За обръщението към свекървата

  • 18 923
  • 189
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 929
Със свекърва ми живеем вече 8-ма година заедно, в техния апартамент. Още в самото начало на връзката ми с мъжа ми аз често оставах у тях да спя, а не след дълго заживяхме на семейни начала. Бракът ни е от преди 2 години. Та...винаги съм се обръщала към майка му с "лельо", както и той към майка ми. Свекърва ми твърди, че за нея това няма значение, независимо, че вече сме сключили брак. Важното за нея било да има обръщение. Изведнъж днес, след като малко се поскарахме, тя каза, че не ми била никаква свекърва, а леля!!! Попитах я, какъв е проблемът. Тя ми каза, че много хора я бъзикали, че й викам "лельо". Отговорих й, че тези хора са доста прости, щом робуват на такива неща, а и на всичкото отгоре се бъзикат с нея. Както и да е. Накара ме, да не й викам "лельо" пред хората, а да казвам свекърва ми. Попитах я, как трябва да се обръщам тогава към нея - "свекърво" ли? И тя каза "ами да". Разбира се, това ужасно ме изуми. Не желая да й викам "майко", ама и "свекърво" звучи направо...тъпо! Кажете ми, как да се обръщам към тази жена?

# 1
  • Мнения: 862
По име.
Аз наричам моята с малкото и име. Още когато решихме, че ще правим сватба казах, че аз имам една майка и баща и че ще ги наричам с малките им имена. Не им стана хубаво ама и нищо не казаха.

# 2
  • Мнения: 366
 Може свеки - на галено.  

# 3
  • Мнения: 560
Аз нямам брак с Василчо,но живеем заедно и чакаме бебе.
Малко след като си домъкнах партакешите в тях,започнах да викам на майка му мама Нелка.И аз преди си казвах,че имам само една майка и че друга жена няма да нарека с това обръщение,но се оказа,че тази "друга" жена сега ми готви,пере ми дрехите,глади ме,изрязва ми ноктите на краката,защото не мога да се сгъна,лятото,когато краката ми отичаха,мъкнеше кофа с вода в хола,падаше на колене и ми налагаше стъпалата със студени компреси.
Тя също се обръща към мен с "майче".
Че обичам повече майка си,това е факт.Но пък също е факт,че не ми струваше абсолютно нищо да си пречупя езика и да я нарека майка и нея.Където "лельо Нели",там и "мама Нели".

# 4
  • Мнения: 11
Да и говориш на малко име , но не в гальовната му форма е най- европейският начин на обръщение.Ако е интелигентна жена ще го разбере , но ако не е ...Може би очаква да и кажеш "МАЙКО" ,НО СПОРЕД МЕН С ТОВА СВЕЩЕНО ОБРЪЩЕНИЕ  можеш да се обръщаш само към една жена -тази която го заслужава!

# 5
  • Мнения: 3 929
То ако беше да й викам по име, няма проблем. Ама не е в това проблемът. "Майко"-то е проблемът. И то не заради друго, ами защото етърва ми й вика "майко", откакто се омъжи за единия й син, а аз не се обръщам към нея така. Не е въпросът в пречупването на езика, а в принципите. Това е моето мнение. Не желая да й викам "майко", нито съм длъжна да го правя. Дразня се от факта, че робува на мнението на някакви интригантки. Досега все изтъкваше, че няма проблем да й викам "лельо", а сега изведнъж...

# 6
  • София
  • Мнения: 2 079
Обръщай се към нея с "майко еди коя си (както и е там името!)", а към майка си с "мамо" или "майко", като не иска да я назоваваш с "лельо еди коя си" или само по име ...  Crossing Arms
Според мен изчакай някой и друг ден и нарочно подхвани разговор за това, как тя иска да я наричаш, като преди това й кажеш как ти искаш да й казваш и че не те интересува хорското мнение, а нейното.

# 7
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Ти пък!
Що не й сбъднеш желанието на женицата?
След третото подвикване "свекърво" , "свеки" или "свекенце" (но задължително пред хората), тя сама ще иска да й викаш пак "лельо". Защото ще почнат и за това да я бъзикат.

# 8
  • Мнения: 25 441
А на мен това "лельо" ми се струва много гадно. И обидно. Що не й викаш и "бабо", че да я довършиш съвсем?
Никой не може да те насили да й кажеш "майко", но поне на име можеш - не е обидно като "лельо".
А що не пробваш с "како"? Може пък да й хареса.  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 34
[А що не пробваш с "како"? Може пък да й хареса. 
[/quote]
Е, това е много добра идея. На мен определено би ми харесало снаха ми да с обръща така към мен, вместо да се чуди как. Laughing

# 10
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Кофти ситуация, и аз съм на подобно дередже. оръщенията са ни "лельо" и "чичо".
Със сина и сме заедно от 13 години, от 5 живеем заедно, а от 3 имаме и дете - нямаме брак. Никак неми харесва това обръщение, и не ми е проблем да си пречупя езика, ама така и не разбрах кой момент беше най-подходящ да го направя. newsm78
Мамо също не ми харесва, по име още повече, напоследък даже май никак си не и викам ,а просто  казвам на  Вики, да я викне или предаде каквото имам да и кажа. Laughing

# 11
  • Мнения: 3 929
Ако ще злорадстваме, най-лесно е да го направим. Но поне първо изчетете внимателно постингите и тогава се хилете ехидно. Чисто и просто казах, че не желая да се обръщам към нея с "майко". Не че не мога, мога, но не желая. Проблемът е, че тя не желае пред хората да й викам лельо и по име също. Не ми се щеше да превръщате темата в майтап и злорадстване, нито пък целта ми е да изтъквам лошите страни на свекърва ми. Просто исках съвет, какво да направя, защото толкова години жената ми твърди, че иска да се обръщам към нея с "лельо ....(името й) и изведнъж в пристъп на гняв ми заявява, че не желае така. Какво да й кажа в този случай, че да ме разбере правилно, да не я засегна. Категорично съм й заявила, че "майко" няма да я нарека. Но и някакси ми е криво да я бъзикат.

# 12
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ами да ти кажа щом до сега не е било проблем за нея, невиждам защо сега изведнъж да стане. Аз моята я наричам по име, и невиждам защо да се променя. То и тя си казва: Аз имам на кого да съм майка, ти си имаш на кого да си дете, дай да не се тровим за глупости. По мое мнение мини само на малко име, нещо по-гальовно. Хем няма да е "леля", хем ще звучи по-мило, та дано омекне жената  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 328
Мдам...ей това никога не съм могла да си представя - да викам на свекърва си "Миме"  ooooh! Тя е два пъти по-възрастна от мен, все пак - не сме скачали заедно на ластик  Laughing
Вероятно за да избегнат подобни конфузи, а и защото просто са различни от балканските нрави, френците слагат по едно много елегантно "beau" или "belle" /в буквален превод - красив, красива/ пред майка, баща, брат, сестра, и така идват имената, съответно обръщенията им за свекър, свекърва, снаха, девер...Разни хора - разни идеали!

# 14
  • Мнения: 3 423
Ако аз ти бях свекърва, бих
държала да ми викаш "Лисе".

Кво ни занимаваш с глупости,
та жената си е казала, че ти
е свекърва и иска да й викаш
"свекърво". Уважи искането й.

Общи условия

Активация на акаунт