Ако не е запек, какво е?! Спешно...

  • 3 266
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 289
Здравейте,
Отварям нова тема, защото от 2 седмици вече чета и разпитвам, но не получавам от никъде адекватен отговор, а детенцето ми се мъчи непрекъснато.
Бебенцето ми е на 5 седмици. От 2 седмици спря да ака: първия път го чакахме два дена и му дадохме Дуфалак по съвет на педиатърката ни(чайове и други подобни не иска въобще- само на кърма е). Два дена се изходи по два пъти, после- по един път на ден, до тази събота. Чакахме го пак 2 дена и пак Дуфалак. Сега от понеделник сутринта не е акал. Снощи му дадохме Дуфалак, но днес нищо. Пробвахме няколко пъти с термометър- един-два пъти се показа(само толкова обаче) малко изпражнение, но с идеален цвят и консистенция за всяко здраво бебе,т.е. не е твърдо както при запек(а не излиза, стои си вътре). До третата си седмица бебо пълнеше памперса при всяко ядене. Храним се само с кърма и на поискване. Вода не иска въобще. Едва му измивам устичката след хранене с 1лъжичка глюкоза. За 1 месец наддаде 1.600кг, но пък когато го теглихме не беше акал за втори ден. Много се мъчи, защото го виждам как непрекъснато се напъва(буден или заспал), а понякога чак се разплаква от това,че не може да се изходи.  smile3518 Правим масажи на коремчето по часовниковата стрелка, редуваме ги с прибиране на крачетата към коремчето. То даже милото вече като че усеща, че искам да му помогна и напъва заедно с мен. Преди се сърдеше като го притискахме с крачета.
Казаха ми, че е възможно да не знаел как се ака. Но пък как го правеше първите 3 седмици.
Казаха, че кърмачетата преработвали кърмата много добре. Но пък 2-3 дена за дете, което даже нямаше и месец?!!!
Мислих си дали не ми се сменя кърмата със зряла. Нали около 5-6та седмица след раждането идва зрялата кърма? И да реагира в резултат на това. Но навсякъде пише, че едномесечните бебета трябва да акат не по-малко от 2 пъти на ден.
Съжалявам ако на места съм неясна, но не съм на себе си вече. Лекарката казва,че всичко е супер, а определено според мен му има нещо на детето. А, да спомена, че и аз съм със запек.
Тази сутрин пък се притесних от факта, че за 4 часа памперса беше сух - може би само с 1 пиш. Това пък никога не се е случвало, но през деня беше добре.
Имате ли идея какво му става на бебето? Случвало ли ви се е на вас такова нещо? Или пък кой може да знае?

# 1
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 223
колко наддаде за месеца ? Мисълта ми е дали яде достатъчно за да ака ?

# 2
  • Мнения: 8 585
Здравейте,
Отварям нова тема, защото от 2 седмици вече чета и разпитвам, но не получавам от никъде адекватен отговор, а детенцето ми се мъчи непрекъснато.
Бебенцето ми е на 5 седмици. От 2 седмици спря да ака: първия път го чакахме два дена и му дадохме Дуфалак по съвет на педиатърката ни(чайове и други подобни не иска въобще- само на кърма е). Два дена се изходи по два пъти, после- по един път на ден, до тази събота. Чакахме го пак 2 дена и пак Дуфалак. Сега от понеделник сутринта не е акал. Снощи му дадохме Дуфалак, но днес нищо. Пробвахме няколко пъти с термометър- един-два пъти се показа(само толкова обаче) малко изпражнение, но с идеален цвят и консистенция за всяко здраво бебе,т.е. не е твърдо както при запек(а не излиза, стои си вътре). До третата си седмица бебо пълнеше памперса при всяко ядене. Храним се само с кърма и на поискване. Вода не иска въобще. Едва му измивам устичката след хранене с 1лъжичка глюкоза. За 1 месец наддаде 1.600кг, но пък когато го теглихме не беше акал за втори ден. Много се мъчи, защото го виждам как непрекъснато се напъва(буден или заспал), а понякога чак се разплаква от това,че не може да се изходи.  smile3518 Правим масажи на коремчето по часовниковата стрелка, редуваме ги с прибиране на крачетата към коремчето. То даже милото вече като че усеща, че искам да му помогна и напъва заедно с мен. Преди се сърдеше като го притискахме с крачета.
Казаха ми, че е възможно да не знаел как се ака. Но пък как го правеше първите 3 седмици.
Казаха, че кърмачетата преработвали кърмата много добре. Но пък 2-3 дена за дете, което даже нямаше и месец?!!!
Мислих си дали не ми се сменя кърмата със зряла. Нали около 5-6та седмица след раждането идва зрялата кърма? И да реагира в резултат на това. Но навсякъде пише, че едномесечните бебета трябва да акат не по-малко от 2 пъти на ден.
Съжалявам ако на места съм неясна, но не съм на себе си вече. Лекарката казва,че всичко е супер, а определено според мен му има нещо на детето. А, да спомена, че и аз съм със запек.
Тази сутрин пък се притесних от факта, че за 4 часа памперса беше сух - може би само с 1 пиш. Това пък никога не се е случвало, но през деня беше добре.
Имате ли идея какво му става на бебето? Случвало ли ви се е на вас такова нещо? Или пък кой може да знае?

Деца, изключително на кърма, могат да имат само едно изхождане на всеки 5-7 дена.
Само по себе си това не е проблем, и никакви намеси не са нужни.

Знаенето на този факт е основен елемент от базовата квалификация на всеки педиатър. Даването на "разхлабителни" по този повод е абсолютно нежелателно.

При положение, че кърменето и кърмата са достатъчни (има критерии за оценка на това) и детето от прегледа е здраво, нищо повече не е нужно да се прави, освен да оставите детето на спокойствие.

# 3
  • Мнения: 289

[/quote]
Деца, изключително на кърма, могат да имат само едно изхождане на всеки 5-7 дена.
... освен да оставите детето на спокойствие.

[/quote]

Но той непрекъснато се напъва, до почервеняване на лицето. Съвсем ясно се вижда, че иска да ака. И не искам да се повтарям, но той е на 1 месец и 6 дена, т.е. много малък още за акане на 5-7 дена, не мислите ли? Не искам да споря, но как от 10 пъти дневно ще започне да го прави веднъж на 5 или 7 дена?!!! Ако е така, на какво се дължи?
Благодаря за отговорите.

# 4
  • Мнения: 941
След като е на кърма,това,че и ти си със запек оказва влияние.Започни да ядеш по-разхлабващи неща,да не изброявам,сигурна съм,че знаеш какво Peace Не искам да споря със специалистите,но ти виждаш,че детето се мъчи,тежко му е,иска да ака.Една майка в твоето положение не остава равнодушна,права си и аз бих се притеснила Sad

# 5
  • Мнения: 8 585
Цитат
Но той непрекъснато се напъва, до почервеняване на лицето. Съвсем ясно се вижда, че иска да ака. И не искам да се повтарям, но той е на 1 месец и 6 дена, т.е. много малък още за акане на 5-7 дена, не мислите ли? Не искам да споря, но как от 10 пъти дневно ще започне да го прави веднъж на 5 или 7 дена?!!! Ако е така, на какво се дължи?
Благодаря за отговорите.

Това, което наричате "напъване" в случая не е белег на запек, а на усилена перисталтика по време или след храненето. И е напълно нормално явление...
Да, в началото може да има по 10-ина изхождания дневно, но именно в тази възраст изключително кърмените деца разреждат изхожданията.

Понякога, ако кърмата намалява, пак може да има такова разреждания на изхожданията. Но това лесно се разбира по редица белези. В този случай добавката коригира честотата на изхожданията.

Ако запазите хладнокръвие, и внимателно изследвате само темата за достатъчността на кърмата, ще избегнете големи перипетии.
Разбира се детето трябва да се прегледа от педиатър и да се убедим, че няма други съпровождащи проблеми.

Даването на вода НЕ предпазва от млечница, и е без смисъл да "тормозите" детето.

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 21:14 от Birdie

# 6
  • Мнения: 8 585
След като е на кърма,това,че и ти си със запек оказва влияние.Започни да ядеш по-разхлабващи неща,да не изброявам,сигурна съм,че знаеш какво Peace Не искам да споря със специалистите,но ти виждаш,че детето се мъчи,тежко му е,иска да ака.Една майка в твоето положение не остава равнодушна,права си и аз бих се притеснила Sad
Няма такива "връзки".
Да, притеснително е в тези случаи.
Успокояваме майките само. Само това е нужно, ако след преглед педиатъра не е намерил никакви други патологични белези или състояния.

# 7
  • Мнения: 941
сега се сетих нещо-бях чела в книгата на д-р Спок,че бебетата нямат координация на мускулите-с едни напъват,с други задържат Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 423
ние имаме същия проблем, но засега сме на фазата педиатъра ни предписа дуфалак и съм дала един път(днес), и 4естно казано не смятам да давам пак, въпреки 4е тя каза да го давам поне една седмица. а досега всичко си беше наред.ние също сме само на кърма

# 9
  • Мнения: 8 585
Ако ме послушате (след подробен преглед на детето, и пълна убеденост, че детето няма други проблеми) ще спечелите.

Желая приятна вечер на всички.
Който иска повече инфо, знае как да ме намери тук Wink.

# 10
  • Мнения: 130
Навремето и ние имахме същия "проблем".Много се притеснявах тогава,но всичко се оправи като минахме на смесено хранене и по-твърда храна.
Не се тревожи,кърмата се усвоява пълноценно,няма баластра-така ми казваха докторите.Успех  bouquet

# 11
  • Мнения: 289
Ако ме послушате (след подробен преглед на детето, и пълна убеденост, че детето няма други проблеми) ще спечелите.

Желая приятна вечер на всички.
Който иска повече инфо, знае как да ме намери тук Wink.
Кърмата е предостатъчно. Слава богу, за сега имам. За подробен преглед...хм, педиатърката го видя, претегли, премери и каза,че всичко е наред.
Значи нищо да не правя, а да го оставя така? Колко време грубо би могло да продължи това?
И защо коремчето му е твърдо? Нормално ли е? Няма колики от доста време или са много слаби.
Благодаря.

# 12
  • Мнения: 8 585
Първо и най-важното е добър педиатричен преглед. Ако не сте доволни, извикайте друг лекар.
Ако не се намери нещо обезпокояващо, оставете детето- обикновено се изхождат сами на около 3-4 ден.
Следете теглото -то ще покаже дали кърмата е достатъчна.

Не давайте на детето лекарства по този повод, не правете "клизми", термометри, мушкато и т.н. (за които съм чел тук, че ползват).

# 13
  • Мнения: 941
Miss pretencia,какво стана,изака ли се детенце?

# 14
  • до канала
  • Мнения: 518
Колко време грубо би могло да продължи това?
При нас продължи до захранването т.е. до 6м..Синът ми акаше на около 7дни,но се е случвало и 10 дни да не ака.Педиатъра го нарече "фалшив запек" и ми обясни че кърмата се абсорбира мн. добре от организма и просто няма какво да изака.Когато напълнеше памперса акото беше кашесто което според мен означава че не е запечен.При запека все пак акото е твърдо и е на "барабонки"Дано съм ти била полезна.

Общи условия

Активация на акаунт