
Има много неща:
1.Зависи колко е качествена клапата и как се постарал производителя,за чтото ний се ги купувами стерилни и опаковане а какво е качеството един Бог знае newsm78
2.Лекара оперира на 6 а много и зависи от детето,как то ще реагира и колко е "силно"
3.Колкото да е качествена клапата пак има риск за запушване и тук пак няма виновни.
4.Производителите на клапите още не са измислили такъви клапи които при вирусно-инфекциони поражения да могат да филтрират и да не са инфицират-това говоря че е минало доста време след операцията.Ако веднага след операцията са инфицира -значи лекара има грешка.
Скоро ще пиши Деси ,за чтото не много ги държат след операцията,около 7-10 дни /при положение че операцията мина добре и постоперациония период е също добре/.

# 53
  • Мнения: 317
Анастасия, стискам палци детето да понесе операцията леко. При нас след това имаше ужасно много колики, но те отшумяха след около седмица.
Моят син също е роден с вътрешна хидроцефалия и мозъчна атрофия, и други проблеми. Искам да ти кажа обаче, че част от диагнозите, които ни поставиха във Варна, тук в София ги отрекоха категорично. Прогнозите, които дават за детенце, също са много различни. С това не искам да кажа, че в София лекарите представят нещата много розово, но поне не го отписват априори, както правеха във Варна. Консултирай се с колкото може повече специалисти в София, това е моят съвет! Още веднъж успех!

# 54
  • Мнения: 78
Деси,как е малката принцеса?

# 55
  • Мнения: 9
Привет мили мами, на 15,12,2007г. ми се родих преждевременно в 30 г.с. две момченца.Още докато бях в 20 г.с. ходих на 3D, там ми казаха, че единият ми малчо има съмнения за вътрешна хидроцефалия.Сега вече диагнозата е факт.Днес ми казаха че главичката му прдължава да нараства, а лекарите ми казват, че рано, защото е още в кувиоз и недиша сам.

# 56
  • Мнения: 317
Здравей Вени,
честити дечица, дано са ти живи и здрави и да преодолеят всички трудности. Вероятно са ти казали, че детенце трябва да стане 3 кг., за да може да бъде оперирано. Детенцето има ли други здравословни проблеми? С какво тегло се роди? Моят син се роди в 31 г.с. и стоя в кувьоз месец и половина, като 2 седмици беше на апаратна вентилация. Доколкото знам, има деца, на които се прави скенер, и веднага уговарят операцията, за да са подготвени организационно, когато детето стане 3 кг.
Нас ни операрира д-р Кирил Георгиев, мога да ти дам пълна информация за всичко, което те интересува.
Желая успех и стискам палци!
П.П. От кой град сте?

# 57
Моля, ако някой има телефон(GSM) на д-р Георгиев от МБАЛ "Свети Иван Рилски" да ми го даде. Много ще съм ви благодарна. Бих искала да науча и колкото се може по-вече за различните видове клапи използвани при вътрешна хидроцефалия. Бъдете силни!

# 58
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562


Това са вносителите на клапите - от тях купихме миналата година за операцията на съпруга ми. Вероятно могат да дадат информация.

Късмет на всички.

# 59

          Здравейте, тел. но д-р Георгиев е 0888/ 209 530.
          Той лекува дъщеря ми и мога само да му бъда благодарна, че тя е жива и здрава.
          Детето е на 7 год. - физически и психически напълно отговаряща за възрастта си.
          Беше с огромна вътрешна и външна хидроцефалия. На 6 месеца беше с 4 операции -
          две неуспешни във Варна, направени от лицата Кючуков, Обрешков, Киряков и Харитонов,
          в окръжна болница Варна /не мога да ги нарека лекари/. Следващите две операции
          бяха в София при д-р Георгиев /Александровска болница/, той първо трябваше да поправи
          свършеното във Варна и след това постави клапата. От тогава до днес нямаме проблеми,
          Лятото удължиха клапата, всичко мина добре.
          Стискам палци. Успех и не се предавайте, защото само вярата ни прави силни да се
          борим до край.
   

# 60
  • Мнения: 1 271
какво става с Анастасия и бебето някой знае ли

# 61
  • Мнения: 3 595
Здравейте незнам къде да пиша и към кого да се обърна... Моето момченце е на 6 месеца. първо ни обясняваха, че е с рахит, сега казаха че има повече течност в мозъка си, увеличено дясно стомахче и изместена цистерничка. Не ми казват какво може да е. Проблемите започнаха, когато беше на 1,5 м. През цялата бременност ми повтаряха, че е с голяма главичка. Родих го секцио в 39та седмица 10 дни преди термин. Обиколката на главичката му беше 34 см. на 3 седмици главичката му беше пораснала с 4 см и на 2 месеца при следващата консултация с още 4 см. Следващите месеци с по 1 см на месец. От тогава сме по лекари и досега ни казваха, че има рахит. На 3 м го гледа невролог и каза че е добре и няма неврологични проблеми. Сега на 6 м казаха, че рахит със сигурност няма и да е имал е бил много лек между 1вия и 3тия месец. Според ендокриноложката има неврологичен проблем. Вчера се консултирахме с една позната, която каза, че според нея също има проблем и трябва да направим консултация с още един невролог. Предстои ни скоро да отидем при втори. Не ми казват какво може да му е, а от всичко прочетено предполагам че е хидроцефалия. Според познатата ни лекарка сме закъснели. За какво незнам. Искат да му правят скенер или ЯМР. Според едните е спешно, според другите не е.
До какво води хидроцефалията?
Той започна да сяда подпрян, стъпва на краченцата си, гука. Плачеше доста до скоро, но напоследък е сравнително спокоен. Никнат му и зъбки.
Моля ви дайте ми някакви насоки и идеи. Вече незнам какво да мисля.
За хидроцефалия скенер ли трябва или ЯМР? В София във Военномедицинска академия разбрах че имали от новите апарати за ЯМР, които не са по 40 мин, а по 10. Също такъв апарат имало и в Русе.
Ще съм ви благодарна за всяка информация.  Praynig
Анастасия имахте ли проблем със скенера, който ви е правен от доц.Балев? А бебчето как е?

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 14:01 от Ivy

# 62
  • София
  • Мнения: 9 826
Иви,при съвнения за хидроцефалия е задължителна консултация с неврохирург,не само с невролог.Може и да звучи зле,но невролога според мен не е лекаря,който може да определи дали детето е с хидроцефалия.
За изследванията-на моето дете са правени само скенери/тя е с хидроцефалия/,но доколкото ми е известно и ЯМР е добро изследване,това ще ви го каже неврохирурга.Аз препоръчвам неврохирурзите Георгиев и Сурчев-те са в детска неврохирургия в Медицинска академия.Хидроцефалия/доколкото знам/,се диагностицира само чрез ЯМР или скенер Peace.

 
 


 
 

# 63
  • Мнения: 3 595
Валенце благодаря ти много! Тъкмо мислех да ти пиша на лични и да те помоля за съвет Hug Незнам дали е неврохирург. Знам че е детски невролог. Сега ще потърся, но като ни насочат към Военномедицинска поне да знам кои имена да търся.  bouquet

# 64
  • София
  • Мнения: 9 826
Иви,лекарите,които ти споменах,не са от Военномедицинска академия,а от Медицинска академия-има разлика. PeaceВие откъде сте?
Разликата м/у невролог и неврохирург е голяма,и пак да подчертая-консултирайте се с неврохирург..в Сф.Също и в Пирогов има,но лично мнение за там нямам.

# 65
  • Мнения: 3 595
От Варна сме. Незнаех, че Медицинска и Военномедицинска са различни. А неврохирурга ли трябва да прави ЯМР-то. Сега докато ровех четох, че било важно какъв е оператора, но не пишеше специалността Rolling Eyes Ако няма неврохирург да прави ЯМР или скенера, то после мога да поискам консулт с който и да е неврохирург нали?

# 66
  • Мнения: 1 234
какво става с Анастасия и бебето някой знае ли
За жалост най-лошото... Cry
Ivy, вече са те посъветвали, просто няма смисъл да си губите времето във Варна, търсете специалистите в София. Дано намерите точния лекар и за в бъдеще да нямате проблеми Peace

# 67
  • Мнения: 3 595
какво става с Анастасия и бебето някой знае ли
За жалост най-лошото... Cry
съжалявам много   Cry

благодаря ви много! ще ви пиша след прегледа в петък, вероятно ще имам още въпроси  Embarassed
А ако някой от вас е правил ЯМР как протича за бебето? Приемат ни в болница или някаква друга процедура? Казаха че малкия ще е под пълна упойка...

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 23:17 от Ivy

# 68
  • Мнения: 78
Momi4eta,zdraveite,otdavna ne sim pisala.Izvinete mi za latinitsata sega sme na gosti izvin BUlgariq i tuk ne moga da se spravq s klaviaturata.
Ivy i nie sme ot Varna posledno pravihme QMR v Ruse (moga da ti dam koordinatite na dok.Djendova) tam e po dobir QMR ot Varna raz4itaneto na film4eto go pravi vednaga upoikata e s calypsol , zvinite na dok.Georgiev (moga da ti dam koordinatite) ako stava vipros za hidrocefaliy zadiljitelno trqbva da se konsultira6 s nevrohirurg,a doktor Georgiev e mnogo dobir detski nevrohirurg !!! Toi 6te pogledne QMR i deteto.Kolkoto po skoro 6te napravite taq rabota po dobre za deteto i za vas.Pojelavam Vi uspeh i dano da ostanat samo simneniq i detentseto da e zdravo   bouquet

# 69
  • Мнения: 3 595
Както се очакваше тук ни направиха на маймуни  Sad Редуват нищо му няма на детето с има вътрешна хидроцефалия. Вчера при разчитането на скенера казаха, че всичко е наред и просто главичката му е по-голяма, все едно си бил купил 2 номера по-големи обувки. Днес невролога каза, че мозъка не е добре разгърнат и има вътрешна хидроцефалия. Засега неврологичното му състояние отговаря на възрастта му.

caireac77 направо в София ще направим ЯМР. Вече запазихме час за д-р Георгиев, сега ще звъннем и на д-р Захаринов. Има ли други упойки и изобщо какво трябва да правим за ЯМР.

Благодаря ви много за помощта  bouquet

# 70
  • Мнения: 3 595
Ако някой е правил ЯМР на каква възраст беше бебето? Има ли бебе на което да са му правили ЯМР на 6 месеца или по-рано? Невролога каза, че бил малък за упойка и затова не ни даде направление за ЯМР  Thinking

# 71
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
6 месеца не е малка възраст за ЯМР и за пълна упойка. Намерил си е извинение, за да не ви даде направление  Confused.
Ако се налага, ЯМР и скенер се правят дори на бебета на няколко дни.
Често се случва, невролозите да се изказват за неща, които не са в тяхната компетенция  Close

Ivy, консултация с неврохирург правихте ли? Той е специалистът, който има последната дума при разчитането на резултати с подобна диагноза. Не неврологът!

# 72
  • Мнения: 3 595
Във Варна не сме, тук няма и да направя, но вторник или сряда пътуваме за София. Запазила съм час при доц. Георгиев и при д-р Захаринов. Звъннах им още преди скенера и бях категорична, че ще се видим с тях, независимо от мнението на невролога. Според него след месец да отидем на контролен преглед и след 6 месеца нов скенер. Нямам намерение да чакам цял месец. В листа, който описва не написа нищо за скенера, написа да сме слагали ваксините без коклюшната. Та по този повод как процедирате с ваксините newsm78 На Боян не са му слагани никакви от родилния дом, всички смятаха, че трябва да се изчака. Този лекар е първия който казва да се сложат Confused Всички случаи ще изчакам мнението на двамата лекари в София, но да питам и вас как е било...

# 73
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Запазила съм час при доц. Георгиев и при д-р Захаринов. Звъннах им още преди скенера и бях категорична, че ще се видим с тях...

Peace Да, това е най - доброто, което можеш да направиш! 
Със Захаринов не се познавам, но на доц.Георгиев можеш да му се довериш напълно! Питай го и за ваксината, той ще ти каже най - добре. Носи си абсолютно всички документи за детето - изследвания и т.н. Ако си вземеш от джипито направление за неврохирург, поне при Георгиев няма да плащате прегледа. Може да се наложи да почакате, ако е в операция, но няма друг начин.
Стискам палци и да пишеш какво е станало в София!

# 74
  • Мнения: 3 595
Благодаря ти бим_бам  bouquet Приготвила съм всичко и ще чакаме, колкото е нужно. Важното е, че благодарение на вас стигнах, до когото и където трябва.  В София няма да имам Интернет по всяка вероятност, но ще ви пиша като се върнем.  bouquet

# 75
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Леко пътуване! И чакаме да пишеш, като се приберете!  Peace

# 76
  • Мнения: 3 595
д-р Захаринов беше категоричен че е външна хидроцефалия и че се налага операция. Утре сме при д-р Георгиев, на чието мнение разчитам повече. Писах и в другата тема има ли друг начин на лечение освен клапа? стволови клетки или нещо друго? Според Захаринов има начална атрофия на мозъка и не може да се чака повече от 2-3 месеца, но и това е много. А лечение в чужбина, чужди лекари или и аз незнам какво друго

# 77
  • София
  • Мнения: 9 826
Иви,съжалявам да прочета това.Обаче това,че се налага клапа,не е наистина толкова страшно.Знам,че си уплашена,повярвай ми.Но важното според мен е,че клапата се слага съвсем навреме,не сте закъснели! HugКураж!Пиши и утре!  bouquet

# 78
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
д-р Захаринов беше категоричен че е външна хидроцефалия и че се налага операция. Утре сме при д-р Георгиев, на чието мнение разчитам повече. Писах и в другата тема има ли друг начин на лечение освен клапа? стволови клетки или нещо друго? Според Захаринов има начална атрофия на мозъка и не може да се чака повече от 2-3 месеца, но и това е много. А лечение в чужбина, чужди лекари или и аз незнам какво друго

Иви, за стволовите клетки - не става - и аз проучвах такъв вариант. Само клапа е спасението.

Доколкото знам Захаринов е страхотен специалист, така че мисля, че можеш да му се довериш. За д-р Георгиев не знам нищо. Когато питах за варианти категорично ме пратиха при Захаринов и като лекар и като Човек.

# 79
  • Мнения: 3 595
Здравейте момичета, преди малко се върнахме от преглед при доц.Георгиев. Малко ни успокои, каза че първо ще сложат дрен който да изведе течността и е възможно да не се стигне до поставяне на клапа. Ще стои с дренажа 5 дни и месец по-късно ще стане ясно дали е нужна клапа или не. В нашия случай, ако се налага клапа няма да има удължаване след време. Дано въобще да не се стига до там. За атрофия на мозъка каза, че на такава възраст не може да се говори от видяното на снимката. Каза че това, което се вижда е начина по-който изглежда самата хидроцефалия. Каза че е нормално мозъка да не е разгърнат, защото той се разгръща до по-късна възраст. Операцията ще бъде в края на март. А да, за ваксините каза, че ако не са слагани до сега, преди операцията да не се слагат, както и 6 месеца след самата операция. Ние се спряхме на доц.Георгиев, но се радвам, че минахме и през двамата. В св.Иван Рилски има заплащане за избор на екип, мисля че и в Пирогов беше по същия начин. Вале, Тина, Наде, бим-бам, caireac77, martin4e благодаря ви много за помощта.  bouquet

ПП: Някоя от вас има ли друго детенце и какво предприехте за да предпазите от заболявания преди и след операцията и двете. Предполагам голямото трябва да го спра от ясла. Ограничихте ли контактите на другото дете с деца. Притеснява ме също, че единия колега в работата е почти постоянно болен и ни носи редовно разни вируси. След операцията започнахте ли повече да пазите децата от инфекции вирусни разни?  Embarassed

# 80
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Ние се спряхме на доц.Георгиев, ....

Ще бъдете в добри ръце! Аз на този човек му се доверявам напълно.
Стискам ви палци от все сърце да мине всичко о`кей

# 81
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
Иви, стискам палци и КЪСМЕТ.  Hug

# 82
    Здравей IVY! Чак сега видях твоята история. Аз също съм от Варна и миналата година почти по същото време имахме същите притеснения с моя син. Главичката му растеше почти със същите темпове като при вас и имаше голяма фонтанела. Първо правихме една трансфонтанелна ехография-беше в нормата, след месец втора - малко над нормата,неврохирургът беше 99%сигурен за клапа, но след скенера това отпадна категорично и поставиха диагноза корова атрофия. Нямам доверие на варненските лекари и затова пратихме скенера в София на доцент Герасимов-  според него всичко е наред.
    След това продължих да следя как расте главичката му (вече си расте с нормални темпове само дето носи по-голям номер шапки), ходихме няколко пъти на преглед при невролог да следим как се развива, притеснявах се дали ще проходи- проходи, сега се притеснявам, че още не е проговорил, иначе разбира какво му се говори. Но все още има време и това да стане в рамките на нормалното. В крайна сметка според тукашните невролози е имало проблем първите месеци, но организмът един вид сам се е справил. Аз разбира се няма да се успокоя докато не се уверя, че детето ми няма някакви проблеми, но ако възникнат ще се борим доколкото може да ги преодоляваме.
     Надявам се при вас всичко да се нареди по най-добрия начин, да получите адекватна медицинска помощ и бебенцето да си расте здраво и щастливо.
   

# 83
  • Мнения: 3 595
Здравей, на нас тук ни говориха подобни неща. От снимката в аватара виждам, че главичката е по същия начин като на Боби. Сега колко сантиметра му е обиколката на главичката? И при вас ли имаше външна хидроцефалия със слабо изразена вътрешна. Все се моля да не се стига до операция, но ми казват че главата ще продължи да расте, а течността ще притиска мозъка и ще доведе до увреждания.  Confused

# 84
  • София
  • Мнения: 9 826
Иви,теб самата операция те притеснява,предполагам..а и следоперативния период.Ще ти опиша как протече операцията на моето двумесечно тогава момиченце...дано те успокоя.Бубка я приеха в единия ден за изследвания,на другия ден сутринта дойде сестрата и ни взе.Аз си заведох детето до операционната,буквално на вратата сестрата я пое.След точно 25 минутки ми я върнаха.Спеше от упойката.През деня беше киселка,ту спеше,ту се будеше.На 4-я ден и свалиха конците,а на 5-я ни изписаха.Операцията не е сложна,докторите дори ми казаха, че е съвсем лека и рутинна.Като всяка операция,дори ваденето на зъб,то и тази крие рискове,но всеки от нас се надява да не се случва това.От тогава до сега,вече 6г,ходим на контроли.Пропуснах-Бубка я оперира Сурчев,втори оператор беше Георгиев.
Това е! HugМога да отговоря на други твои въпроси,ако имаш такива.
Ааа,понеже по-нагоре питаше как да се опазите от вируси и подобни..честно да ти кажа навремето никой не ми каза да се пазим,даже в деня на изписването,поради лошо мое психическо и физическо състояние,директно отпътувахме за враца при нашите,макар че тогава ние си живеехме в Сф.Не съм я пазила от нищо,а беше съвсем мъничка.

# 85
   Здравей IVY! На 1годинка главата му беше 51см, сега на 1г и 8месеца е 52см. За втората година е нормално да порасне 2 до 3см. Така, че си расте нормално. На 6месеца беше 48см. Но  явно големината на главата не е единствен критерий, защото има и такава диагноза краниомегалиа - голяма глава, а при нас баща му като малък е бил с голяма глава. Освен това се съпоставя и спрямо ръста и килограмите. Моят син върви височък. Д-р щилянов му постави диагноза вътрешна симетрична стационарна хидроцефалия, а според д-р Ралчева е външна.Това, в което бяха единодушни всички е , че не е за клапа.
  Не знам какво да те посъветвам, аз лично съм с много смесени чувства към лекарите и в крайна сметка се надявам на майчиния си инстинкт и бог да пази дечицата ни.

# 86
  • Мнения: 33
  ЖЕЛАЯ ВИ КЪСМЕТ И ДАНО СЕ ОПРАВИТЕ

# 87
  • Мнения: 3 595
Наистина се чувствам ужасно объркана, защото не искам да му правят операции, а и не искам да му се увреди мозъка  Sad

Вале
точно така притеснява ме операцията и следоперативния период, изобщо престоя в болницата и след него. Операцията за клапа ли е продължила 25 мин или за дренаж? Преди малко прочетох в някоя от темите за 3 часа за клапа...На него първо ще му слагат дренаж...
Разбрах че нямат легла за малките в Св.Иван Рилски, но мога да си занеса кошара или количка. Има ли смисъл от ВИП стая? Колебая се дали да не вземем, защото на регистратура казаха, че в стая са по 5-6 деца с майките си. Ако са му оперирали главичката и го боли, по-добре да му е по-спокойно. От друга страна друго си е да има още някой със същите тревоги и да се обменя опит  newsm78 Някакви медикаменти трябват ли? Какви дрешки са необходими, предполагам да не се обличат през главичката? Чаршафи и завивки предполагам аз трябва да си нося? Thinking А топло ли е в болницата? Какво ви липсваше в болницата и ви се искаше да си бяхте взели за да ви е по-удобно на вас и бебето?
Всъщност клапата се слага някъде около коремчето, а главичката пипат ли я? Къде правят разрезите? Остават ли белези? С какво ги мажехте? Как кърмехте? Притеснява ме опериран как ще суче, как ще го държа...Изобщо както стана ясно съм притеснена... Embarassed

Гале Боби сега е на 6 месеца като ги навърши главичката му беше 46,5. Сега 8 дни преди да стане на 7 месеца е 47-47,5. Общо взето от раждането проблемно е растяла само първите 2 месеца с по 4 см, а после с по 1 - 1,5 см на месец. Притеснителните симптоми освен нарастването на главичката бяха в пика си на 1,5 месеца. При Ралчева бяхме, когато беше на 3 месеца и беше категорична, че е здрав и му няма нищо. При Щилиянов отидохме на 6 месеца - като го видя каза че е увреден, като го прегледа каза, че е здрав, но назначи скенер. След скенера каза, че е с външна и вътрешна хидроцефалия и неразгърнат мозък. Изтри хидроцефалията от листа и написа макроцефалия. Каза, че ще го следи. Балев като направиха скенера написа краниомегалия. Баща ми е 1,71 и обиколката на главата му 64 см, та според него е голяма глава (поне така си го превеждам голям череп). Според Захаринов такова нещо не може да има, защото главата нараства само, ако нещо я избутва навън да расте. Ако има повече ликвор, главичката би растяла от това. Всъщност и Георгиев и Захаринов не искаха да погледнат нищо друго освен скенера и нарастването на главичката по месеци. Това, което ме впечатли е, че твоята история е много сходна с нашата и че не сте оперирали. Четох за лечение с хомеопатия, но не познавам никой, който се е лекувал по този начин. Истината е, че от вашите истории виждам, че има доста видове хидроцефалия, а ние реално незнаем каква точно е нашата. Захаринов и Георгиев казаха че е външна и малка вътрешна. Георгиев каза, че е доброкачествена. Но каква точно незнаем. Никой не ни написа никакъв документ за прегледа там и реално ние нямаме мнението им никъде в писмен вариант...Боян изоставаше в развитието си от 2рия месец докато стана на 5.5. Сега умее всичко за 6 месечно бебе.

# 88
    IVY, наистина е много объркващо. Аз също преди време четох и руски статии за хидроцефалията и от тях разбрах, че няма друго лечение освен хирургическо, тоест или има или няма хидроцефалия и ако има трябва да се сложи клапа, иначе течността притиска мозъка и води до увреждане.
    След като главичката на Божидар  започна да си расте с нормални темпове се успокоих. Освен това забелязах, че след щестия месец фонтанелата му хлътна, преди това беше малко напрегната. Обърни внимание и на това. Пусни търсачка за краниомегалия и в първата статия на руски има и схема с нормите за нарастването на главичката по месеци и години.
    А хирурзите от София не ти ли казаха да следиш нарастването на главичката, защото според мен то се нормализира. Ние не сме ходили в София, само изпратихме чрез познати скенера на доц.Герасимов, който е неврохирург макар и недетски. Те го познават лично и по тази линия се консултирахме. Та той не видя нищо притеснително тогава и каза само ако се появи някакъв проблем да го заведем на преглед при него.
   По принцип с бебетата е много трудно да се прецени, тъй като все пак всяко си се развива различно и месец, два, та дори и три отклонение от нормите не е проблем. Важното е да си се развива в правилната посока. Божидар също по-късно взе да сяда, проходи на 1г и 1месец, но се стабилизира съвсем на 1г и 4месеца. А за щилянов съм в огромна загадка, казват, че е добър специалист, но към нас в повечето случаи се държа доста грубо и неадекватно и не съм сигурна дали мога да му имам доверие.
   Много дълго стана писанието ми. Дано не те обърквам повече. ще се радвам ако мога да ти помогна с нещо. Поздрави и много късмет!

# 89
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
Всъщност клапата се слага някъде около коремчето, а главичката пипат ли я? Къде правят разрезите? Остават ли белези? С какво ги мажехте?

Иви, клапата е над дясното ухо (всъщност не знам винаги ли е от дясно???) - там е и едно резервоарче, с помощта на което се проверява дали клапата работи. Един катетър влиза в мозъчните стомахчета, и отива в клапата, а втори катетър от клапата, подкожно се извежда до стомаха, така че излишъка от ликвор се отвежда в стомаха.

Ето ти една снимка да се ориентираш:

# 90
  • Мнения: 3 595
Тина точно това беше едното, което не бях успяла да разбера  bouquet

Галя, не успях да намеря таблици за краниомегалия, намирам само обикновените таблици за нормалните граници на главичката. Ако можеш да ми пратиш, ще съм благодарна. от сърча за краниомегалия навсякъде го свързват с хидроцефалията  Rolling Eyes

# 91
  IVY, тези таблици имам предвид - с нормалните размери и отклоненията нагоре и надолу, можеш и да се ориентираш дали темповете на растеж се нормализират. А краниомегалията мисля, че не е болест, а анатомична особеност, съпътстваща хидроцефалията, но не е задължително да вървят заедно. Затова се свързват двете. Това са само мои разсъждения, може и да бъркам.

# 92
  • Мнения: 3 595
Консултирахме се с доста специалисти. Реално всеки ден бяхме при някой или чакахме мнение от някой. Идвахме пак до София. Принципно, 99% засега сме решили да отложим операцията. Утре вероятно ще звъннем да откажем датата, която ни бяха записали. Консултирахме се с още доста неврохирурзи. Всички, освен Захаринов и Георгиев смятат, че трябва да се изчака. Неврологично детето се развива добре, всички казват че е най-добре да се наблюдава 2-3 месеца и така да се реши. Проверихме налягането на очните дъна, което е нормално. Тъй като няма и напрежение при фонтанелата, няма такова бомбе, за което всички ни питат, останалите неврохирурзи, както и рентгенолозите казват, че няма напрежение в главичката, няма такова налягане, което би причинило увреждания. Ще го наблюдаваме и следим и ако се налага операция ще я направим, но искаме да сме абсолютно сигурни в избора си. Всъщност като изключим въпросния скенер, който е спорен детето изглежда напълно здраво. Като изключим първите два месеца, главичката му расте с нормални темпове, той е неврологично и физически напълно здрав. Утре пак сме на лекар и ще решим окончателно.

Благодаря ви много! Много се чудех какво да напиша в темата, но ви пиша това, което писах и на Тина. От вас научих много и благодарение на вас успях да взема решение, а ако се налага операция знам какво да мисля и очаквам.
Благодаря ви   bouquet

Последна редакция: нд, 16 мар 2008, 12:44 от Ivy

# 93
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Изборът на родителя често пъти е сложен.
Труден, разкъсващ и понякога грешен  Confused. Друг път, водени от инстинктите си, взимаме правилното решение. Дано така да е при вас!  Praynig

...останалите неврохирурзи, както и рентгенолозите казват, че няма напрежение в главичката, няма такова налягане, което би причинило увреждания ....

Само да уточня, че рентгенологът е последният специалист, който има право да се изказва какво да се прави в подобни случаи. Т.е. не той взима решението за оперативна намеса. И е много, много важно, същото това решение да се вземе от детски неврохирург.

# 94
  • Мнения: 3 595
Благодаря бим-бам. Захаринов и Георгиев препоръчаха операция, но и те казаха, че принципно би могло да се изчака малко. По-скоро биха оперирали и не бихме спечелили нищо от изчакването, но след като и другите смятат, че е по-добре да се изчака, ще изчакаме. Междувременно ще го следим и наблюдаваме, ние и лекарите. Ако се наложи веднага ще го оперираме. Колкото и двамата да бяха против хомеопатията и това ще опитаме, докато чакаме. Дано инстинкта ми да е бил правилен  Praynig

# 95
   IVY, знам колко е трудно да вземеш решение относно здравето на най-милото ти същество. Но след като сте се консултирали с толкова много лекари и всички са на мнение, че можете да изчакате , мисля, че постъпваш правилно.  Силно ви желая тревогите да се окажат напразни и детенцето да си расте здраво и щастливо за радост на мама и на тати!

# 96
  • Мнения: 78
здравейте мамчета и мили дечица.
Прочетох която съм испуснала.
IVY как е детенцето?
Никита е добре-голямо диване ужас.
Ходихме на преглед при джипито там Никита разгроми кабинета  -тя само каза че бил хиперактивен.
Е, и сега това било не  добре толкова хиперактивност-дори изписа едно направление за Ралчева.
Аз пък толкова съм щастлива че Никита само прави бели-от 100 % инвалидност и (коментар от Чавдаров- че детето няма да ходи.........)
Психически се развива добре познава по книжките животните и така ги имитира с звуци да паднеш от смях.
IVY не мога да ти опиша колко и аз бях исплашена с тая диагноза-хидроцефалия.
А после ходихме по мъки с двигателната активност и с психическата- много се занимавах сама с детето си в къщи-и ето го награда ХИПЕРАКТИВНОСТ.
Да за жалост няма друг начин да се лекува тая хидроцефалия освен клапа.
По добре без нея,но операцията не е сложна тя е рутина -мисля че много зависи от опер.лекар.
Другото което съм на размисли-джипито постави въпрос за ваксините(Никита няма нито една ваксина)а и аз съм против да ги поставям(много се страхувам да не се върнат всичките проблеми двигателните и психическите).Изтеглих толкова филми за ваксините -направо лошо ми стана а и пуснах новини и казаха че миналата седмица в Украина след ваксинацията хоспитализирани мноооого деца и в тежко състояние има и починало 17 годишно момче.И искат да направят ваксинацията в Украина доброволна.
Не знам.............мисля

# 97
Здравейте, аз съм нова тук, но при моето бебе има съмнение за хидроцефалия. То се роди с киста в мозъка и разширени стомахчета в мозъка. Тогава казаха, че ще трябва да се следи, и че течността, която се е образувала, била в горната граница на нормалното. Иначе главата растеше първите 3 месеца с около 2 см на месец, 4тия месец с 1.5 см. Този растеж голям ли е, понеже ми казаха, че е в рамките на нормалното.
Възможно ли е по принцип при хидроцефалия в един момент да се появи нещо като малка поду тина или цицинкка някъде по главата? Щото при него се появи в лявата горна част на главата.

На скенер или ЯМР още не е гледан.

# 98
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Здравей, теди_33  Hug
Предполагам, че сте правили само трансфонтанелна ехография до момента?
Само веднъж ли изследваха бебчо? Защото при подобни съмнения следенето трябва да е по - често, за да се види навреме дали има някакво развитие. А растежът на главичката е показателен, но недостатъчен, за да се следи състоянието на кистата или моз.стомахчета.

... Иначе главата растеше първите 3 месеца с около 2 см на месец, 4тия месец с 1.5 см. Този растеж голям ли е, понеже ми казаха, че е в рамките на нормалното.
...

Да, абсолютно нормално е, както са ти казали.

Подутини и цицини по главата на малко бебе принципно не са нормално явление и трябва да се консултирате задължително. Като за начало ги покажи на педиатър, но и при нй - малкото съмнение за подценяване на проблема от негова страна - потърсете и друг доктор.

Успех и пиши как сте!

П.П. Можеш да се регистрираш във форума. Така ще можеш да ползваш и "екстрите" на системата - търсачка, лични съобщения, по - лесно следене на темите, които те интересуват и т.н. Регистрацията е лесна и отнема само няколко минути.

# 99
  • Мнения: 3 595
Боби е добре...засега Щилиянов го следи всеки месец и ни предстои да се видим до няколко дни и с неврохирург. Главичката си расте нормално за последните два месеца 0,5 см, което си е направо чудесно. Седи си стабилно, ходи с паяка, ходи и като го държа за двете ръчички, за една още не може. Бърбори по цял ден и най-накрая се поуспокои. Продължават да пишат по диагнозите хидроцефалия, но все повече говорят, че може да е наследствено голяма главичка. Невролога иска да направим контролен скенер август. Ще видим какво ще каже неврохирурга.

Теди, бим-бам ти е обяснила всичко. При нас първите два месеца растеше по 4 см, а после се нормализира. Главичката му е изкривена, отпред вдясно и отзад вляво е изпъкнала, както и челцето е издадено. Дано всичко е наред Hug

# 100
интересува ме доктор георгиев от александровска болница (той от детска неврохирургия ли е ) аз съм ходил при него ама сега искам да заведа бащаси на една консултация имахме му телефона ама го позагубихме.

др Георгиев (един мустакат мъж) нали за един и същи говорим

# 101
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Да, за един и същи говорим. Вече е доц.Георгиев  Grinning
Работи предимно с деца. Но не вярвам да ти откаже консултация за баща ти.
Искаш ли негови координати?

# 102
  • Мнения: 317
май сме на път да основем същински фен клуб на доц. Георгиев Laughing

# 103
  • Мнения: 78
май сме на път да основем същински фен клуб на доц. Георгиев Laughing
Ние сме ЗА  Peace
Майчета някой да знае кога е рожден ден на доц.Георгиев?

# 104
  • Мнения: 137
Не зная кога е рождения му ден, но и аз съм за фен-клуба! Моето дете е поредното дете, което спаси. Желая много здраве и късмет на всички дечица!

# 105
  • Мнения: 3 595
При нас той допусна грешка и искаше да направи операция, която се оказа ненужна. Но въпреки това, ако някога се наложи операция той би бил човека. Беше изключително внимателен и след срещата със Захаринов, определено бихме избрали Георгиев.

# 106
  • Мнения: 137
И все пак той е много добър хирург и човек.

# 107
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
При нас той допусна грешка ...

Дано наистина да е допуснал грешка...

# 108
  • Мнения: 3 595
Август е контролния скенер и ще знаем със сигурност...Дано!

# 109
  • София
  • Мнения: 3 742
Някой знае ли какво става с детенцето на Деси/anastasiq vn,авторката на темата/?Повода да вляза в тази тема е че бяхме на консултация и на педиатърката и направи впечатление,че главичката на детенце му е пораснала с 2см.,а било нормално за месец да расте с 1 до 1,5см.Никъде не намерих информация по въпроса.Четох,че до 6-тия месец обиколката на главата е по-голяма от гръдната обиколка и след 6-тия става обратното.Детето ми е родено нормално,доносено.Кога се проявява тази хидроцефалия?Ние сме на 3 мес.

# 110
  • Мнения: 1 234
какво става с Анастасия и бебето някой знае ли
За жалост най-лошото... Cry
По-назад в темата съм писала...
Магика, нарастването на главата с 0,5 см повече от нормата не е повод за притеснение, по принцип има и други проявления за хидроцефалията - поглед "залязващо слънце" е един от тях. Детенцето ти е малко още и може да му се направи трансфонтанентална ехография (ТФЕ), за да сте спокойни, че всичко с бебчо е наред. А бебчо как се развива иначе, усмихва ли се, гука ли?

# 111
  • София
  • Мнения: 3 742
Всичко друго е о.к.Но все пак педиатърката всеки ден прави консултации,мери обиколки,защо изобщо и трябваше да го коментира,да си беше замълчала...Само ни хвърлят в размисли...

# 112
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Магика, първите месеци е нормално нарастването да е над 1см., даже е препоръчително. След 5-6 месец нарастването се забавя. Виж по - напред в темата съм пускала едни таблички с обиколката на главичката на детето по месеци. Ако не ги откриеш, пак ще ги пусна.
През колко време лекарката мери главичката?

# 113
  • София
  • Мнения: 3 742
Всеки месец на консултацията мери.На таблиците не видях цифри.

# 114
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Магика, има цифри, ето на тези таблички:

http://www.nsi.ru/~kuszel/Peds%20neurosurgery/head%20circumference.htm

В ляво, по вертикала са стойностите на обиколката в см., а в дясно, по хоризонтала е обозначена възрастта на детето. Първо е по месеци, после по години. Мерките са отделно дадени за момичета и за момчета. Черната крива е идеалната графика на растеж, пресечените линии обозначават допустимите отклонения.
До 6-я месец нарастване с 2см. месечно е нормално, след това главичката расте с доста по - бавни темпове.

# 115
  • София
  • Мнения: 3 742
Много благодаря Бим Бам,видях,че ние дори сме под нормата.За 3мес. обиколката ни е 40см.-колкото за 2-месечно бебе.Сърдечно ти благодаря!Да си жива и здрава!

# 116
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
 Hug Няма защо!
Важното е главичката да нараства равномерно, а и да е съразмерна. Взимат се предвид и изходните см. от раждането. Следете как расте, но не мерете по - често от веднъж месечно. Най - добре е да я мери един и същ педиатър с един и същ сантиметър.

# 117
Zdraveite! Moqta dashterq e na 1 godina i 5 meseca.Rodi se sas spinabifida i s danni za vatreshna hidrocefaliq.Operirana e na 1 mesec ot spinabifida i ni kazaha da i slojim klapa na glavichkata.Dali shte e po- dobre da slojim klapa ili e po-dobre da ne go pravim.Ne moje da hodi oshte sama i hodim na rehalibitaciq i ima malak rezultat.Hodi samo s nasha pomosht ...ako slojim klapa na glavichkata shte prohodi li sama.Ako ne slojim klapa shte ima li nqkakvi pshichni otkloneniq... i kak chte se razvie hidrocefaliqta v posledstvie.

# 118
  • София
  • Мнения: 9 826
mira_zdravko,задаваш въпроси,на които никой не би се наел да ти отговори във форума.Къде сте ходили на прегледи за хидроцефалията,правен ли е скенер на детето,как така са ви казали да сложите клапа....или ви оставят в болницата за поставяне или не?!Пиши ако можеш повече подробности,за да сме ти от полза!

# 119
 Shockedздравеите,ето подробности за ЕЛЕНКА.Когато се роди ни казаха че има спинабифида и разширени вентрикули.До този момент  Two Heartsнезнаех нищо за това заболяване.Това е първото ми дете.Пратиха ни в София при доц.Цеков който я оперира от спинабифида.И ни прати да направим ЯМРна главата.ПРЕЗ ПЪРвите 3месеца тя растеше много бързо с около 2,2,5см.КОГАТО Ц ЕКОВ видя снимките каза че трябва да се сложи клапа.Снимките показваха,че има хидроцефалия.Резултатите от ЯМР са установена хипоплазия на корпус калозум,агенезия на септум пелуцидум и рполапс на малкомозъчните тонзили във форамен магнум,които насочват към вероятна малформация,Arnold-chiari-тип2.ТЕЗИ ИЗСЛЕДВАНИЯ СА правени през 1-вия месец.ПРЕЗ 4 месец правихме контролен ЯМР резултатите бяха същите.Снимките от ЯМР СА ПРАВЕНИ в Александровска болница.Правихме и трети ЯМР в Пловдив,когато Еленка беше на 1годинка.В резултатите пише че има данни за хидроцефалия.занесохме снимките на Цеков и той отново каза че трябва да сложим клапа.НИЕ не се съгласихме,защото бяхме чували че тези клапи създават много проблеми.РЕШИХМЕ да изчакаме с надеждата че Х-ята ще спре да расте.Изащото за сега дъщеря ни е добре,освен че не ходи сама.СЕГА през октомври ще правим нов ЯМР.БИХМЕ ИСКАЛИ да знаем какво да правим,здравето на дъщеря ни за виси и от нас ,но ние незнаем кое ще е по добре с клапа или без?Ако някой може да ни даде отговор или да ни посаветва ще сме му много благодарни.Предварително ви БЛАГОДАРЯ. Wink

# 120
  • Мнения: 31
Моето дете е също със спина бифида и хидроцефалия. На 9-я ден след раждането е направена операция на спината в Пирогов и 1 седмица след това поставена клапа заради данни за хидроцефалия. Почти всички деца със спина бифида развиват и хидроцефалия. Аз дори се учудвам на факта, че клапа не е поставена досега. Клапата може и да доведе до проблеми, като например запушване, но поставянето й ще предотврати сериозни увреди на мозъка. Как се развива детето, в смисъл умствено? Познавам няколко деца със спина бифида и всичките са с клапа.

# 121
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
mira_iskra, докторът не може да ви застави да вземете решението за поставянето на клапа. Но Цеков ви е казал какво в действителност трябва да се направи. Щом има категорични данни за хидроцефалия, поставянето на клапа е единственият възможен вариант за лечение. Операцията не е от тежките неврохирургични интервенции. Самите неврохирурзи дори я определят като "лека". Знам, че когато става дума за собственото ти дете, тези думи звучат абсурдно. Но е така, повярвай ми! И ако искаш да знаеш, че сте направили възможното най - доброто за лечението на детето, клапата е единственият възможен избор.

Колкото до този твой въпрос:

....Ako ne slojim klapa shte ima li nqkakvi pshichni otkloneniq...

За съжаление твърде вероятно е да има изоставане в развитието и то сериозно, ако не се овладее хидроцефалията.

# 122
  • София
  • Мнения: 9 826
Абсолютно заставам зад мнението на бим бам.Вие трябва да вземете решение.Но при положение,че ЯМР показва наличие на хидроцефалия,не виждам какво още чакате.Клапите създават проблеми понякога,да.Но те са несравними в сравнение с проблема,който може да си навлечете,ако не сложите клапа.Лично аз не бих препоръчала Цеков за поставянето на клапата,лично мнение.Но според мен губите ценно време.И,да-операцията по поставянето на клапата за лекарите е рутинна наистина.При моето дете траеше 20мин.Ако клапаа проработи-добре.Ако не-прави се ревизия.Нещата са поправими.Ако обаче не сложите клапа и хидроцефалията се развие бързо,тогава става лошо.

# 123
 НА въпроса има ли умствено изоставане НЕ.Засега се развива добре,но все още не може да ходи сама само с наша помощ. Naughty newsm39

# 124
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Мира, проблемите с психическото развитие могат да се появят и на по - късен етап. Не е гаранция, че щом сега няма изоставане, такова няма да се появи /при подобни проблеми/  Confused

П.П. Можеш да се регистрираш - става лесно и бързо, отнема само няколко минути, а ще можеш да се ползваш от всички екстри на форум - системата.

# 125
здравейте отново.октомври отиваме на АМР.ИскамДА питам ако решим да слагаме клапа при кой доктор да отидем.Кой е най добрия в поставянето на клапи.От кой сте най доволни.НЯмаме много време. За това ще помоля за бъърз отговор.Ние сме при ЦЕКОВ.Предварително БЛАГОДАРЯ. Stop  bouquet newsm78

# 126
  • София
  • Мнения: 9 826
Препоръчвам Сурчев и Георгиев.Както неколкократно писах нашата клапа я постави Сурчев-за мен като специалист е чудесен. Peace
За Цеков по отношение на поставянето на клапи съм чувала само негативни нещано лични впечатления нямам.

# 127
  • Мнения: 317
Препоръчвам д-р Георгиев, за стотен път:) И все пак лежала съм с момиче на 24-25 години, на което Цеков е слагал клапа като бебе и която никога не е създавала проблеми  Simple Smile. Така че все пак спокойно. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт