Боб със свински бут-спешно!!!

  • 1 402
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 305
Значи,за първи път ще прав боб  Rolling Eyes ,по молба на близък и така....Сложих да се вари.Към 2 часа вреше,после в отделна тенджера сложих в малко масълце,нарязания на парченца свински бут,добавих чубрица и доматен сок,прибавих и боба.и сега какво да го правя??Трябва ли да му слагам друго,то много рядко стана.Дали да го сгъстя с брашно?А нещо като заливка прави ли му се?Благодаря предварително  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 323
Запържи в малко олио една глава лук и една ситно нарязана чушка . Изсипи боба със свинското. Долей малко от соса и запечи във фурната. Можеш да сложиш и малко джоджен.

# 2
  • Мнения: 5 001
И аз съм "ЗА" за запръжката...лук + 1 с.л. брашно и червен пипер после задължително джоджен.... Grinning

# 3
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Аз нарязвам и малко праз със зеленчуците.

# 4
  • Мнения: 2 755
Аз варя заедно боба с месото от самото начало. Накрая слагам лук, а понякга и морков. Домата го слагам в запръжката, а подправката е единствено джоджен. Така с малко усилия и миене на тенджери винаги ми става хубав, а месото става на мозък.

# 5
  • Мнения: X
Божкей-й-й, вие ме убихте!
Аз слагам всичко  в теджерата  още в самото начало- и боб, и месо, и лук, и домат, и морков,  и зехтин (аз готвя със зехтин)... абе въобще  всичко.
Оставям го на слаб огън и забравям, че готвя.
Става разкош!

# 6
  • Мнения: 533
Божкей-й-й, вие ме убихте!
Аз слагам всичко  в теджерата  още в самото начало- и боб, и месо, и лук, и домат, и морков,  и зехтин (аз готвя със зехтин)... абе въобще  всичко.
Оставям го на слаб огън и забравям, че готвя.
Става разкош!

И аз така , само домата го слагам накрая.

# 7
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Преди време разказах моята версия на един младеж , ето , прочети ако ти върши работа --
Здравей мило момче - ако някой ти каже , че да свариш вкусен боб е най-лесното нещо на света , не му вярвай ! Баща ми преди много години се озовал в дебрите на балкана у бабата на свой колега - тя не ги очаквала и имала за обяд постен бобец . Баща ми ли бил гладен , боба ли бил божествено вкусен незнам , но лапал като за световно , че и по брадата му течало  , а бабето ги подканяло - "Хапнете си баба , той бобеца  хубаво увря , маже се като лайно " . Е и тая приказка не могла да го откъсне от паницата , но и до днес обикаля тенджерата и съветва - " Оставете боба добре да уври , да се маже като ...." , нали се сещаш!!? За да си свариш добре боба са ти необходими на първа стъпка - боб от добър сорт , мека вода и търпение да го свариш както е казала бабата . Може да се поспори за това дали е добре да се изхвърля първата вода - някой казват , че е пръдлива , аз казвам , че ако е пресен , тазгодишен , това не е необходимо - губи се вкуса . За жалост , ако не живееш на село и пазаруваш от супермаркета такъв няма да намериш  сега , а чак в късната есен . Избери по-дребен сорт , по-добре увира и е по-вкусен - измий го в гевгир под течаща вода , за да паднат всички химикали , с които го обработват срещу гъгрици , завари го в тенджера и я изхвърли веднъж - долей с гореща и пак върни на котлона . Като заври на най- силната му степен , намали и го остави под  капак да си клокочи . Пробвай по някое време - гребни от зрънцата с лъжица , духни ги и ако кожичката им се отделя , вече можеш да сложиш солта и зеленчуците . Внимавай със солта - не много , не овкусяваш яденето още , само леко да поеме бобеца . Нарежи си 1-2-или 3 глави лук - по-вече , по-добре , морков , пиперка и стебълъцата на джоджена . Разбъркай и остави пак под капак да си къкри до пълна готовност - проверявай, разбърквай !  Аз лично не обичам да доливам вода , но ако видиш , че не си преценил добре количеството в началото - доливай по мъничко , но гореща . Боба до тук ти е готов - може да сърбаш - имаш боб чорба , ако нарежеш и магданоз и листа от джоджен разкоша ще е абсолютен , но... ти искаш с наденица , е трябва да поработиш още малко . Налей си в дълбоко тиганче олио , запържи леко наденицата и пускай парчетата в тенджерата при боба , след това пусни в мазнината 3-4 пълни супени лъжици брашно /това е ориентировъчно , ако готвиш малко боб - намали , ако е повече - увеличи/ , бъркай постоянно да покафенее равномерно . Когато миризмата и цвета те омагьосат - отмести , приготви си черпак и сложи при брашното 1 суп. лъж. червен пипер - разбъркай енергично и сипи един черпак от бобената чорба .  ВНИМАВАЙ  - вдига се много пара , да не си изгориш очите!!! После още един , два , разбъркай кашата и я изсипи в тенджерата . Върни бобеца и наденичката на изключения котлон да покъкрят и обменят вкусове , нарежи зеленийките , опитай на сол , ако не си го направил и .... бон апети !   
П.П. Ако ходиш през август из троянския балкан или на подобно място набери си билката бабина душица - мащерка , но планинска - как му подхожда на бобеца , не е истина и за кюфтета става ........а , като казах кюфтета , вместо наденица леко може да пръжнеш кюфтенца и ще имаш боб с кюфтета ! .... Айде , край , ако нещо не е ясно пиши на лични !
.....  и съвсем последно - през лятото боб не се кисне , защото бързо прокисва и има опасност още преди да го сготвиш да се окаже развален . И домати не слагай - киселината им ускорява процеса на вкисване и много бързо разваля боба . Аз използвам тенджера под налягане , но ако ти не си работил с такава - не ти я препоръчвам ! Успех !

Последна редакция: сб, 06 окт 2007, 20:40 от Другарче

Общи условия

Активация на акаунт