Бадемово мляко!

  • 5 767
  • 17
  •   1
Отговори
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Понеже ми предстои скоро захранване на изключително кърмаче искам да попитам какво знаете за бадемовото мляко! Аз намерих това:
Almond-Бадем
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 580 kcal   2420 kJ
Carbohydrates     20 g
- Sugars  5 g
- Dietary fiber  12 g   
Fat 51 g
- saturated  4 g
- monounsaturated  32 g   
- polyunsaturated  12 g   
Protein 22 g
Thiamin (Vit. B1)  0.24 mg   18%
Riboflavin (Vit. B2)  0.8 mg   53%
Niacin (Vit. B3)  4 mg   27%
Pantothenic acid (B5)  0.3 mg  6%
Vitamin B6  0.13 mg 10%
Folate (Vit. B9)  29 μg  7%
Vitamin C  0.0 mg 0%
Calcium  248 mg 25%
Iron  4 mg 32%
Magnesium  275 mg 74% 
Phosphorus  474 mg 68%
Potassium  728 mg   15%
Zinc  3 mg 30%
 Взето е от: Percentages are relative to US
recommendations for adults.
Source: USDA Nutrient database
Понеже смятам да захраня с домашно приготвена оризова каша, може ли да добавям бадемово мляко, вместо кърма, т.е. във всичко да добавям това мляко, а не кърма! Не ми допада да се цедя, не че няма! Донесено ми е от Испания, т.е. гарантира добро качество. Със същото мляко е отгледано 2 месечно бебе, всичко му е наред! Съдържанието му е бадеми, вода и глюкоза!
Търсих, но има много стара тема по въпроса и е бедна на интересуващата ме информация!
Благодаря предварително на отзовалите се!     bouquet

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 21:52 от drize

# 1
  • Мнения: 2 616
Няма ли опасност от алергизиране заради това, че е мляко от ядка все пак? newsm78 Провери го само като опция, не искам да ти подхранвам притесненията само

Моето дете яде и от нашата храна, заради принципа на педагогическо захранване, та вече хапва по малко кокосово мляко, то и то е ядка  newsm78, ама пък пропорциите при ПЗ са съвсем малки, да не кажа миниатюрни, а и млякото е част от соса на оризовите ни спагети  Embarassed. Много му харесва. Марката на млякото е ТАЙ, на кутията пише че има само кокосово мляко и вода-без оцветители или консерванти.

# 2
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
То колко ли ще яде от него! Също минимална доза ще е! На една лъжичка оризова каша, няма да е пада много мляко! За алергена не се притеснявам, ако има странична реакция ще го спра естесвено!  Joy

# 3
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
А защо не разреждаш с адаптирано мляко, така избягваш цеденето. Бадемовото мляко ми се струва рисковано. Все пак основната храна на бебетата до 1 г. е кърмата или АМ, но ако си решила да експериментираш ти желая успех  Peace.

# 4
  • Мнения: 8 242
Не бих дала такова чудо на малко бебе, особено за захранване. Не мисля, че е подходящо  Naughty
Като не ти се цеди - давай с вода. Аз никога не съм добавала кърма или АМ. Не е необходимо, ако си кърмиш на поискване останалото време.

# 5
  • Мнения: 3 760
 Shocked
До тригодишна възраст избагвай както ядките, така и и техните производни.
Аз не бих дала бадемово мляко преди тази възраст, а на бебе под годинка съвсем не мога да си го представя  Thinking
П.С. Каши не съм правила, просто варя съответното зърно и пасирам или мачкам. Т.е. каквото правя го правя с вода.
Колкото до това, че ако прояви алергична реакция ще престанеш да даваш, знай, че рискуваш да го алергизираш за цял живот. Т.е. детето едва ли ще израсте точно тази алергия  Wink

# 6
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
От тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65141.msg1189540;topicseen#msg1189540 Ниско алергенна диета (за възрастни и деца с алергии или обремененост)
намерих това:
1. Все пак, всъщност само 2-5% от възрастните и 2-8% от децата са алергични към определени храни. Останалата част от хората по-скоро имат непоносимост към дадена храна, или са чувствителни към определени храни, отколкото да имат алергия към тях.
2. Най-добрият избор

Следващите храни са с най-малка вероятност да предизвикат алергични реакции:
Напитки:
·   Бадемово мляко
.....................
 Всички сте прави   bouquet, но да не забравяме, че ако има алергична обремененост тогава трябва да се плаша от тези алергии! Но нито аз, нито мъжът ми, нито някой в семействата ни е алергичен къ нещо! Така, че смело ще пробвам!
Дозата не е 100мл или 200мл, а нищожна! Знаете колко е 1ч.л. оризова каша и колко е кърмата вътре!
 Исках да се включат пробвали майки да дават такова мляко, но май нямам късмет!   bouquet

# 7
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
А защо държиш да е бадемово мляко?

# 8
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
А защо държиш да е бадемово мляко?
Заради полезните му съставки! В първият пост ги има! И е сладко, като кърмата, защото има глюкоза! За това!  bowuu

Последна редакция: пт, 05 окт 2007, 15:34 от drize

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според мен можеш да почакаш с експериментите. Много силно се съмнявам, че това мляко е одобрено като храна за бебета и малки деца - фактът, че с него е отгледано бебе, съвсем не го превръща автоматично в храна, подходяща за хранене на бебета (и у нас много деца се отглеждат на кисело мляко със захар, че и с по-ужасни неща).
Няма никаква нужда да добавяш мляко в кашата за захранване - нали след това ще си кърмиш пак, т.е. детето ще си получи всичко необходимо и без да се налага да му осигуряваш допълнително полезни съставки.
Пиши на ЛС на Афродита - тя е вегетарианка и ако правилно си спомням, беше ползвала домашно приготвено бадемово мляко (което е различно от това фабрично произведено), но поне е човек, който наистина има някакъв опит с него.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 734
В "Книга за кърменето" на Хана Лотроп съм чела за бадемовото мляко.Тя го препоръчва като течност за пиене на по-големи,захранени кърмачета,които не искат вода.Дадена е рецепта за домашното му приготвяне,ама за фабрично такова не се упоменава нищо...

# 11
  • Мнения: 5 500
hedra, мила, не съм вегетарианка Joy просто не давах на големия месо докато не тръгна на градина. И сега не му е фен, но това е друга тема!
Това е доста спорна тема с вече наложено мнение по нея, аз по принцип не пиша вече в такива теми, но щом авторката ме пита ще кажа:
1. не вярвам в алергии
2. мед съм дала на големия много рано, може би 2-рия месец капчица капната във водата, беше на АМ, постепенно увеличавах дозата
3. давала съм глутенираните овесени ядки също от 6-7 м със смлени орехи, бадеми и лешници вътре. И досега така ги яде.
4. на малкия мед дадох на 11 м, когато поиска да яде овесените ядки на батко си, до тогава беше изцяло на кърма
5. храня природосъобразно, доколкото това може да ми позволи детската градина
6. лекувам ако се наложи с хомеопатия
Това го пиша по повод евентуалните алергии, с които всички са наплашени. Според мен спорите на ботулизъм ли беше в меда са много повече в месото, и то в консервираното месо. Ядките биха могли да се избягват от малки деца, НО само ако са цели, големи и едри парчета и могат да предизвикат задавяне! Но, това може да го стори и един обикновен бонбон или близалка!
Смятам, че дори адаптирано, млякото си е от крава и ако ще предизвиква алергии на съответното дете, то много по-голяма е вероятостта това да го стори то, а не бадемовото мляко.
Накрая за бадемовото мляко: аз съм приготвяла на големия бананов шейк с него. Не се сещам за възрастта вече.
Смилам орехи или бадеми (има такива мелачки за ядки, които ги правят много ситни), слагам няколко лъжици в шейкър с вода и пускам да се разбива (съжалявам, не мога да дам точни пропорции, по принцип си готвя на око). След това прецеждам, връщам обратно в измития шейкър ореховото/бадемовото мляко, слагам вътре банан и разбивам пак. Това е много по-здравословен шейк от този с прясно мляко.
drize, това испанско мляко не ми е познато и не съм ползвала! За него нищо не мога да ти кажа! Но, hedra е права, защо изобщо искаш да добавяш нещо в кашата? Прави я с вода щом кърмиш така или иначе. А испанското мляко ти го изпий, то ще отиде в кърмата, особено ако си направиш бананов шейк с него ще увеличиш и млеконадоя Joy
Сега й видях мерките на г-жица Селин, защо искаш да я захранваш? Защото става на 6 м ли? Че тя кърмата ти просто се грижи перфектно за нея!!! Защо не я оставиш сама да пожелае да яде нещо различно?

# 12
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
hedra, мила, не съм вегетарианка Joy просто не давах на големия месо докато не тръгна на градина. И сега не му е фен, но това е друга тема!
Това е доста спорна тема с вече наложено мнение по нея, аз по принцип не пиша вече в такива теми, но щом авторката ме пита ще кажа:

AFRODDITA, ако имаш желание, може да споделиш опита си със захранването без месо в тази тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188148.0, ще е от полза на доста хора   Grinning.

# 13
  • Мнения: 19 284
щом толкова държиш на бадемовото мляко защо не изчакаш да въведеш малко повече храни и бебчето да поотрасне и тогава да го предложиш.аз също разреждам кашите с вода.

# 14
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806

1. не вярвам в алергии аз също, но хората са така наплашени от тях, че продължават да всяват страх във всеки
Смятам, че дори адаптирано, млякото си е от крава съвсем вярно, но него всички го дават, които не кърмят разбира се, а децата им са добреи ако ще предизвиква алергии на съответното дете, то много по-голяма е вероятността това да го стори то, а не бадемовото мляко.
Но, hedra е права, защо изобщо искаш да добавяш нещо в кашата? за да е сладко, да й се харесаПрави я с вода щом кърмиш така или иначе. А испанското мляко ти го изпий, аз всеки ден от 1 месец насам ям всеки ден по една супена лъжица, защото е концентратто ще отиде в кърмата, особено ако си направиш бананов шейк с него ще увеличиш и млеконадоя Joyох, нямам нужда да го увеличавам, то прелива, ако има още 2 да кърмя
Сега й видях мерките на г-жица Селин, защо искаш да я захранваш? Защото става на 6 м ли? Че тя кърмата ти просто се грижи перфектно за нея!!! Защо не я оставиш сама да пожелае да яде нещо различно?ами тя вече желае за това ще я захраня, днес и дадох една троха, микро доза хляб, биологичен , пък да видим

Може да се поинтересувам повече за педагогическото захранване!
Благодаря ти AFRODDITA добре е да има и сродни души! Знаех си, че не съм сама!   bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт