Проблем с опората на краката

  • 12 441
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 155
Бебо вече е на 5 месеца, но все още няма опора на краката. Когато го изправям, той стъпва за малко с кратка опора, обикновено на пръстите, после се отпуска и свива колене. Никакво желание няма да “стъпи здраво на краката си”, а педиатърката му твърди, че вече е време. Наистина късно започнахме да го тренирам за опора, но особен напредък не виждам. Той не е лек и доста ме уморява да го държа изправен. В началото се смее с глас, а после се отпуска в ръцете ми.
Другият хит е, че си търка стъпалата едно о друго и то с бясна скорост. Обикновено това е проява на радост и вълнение.
Педиатърката ни праща при невролог...
Имал ли е някой такъв проблем с по-късна опора на краката?

# 1
  • Мнения: 431
Боже какви педиатри има!!! Shocked  Е може ли някой да ми каже как 5 месечно бебе ще си стъпи на краката- СВЕЩЕНА ПРОСТОТА. Малкият ми синковец е роден два дни след твоето лапенце и се държи по същия начин, но никой не ми е казал досега да го водя на невролог, но виж на ехо за луксация- втори профилактичен преглед ни пратиха- първия беше след като направи 1 месец. Иди при някой друг, виж той какво ще ти каже. Да си стои 5 месечно на краката- Боже, Боже!!! Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation

# 2
Нас ни пратиха на физиотерапия, понеже също държеше така крачетата си. Но при нас беше обаснимо - беше обездвижена първите 3 месеца заради луксация. Не търсеше опора на 8 месеца (не на 5). Правиха и гимнастика и електростимулация (слаб ток) на мускулче, което придърпва пръстите (без палеца) нагоре. След 10 процедури крачетата и заякнаха.

Но и аз мисля че 5 месеца е пракалено рано.

# 3
  • Мнения: 93
За първи път чувам 5 месечно бебе да стои право, въобще не се притеснявай, моето дете започна да се изправя на 7 месеца, стоеше прав в кошарата си, на 7,5 месеца започна да лази и към 10 - тия месец исках да го изправям сам на земята да стои прав, но не искаше да стъпва и изведнъж се реши, проходи на 11 месеца, въпреки че е доста едър. То си е до дете, а и малките човечета имат характер така, че  СПОКО Laughing

# 4
  • Мнения: 6 315
За бебе на 5 месеца, от сайта на мамма:

До сега вашето бебе показва стремителен физически растеж.
Ако го поставяте по корем, то ще разперва ръце и крака и извива гръб , а когато е по гръб , то ще вдига глава и рамена . То може да дори сяда за момент без помощ – стойте наблизо, обаче, за да го задържите. Обградете го с възглавници, за да смекчите възможното падане . Насърчавайте го да играе по корем. Така, вдигайки глава и гърди, за да вижда играчки или вашето лице, то развива мускулите на врата си и контролът на главата, нужни му за седене. Ако го поддържате под мишниците, стъпило на бедра ви, то ще подскача нагоре-надолу . Сега то по-лесно слага неща в устата си.

Това ли имаш предвид, Марча? Не го ли прави или просто бързо му омръзва? На бебенцата бързо им омръзват упражненията според мен. Но Йоан "хопкаше" от тримесечен. Опъва за миг краката и стъпва на бедрата ми като го подмятам нагоре-надолу. Но пеадиатърката за пръв път го изправи и провери за опора на 6 месеца. До тогава го разглеждаше обстойно - гънките на крачетата и т.н.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Майчице Rolling Eyes тя ще ти каже,че на 7 месеца трябва да тича Imp Моето дете от около седмица има желание да си стъпва на краката,т.е.на пръстите.Но аз го държа почти във въздуха,не мога из веднъж да му отпусна цялата тежест на краката.Сега и започва да иска да се друса на тях.Не я слушай педиатърката ти какви ти ги говори!

# 6
  • Мнения: 155
Да,става въпрос за опора на краката докато аз го държа под мишниците. Той има все още завъртяни навътре стъпала и в беглите успешни опити стъпва на пръстите си, които са силно свити навътре. Аз също не мисля,че има място за притеснение, но педиатърката е така настоятелна, че се постреснах.
 Когато ходихме на ортопед за ставичките, той ни каза, че бебо е просто мързелив и по-едричък и затова е така инертен.
Ама все да те психясат с не #Shocked що.
Благодаря ви, че вече бях на път да развия поредната питанка в мания. А честно казано ми стига тази с атопичния дерматит Sad  Sad

# 7
  • София
  • Мнения: 13 200
Момичета, недейте да нападате така педиатърката (в случая зад гърба й Mr. Green ). Тук не става дума детето да стъпва на краката си стабилно. Има рефлекси в развитието на детето които изчезват и такива, които се появяват. Примерно едно малко бебе поставено по гръб на леглото инстинктивно разперва ръчички. Този рефлекс трябва да изчезне на определена възраст. В същото време се появяват други рефлекси на съответна възраст. Така педиатрите проверяват какво е развитието на детето. Ако примерно рефлекса с ръчичките не изчезне, това показва някакъв проблем. Ако пък не се появи някой рефлекс - също. Тук не става дума за ходене!!!

Аз лично бих посъветвала Марча да заведе детето на невролог, за да изчисти всички опасения на педиатърката си! Така е най-добре, според мен де... Grinning

# 8
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Vache
Момичета, недейте да нападате така педиатърката (в случая зад гърба й Mr. Green ). Тук не става дума детето да стъпва на краката си стабилно. Има рефлекси в развитието на детето които изчезват и такива, които се появяват. Примерно едно малко бебе поставено по гръб на леглото инстинктивно разперва ръчички. Този рефлекс трябва да изчезне на определена възраст. В същото време се появяват други рефлекси на съответна възраст. Така педиатрите проверяват какво е развитието на детето. Ако примерно рефлекса с ръчичките не изчезне, това показва някакъв проблем. Ако пък не се появи някой рефлекс - също. Тук не става дума за ходене!!!

Аз лично бих посъветвала Марча да заведе детето на невролог, за да изчисти всички опасения на педиатърката си! Така е най-добре, според мен де... Grinning


Простете-никакъв невролог не е нужен. Това, което описва Марча, е нормален архаичен рефлекс "на псевдо-ходене" и си изчезва докъм 8-9-10 месец. Ние сами го изследваме, когато оценяваме нервно-психическото развитие на дете на тази възраст. Междувпрочем тази материя се минава в 5-и курс и през време на специализацията по детски болести. Някой да е бил болен в тези дни? Laughing

# 9
  • Мнения: 4 414
аз ще подкрепя Ваче...няма нужда да се психясва, но един преглед при невролог не боли... ако евентуално има проблем, е по-добре да се открие на 5 месеца, а не на 10.
Бърди, ще ме извиниш, но как без да видиш детето, без да си следил развитието му и само по описание заключи, че "Простете-никакъв невролог не е нужен."?!

# 10
  • Мнения: 8 585
Цитат на: agneshka
аз ще подкрепя Ваче...няма нужда да се психясва, но един преглед при невролог не боли... ако евентуално има проблем, е по-добре да се открие на 5 месеца, а не на 10.
Бърди, ще ме извиниш, но как без да видиш детето, без да си следил развитието му и само по описание заключи, че "Простете-никакъв невролог не е нужен."?!


За какъв точно проблем Ви е нужен невролог тук?
Марча описва НАПЪЛНО НОРМАЛНО ПОВЕДЕНИЕ НА 5 месечно дете, чиято нормалност е интерпретирана като болест.
Не е болестно състояние и не е необходим никакъв невролог...
 Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Birdie
Цитат на: agneshka
аз ще подкрепя Ваче...няма нужда да се психясва, но един преглед при невролог не боли... ако евентуално има проблем, е по-добре да се открие на 5 месеца, а не на 10.
Бърди, ще ме извиниш, но как без да видиш детето, без да си следил развитието му и само по описание заключи, че "Простете-никакъв невролог не е нужен."?!


За какъв точно проблем Ви е нужен невролог тук?
Марча описва НАПЪЛНО НОРМАЛНО ПОВЕДЕНИЕ НА 5 месечно дете, чиято нормалност е интерпретирана като болест.
Не е болестно състояние и не е необходим никакъв невролог-моля, това е основна педиатрия... И е малко срамно да се интерпретира архаичен рефлекс от група ЕАРС като патология-но това не е насочено към читателите...


Не повярвах на очите си, четейки Марча...тъжно...но факт- и това доживях... Embarassed  Thinking

Моля, ако знаете някой професионален форум на БГ педиатри-дайте ми адреса-ще пиша ден и нощ, само да не се говорят такива неща...Срамно е за специалността... Embarassed


Ееее, айде стига бе!!! Imp
Ти друго правиш ли, освен да "откриваш" грешки на колегите си и да плюеш по тях? М?
Ами искам да ти кажа, че не само не си полезен/полезна, ами вече става дразнещо такова поведение!
Също искам да ти кажа, че смея да претендирам, че като железопътен инженер съм дала по-ценни и верни съвети по медицински въпроси на майките тук, отколкото ти като специалист в областта!
Мисля, че те посрещнахме достатъчно добре във форума, въпреки гореописаното държание. Обаче вече дразниш много яко!
Никой задал въпрос тук няма нужда от това да му набиват канчето колко тъп му е педиатъра!

# 12
  • Мнения: 4 414
с риск да досадя, пак ще кажа, че не можеш без да видиш детето, да знеш какво точно е видяла педиатърката и какво я е притеснило!
според мен, това което описва Марча е точно липса на
 
Цитат на: Birdie
нормален архаичен рефлекс "на псевдо-ходене" и си изчезва докъм 8-9-10 месец.

поне аз така разтълкувах това изречение:
Цитат на: Марча
Той има все още завъртяни навътре стъпала и в беглите успешни опити стъпва на пръстите си, които са силно свити навътре.

не съм специалист, но не виждам с какво един профилактичен преглед при невролог би могъл да навреди. Thinking

# 13
  • Мнения: 8 585
Цитат на: agneshka
с риск да досадя, пак ще кажа, че не можеш без да видиш детето, да знеш какво точно е видяла педиатърката и какво я е притеснило!
според мен, това което описва Марча е точно липса на
 
Цитат на: Birdie
нормален архаичен рефлекс "на псевдо-ходене" и си изчезва докъм 8-9-10 месец.

поне аз така разтълкувах това изречение:
Цитат на: Марча
Той има все още завъртяни навътре стъпала и в беглите успешни опити стъпва на пръстите си, които са силно свити навътре.

не съм специалист, но не виждам с какво един профилактичен преглед при невролог би могъл да навреди. Thinking


Да се обоснова:

На 5 месечна възраст не се стъпва стабилно на крачката, а моментно, след което някой деца могат да си играят и да се отблъскват нагоре, подпомагани от родителите, а някои не. Някои просто сгъват крачката "както се седи поза по-турски" и не ги протягат повече надолу. Тези деца, които стъпват моментно често стъпват на пръстчета само, а не на цяло стъпало. Това също е нормално за 5 месечна възраст.
"Ходенето на пръсти" се счита за нормално до 2-3 год възраст, освен ако не е постоянно, и не се касае за повишен мускулен тонус или късо Ахилесово сухожилие. Сами си изследваме децата-на ортопед ги водим с уточнената диагноза.

На Марча са и казали да прави "упражнения" и други подобни идиотии, "за да стъпва добре". И тя ся стресира, и изпълнява, и се нервира, и не спи в притеснение за здравето на бебчо. Как можеш да кажеш на майка такива неща с лека ръка?? особено такива идиотии...

Майче Марча (простете за фамилиарното обръщение) не правете тези неща-как може да стъпва едно дете, щом като още не седи добре??? Кой човек с достойнство в тази специалност ще препоръча тези идиотии-и за какъв напредък в стъпването изобщо може да става реч от "тренировките"???
Кой стъпва стабилно, преди да седи стабилно и добре-тоест да мине през трите стадия на бебешкото седене???

Кривата на подбедриците е НОРМАЛНА НАХОДКА до 2,5-3 годишна възраст и подпомага за правилното разпределение на тежестта в коленните стави. Гротескното "О" изкривяване е белег на напреднъл, тежък рахит, и тежко ни ако чакаме този белег, за да поставим диагноза.

Тази крива на подбедриците често "увлича" и стъпалата от глезена надолу. Това не е траен деформитет тип "конско стъпало" и си има способи как да различим двете. И тук не ни трябва ортопед...Сами си поставяме диагнозата "конско стъпало"...

Когато едно дете на тази възраст се хване под мишниците и се доближи до ръб (на маса например) то вдига първо едното краче, а после и другото, като че ли се опитва "да изкачи стъпало". Това поведение си има аналог у бебетата-дори и новородени, когато ако ги хванем под мишниците и опрем крачката на гладка повърхност те сменят последователно крачката в малки по-обем движения "като че ли се опитват да ходят"-това е също архаичен рефлекс.

Не аз характеризирам когото и да е било, а всеки САМ се характеризира с това, което върши, говори и поддържа като становища пред майките. И е срамно, пак повтарям в конкретният случай.

Абе хора, майчета-не виждате ли на какво положение са нещата, колко от Вас се измъчват заради нищо и колко тъга, стрес и разочарование има у Вас, вместо радост, спокойствие и щастие.
До първата година Вие, вместо да се радвате на бебчетата си се занимавате с несъществени или лисващи проблеми, захранвания със сокове на 1 мес. възраст, алхимий от всевъзможно естество , "проблеми","насадени" от незнание, и се лутате от едно място на друго в търсене на обяснения, които всеки един немски, френски, английски или добре подготвен български педиатър би трябвало с един жест да отхвърли и да Ви успокои...
И ако това не е белег за качество в специалността ни-кое е ? Или и за това пак Бърди е виновен-защото пише истината???
И какво съм казал аз, когато истината лъщи толкова, че заслепява...

И ако аз замълча, колко "специалисти" ще обиколите и ще платите, за да Ви се каже кое е нормално и кое не на дадена бебешка възраст...
Но замълчи сърце, да не кажа нещо още по-остро...

# 14
  • Мнения: 431
Бърди newsm10 евала!

Общи условия

Активация на акаунт