Правен въпрос?

  • 1 162
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
Здравейте!
Искам да се допитам до вас по един правен въпрос, касаещ моя позната.
Случаят е следният:
Мъж и жена с дете, подписали брак, живеят в жилището на името на съпруга и неговия брат (предписан на тяхно име от бащата и майката преди сключването на брака). След възникнали проблеми между съпрузите, свекървата, решава да върне собствеността на жилището на свекъра и принуждава майката да подпише протокол, че се съгласява с прехвърлянето на имуществото.
Въпросът ми е, след евентуален развод, майката ще има ли право на жилище до 18-годишна възраст на детето? Или вледствие на подписания документ, тя ще бъде лишена от дом?

# 1
  • Мнения: 3 423
Интересно ми е с какво свекървата принуждава
снахата да подпише протокол? И всъщност това
жилище май остава на снахата само в случай, че
съпругът й и децата починат. Щото това жилище
е придобито преди брака. Но пък сега, ако пак е
в ръцете на свекърите, ако стане нещо с тях, то
една втора от жилището отива в семейството със
скандалите. Оттам, при развод, една четвърт остава
за снахата. Мисля си, че свекървата се е попрецакала с
хода да върне жилището обратно в своите и на свекъра ръце..

Но ми е интересно мнението и на юристите!

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
"Протокола" е излишен, т.к. съпругата няма нищо общо със собствеността на апартамента. При развод и предоставяне на родителските права на съпругата съдът може да и присъди и ползването на жилището, но може и да и бъде определен наем.

# 3
  • Мнения: 278
Въпрос ли е това, що ли? Свободно съчинение може би? "Предписва" някакъв нов правен термин ли е? След като жилището е дарено на двамата братя, преди брака, те владеят равни части, как точно не разбрах майка им изготвила "протокол" и накарала едната снаха да го подпише. Дори по време на брак да го бяха дарили, снахата пак няма права върху жилището. Друга подробност - няма право да живее там независимо на каква възраст са децата, ако съпруга й не е съгласен за това. Синовете и настоящи собственици в случай че са съгласни, подписват не протокол, а дирктно при нотариус нотариален акт. Моите познания стигат до тук, но мисля и по-опитните това ще кажат. Трябва подробности да се дадат, така не става с тези обяснения.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Друга подробност - няма право да живее там независимо на каква възраст са децата, ако съпруга й не е съгласен за това.
Не е вярно - ако жилището е семейно и както казах при развод са и предоставени родителските права, ако няма друго жилище, съдът ще и присъди ползването, колкото и съпругът да възразява.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 158
СЕМЕЕН КОДЕКС
ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ СЛЕД РАЗВОДА

Чл. 107. (1) При допускане на развода съдът предоставя ползуването на семейното жилище на единия от съпрузите, когато то не може да се ползува поотделно от двамата, като взема пред вид интересите на децата, вината, здравословното състояние и други обстоятелства.
(2) Когато от брака няма ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на виновния съпруг, съдът може да предостави ползуването на невиновния съпруг само за определен срок.
(3) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползуването на другия съпруг, комуто е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява.
(4) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да го предостави на другия съпруг, комуто е предоставено упражняването на родителските права, за определен срок.
(5) Ползуването на семейното жилище по ал. 2-4 се прекратява и преди изтичането на срока, ако ползуващият сключи нов брак.
(6) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът служебно се произнася за ползуването на семейното жилище.

# 6
  • Мнения: 2 792

Мъж и жена с дете, подписали брак, живеят в жилището на името на съпруга и неговия брат (предписан на тяхно име от бащата и майката преди сключването на брака). След възникнали проблеми между съпрузите, свекървата, решава да върне собствеността на жилището на свекъра и принуждава майката да подпише протокол, че се съгласява с прехвърлянето на имуществото.
Въпросът ми е, след евентуален развод, майката ще има ли право на жилище до 18-годишна възраст на детето? Или вледствие на подписания документ, тя ще бъде лишена от дом?
  Приписан е, не предписан, вероятно с дарение.
   Тъй като вероятно става въпрос за семейното жилище, според СК :
Чл. 23. Когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Ако липсва съгласие, разпореждането може да се извърши с разрешение от районния съд само ако се установи, че не е във вреда на децата и семейството.
  Така че без съгласието на съпругата няма как да се прехвърли собствеността.
  Мисля, че е по-добре приятелката ти да направи една консултация с адвокат като го запознае с всички подробности, на мен лично ми е трудно да давам он лаин консултация, тъй като всеки един казус е много различен и няма как да се разгледат всички факти.
   

# 7
  • Мнения: 148
bora, много ти благодаря за информацията. Това е същото, което и ние си мислехме: че до навършване на пълнолетие на детето, майката има право да ползва жилището, при положение, че съдът присъжда родителските права на нея.
Причината, поради която тя е подписала въпродния документ, е че самата тя е била в ситуация, в която е била притисната, да не кажа по-грубо манипулирана и не е имала друг избор, освен да положи подписа си. Момичето е твърде доверчиво, и не е очаквала някакъв користен план от страна на свекърва си, да не кажа даже, че не е и прочела документа. Ситуацията е била сложна, била е пребита предния ден от съпруга й и не е очаквала подобна "изненада".

# 8
  • Мнения: 2 792
 Не, не е същото, което сте мислили, това е възможна вероятност, а не гаранция и то ако съда я присъди.
 Тази жена има нужда от юрист, за да се случи вероятността, на която разчитате, доколкото чета и поради други причини, има неправителствени организации, които се занимават с жени подложени на домашно насилие, не и трябва форумска консултация.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 158
Мисля си и друго по посочения от Кифлата чл.23 от СК - още преди развода   - дали не може да се атакува разпореждането с жилището, тъй като съгласието на съпругата е дадено при ситуация на манипулиране и заплашване..... трябва си ровене и четене...Ако се докаже, че всъщност няма съгласие на съпругата - това разпореждане би било недействитено....даже нищожно както се посочва в едно решение на Върх.съд, което открих по темата. Но си трябва иск, дело,  и т.н.
Все пак не съм експерт материята, добре е да направи консултация с адвокат.  
А и както е споменала Кифлата да се обърне например към Анимус или друга подобна организация, щом има и насилие...предлагат и психологическа и юридическа помощ и то безплатна мисля...     

# 10
  • София
  • Мнения: 3 328
  Приписан е, не предписан, вероятно с дарение.
   Тъй като вероятно става въпрос за семейното жилище, според СК :
Чл. 23. Когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Ако липсва съгласие, разпореждането може да се извърши с разрешение от районния съд само ако се установи, че не е във вреда на децата и семейството.
  Така че без съгласието на съпругата няма как да се прехвърли собствеността.
  Мисля, че е по-добре приятелката ти да направи една консултация с адвокат като го запознае с всички подробности, на мен лично ми е трудно да давам он лаин консултация, тъй като всеки един казус е много различен и няма как да се разгледат всички факти.
   
Напълно подкрепям, колега!

# 11
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
  Приписан е, не предписан, вероятно с дарение.
   Тъй като вероятно става въпрос за семейното жилище, според СК :
Чл. 23. Когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Ако липсва съгласие, разпореждането може да се извърши с разрешение от районния съд само ако се установи, че не е във вреда на децата и семейството.
  Така че без съгласието на съпругата няма как да се прехвърли собствеността.
  Мисля, че е по-добре приятелката ти да направи една консултация с адвокат като го запознае с всички подробности, на мен лично ми е трудно да давам он лаин консултация, тъй като всеки един казус е много различен и няма как да се разгледат всички факти.
   
Напълно подкрепям, колега!

Да допълня само, че това не става с протокол, а с нотариално заверена декларация, в която съпругата /в случая/, заявява, че е съгласна, съпругът- собственик, да продаде/ или се разпореди/ със семейното жилище.

# 12
  • Мнения: 148
Абсолютно си права-нотариално заверена декларация.Извинявам се,че не съм в час с правните термини.Не се притеснявам за собствеността,нямам претенции,а за това дали мога да гледам детето си до определен период(18г.-му) във въпросното жилище?

# 13
  • Мнения: 148
Интересно ми е с какво свекървата принуждава
снахата да подпише протокол?


Liske,вярно че е сме в Клюкарника,ама чак пък толкоз Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 1 158
Да допълня само, че това не става с протокол, а с нотариално заверена декларация, в която съпругата /в случая/, заявява, че е съгласна, съпругът- собственик, да продаде/ или се разпореди/ със семейното жилище.


[/quote]

СК не предвижда форма на съгласието - вчера поразрових от спортно любопитство практиката и ще си позволя да цитирам част от него: РЕШЕНИЕ № 644 ОТ 10.07.2000 Г. ПО ГР. Д. № 38/2000 Г., II Г. О. "......разпоредбата на чл. 23 СК не съдържа правило относно формата на съгласието на съпруга - несобственик. Щом това е така, то при спор за неговата липса или наличие, ще са допустими всички предвидени в ГПК доказателства...."

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 14:22 от bora

Общи условия

Активация на акаунт