относно лецитина

  • 11 615
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 228
Моля кажете по възможност бързо как се пие това чудо????Не зная какво да правя,май вървя към рязане.Имам огромно червено птно

# 1
  • Мнения: 1 440
Ако започнат симптоми на запушване се пият 4-5 капсули дневно до подобряване на състоянието. След това се намалява плавно до 1 х ден профилактично Peace Каква марка лецитин си взе? Кажи повече за състоянието си?

# 2
  • Мнения: 336
Много се извинявам, нямам за цел да създавам напрежение, но ме интересува това лекарско предписание ли е? Веднъж случайно попитах лекар във връзка с приема на лецитин, при което той много се изненада и каза: "Как така ще пиеш лецитин? В никакъв случай".
Та ще съм благодарна, ако някой посочи на мен и всички заинтересувани, предписание за приема на лецитин от медицинско лице.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
В България - надали ще чуеш от мед. лице за лецитин и прилагането му. Консултантите по лактация навън обаче го препоръчват според ситуацията. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136347.0

# 4
  • Мнения: 336
Много се извинявам, нямам за цел да създавам напрежение, но ме интересува това лекарско предписание ли е? Веднъж случайно попитах лекар във връзка с приема на лецитин, при което той много се изненада и каза: "Как така ще пиеш лецитин? В никакъв случай".
Та ще съм благодарна, ако някой посочи на мен и всички заинтересувани, предписание за приема на лецитин от медицинско лице.

Реших да видя какво мога да намеря в мрежата:
There is no Recommended Dietary Allowance (RDA) for lecithin, but most doctors suggest two tablespoons of lecithin granules be sprinkled on food each day (yogurt, soups, cereal, etc.). Excessive doses of lecithin can cause dizziness, nausea, and vomiting, so don’t take megadoses of this supplement without first consulting a physician.

Затова и апелирам да не се прескача консултацията с лекар! Независимо, че става дума за хранителна добавка или нещо, което на пръв поглед изглежда невинно.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Именно - мегадози. За да се предозираш, трябва да приемеш над 50 грама лецитин на ден. Което е много.
Впрочем, самолечението никога не е добра идея, винаги е удачно да се питат разбиращи, дори просто като консултация.

# 6
  • Мнения: 336
Благодаря за отговора и за линка, Гуспойца Бу.
На разтрвожената кърмачка пожелавам с или без помощта на лецитин да се справи със ситуацията и ако това ще те успокои, bravy, аз също минах през това - буца в долния (към пъпа) лоб на гърдата, зачервяване, болка, темп. над 38'. По съвет на гинеколога ми ограничих течностите и не спирах с компресите и цеденето. Също така всеки път слагах беба първо на тази гърда, а другата, при нужда, поизцеждай. Друг вариант - изцеждаш колкото успееш и тогава слагаш гладно бебе на гърдата. Това ми помогна при втория случай, когато само едно каналче ми се беше запушило, но доста сериозно.

# 7
  • Мнения: 336
Ето и още малко информация (или по-точно извадка) от тук:

Generally, lecithin is regarded as safe except for people who are highly allergic to soy. However, the late Robert Atkins, MD, advised patients not to take large doses of supplemental lecithin without extra vitamin C to protect them from the nitrosamines formed from choline metabolism.

Най-общо, лецитинът е считан за безобиден с изключение на хората, които са силно алергични към соя. Въпреки това обаче покойният Робърт Атикинс съветва пациентите, в случай, че приемат високи дози лецитин като добавка, да приемат и екстра доза вит. C, който възпрепятства образуването на нитрозамини (тъй като са карциногенни /причиняващи рак/, бел. моя), съпътстващо обмяната на холина (на който Гуспойца Бу е обърнала изрично внимание и в ликнатата тема).

Надявам се е ясно, че не се заяждам, а напротив.

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 16:11 от Иглика

# 8
  • Мнения: X
Аз вземам Лецитин на Wallmark, май 30 капсули са вътре. Пия 2х2 ако имам преблем за деня. Мисля, че може по 4 наведнъж да се вземат, при запушване. Това по съвет на консултант по кърменето. Профилактично не вземам, ама те ми се запушват често, та все едно си го взимам и профилактично. В момента дори съм с компрес от вода и спирт и ще предложа на бебо да суче от нея после. Надявам се да се оправи. Стискам палци и на теб.

# 9
  • Мнения: 228
Много ви благодаря момичета на мен именно това ми помогна,така здраво се бях запушила,чеее....в чудо се видях.Първо на 2ри имах запушване и силно зачервяване в долния десен 'квадрант"ако може така да се нарече и с цедене и компреси се отпуших някак,махна се и петното,на същата гърда но централно горе се оказах запушена в 5 сутринта на 3ти без червенина,почнах с горещи компреси и цедене-отново,но повече от 30 милилитра трудно изцедих,в 9 вече се събудих със зверска болка и зачервяване,което ставаше все по-червено.Сетих се за лецитина,а и една колежка ме подсети за зелеви листа.След като го взех и цял слетобед компреси с температура от 40 градуса успях да изцедя 60 милилитра и гърдата омекна,температурата спадна малко от парацетамол и аналгин,а според мен основно спадна от успеха с изцеждането.Продължих и през нощта компресите плюс лед и зелев лист.А сега помолих батко да ми вземе Refrigerans,някой нещо знае ли по въпроса с употребата му,вчера за пръв път чух от етърва ми за него,като тя по тукашните форуми е чула много да го хвалят,но аз нямам никаква информация,как действа,как се ползва,освен,че на него пише само за ветеринрно медицинска употреба Joy е нали е кравешко все пак. hahaha То не,че не съм като крава сега,тя и нощницата ми на кравички и с процепи за вименцето,та Joyнормално да премина към животинските дофтори още малко.

# 10
  • Мнения: 1 440
Аз също съм на мнение, че е добре преди прием на каквото и да било да се консултираш с лекар. Да, но тук наистина почти не са чували за лецитина като помощно средство за отпушване на канали. Блъскат АБ и сякаш това е единственият начин Tired При мастити и абсцеси - да, но защо като всеобщо лечение на кърмачки с проблеми при кърменето.
Препоръчителната дневна доза е 1 таблетка, но в дните, когато съм имала сериозни проблеми пиех по 3. Това продължаваше около 3 дни и после пак по 1 за няколко дни.
Като писах профилактично, нямах предвид цял живот да се пие  Mr. Green  На мен лично лецитинът и цеденето ми помагаха Peace

П.С. Когато направих първия мастит акушерката ме посъветва да взема окситоцин, за да се "отпушели" каналите. Когато отидох на преглед на гърдите при специлист и казах за това, той ме пита: "Защо? Искаш да спреш кърмата ли?". С това само илюстрирам колко противоположно е мнението на мед. лица относно едно и също нещо Naughty

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Дори при мастит не винаги е наложително да има прием на АБ.

# 12
  • Мнения: 336
Само да уточня, че обръщайки внимание на действието на лецитина и това, че е разумно преди приема му да се направи консултация с лекар, не съм имала предвид, че не действа. Щом толкова много жени са пробвали и има ефект, излишно е да се спори.
Друг е въпросът дали освен ползата няма и вреда. Както за майката, така и за нейното бебе.

И още нещо - въпреки проблемите на здравеопазването ни и честите случаи на некомпетентност, според мен е абсурдно всички български лекари да бъдат поставени под общ знаменател като неграмотни и изостанали. Колкото до употребата на даден медикамент, пак повтарям, нужно е най-напред да се знае какви са нежелателните реакции и след това - какви са показанията.
Лично мнение
/no offence 

# 13
  • Мнения: 324
Може ли лецитин да се пие профилактично /преди появата на запушвания/, поне докато се регулира кърмата?
Честно казано, кърменето на първото ми дете беше абсолютен кошмар, ще ми се сега да взема каквито мога предпазни мерки предварително.
Чела съм някъде, че май е алерген?  newsm78

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само да уточня, че обръщайки внимание на действието на лецитина и това, че е разумно преди приема му да се направи консултация с лекар, не съм имала предвид, че не действа. Щом толкова много жени са пробвали и има ефект, излишно е да се спори.
Друг е въпросът дали освен ползата няма и вреда. Както за майката, така и за нейното бебе.

И още нещо - въпреки проблемите на здравеопазването ни и честите случаи на некомпетентност, според мен е абсурдно всички български лекари да бъдат поставени под общ знаменател като неграмотни и изостанали. Колкото до употребата на даден медикамент, пак повтарям, нужно е най-напред да се знае какви са нежелателните реакции и след това - какви са показанията.
Лично мнение
/no offence
Само че - лецитинът не е лекарство. А хранителна добавка. Пък лекарите много рядко се занимават с такива, при това не ги приемат насериозно и обичайно не ги използват - което означава, че търсенето на лекар, който е запознат с употребата му конкретно при кърмачки, е мисията невъзможна в по-малък град и отнемаща много часове, ако си в голям такъв.
Лецитинът представлява обикновен триглицерид, който се съдържа в множество храни, включително в майчиното мляко. Не представлява проблем за бебето - защото алвеоларните стени не биха пропуснали по-високи от обичайните за кърмата дози триглицериди (това според Хейл, който е експерт по приема на медикаменти по време на кърмене). Мегадозите могат да предизвикат проблем при майката, ако са наистина мега-такива. Въпросът с холина (на който може да се дължат някаквите странични ефекти, които са гадене и прилошаване и много рядко - клинична депресия) стои така - не е ясно колко от лецитина се метаболизира до моноглицериди и колко става на холин. Максимално препоръчваната доза от лецитин при кърмачески проблеми е 4800мг, а допустимата доза на холина е 3,5 грама (3500мг) дневно. Т.е. за да се докара толкова трябва да се метаболизира почти на 100% всичкия лецитин в холин, което е много малко вероятно. И пак според Хейл - в литературата липсват ясни указания и дозировки за употребата на лецитин (което не пречи да се ползва изключително широко в хранителната промишленост - буквално всичко, което ядем, съдържа лецитин под някаква форма, особено сладките (и мазните) неща).
Ако някой реши специално да търси мнения на специалисти за лецитина, по-добре да се обърне към диетолози и специалисти по хранене - доста по-вероятно е те да са по-запознати с ролята му, отколкото редовия педиатър (хеле пък гинеколог).
Арабела, по принцип може да се приема лецитин профилактично, но е по-добре да помислиш първо за другите неща, на които може да са се дължали проблемите ти - например хиперлактация от постоянно цедене? Както и да обърнеш внимание на диетата си и да ограничиш източниците на наситени и транс-мазнини (полуфабрикати, колбаси, маргарин, всякакви видове готови сладкиши и некачествен шоколад). Лецитинът действа на принципа на емулгатор - не позволява мазнините да се слепват и да образуват агрегати, които може да запушат млечните канали. Но - не може да предотврати проблемите от твърде многото мляко и задръжката му, която причинява пробив на клетъчните стени, излив на мляко в междуклетъчните пространства и съответното възпаление (което е нещото, което се случва при мастит, без да е нужно да има запушване, а само задръжка на мляко, което разпъва клетъчните стени). Т.е. лецитинът не е универсално средство.

Общи условия

Активация на акаунт