Raya

  • 58 485
  • 35
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17511.0

шведска бадемова торта

За тестото:
8 белтъка
200 гр смляни бадеми
220 гр. zахар

За крема:
225 гр. масло
35 гр. нишесте
250 гр. zахар
8  жълтъка
Декор:
75 гр. наряzани на филийки бадеми
пудра zахар

Половината белтък се раzбива добре. Половината от бадемите и половината от zахарта се раzбъркват и се прибавят постепенно към раzбитите белтъци.  Една форма се постила с  хартия zа печене и в нея  се иzсипва тестото. Пече се на предварително на 200° zагрята печка 18-20 мин. След това се иzважда от формата и от останалата половина от продуктите се иzпича второ тесто.
Бaдемовите филийки се zапържват, zа да станат zлатно-zлатисти.

Крема: Маслото се раzтопя на водна баня. Прибавят се zахарта, нишестето и жълтъците и сместа се раzбива на умерена температура 20-25 мин., докато крема се сгъсти.
1/3 от крема се намаzва върху единото тесто, слага се второто отгоре и отгоре се намаzва останалия крем. Поръсва се с бадемите и пудрата zахар.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 847
Боби тъгува за мама. Баба му казва:
- Остави я майка ти - тя само търчи по кафета!
Малкият възмутен:
- Мама не търчи, тя ходи бавно...

# 2
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=11407.0

Морковен сладкиш на Taneto

Да, правилно прочетохте - с моркови.

Рецептата отлежава вече няколко месеца в тетрадката ми, но понеже този форум ми е голям стимул за бъркане на каквото й да е, в събота се стегнах и заформих следния сладкиш, който взе че стана супер:

300 гр настъргани моркови;
2 яйца;
50 грама брашно;
1 бакпулвер, но не целият;
100 гр орехи, едро смлени;
40 гр олио;
1 ванилия;
100 гр пудра захар.

Яйцата с пудрата захар се бият с миксер. Добавят се морковите, ядките, олиото и брашното+бакпулвера, ванилията. Разбърква се хубаво и се пече така че да се получи тънък сладкиш.
Уточнение: пекох го в кръгла форма с диаметър 24 см. Сладкишът се получи с височина 2 см.
Може да поръсите с пудра захар отгоре.

Идеята обаче е пак на Звездев, но от много старо предаване.....
 
 

# 3
  • София
  • Мнения: 3 847
Татко и Боби се разхождат. Татко, доволен от малкия, му казва:
- Боби, много те обичам.
- Хъм, това е една добра новина...

# 4
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73099.0

Ето нещо и от мен. Дано не се подведете от заглавието. Опитайте.

Кекс със моркови

4бр. -яйца
1 1/2 ч.ч. -захар
2 ч.ч.- брашно
2 ч.ч.-настъргани на едро моркови
1 бр.-бакпулвер
1 ч.ч -олио
1 с.л.-канела
1 бр.-ванилия аз слагам повечко

1 ч.ч.= 150гр.
Яйцата се разбиват с ванилията и захарта до побеляване и получаване на кремообразна течност. Постепенно се прибавя олиото. Брашното, бакпулвера и канелата се разбъркват и добавят към яйцата.След това морковите.(по желание орехи). Пече се на умерена фурна(170градуса)

ДА ВИ Е СЛАДКО!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 847
Обаждам се на Боби по телефона:
- Здравей Бобче, как си, мамо?
- Мамо, сега не мога да говоря - зает съм.
- Какво правиш?
- Рисувам. Може ли сега да затвориш телефона, моля?
- Да, мамо. Само исках да ти кажа, че ми липсваш, обичам те и искам да те гушна и да те нацелувам.
- Да, Мамо. Всичките неща ги знам от теб. И ти ми липсваш. Ще говорим като дойдеш...

Последна редакция: ср, 26 сеп 2007, 11:45 от Raya

# 6
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15579.msg288136;topicseen#msg288136

Питка - хризантема

Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно, но не зная дали успях да го обясня достатъчно разбрано.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 847
Боби ми е сърдит, че не искам да му пусна второ филмче, след като е изгледал току що едно. Гледа ме мръсно и ми казва:
- Ти си ... машина! Ти си ... валяк! - прави кръгово движение с ръцете около ханша, - Ти си ... багер! - следват обяснителни, вертикални, загребващи движения пред лицето, - С рога! - извисява се гласът му, докато ръцете рисуват огромни извити напред рога от челото....

# 8
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200155.0

   МЛИН

2 ч.ч брашно
1 ч.ч к.мляко
1 ч.л сода бикарбонат
1 яйце
150 гр. сирене
50-60 гр. масло
сол

Разбитото яйце се смесва с киселото мляко, в което е разтворена содата.
Прибаря се натрошено сирене и брашното.
Сместа се разбърква и се изсипва в намаслена тавичка /малка, моята е 24/18 см./Отгоре се разпределя маслото, нарязано на парченца.
Пече се в предварително загрята фурна.
Аз пека на 175 градуса - 10-15 мин.

Това е оригиналната рецепта.
Аз го правя с олио.Изливам повече в тавата, изсипвам сместа и после с ръка, като натисна тестото олиото омазнява и горната повърхност.
Така ми харесва повече.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 847
Боби е кисел и аз изнервено му викам. Той ме поглежда и ми казва "Мамо, не ми викай, защото знаеш ли кой съм аз?" Аз гледам въпросително, а Боби най-сериозно " Аз съм на мама момчето" ...

# 10
# 11
  • София
  • Мнения: 3 847
Боби играе на компютъра и постоянно бърбори, ние гледаме телевизия и отговаряме автоматично "Да. Добре. Браво.". По едно време таман да из-да-да-каме за пореден път, се усещаме, че малкия е попитал:
- Татко, нали завинаги се отказваш от този компютър?.....

# 12
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231091.0

Такаааа, да се похваля, че за пореден път  направих салата-костенурка, която е импровизация на салата "Шарлота" Поводът бе 70-годишнината на свекърва ми.

Но е с промени в съставките.

За Палачинките:

2 яйца
300 мл. пр. мляко
1/4 ч.л. сода
4-5 с.л. олио
брашно колкото поеме (ползвам брашно с набухватели)

за плънката на палачинките
2 пак. сирене крема
2-3 с. л. кисело мляко
1-2 стръка ситно нарязан пресен лук

От сместа се пържат по-дебели палачинки. Аз ги правя в много голям тиган и ми се получават 4-5 бройки. След като изстинат се мажат със сместа от сирене-крема, завиват се на стегнато руло и се слагат в хладилника за около 30-40 мин.



За салатата:

6-7 варени картофа
2-3 варени моркова
4-5 кисели краставички
2 кутии майонеза (ползвам Лека на Краси)
300-400 гр. варено пилешко месо
подправка за пиле (около 1/2 лъжичка)
3-4 варени яйца
по желание настърган кашкавал

След като палачинките стегнат се нарязват на колела и се нареждат по краищата на купа покрита предварително с фолио. Следващият слой е от настърганите сварени картови смесени с майонеза. И оттук нататък импровизирам с реда на продуктите, като всеки един смесвам с малко майонеза. Накрая пак се слага от картофите да запечатат салатата. Оставя се да престои една нощ.
Да ви е сладко




# 13
  • София
  • Мнения: 3 847
Вървим по улицата, а Боби си е накривил шапката върху едното око и се прави на пират. Получава няколкократни предупреждения, че ще се блъсне в нещо. След няколко крачки той нацелва с глава осветителен стълб и пада. Разтръсква глава и коментира:
- Е, малко оглупях, но нищо...

# 14
  • София
  • Мнения: 3 847
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10318.0

Правя чудесна желирана торта. Става много лесно, лека е и е много вкусна. Дано ви хареса, колкото на мене. Можете да видите как изглежда тук :

Желирана торта

Продукти:

7 желатина
3 кофички кисело мляко
2,5 ч.чаши захар
3 ванилии
3 с.лъжици лимонов сок
5-6 банана
1 компот от кайсии/праскови
1 готов блат

В 3 кафени чашки хладка вода се разтварят 5 желатина. Киселото мляко се разбърква със захарта, ванилията и лимоновият сок. Бананите се нарязват на кръгчета и се слагат в млякото. Добре набъбналият желатин се слага на слаб огън (може на водна баня) и се бърка докато стане на прозрачен сироп. НЕ ТРЯБВА ДА ЗАВИРА. Когато желатина поизстине се изсипва в млечно-плодовата смес и хубаво се разбърква. Блата се слага на дъното на форма за торта, отгоре се залива със сместа. Поставя се във фризер за няколко минути, за да стегне или направо в хладилника. Когато желираната смес се стегне се разтварят останалите 2 желатина в сока на компота. Изчаква се да набъбне желатина и пак се подгрява, за да се разтвори хубаво. Нареждат се плодовете от компота върху тортата. Внимателно (най-добре с лъжица) се покриват със изстиналият сироп. Тората се слага отново на студено. След около час-два тортата е готова за консумация.

Бананите може да се заменят с ананас или друг плод по избор. Вместо плодове, може да се сложи какао и настърган шоколад. Може да се пасират плодовете, вместо да се режат и да се направи желирано плодово мляко. Отгоре, вместо компот може да се желира сок от червени плодове. Може да се наръсят кокосови или шоколадови стърготинки.

Общи условия

Активация на акаунт