Български деца инвалиди, живеещи в Испания с родителите си?

  • 1 531
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
ако родители решат да заминат за испания заедно със детето си което е инвалид със телк ще получават ли някакви добавки за детето .важат ли нашите експертни решения там /легализирани разбира се/? много ли докоменти изискват и изобщо как гледат на децата инвалиди там.моля ако някой има информация по въпроса да пише.

Цитат
ako roditeli re6at da zaminat za ispaniq zaedno sas deteto si koeto e invalid sas telk 6te polu4avat li nqkakvi dobavki za deteto .vajat li na6ite ekspertni re6eniq tam[legalizirani razbira se]? mnogo li dokometnti iziskvat i izob6to kak gledat na decata invalidi tam.molq ako nqkoi ima informaciq po vaprosa da pi6e.

Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: сб, 29 сеп 2007, 01:30 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 811
http://www.aquimama.com/0-12/articulos/ayudas-estatales3.shtml
Ето ти малко инфо.Дано ти послужи.
Ина4е заповядай в теми4ката ни,може и други да знаят неЩо по въпроса.

# 2
  • Мнения: 1 128
Споредм мен испанците са доста по толерантни към тези деца.Не мога да ти помогна с нищо конкретно,но ти пожелавам успех.
Влез все пак и в испанската ни темичка,има повече мами и все някоя може да се сети за нещо.

# 3
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Здравей!
Първо трябва да дойдете в Испания, да си извадите исп.документи (лична карта с право на пребиваване - т.нар. тархета или сертификадо, и аз не знам какво точно дават в момента) и след като започнете да си плащате осигуровки в Испания, ще имате право на безплатно здравеопазване. Всъщност, дори и да не плащате осигуровки, ще имате право на безплатно здравеопазване, но ще покрива по-малко неща.
Оттам вече се тръгва по веригата - личен лекар - изследвания - лечение. Не знам какви са спогодбите между Испания и Бъглария за тези неща, дали се признават решенията на ТЕЛК. Много промени станаха с влизането на Бг в ЕС и самите испанци още не са съвсем наясно.
Можеш да пишеш до испанското посолство в София и да поискаш информация, когато става въпрос за такива неща, мисля, че биха те осведомили.
Освен това, зависи много и към коя област (комунидад) сте се насочили, тъй като в отделните комунидадес понякога законите са различни.

Аз лично, бих те посъветвала, ако има на кого да оставите детето, да дойдете първо вие двамата, да се установите малко или много, и тогава да доведете детенцето. Смяната на местоживеенето и страната е изнервящо и за вас, а какво остава за едно дете, което има нужда от специални грижи.

Успех, и ако искаш, тези страници, които си намерила, постни ги тук или в испанската темичка, ще помогнем с превод.

Общи условия

Активация на акаунт