данъчни облекчения?

  • 2 332
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 672
здравейте на всички
снощи по новините чух за някакви данъчни облекчения за родители с деца до 18 години
може ли някой да ми обясни по точно за какви данъчни облекчения става въпрос и всяко семейство с дете до 18 години ли може да се ползва от това облекчение?

# 1
  • Мнения: 1 344
Да. Това облекчение означава, че необлагаемият доход се увеличава (не помня с колко точно, но мин.година беше с 300 и нещо лв. ). Може да се ползва само от единия родител. Преди се взимаше още една бланка от НАП и се попълваше и прилагаше към годишната данъчна декларация, а вчера по новините казаха, че ще може да става през работодателя (т.е. от НАП през него ти връщат надвзетите данъци; не разбрах обаче дали ако така или иначе подаваш данъчна декларация, защото имаш и други доходи, освен по трудовия договор, пак ще става чрез работодателя)

# 2
  • Мнения: 1 672
Да. Това облекчение означава, че необлагаемият доход се увеличава (не помня с колко точно, но мин.година беше с 300 и нещо лв. ). Може да се ползва само от единия родител. Преди се взимаше още една бланка от НАП и се попълваше и прилагаше към годишната данъчна декларация, а вчера по новините казаха, че ще може да става през работодателя (т.е. от НАП през него ти връщат надвзетите данъци; не разбрах обаче дали ако така или иначе подаваш данъчна декларация, защото имаш и други доходи, освен по трудовия договор, пак ще става чрез работодателя)

а когато съм в майчинство аз мога ли да го ползвам или е по добре мъжа ми ?
и значи трябва да им звъня на счетоводителките да ги питам , а те защо не казват за подобни неща , ние не може да знаем всичко

# 3
  • Мнения: 1 344
Кой е по-удачно да го ползва - това трябва да се пресметне.
А иначе това, че минава през работодателя, очевидно е нещо ново. Само че ми се стори, че казаха, че ако искаш да го ползваш през работодателя, трябва да подадеш "документи" (може би някаква такава бланка) при счетоводителя най-късно до декември, а не когато си подаваш декларацията  в началото на април. Но най-добре да питаш вече счетоводителя какво точно се очаква от теб, а и да пресметнете наистина кой е по-изгодно да го ползва. Най-вероятно мъжът ти, понеже майчинството не подлежи изобщо на облагане, така че го имай предвид, когато си смятате с мъжа ти доходите.

# 4
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
а когато съм в майчинство аз мога ли да го ползвам или е по добре мъжа ми ?
и значи трябва да им звъня на счетоводителките да ги питам , а те защо не казват за подобни неща , ние не може да знаем всичко[/color][/b]

Ох, момичета - пуснете търсачката, има достатъчно теми за това. Кажи, мила, ти докато си в майчинство какви данъци плащаш, та искаш да ползваш облекчение, тоест да ги намалиш? 0 лв - е как ще намалиш нулата. А мъжа ти на каква заплата се осигурява, ако е на минимална и той не плаща данъци и съответно не може да ги намали. Звъни на счетоводителката си - добре си се сетила, но тя пък не е длъжна да те информира постоянно, има си и друга работа. Чети и се информирай сама, гледам имаш интернет, влизаш в сайта на НАП и четеш - аз така правя и съм си добре.

# 5
  • Мнения: 1 195
интересно Simple Smile
Поправете ме ако греша но нали от 2008г влиза плоския данък и уж щеше да се премахне данъчното облекчение за деца или си остава?   newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 9 097
Ами докато е майчинство данъци може и да не плаща, но в началото на годината е получавала заплата- предвид, че бебето е на 5 месеца. Т.е. плащала е данъци и има някаква данъчна основа за 2007. Именно тя може да се намали с 360 лв. за едно дете и 720- ако децата са две. На мен само не ми е ясно това облекчение касае ли родители станали такива през настоящата година  newsm78. Но мисля да звънна и да питам на работа в ТРЗ в понеделник.

# 7
  • Мнения: 317
 Ето информацията , която е на страницата на НАП:

Данъчното облекчение за деца ще се ползва без да се подават декларации в НАП
12 октомври 2007
     

Българските родители, които работят само на трудов договор могат да ползват данъчното облекчение за деца (т.нар. семейно подоходно облагане) без да подават декларации за облагане на доходите пред НАП. Това съобщи на пресконференция в Бургас изпълнителният директор на НАП Мария Мургина.

 Преференцията може да се ползва за пръв път през тази година чрез работодателя, а не задължително с подаване на декларация пред НАП. На практика това значи, че за семейното подоходно облагане ще е достатъчно в периода от 30 ноември до 31 декември тази година родителите да подадат необходимите документи пред счетоводителите си във фирмата, в която работят. В срок до края на януари 2008 г. работодателят ще преизчисли дължимия данък и ще възстанови сумата за данъчното облекчение.

Подаването на годишна декларация за доходите през 2008 г. остава задължително за онези клиенти на НАП, които освен доходи по трудов договор, имат и други източници на доход – например хонорари.

По данни на агенцията за приходите през 2007 г. са подадени около 300 000 декларации за ползване на данъчното облекчение за деца.

НАП ще проведе и специална информационна кампания, за да разясни на гражданите реда, по който ще се ползват данъчните облекчения чрез работодател.

# 8
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
интересно Simple Smile
Поправете ме ако греша но нали от 2008г влиза плоския данък и уж щеше да се премахне данъчното облекчение за деца или си остава?   newsm78

Това още не се знае - ще влезе ли н сила плоския данък изобщо и дали ще важат някакви облекчения, ако влезе в сила.
Зазу, да, касае ги - нали детето е налице. Годината, в която навършва 18 - също, но надали ще го докараме дотам с тия постоянни промени в данъчните закони.

# 9
  • Мнения: 528
И аз го чух това но да попитам понеже до април бях по майчинство и след това се върнах на работа ,като си получавах заплата и 1/2 майчинство до септември,но август прекъснах работа и за около 1 седмица почнах нова.ИМам ли възможност да подам такава декларация
Другото ми въпросче е понеже мъжа ми го осигоряват на минималната но взима 1000 лева -останалото му се води заработка да ли може той да подаде така декларация

# 10
  • Мнения: 1 896
Значи докато съм в майчинство и едновременно с това  работя и по граждански договор не мога да се възползвам от това данъчно облекчение. От цитираното от страницата на НАП оставам с впечатление,че то касае само работещите по трудов договор.Т.е. от него би могъл евентуално да се възползва съпругът ми.

# 11
  • Мнения: 1 344
Не, не! Данъчното облекчение може да се ползва, независимо от какво са доходите! Дали ще го ползва майката или бащата, е въпрос на сметка кое от двете излиза по-изгодно. Просто, ако имате доходи само от трудов договор, от тази година може да не подавате декларация в НАП, за да ви върнат надвзетия данък, а това да стане чрез работодателя (може би трябва да се попълни подобна декларация и да се даде на счетоводителя). Ако имате други доходи, освен по трудов договор, така или иначе трябва да подавате данъчна декларация и тогава , с нея, си подавате и тази декларация за данъчно облекчение за дете/деца под 18 г.

Общи условия

Активация на акаунт