Докога е болничният по майчинство?

  • 504
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Здравейте, днес си взех втория болничен след раждането. Първият беше за 42 дни, вторият за 48 дни. Педиатърката ми каза, че след изтичането на втория трябва да подам молба в работата за ползване на отпуск по майчинство и тя няма да ми дава повече болнични. Това вярно ли е? Аз бях разбрала, че болничен се ползва до навършване  на 9-мес. възраст на детето. И ако е вярно, после започваш да получаваш мин. РЗ ли?

# 1
  • Мнения: 353
Първият болничен е 45 дни преди раждането, от АГ който те наблюдава, вторият е 42 от болницата, където раждаш, а третия е от педито на бебо до изравняване на 135 дни. След това попълваш молба декларация при работодателя до навършване на 9мес. И от там ако не започнеш работа, се попълва някъкво заявление, само че незная къде и ти дават по една МРЗ до навършване на 2 год на детето.

# 2
  • Мнения: 4 388
  Декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО

това е бланката разпечатай и попълни Peace

  http://www.egov.bg./page/main/index.faces
 в Социално и здравно осигуряване, здравеопазване, парични обезщетения 

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 09:25 от mamamari

# 3
  • Мнения: 9 973
общо 135 дни.
остатъка от педито. Peace

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Първият болничен е 45 дни преди раждането, от АГ който те наблюдава, вторият е 42 от болницата, където раждаш, а третия е от педито на бебо до изравняване на 135 дни. След това попълваш молба декларация при работодателя до навършване на 9мес. И от там ако не започнеш работа, се попълва някъкво заявление, само че незная къде и ти дават по една МРЗ до навършване на 2 год на детето.
Peace

# 5
  • Мнения: 53
Благодаря много! Т.е до навършване на 9 мес.възраст, сред тези 135 дни, пак получаваш 90% от РЗ, а не мин.РЗ, нищо че нямаш болничен, така ли?

# 6

Общи условия

Активация на акаунт