Трябва ли да отбивам, защото бебчо наближава 1 годинка?!

  • 1 181
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте, мами!
Прощавайте предварително за времето, което ви отнемам, но имам нужда от съвет... Бебето ми скоро ще навърши годинка и за щастие, поне според мен, си се кърмим още. Много ми се иска да продължавам да го кърмя, виждам, че така се успокоява най-лесно ако има проблем (заспива сучейки например - не знам добре ли е това, но ми се струва по-удачен вариант от бибата...), а и ми е толкова мило да го кърмя  Heart Eyes!
Сигурно се чудите защо тогава питам за "отбиване"... Защото чувам разни мнения от типа, че ще му се "преизнежи" стомахчето на детето и няма да иска да яде друга храна, а той яде, дори и от моята чиния... Мисълта ми е, че бебко не е основно на кърма, но си суче сутрин и вечер, а ако е неспокоен или му се спи и т.н. пак си му давам, било то денем или нощем... Не знам каква е тази "граница" - детето до годинката сукало каквото сукало - пък после да се отбива, звучи ми някак неприемливо!
Моля ви, бъдете обективни - не ми пишете това, което бих искала да прочета - за мен е важно преди всичко здравето на детенцето ми и какво е най-добро за него, не искам да изпадам в крайности, не искам да се фанатизирам в кърменето (мисля, че не съм, но знам ли...  Embarassed).
Благодаря предварително   bouquet!!!

# 1
  • Мнения: 5 500
Кой ти ги говори тия глупости?
Питай как точно ще стане преизнежването на стомахчето?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
ей тука обективна информация колкото щеш!

Според мен карай си нататък както до сега! Явно бебето ти се чувства добре, замисляла ли си се как ще се почувства при насилствено отбиване?
Моето е на 1 г и 1 м, питат ме: ти още ли кърмиш, ееее той пехливанин ли ще става hahaha че да става, кое му е лошото?

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Относно стомахчето са глупости, както и сама знаеш.
Относно отбиването прецени какво искаш ти самата и какво ти позволява твоята ситуация. По принцип е по-лесно да се отбие щадящо и полека бебе под годинка, отколкото детенце на година и нещо (защото тогава емоционалната страна на кърменето е много силна и се затвърждава навика за успокоение и заспиване чрез кърмене, който после трудно се замества, тъй като детето приема ентусиазирано промените). Ако перспективата за още поне година кърмене ти изглежда привлекателна, няма никаква нужда да се отбивате само заради заветния срок. Успокоителното е, че независимо от принципните положения щадящо и постепенно отбиване е възможно на абсолютно всеки етап от кърменето, стига човек да е склонен да се въоръжи с търпение и да отдели цялото внимание, време и труд, които изисква тази крачка.
Колкото за това дали ако кърмиш след годинката си фанатичка - това го определяш единствено ти с твоето усещане за нещата, а не общественото мнение. Родителските ти решения засягат теб и детето, а не възгледите и мненията на околните (които във форумите хич и не познаваш реално).

# 3
  • Мнения: 2 467
Не трябва, след като и ти и бебо не сте готови. Разните мнения цял живот ще ги чуваш, не само за кърменето. Слушай бебето и сърцето си. Зарежи "доброжелателите" и "компетентните" им мнения.

# 4
  • Мнения: 394
за мен е най добре да се остави детето да реши само кога да се отбива.пък и се чувствам като теб - мило ми е и ми доставя голямо удоволствие. а пък общественото мнение не ме интересува много-много.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 043
Не, не трябва да отбиваш. Продължавай, докато и на двамата ви е приятно.

# 6
  • Мнения: 147
Благодаря ви за подкрепата! Определено не се чувствам готова да го отбивам... Мисля, че ще е жестоко...
Afrodita, благодаря за подкрепата - хубаво е човек да има нужната информация, а от там нататък е въпрос на личен избор...
Hedra, знам, че тук - във форума не се смята за фанатично кърменето на дете на 1 годинка..., но понякога е кофти, когато хората наоколо говорят разни неща...
На мен остава да се науча да не се шашкам и да се доверявам повече на това, което чувствам и това, което знам и научавам чрез форумите и чрез вас.
Отново благодаря!!!

# 7
  • София
  • Мнения: 12 202
   И аз също бих те посъветвала да не отбиваш, ако нямаш нищо против да продължаваш и би го направила само заради мнението на околните.
   Аз лично определено не смятам да ги отбивам все още и дори открито споделям с всички, че още кърмя и не се притеснявам. Надявам се така поне малко и постепенно да се промени мнението на околните и кърменето като цяло и в частност кърменето след годинка да се смятат за нещо естествено  и хубаво:)

# 8
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
А,  Hugняма да се даваш лесно, как така ще го отбиваш човека? Айде, чакаме те като търновско подкрепление в темата на дългокърмещите!

# 9
  • Мнения: 629
Ето ти нещо конкретно по въпроса.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8146
Разбира се че правото да решиш си е твое. Ти най-добре си знаеш ситуацията около теб и своите и на детето чувства и потребности.
До колкото видях си се ориентирала към по-късно отбиване. А дано тази статия да ти е подкрепа за пред онези "доброжелатели", които ще дръзнат да се бъркат в нещо толкова интимно и не касаещо когото й да било освен кърмачето и кърмачката.  Laughing

# 10
  • Мнения: 19 272
на мен още след като навърши 5 месеца започнаха да ми повтарят какво било това кърмене на поискване,Крали Марко ли ще става детето.
кърми си детенцето колкото ти е удобно на теб и на него .

# 11
  • Мнения: 867
Не знам каква е тази "граница" - детето до годинката сукало каквото сукало - пък после да се отбива, звучи ми някак неприемливо!


Така е! И за мен е меко казано неприемливо. Неестествено е. Ти като майка чувстваш най-добре. Довери се на майчинския си инстинкт. Hug

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
"Преизнежването" на стомахчето го запиши в темата за абсурдните мнения за кърменето.
Отговаряй, че напротив, състезателното захранване е довело до високия брой язви и гастрити у възрастните... (Под състезателно разбирам "а моето вече яде кюфтета, пък на комшийката още не")
Освен това хората винаги намират какво да говорят... Днес кърменето, утре облеклото, кой кво казал, кой с кого говорил; винаги има клюкари, интриганти и "доброжелатели". И без това на тях не може да се угоди, каквото и да правиш.
Дали ще кърмиш 2 месеца или 2 години, си е твоя и на детето работа и толкоз.

# 13
  • Мнения: 147
Страхотни сте  Heart Eyes!!! Много ви благодаря!!!
Най-странното е, че често получавам подкрепа от мами, които, уви, не са имали щастието да кърмят изобщо, или пък са кърмили съвсем малко (все се чудят нощем колко мляко да правят като се събуди детенцето и т.н.) ... Е,  и от вас тук, разбира се  Hug!
Защо да го отбивам човека като виждам колко добре му се отразява сученето  Heart Eyes, пък те и на нас ни казват "Крали Марко", но май започвам да свиквам  Joy

# 14
  • Мнения: 9 467
Не трябва разбира се!
Тези "доводи" са толкова безпочвени...питай въпросните съветници "а как ще му навредя кърмейки го след годинката, ако до този момент е било полезно ?" newsm78
Нашият бандит е бозайник от близо вече 2години и хич не му е на ума да се отбива...на мен също де Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт