Детски влог - къде, как, защо?

  • 10 189
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 006
Моля, споделете, ако сте направили детски влогове на децата си (така ли се наричат все още) - къде - в коя банка, какви условия?

Помогнете малко, моля! Praynig

# 1
  • Мнения: 491
Аз работя в банка и според мен детските влогове в България в този момент нямат смисъл. Не можеш да го теглиш, докато детето не стане на 18 год.( или по-рано с разрешение на съда в присъствие на двамата родители!!!). Сети се след 10-15 години колко нищожни ще са парите, които си събрала- инфлацията ще ги е изяла, защото лихвите не са чак толкова високи. По-добре си прави депозит на твое име, за да реагираш бързо, ако ти потрябват пари, пък и ще можеш да си теглиш лихвата в края на всеки период.

# 2
  • Мнения: 4 422
В момента в Алианц са най-високи лихвите на детските влогове 6,5 %/само да не бъркам../ и лихвата можеш да получаваш в отделна сметка,за сведение в др. банки са около 2-3 %.максимум,но наистина не можеш да теглиш без разрешение на съдия.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 244
И ние на Алианц сме се спрели (още не сме го направили).
Лихвите са различни според възрастта на детето, но наистина най-ниската е около 6,5%.
Не ме притеснява, че не мога да тегля, то това е идеята... иначе горкото лапе ще си остане без парички  Mr. Green Mr. Green
А и може депозитът да е във валута (евро, долари)  - което от гледна точка на евентуално обезценяване може би има значение. Видът на валутата може да се променя веднъж в годината (ако не бъркам).

Ето тук виж:
http://banks.dir.bg/b.php?g=9&s=43

# 4
  • Мнения: 491
Според мен има смисъл да се прави детски депозит, ако парите са достатъчно голяма сума. Само за сравнение- ако разполагаш все пак с такава доста голяма сума, не е ли  по-добре да помислиш за закупуване на някакъв недвижим имот, така хем ще си помагаш,докато детето е малко(евентуално от наем), хем един ден ще му оставиш нещо от което той да се възползва. Защото днес парите имат една стойност, а утре- друга. Ако сега можеш да си купиш 3-стаен, утре със същите пари ще можеш да си купиш гарсониера.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 244
Ами ние не разполагаме с такива суми  Rolling Eyes
Иначе съм абсолютно съгласна, че една дългосрочна инвестиция като купуването на апартамент е по-добра от всякакви депозити.
Не знам за авторката на темата, но ние смятаме да внасяме по малко, по малко и да се събират.
Ако в даден момент се окаже, че сме събрали за цял апартамент, няма да се поколебая  Wink Grinning

Но, vok, като банков служител, ако може да предложиш в случая по-добра идея, съм готова да я приема  Hug (Без обикновен депозит, при който можем да се изкушаваме да теглим)

# 6
  • Русе
  • Мнения: 7 791
 Vok, bouquet  за инфото.
На малкият е в ДСК (ужасна банка),искам да ги изтегля защото лихвата е мизерна.
Сега се чудя колко дни ще ми трябват за да ги изтегля.... Close
По ред причини за мен по-добрият вариант е детския влог,но поне да дават по сносна лихва.От три години има моето влог и досега има 30 евро лихва( и аз се довнасям).Не че очаквам кой знае какво.....

# 7
  • Мнения: 1 006
Идеята ни е малко по малко всеки месец да внасяме и така да се  понатрупат - здраве и живот!

Но, все пак ми се иска по някакъв начин да имам едостъп до тези пари, не да теглим , но ако се наложи по някаква важна причина....

Другото е, чене знам къде лихвите са най-добри, затова реших да питам тус и да обобщим инфото накрая...... Thinking иска ми се направо от заплата да ми ги удържат, най-лесно ще е  Thinking

# 8
  • Мнения: 491
В ПИБ детски депозит Малечко-Палечко :
лихва в лв. за 3 год. депозит- 9.25% годишна лихва;
лихва в евро за 3 год.- 7.25 %годишна лихва.
Може да се довнася по всяко време.
Провери и в Токуда банк и в Кооперативна банка.Там май също лихвите са високи.

# 9
  • Русе
  • Мнения: 7 791
Vok,в ПИБ мога ли да ги тегля без разрешение от съда?
Още един път благодаря за инфото   bouquet

# 10
  • Мнения: 4 422
провери  Кооперативна банка.Там май също лихвите са високи.

това ЦКБ ли е?Ако да не ви трябва,ако обаче имаш предвид Корпоративна Търговска Банка има добри лихви ,не знам как са детските обаче..

# 11
  • София
  • Мнения: 6 360
няма значение коя е банката, щом влогът е на името на малолетен, разрешение за теглене се дава само от районния съдия и то за много, ама много уважителни причини. това е по закон.
няма да ви разреши съдията да теглите, защото ви трябват за нещо или не ви харесва лихвата.

може влогът да е в по-стабилна валута, но никоя валута не е застрахована от срив за толкова години (справка - доларът), освен това, банката може да ви прецака с лихвите във всеки един момент.

ако ще спестявате за детето под формата на банков депозит, направете на името на някой от родителите - най-често на майката. въздържането от теглене е въпрос на дисциплина и други някои неща.

# 12
  • Мнения: 491
Става въпрос за Корпоративна ТБ, а не за ЦКБ. Никоя банка наистина няма да ти даде да теглиш без разрешение от съда, но при нас са идвали родители да теглят и никой не се е оплакъл да са му правили спънки в съда.
Друг добър начин да "правиш пари" е от акции, но трябва много да се интересуваш и да четеш, а и да имаш свободно време. Аз лично го нямам, но доходността стига до 20% за 4-6 месеца. Ако разбира се знаеш какво да купуваш и кога да го продаваш. Звучи доста страшно, но всъщност не е.

# 13
  • Мнения: 2 249
знам,че темата е за влогове,но аз избрах по-добра алтернатива-спестовна застрахователна програма-тоест избраха я родителите ми по моя препоръка-те ще дават паричките всяка година-накратко представлява нещо като влог-внасяш всяка година пари за колкото години си избереш,имаш лихва(казват,че е по-добра от на банките) и това,което най-ми хареса-имаш затрахователно покритие и една допълнителна клауза-ако се случи нещо-не дай боже с този,който внася парите(инвалидност или смърт)-компанията поема ангажимента да внася осатъка от вноскте до края на заявения период-на мен ми се видя мнооогопо-добра алтернатива-парите са в евро и компанията не е българкса(което за мен е от първостепенна важност Mr. Green)

# 14
  • Мнения: 491
Не ми стана много ясно- те ти определят месечна вноска ли? И ако не дай си боже ти се случи нещо или просто ти потрябват парите можеш ли да си ги изтеглиш и с какъв процент ще ти ги олихвят? Това ми звучи като един вид застраховка живот-така ли е? Поемат ли и     по-леки трамви-примерно счупена ръка и т.н.?

Общи условия

Активация на акаунт