желе от дюли

  • 31 714
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 566
знаете ли как се прави??? четох, че действа мн добре против кашлица и искам да направя 2-3 бурканчета.

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Желето от дюли се прави от обелките и от семките на дюлите.(тези, които са чистички).
Слагат се в тенджера и се заливат с вода само да ги покрие. Ако са повечко обелки - най-много един пръст вода над тях. Вариш повече време, аз варя около час, час и половина. После се прецежда и на 1 литър течност се слагат 400 гр. захар.
Пак се вари като сладко. Вариш до гъстота, която ти хареса. Аз го оставям по-рядко, защото го ползвам за чай. Като е достигнало гъстота се слага половин чаена лъжичка лимонтозу на това количество.

# 2
  • Мнения: 566
В нета намерих тази рецепта за желето http://www.mirolm.hit.bg/Diulq.htm
Тук пише 800 гр захар, а Лалка, ти казваш 400. това си е голяма разлика. в смисъл ти след като го правиш, с 400 гр става ли достатъчно сладко желето?
- при прецеждането само сокът ли се ползва или и намачкани плодове???
- снощи ги сварих дюлите и получих 2 литра сок. от това количество ще излезе ли нещо или трябва още

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Ами за нас е добре с 400 гр. захар. Като сложиш захарта в сока опитай и ако не ти се вижда сладко, сложи още.
Използва се само сока, желето става прозрачно.

# 4
  • Мнения: 566
 smile3525 стана мн хубаво!!!

# 5
  • Мнения: 903
Страхотна идея да използвам дюлите. А как се използва при кашлица, директно ли се дава или на чай, или...???

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516

Поздравления.  Laughing
С колко захар го направи?

Страхотна идея да използвам дюлите. А как се използва при кашлица, директно ли се дава или на чай, или...???

Аз го давам директно на чай.

# 7
  • Мнения: 566
на двата литра сок сложих 1 пакет захар т.е по 500. стана сладичко, представям си ако бях спазила другата рецепта с 800 гр захар.
DidiP три пъти по 1 лъжичка.

# 8
  • София
  • Мнения: 748
Тъкмо вчера направих!  Рецептата взех от стара готварска книга. Измиваш добре дюлите, нарязваш ги на не много едри парчета, без да ги белиш и без да чистиш семките.Слагаш в тенджера и наливаш вода колкото да ги покрие. Вариш до омекване. После отделяш плода, получената течност аз прецедих през гевгир 1 път и после 2 път през обикновена цедка за турско кафе. На 1 литър течност се слага 800 гр. захар. Вари се на слаб огън. Трудно е да се прецени докога, защото се сгъстява след изстиване. Затова аз варих веднъж 30 мин.  и на следвашия ден след като престоя и ми стана ясно, че има нужда от още, варих още около час. От 7 кг. дюли излязоха 4 бурканчета от 600 гр. Аромата е невероятен, а цветът се получи доста тъмен. Вкусотия! Успех!
А, забравих, преди да махнеш от огъня- 1 пакет лимонена киселина! Между другото идеята на това да се слага повече захар е, че липсва плод, а колкото повече вода има едно сладко толкова то е по- малотрайно. Аз на обикновено сладко слагам 3 кг. плод и 1 килограм захар, но с желето не посмях да рискувам, затова спазих дадените пропорции.

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 18:50 от macro

# 9
  • Мнения: 814
По моята рецепта на 2 кг. дюли/ няколко дюли и отпадъци- семки и семенна част/, се слага 1 кг. захар, след като количеството дюли и семенна част  е варено с 5 ч. ч. вода 1 час на слаб огън, докато сокът почервенее,  после сокът се прецежда през цедка, а след това и  през марля, на към този сок се прибавя захарта и се вари със сока, докато започне да се желира - при бъркане се изсипва на парчета, а не тече, прибавя се 1 ч. л. лимонена киселина, ври още 3-4 мин. и се изсипва в бурканчета.
При мен се получава добро желе, дано ви хареса и на вас.

# 10
  • Мнения: 903
А заваряват ли се после бурканчетата?

# 11
  • Мнения: 814
Аз насипвам готовото горещо желе в затоплени бурканчета, поставям отгоре тип попивателна хартия, но не изварявам, не е необходимо. Попивателната хартия поема влагата при охлаждането на желето и то не хваща мухъл и не прави кора.

# 12
  • Мнения: 566
сложих горещото желе в бурканчета и ги обърнах надолу. няма да ги изварявам

# 13
  • Мнения: 814
Не обръщам бурканчетата с дъното нагоре, защото желето ще се стегне върху капачката, а на дъното на буркана ще се вдигне въздуха - нали бурканчето не се пълни до най-горния ръб!

Общи условия

Активация на акаунт