Птитеснена мама пита за детегледачките

  • 1 087
  • 11
  •   1
Отговори
Здавейте мили мами,

бих искала да ви попитам за няколко неща, които така много и силно ме вълнуват в момента:

Как сте избирали вашата детегледачка, как разбрахте, че точно това е жената на която може да поверите малкото си слънце и да отидете спокойна на работа ...... на мен ми предстои, да направя този толкова важен избор ...... ще съм ви благодарна ако споделите вашият опит, ще съм ви много благодарна:))

другият ми въпрос е за заплащането:

Говорила съм с две жени по телефона - като им казах сумата от 300лева на месец, транспорт и заетост с детенцето ми по-малко от 8часа на ден (съпругът ми в една голяма част от деня си е в къщи) - дават на заден (не им харесва)........
Амиии направо си го пиша грозно ми се вижда! - Нека да си заслужат повечето пари, та те не са видели детето ми,  уж любов към децата, уж много искали да гледат дете, а то ...... всичко си е ала-бала, париците са важни
Според мен е по-правилно да мине месец, два - да видя детето ми щастливо и весело, да иска отново да се види с нея - сама ще й дам повече пари ......
Та когато започнеш нова работа, заплатата ти не е същатата като на другия, който има повече стаж, доказал е, че е добър професионалист и отговорен служител на фирмата, а по-малка, което си е нормално.
Ужасно съм притеснена, почвам да се питам дали изобщо да се връщам на работа.
Обещах на шефовете си, че ще се върна, много неудобна ситуация
Та бих искала да споделите вашето мнение за заплащането на детегледачките - какво мислите вие, може пък аз да греша ..... и последно дано, дано случим на жена!!!

# 1
  • Мнения: 114
Според мен не е редно да даваш повече от 300-320 лева на месец за детегледачка.Много зависи дали транспортът е включен,разбира се.И внимавай каква детегледачка избираш - гледай да не е бабичка пенсионерка,защото те искат още и още.Потърси по-млад човек,който да си има и други занимания - така заплатата от 300 лв. ще го удовлетворява.Относно критериите...Мисля,че във форума имаше една тема относно това КАК ДА ИЗБЕРЕМ ДЕТЕГЛЕДАЧКА,но нещо не мога да я открия.Като цяло трябва да си убедена,че:
1.НЕ пуши и НЕ пие
2.Че има опит(няма да е зле да предостави и препоръки,но може да се мине и без това)
3.Че няма да седне да гледа сериали по ТВ-то и да зареже детето в кухнята
4.Че няма на петия ден да ти пише СМС "От утре няма да съм на ваше разположение" и най-вече че обича децата.Да,банално е,но никой не иска детето му да остане при злобна жена,която да говори през зъби и да го шамаросва.Всякакви ги има,така че внимавай.
Дано си намерите подходящата жена в най-скоро време!Успех  bouquet



# 2
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 341
Аз нямам опит, но имам познати с детегледачки. Не знам някоя да дава по-малко от 400лв+транспорта, така че може и да са малко. Любов, любов, но да гледаш чуждо дете си е голяма отговорност и сиренето е с пари. Аз по този повод не мога да си позволя тази екстра.

# 3
  • Мнения: 1 347
Съгласна съм с горните критерии и изисквания, но искам да добавя още някои неща.
Първо, според мен това си е работа като работа и естествено, всеки, който я работи, я работи за пари, не само за удоволствие. Колкото и да си обича работата човек, очевидно е, че щом не му е хоби, значи го интересуват и парите. И това е добре. Добре е и двете страни да са доволни от заплащането, защото иначе рискуваш детегледачката да си казва "за толкова пари, толкова". Не че това говори много добре за нея като човек, но пък за да се наеме кадърен човек да стане детегледачка, трябва да се плаща достойно.
Аз лично избрах моята детегледачка сред познатите ни, които малкият харесваше (беше на 6 мес. тогава). Държах да е спокойна, уравновесена, да има отлични умения по първа долекарска помощ и, разбира се, самата тя да се кефи и на работата, и на детето. (говоря в ж.р., защото е момиче, но по случайност, не сме имали предпочитание мъж или жена). Мога щастливо да заявя, че това е най-перфектната детегледачка за моя син и двамата отлично се разбират и съм винаги спокойна. Пожелавам ти същото!
А за парите - попрочетох тук във форума да се ориентирам за средните цени и миналата година й плащах 2 лв./час, наскоро минах на 3. Парите не са много, но тя работи  по няколко часа дневно и когато й е удобно (аз сама си определям работното време), така че го намирам за разумен компромис.

# 4
  • Мнения: 24 467
Имам опит в тази насока. И двете ми деца са били /и са/ гледани от бавачки, наети за целта. Изборът беше първият път на една близка жена- съседка, която познавахме много добре. Вторият път, при второто хлапе- с препоръки от познати.
Светът широко ползва тези услуги, а не безплатния труд на баба /дядо, които като бели хора имат право да си гледат пенсията и да се радват на внуците си, а не да полагат системни и постоянни грижи за тях. Не се плаши.
За цената- моята гледачка сега е програмата "В подкрепа на майчинството", като по програма й се заплаща осигуровка и МРЗ, а аз доплащам сега по 20-30 вл. на седмица. Тя живее на 10 минути пеша от къщи, така че не ползва транспорт. Преди това заплащането беше същото, само че осигуровките и заплатата си беше изцяло за наша сметка /аз винаги съм плащала и осигуровки, за да върви и стаж на жената/.
Лично аз пък предпочитам жена с опит, задължително отгледала собствените си деца. За мено това е един от критериите. Също така предпочитам определено жена. Не държа да е с медицинско или педагогическо образование, за малки деца не виждам смисъл от това. Долекарска помощ може и самата майка да не може да положи правилно. Моята сегашна бавачка е била "леличка" в ясла, съкратена, наясно е с малките деца.

# 5
  • Мнения: 1 347
Долекарска помощ може и самата майка да не може да положи правилно. 

А трябва  Grinning
Всички, който се грижи за детето - родители, бавачки, учители - трябва да могат да оказват първа помощ. Децата се удрят, задавят се и какво ли не. За шофьорите е задължително да карат курсове (недостатъчното им качество е отделна тема), а за майките - не - това според мен трябва да се промени и хората и в България да осъзнаят, че е въпрос на елементарна отговорност да притежават такива умения. Радва ме фактът, че за професионалните бавачки (от агенции) е задължително по закон, дано и обучението им да не е про форма.

# 6
  • Мнения: 134
И аз съм ползвала детегледачка. Всъщност две.
Първата беше съседка,на около 50г., безработна, с висше икономическо образование, отгледала деца. Плащах почасово 1.40 през 2003-4. Избрах я по препоръка на съседите- познават я от много години. Разговаряхме на дълга и широко, допадна ми и не сгреших.
После ние се преместихме на другия край на града. Понякога аз излизам много рано за работа и колкото и на двете да ни беше мъчно, нямаше как.
Бях се заканила този път да търся жена , която да помага и в домакинството, докато малката спи. Много ми се беше събрало да се връщам късно и да оправям натрупаните от деня домакински неразбории. НО, въпреки че изнамерих поне 15 кандидатки с педагогическо или мед. образование, отново избрах само по препоръка от близка приятелка за мило отношение към детето. Никаква помощ за домак. работа. Този път плащах 180лв. месечно+ транспорт +храна. Малко е, но жената беше пенсионерка и и плащах всеки месец, работила или не. Мъжа ми беше по-свободен, малката гостуваше на баба си, моята отпуска, което означава, че е била заета средно около десетина часа седмично. Но аз разчитах на нея и тя на мен. И малката спечели приятел за цял живот.

# 7
  • Мнения: 24 467
Не твърдя, че първа помощ не следва да се оказва, едва ли има човек, който би твърдял такова нещо Laughing. Просто повдигам въпросът за компетентността на конкретното лице да окаже такава и то по отношение на малко бебе, като всеки би се съгласил, че майките не се обучават специално за това. Същото важи за бабите и дядовците.
Затова лично аз смятам, че у нас предродилната подготовка не само че не е на ниво, а и изобщо липсва такава, а тя е необходима. На тези курсове не следва да се обръща внимание само на тегло и сантиметри, а и на редица други неща, което въобще не се прави, а и не е залегнато като задължителна програма за обучение.

# 8
  • Мнения: 1 347
Затова лично аз смятам, че у нас предродилната подготовка не само че не е на ниво, а и изобщо липсва такава, а тя е необходима. На тези курсове не следва да се обръща внимание само на тегло и сантиметри, а и на редица други неща, което въобще не се прави, а и не е залегнато като задължителна програма за обучение.
Peace
(извинявам се за оф-а, ако авторката на темата го сметне за такъв   bouquet )

# 9
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Мисля, че в момента в София не е реално да намериш "нормална" жена, която да не е пенсионерка за по-малко от 2.50лв. на час, отделно транспорт и храна, при ангажираност 8 часа. Видях, че търсиш за Варна. Нямам идея там как е. Защо не погледнеш detegledachki.com. Мисля, че ще е ориентир някакъв. Мисля, че ако ти е необходима за 2 или 4 часа заплащането на час се увеличава. 300лв. са мн малко за месец. Ние ползваме жена само следобяд. За 5 работни дни плащам 110лв., отделно храна и транспорт. Но пък сме случили на прекрасен човек.

# 10
  • Мнения: 134
София и Варна за мен са несравними като заплащане. 300лв. е добре. Поразпитай още познатите си. Ама всички, за които се сетиш. Понякога изведнъж заваляват предложения. Просто разгласи навсякъде.

# 11
Благодаря, ви момичета за отговорите:)

Днес се видях с една жена на 37години, няма дечица, но пак е работила известно време в детска градина и има племеница на 5годинки, жената излъчваше спокойствие, мила и скромна, в момента не работи и много иска да гледа детенце ...... мисля да се спра на нея, не знам вътрешно усещане, че ще се справи ...... ох, дано не се излъжа(чукам на дърво)

И най-важното Мая - моето слънце я хареса, нещо което ме притесняваше ужасно много.

Жената обичала да рисува, с удоволствие ще я разхожда и т.н.

Хареса ми това, че не постави парите на първо място в нашият разговор, разбира се, че са важни, как да не са, никой не работи ей така просто, но има нещо което се нарича такт и възпитание ......
А, и часовете през които ще бъде с детето ми няма да са осем, а по-малко, всеки ден различно в зависимост от работата на съпругът ми, който е на ненормиран работен ден.

Нещо друго - живеем във Варна, скъп град, но заплатите на работещите тук и в Сф са доста различни в полза на столицата ни .......
Както и да е, децата ни не струват, 300-400 или не знам колко си лева, те са безценни за всяка майка!

Освен това мисля, че всичко е до съзнанието на жената и отговорността, която поема - може и повече да и плащам, но положението с гледането да е същотото просто защотото на нея няма да й се гледа дете, хора всякакви, за това и написах, че се моля да случа на жена .......
А, аз винаги ще намеря начин как да се отблагодаря, без тя да го изисква от мен.
 и за финал - едно охх от сърцето ми - не е лесно да си майка ...... не сме се разделяли с детето ми за повече от два три часа, надявам се да свикнем, че иначе лоша работа:)

Общи условия

Активация на акаунт