Операция на гърдата и кърмене? Възможно ли е ?

  • 645
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте,
въпросите в мислите ми са ужасно много, но смятам да наблегна на най-важните...
Преди няколко години ме оперираха от Фиброаденом - т.е. струпване на мастна тъкан - на едната гърда. За съжаление, понеже съм с доста голям бюст ( ествествен  Laughing ) сега отново имам и то даже и в двете гърди. Знам че не е нещо опасно,но личната ми каза , че няма да мога да кърмя Sad ,  а като споменах на гинеколога, той не реагира - сигурно не знаеше какво е фиброаденом.
Сега си чакам часа за онколог, но ако има кой да ми подаде малко инфо преди това , ще съм супер благодарна....  Rolling Eyes

# 1
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Здравей,
сестра ми е оперирана три пъти от фиброаденоми. Първите два пъти преди да роди. След това си кърмеше без проблем някъде до 9-тия месец. Съмнява ме, че гинеколога не знае какво е фиброаденом и за това съм озадачена че не е отреагирал. При консултацията ти с онколог ще обсъдите дали е възможно да се изчака с операцията докато кърмиш или е наложителна. Предполагам че докторката ти е казала че няма да можеш да кърмиш ако се наложи операция. Това най-вероятно е свързано със слагането на упойка и последващия следоперативен период.
Моята сестра не са я оставяли на изчакване никога. Винаги са реагирали веднага с операциите. Онколога ще ти даде най-изчерпателна информация.
Желая ти успех!

# 2
  • Мнения: 60
Благодаря за отговора.
Интересното при мен е , че лекарката ми каза че няма да ме оперират  newsm78
това бе преди около 6-7 месеца и тогава ми напипа фиброаденом колкото половин кутре в едната гърда. Тя е един от изявените ни в града онколози, и аз останах с впечатлението , че няма нужда от операция по принцип, но сега отговора ти доста ме притесни , че на сестра ти винаги са отреагирвали о време с операциите...  Thinking
страх ме е вече от тези доктори....  Sad
един ми каза че ще съм стерилна, другия , че ще имам проблеми със забременяването, 3-я че няма да кърмя с фиброаденом...... а аз забременях с първия опит  Grinning , и сега се оказва че ще мога и да кърмя.... направо ми иде да ги  #2gunfire  всичките.....
 

# 3
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Разбирам, че не си оттук. Защо не дойдеш до София да се консултираш със специалист?
Пожелавам ти хубава бременност, леко раждане и успешно кърмене   bouquet

# 4
  • Мнения: 60
За съжаление в момента съм в дом болничен и не мога да пътувам - имам опасност от спонтанен аборт - нали се сещаш - отлепена плацента, хематом....изобщо имам чувството че цялата ще се разпадна.. Sad
ходила съм на консултация в София при един доста добър доктор - в началото ми каза че няма от какво да се тревожа - нещо нормално е, повечето жени го имат и даже не разбират, но после майка ми направи грешката да плати консултацията във валута и изведнъж се оказа че съм на смъртно легло и док не искаше да ме пуска  да си ходя.....тогава видях какво е майка да си брани детето ...  Simple Smile  майка ми щеше да разбие вратата за да ме измъкне оттам ( не знам защо бяха заключили?  newsm78 )
но ......ще се оставя на течението засега...важното е Бебо да е добре , значи и аз ще съм добре...после ще му мисля , щом мога да кърмя - ще се оправя....
Леко бременеене

# 5
  • Мнения: 558
не се притеснявай!фиброаденомите мноого рядко се израждат в злокачествени.
в германия само ги следят на всеки 6 месеца...оперират се,ако са близо до повърхността на гърдите и те наболяват при носене на сутиен например или значително се уголемят...възможно е по време на бременността да станат по-големи..но това е нормално...а и явно ти си предразположена към образуване на фиброаденоми,защо да те режат толкова често?!?!?
Не се стресирай излишно!Лека бременност Simple Smile

# 6
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
ами не исках да те тревожа излишно, но при сестра ми винаги реагираха веднага. След това има още няколко операции и в момента е след лъчетерапия, след операция от рак на щитовидната жлеза. При нея организма реагира в негативна посока. За това ти казвам че онколога най добре ще ти каже каква е ситуацията при теб. Всеки организъм е различен. Стискам палци всичко да е наред!

# 7
  • Мнения: 100
Здравей, аз съм оперирана от фибро аденом 1г преди да забременея, не е вярно, че не можеш да забременееш след това дори е препоръчително защото след това е по голяма вероятноста да не ти излезе отнвово(макар, че при мен излезе,но така ми каза лекарят).Втория фиброаденом ми излезе по време на бременноста или малко преди това, тои нарастна изключително бързо(казаха ми че хормоните по време на бременноста го хранели), от него ме оперираха 4м след като родих, имах много кърма, но беба не пожела да засуче, цедяхсе и давах от шише. Третия ми го откриха малко преди да ме оперират от втория, но беше много малък и го чакаме да порасне за да го махнат. Ако искаш да питаш още нещо пиши на ЛС

# 8
Аз също съм оперирана от фиброаденом и нямах проблеми след това и да забременея и да кърмя. Лекарят който ме оперира ми каза че това образование- фиброаденома се получава и в следствие на неупотребата на млечните жлези по предназначение т.е . да "хранят" breastfeeding

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Фиброаденомите по принцип не представляват проблем за кърменето. Ако операция за отстраняването се прави кратко време преди кърменето (няколко месеца), тогава в зависимост от локализацията на фиброаденомата може да се получава напрягане и малко по-проблемно оттичане на кърмата от мястото около операцията, защото все пак е имало намеса и прекъсване на каналче там. Но това зависи много от мястото, където е била аденомата и отново не е пречка за кърменето, просто трябва да се внимава и да се сменят позите, за да може хубаво да се изпразва гърдата.
Преобладаващото мнение на специалистите е, че кърменето се отразява благоприятно на жените, които имат подобни проблеми. Понякога е възможно заради хормоналните промени при бременността и кърменето някои аденоми да нарастнат повече и да се наложи операция - важно е да знаеш, че и това не е пречка, нито причина да се спира кърменето (противно на това, което ще чуеш, операцията спокойно може да се направи на лактираща гърда, която е добре изцедена непосредствено преди операцията - единственото неудобство за лекаря може да е, че е възможно да изтича по малко мляко, което обаче не пречи на самата процедура, нито на зарастването после). Упойките, които се ползват, също не са пречка - те се излъчват изключително бързо от организма и след възстановяване чувствителността на мястото кърменето може да се възобнови (стига операцията да не е на място, което да се притиска от бебето при кърмене и да ти е болезнено и неудобно - тогава може да се цеди само).
Ако операторът не се навива да прави операция на лактираща гърда, а интервенцията не може да се отложи, тогава е възможно да се прекрати кърменето само в засегнатата гърда - т.е. да се мине на кърмене само от едната (млякото ще е достатъчно за бебето, просто ще суче по-често - майките на близнаци също кърмят всяко бебе само от една гърда Grinning). В другата гърда производството на мляко ще спре постепенно (като се вземат мерки това да става безопасно за майката) и единственият `проблем` от цялата работа ще е само известната разлика в размера между кърмещата и некърмещата гърда, която се оправя при окончателното спиране на кърменето.
Така че не очаквай проблеми - с малко подготовка и помощ, ако се налага, ще успееш да кърмиш бебенцето си Hug

Общи условия

Активация на акаунт